Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Ναι
4
15%
Όχι
8
31%
Ίσως. Κάτω από προϋποθέσεις
14
54%
 
Σύνολο ψήφων: 26

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 19 Ιούλ 2022, 13:04

TheoPhrm έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 17:10
Το 2012 πέρασα ένα εμφραγματάκι και φόρεσα 2 στεντ, στο Ιπποκράτειο.
Από τότε, και ενώ έχουν αλλάξει 5-6 κυβερνήσεις, μια φορά το χρόνο με παίρνουν από το νοσοκομείο μόνοι τους τηλέφωνο και ρωτάν για την κατάσταση της υγείας μου.
Φέτος επειδή πέρασαν 10 χρόνια μου πρότειναν να κάνω μια σειρά εξετάσεων (στεφανιογραφία, υπέρηχους, κλπ.)
Δέχτηκα και μου έκλεισαν ραντεβού για μετά από 2 ημέρες στο Σωτηρία, όπου έχει ανοίξει καρδιολογικό παράρτημα το Ιπποκράτειο.

Αυτά για όσους μεμψιμοιρούν μονίμως για τα δημόσια νοσοκομεία.

Μετά τις εξετάσεις μια ομάδα γιατρών μου πρότεινε, αν ήθελα, να συμμετάσχω σε μια έρευνα για τη συμβολή της δραστικής ουσίας Ziltivekimab στην αντιμετώπιση της στεφανιαίας νόσου και τη πρόληψη καρδιακών επεισοδίων.

Προς μεγάλη τους έκπληξη δέχτηκα.

Έτσι αφού υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα ζητήσω ευθύνες αν κάτι δεν πάει καλά μου έκαναν καμιά δεκαπενταριά εξετάσεις και κρίθηκα κατάλληλος.
Τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα.
Μια φορά το μήνα πηγαίνω στο νοσοκομείο και παίρνω το φάρμακο με ένεση ενώ μου παίρνουν και καμιά δεκαριά αμπούλες αίμα.
Ούτε εγώ ούτε ο γιατρός γνωρίζει αν παίρνω κάθε φορά το φάρμακο ή placebo.
Αυτό το βιολί θα κρατήσει πάνω από 2 χρόνια ενώ συνολικά η μελέτη 4 χρόνια για να μπορέσει το σκεύασμα να πάρει άδεια κυκλοφορίας.
Τώρα βρίσκομαι στον τρίτο μήνα. Και διαπιστώνω ιδίοις όμασιν ότι για να πάρει έγκριση ένα φάρμακο πρέπει να περάσει από 40 κύματα.

Το κωμικό της υπόθεσης είναι ότι είμαι ανεμβολίαστος.

Ίσως όμως αυτό να ήταν ένας πρόσθετος αν όχι ο βασικός λόγος για να δεχθώ.
Δεν φοβάμαι κάποιες πιθανές παρενέργειες του εμβολίου. Απλά δεν ανέχομαι να με δουλεύουν ψιλό γαζί.
Όλα τα εμβόλια περιέχουν εξασθενημένους ιούς που δεν μπορούν μεν να προκαλέσουν νόσηση αλλά αναγκάζουν το αμυντικό σύστημα του οργανισμού να τους αναγνωρίσει, να παραγάγει τα κατάλληλα αντισώματα και να αποκτήσει ανοσία.
Αλλά αυτό το σκεύασμα που βάφτισαν εμβόλιο περιέχει απλά μια πρωτεΐνη που θεωρητικές κυρίως μελέτες και κάποιες κλινικές στο άρπα-κόλλα έπεισαν κάποιους αρμόδιους ότι έχει τα ίδια αποτελέσματα με τα κλασικά εμβόλια.
Αλλά η πράξη τους διαψεύδει οικτρά.

Και βλέπουμε τρισεμβολίαστους να πέφτουν σαν τα κοτόπουλα από τον κορονοϊό.

Ευτυχώς έτσι κατέβασε τα αυτιά της μια αντιπαθητική ομάδα εμβολιασμένων που άρχισε να θέλει να βγάλει τα άντερα των σκεπτικιστών που βάφτισαν αντιεμβολιαστές. Σαν αυτούς που θέλουν να βγάλουν τα άντερα των φασιστών ή των κομμουνιών.

Προέκυψε και μια περίεργη ομάδα από ανθρώπους που ενώ δεν είχαν ιδιαίτερη πρεμούρα να εμβολιαστούν, αλλά το έκαναν για αποφύγουν τις ταλαιπωρίες και τις ποινές των ανεμβολίαστων, αμέσως μετά απέκτησαν το σύνδρομο των αλεπούδων που έκοψαν τις ουρές τους, και ζαλίζουν τους ελλειψοειδείς εκ περιστροφής αδένες των άλλων:
-Εγώ δηλαδή μαλάκας είμαι και εμβολιάστηκα; Απαιτώ να εμβολιαστείς και εσύ.
-Και εσένα τι σε νοιάζει, αφού εξ ίσου κινδυνεύεις να κολλήσεις και από μπολιασμένους και από αμπόλιαστους.

Αλλά η μόνη δικαιολογία που απόμεινε είναι μια Θεϊκού τύπου απειλή:
Αν είστε ανεμβολίαστοι άνω των 59,999 ετών και νοσήσετε, θανάτω αποθανείσθε.

Πέρα από όλα αυτά απορώ μερικές φορές, γι΄αυτό και ζητάω τη γνώμη σας, γιατί μπήκα σε αυτή τη διαδικασία και επιμένω να συνεχίσω μέχρι τέλους.
Θα μπορούσα να επικαλεστώ λόγους αλτρουισμού αλλά θα έλεγα ψέματα. Δεν είναι για μένα ο καθοριστικός λόγος.

Δεν έχω κάποιο προσωπικό όφελος. Εκτός του ότι με πηγαινοφέρνουν στο νοσοκομείο δωρεάν με ταξί και μου συνταγογραφούν ηλεκτρονικά τα φάρμακα αμέσως αν τους πάρω τηλέφωνο. Μια φορά χρειάστηκα Ωριλά και ξεμπέρδεψα μέσα σε μια εβδομάδα ενώ φυσιολογικά με τα ραντεβού και τα παραπεμπτικά θα χρειαζόμουν πάνω από 2-3 μήνες.

Είμαι γενικά άνθρωπος του μισογεμάτου και όχι του μισοάδειου ποτηριού και απορώ πως μπορούν και ζουν όσοι μονίμως το χάλκεον χέρι του φόβου αισθάνονται.
Όπου νά ‘ναι θα τους τσιμπήσει ο κορονοϊός, ο Πούτιν θα ρίξει τα πυρηνικά του, η Γη παραζεστάθηκε, έρχεται θερμό επεισόδιο, η παγκόσμια οικονομία και ιδιαίτερα η ελληνική καταρρέει.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν φταίνε τα ιερατεία, οι κατασκευαστές θρησκειών και ιδεολογιών, τα ΜΜΕ και πλασάρουν ό,τι πιο ζοφερό και απειλητικό για να ποδηγετήσουν κατά τη δημοφιλή άποψη τις μάζες.
Οι ίδιες οι μάζες τέτοια θέλουν και απαιτούν εκθύμως να ακούν.
Αν πεις κάτι διαφορετικό θα χασμουριούνται.
Είσαι άνθρωπος με δομημένη σκέψη και σε συγχαίρω γι'αυτό. Έχω την αίσθηση όμως πως αυτά που λες είναι λίγο οξύμωρα.
Απ'τη μια δέχεσαι το πειραματικό φάρμακο, ενώ απ'την άλλη, αρνείσαι να κάμεις εμβόλιο. Οι λόγοι που επιχειρηματολογησες πάνω σ'αυτό, δεν μου μοιάζουν ξεκάθαροι. Υπάρχει μια ένσταση από μέρους σου, διόλου σαφής, σε σχέση με την πραγματικότητα.
Τεσπα, δικαίωμά σου. Εύχομαι τα καλλίτερα για την υγεία σου. :wave:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 19 Ιούλ 2022, 13:25

Κάτι σημαντικό δε, που ξέχασα να επισημάνω είναι το γεγονός πως δέχεσαι γενικότερα την γνώση και την πρόοδο της ιατρικής κοινότητας και επιστήμης. Αρα φαντάζομαι πως μπορείς να πάρεις σαφείς απαντήσεις περί εμβολίων από ανθρώπους πλήρως καταρτισμένους και όχι επειδή ''νομίζεις'' ή ''αισθάνεσαι πως είναι όλο αυτό λάθος''.
Η ενημέρωση ουδέποτε έβλαψε. Πολλώ δε μάλλον από επίσημα χείλη, (ουχί πολιτικά..), δίχως φιοριτούρες, μήπως και ίσως.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70082
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιούλ 2022, 13:30

Ψήφισα την κουρτίνα 3.
Σαφώς και θα γινόμουν αν έπασχα από μία ανίατη ασθένεια που οι εγκεκριμένες θεραπείες δεν δίνουν λύση.

Από εκεί και πέρα, μπορεί και να το έκανα στην περίπτωση απόλυτης ένδειας αν η πληρωμή ήταν καλή, για να διασφαλίσω κάποιο σοβαρό ποσό για την οικογένεια μου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 19 Ιούλ 2022, 13:33

δεν θα γινόμουν με τίποτα
έχω πολύ μεγάλο φόβο για πράγματα που αλλάζουν την ισορροπία μου και ειδικά αν πάθω κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω παθαίνω πανικό
είμαι ανίκανος για τέτοια προσφορά στην ανθρωπότης
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιούλ 2022, 13:51

ψηφισα το γ. οπως και αλλοι, αν ημουν πολυ αρρωστος, αν με διαβεβαιωναν οτι οι κινδυνοι ειναι ελαχιστοι, η και αν με πληρωναν καλα.

να σημειωσω ομως, οτι το αρχικο ποστ μου μοιαζει μουφα. δυσκολευομαι να το πιστεψω, οτι υπαρχει ανθρωπος που θα δεχθει πειραματικο φαρμακο, αλλα οχι δοκιμασμενα εμβολια.

θα μπορουσε ενα ειναι ενα απο αυτα τα ποστ που σπαμαρουν οι ψεκ στο φβ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 20 Ιούλ 2022, 03:08

George_V έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 17:12
Για καποιο λογο διαβασα "πειρατικου φαρμακου"
Αυτό συμβαίνει σε όλους άσους διαβάζουν πολλά και για να προφτάσουν προσέχουν μόνο 2-3 γράμματα σε κάθε λέξη και τα υπόλοιπα τα μαντεύουν.
Δεν πειράζει λοιπόν. Όλοι κάνουμε λάθη.
Ακόμη και ο Ιησούς έκανε ένα μικρό λαθάκι και έταξε στον ευγνώμονα ληστή ότι θα τον έπαιρνε αυθημερόν στον Παράδεισο, ενώ όπως όλοι ξέρουμε διασπαράξας με την ζωαρχική Του παλάμη τα του θανάτου κλείθρα κατήλθε πρώτα στα ταμεία του Άδου και παρέμεινε εκεί τριήμερος, γεγονώς νεκρών πρωτότοκος.

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 21 Ιούλ 2022, 17:55

Σπανακιας έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 19:02
TheoPhrm
Στο νοσοκομειο πας χωρις μασκα;Γιατι εκτος απο αρνητης των εμβολιων εισαι και αρνητης της μασκας,
Πως σου κατέβηκε ότι είμαι αρνητής μάσκας;
Ο ίδιος είχα γράψει παλιότερα ότι θα φορούσα μάσκα αν ταξίδευα 2-3 ώρες με το λεωφορείο ή με το αεροπλάνο και ο διπλανός μου, που του έλειπαν μάλιστα μπροστινά δόντια, μου είχε πιάσει την πάρλα και με ψέκαζε.

Όχι. Δεν θα φορέσω μάσα αν μπω για 5 λεπτά στο μινιμάρκετ.
Αν βέβαια βρεθεί κάποιος και τσιρίζει: Φορέστε τη μάσκα σας, θα του κάνω το χατίρι.
Πάντα έχω στην κωλότσεπη μια μάσκα, γεμάτη με πτώματα κορονοϊών, άλλους ετοιμοθάνατους που ψυχορραγούν, και ασφαλώς και άλλους ζωντανούς.
Πιστεύω ότι εσύ πάντα εξετάζεις τις μάσκες των άλλων και διαπιστώνεις ότι πληρούν τις υψηλές προδιάγραφες ασηψίας που ασφαλώς εφαρμόζεις για τη δικιά σου μάσκα.

Κάθε ένας με στοιχειώδεις γνώσεις θα όφειλε να γνωρίζει ότι οι βασικοί παράγοντες για τη μετάδοση και τη νόσηση είναι:
Η ποσότητα του ιικού φορτίου, ο χρόνος έκθεσης σε αυτό, και η τρέχουσα κατάσταση του ανοσοποιητικού συστήματος.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Ιούλ 2022, 17:56

Έκανα το θρομβομπολι, ψήφισα ναι λοιπόν με ειλικρίνεια :102:

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 21 Ιούλ 2022, 18:02

sys3x έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 18:44
Τεό, καταρχήν σου εύχομαι ότι καλλίτερο για την πορεία της υγείας σου σύμφωνα με τις επιλογές σου και όχι μόνον.
Στην συνέχεια και επειδής δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά έχω την εντύπωση ότι είχες "κόψει" από το πχώρουμ καθώς δεν διάβασα καμμία δημοσίευση σου τελευταία σε ξανά καλωσορίζω!
wb λοιπόν.
:wave:
,
Ευχαριστώ για τις ευχές και τα καλά σου λόγια. Η εκτίμηση είναι αμοιβαία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14621
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Ιούλ 2022, 18:17

Στύγιος έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 17:15
Μπράβο σου :smt023 ,κι εγώ ανεμβολίαστος ων ,αιμοδότησα κανονικά 3 φορές πέρυσι και φέτος.
βάλε υπογραφή πως είσαι πολύτεκνος ανεμβολίαστος αιμοδότης καθηγητής-μπισκοτάκι και πρώην θεατής & πλησιαστής κορσέρ να τελειώνουμε

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Ιούλ 2022, 18:27

Φιλάκια ,δεν αλλάζει όμως ότι έδωσα αίμα 3 φορές,όταν οι μπουχεσούληδες κρύβεστε. :003:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Ιούλ 2022, 18:55

Στύγιος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 18:27
Φιλάκια ,δεν αλλάζει όμως ότι έδωσα αίμα 3 φορές,όταν οι μπουχεσούληδες κρύβεστε. :003:
αφου το κανεις για τις αδειες :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Ιούλ 2022, 18:58

Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 18:55
Στύγιος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 18:27
Φιλάκια ,δεν αλλάζει όμως ότι έδωσα αίμα 3 φορές,όταν οι μπουχεσούληδες κρύβεστε. :003:
αφου το κανεις για τις αδειες :102:
2 διήμερες αιμοδοτικές δικαιούμαι ,η 3η ήταν ευγενική προσφορά Στύγιου.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16620
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 22 Ιούλ 2022, 02:25

Στύγιος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 18:58
Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 18:55
Στύγιος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 18:27
Φιλάκια ,δεν αλλάζει όμως ότι έδωσα αίμα 3 φορές,όταν οι μπουχεσούληδες κρύβεστε. :003:
αφου το κανεις για τις αδειες :102:
2 διήμερες αιμοδοτικές δικαιούμαι ,η 3η ήταν ευγενική προσφορά Στύγιου.
προσφορά 3χ2... ουτε πιτσαρία νάσουνα ρε σταυροδαίμονα.... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70082
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιούλ 2022, 13:58

TheoPhrm έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 17:10


Ευτυχώς έτσι κατέβασε τα αυτιά της μια αντιπαθητική ομάδα εμβολιασμένων που άρχισε να θέλει να βγάλει τα άντερα των σκεπτικιστών που βάφτισαν αντιεμβολιαστές. Σαν αυτούς που θέλουν να βγάλουν τα άντερα των φασιστών ή των κομμουνιών.

Προέκυψε και μια περίεργη ομάδα από ανθρώπους που ενώ δεν είχαν ιδιαίτερη πρεμούρα να εμβολιαστούν, αλλά το έκαναν για αποφύγουν τις ταλαιπωρίες και τις ποινές των ανεμβολίαστων, αμέσως μετά απέκτησαν το σύνδρομο των αλεπούδων που έκοψαν τις ουρές τους, και ζαλίζουν τους ελλειψοειδείς εκ περιστροφής αδένες των άλλων:
-Εγώ δηλαδή μαλάκας είμαι και εμβολιάστηκα; Απαιτώ να εμβολιαστείς και εσύ.
-Και εσένα τι σε νοιάζει, αφού εξ ίσου κινδυνεύεις να κολλήσεις και από μπολιασμένους και από αμπόλιαστους.

Αλλά η μόνη δικαιολογία που απόμεινε είναι μια Θεϊκού τύπου απειλή:
Αν είστε ανεμβολίαστοι άνω των 59,999 ετών και νοσήσετε, θανάτω αποθανείσθε.

Πέρα από όλα αυτά απορώ μερικές φορές, γι΄αυτό και ζητάω τη γνώμη σας, γιατί μπήκα σε αυτή τη διαδικασία και επιμένω να συνεχίσω μέχρι τέλους.
Θα μπορούσα να επικαλεστώ λόγους αλτρουισμού αλλά θα έλεγα ψέματα. Δεν είναι για μένα ο καθοριστικός λόγος.


Δεν έχω κάποιο προσωπικό όφελος. Εκτός του ότι με πηγαινοφέρνουν στο νοσοκομείο δωρεάν με ταξί και μου συνταγογραφούν ηλεκτρονικά τα φάρμακα αμέσως αν τους πάρω τηλέφωνο. Μια φορά χρειάστηκα Ωριλά και ξεμπέρδεψα μέσα σε μια εβδομάδα ενώ φυσιολογικά με τα ραντεβού και τα παραπεμπτικά θα χρειαζόμουν πάνω από 2-3 μήνες.

Είμαι γενικά άνθρωπος του μισογεμάτου και όχι του μισοάδειου ποτηριού και απορώ πως μπορούν και ζουν όσοι μονίμως το χάλκεον χέρι του φόβου αισθάνονται.

Όπου νά ‘ναι θα τους τσιμπήσει ο κορονοϊός, ο Πούτιν θα ρίξει τα πυρηνικά του, η Γη παραζεστάθηκε, έρχεται θερμό επεισόδιο, η παγκόσμια οικονομία και ιδιαίτερα η ελληνική καταρρέει.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν φταίνε τα ιερατεία, οι κατασκευαστές θρησκειών και ιδεολογιών, τα ΜΜΕ και πλασάρουν ό,τι πιο ζοφερό και απειλητικό για να ποδηγετήσουν κατά τη δημοφιλή άποψη τις μάζες.
Οι ίδιες οι μάζες τέτοια θέλουν και απαιτούν εκθύμως να ακούν.
Αν πεις κάτι διαφορετικό θα χασμουριούνται.
Έτσι από περιέργεια, όλα αυτά θεοφοβικά και όχι μόνον, τα διακρίνεις στην μπολιασμένη κατηγορία;

Στην τελική, ποια ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ πειραματικών φαρμάκων και πειραματικών εμβολίων;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών