Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Ναι
4
15%
Όχι
8
31%
Ίσως. Κάτω από προϋποθέσεις
14
54%
 
Σύνολο ψήφων: 26

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 17 Ιούλ 2022, 17:10

Το 2012 πέρασα ένα εμφραγματάκι και φόρεσα 2 στεντ, στο Ιπποκράτειο.
Από τότε, και ενώ έχουν αλλάξει 5-6 κυβερνήσεις, μια φορά το χρόνο με παίρνουν από το νοσοκομείο μόνοι τους τηλέφωνο και ρωτάν για την κατάσταση της υγείας μου.
Φέτος επειδή πέρασαν 10 χρόνια μου πρότειναν να κάνω μια σειρά εξετάσεων (στεφανιογραφία, υπέρηχους, κλπ.)
Δέχτηκα και μου έκλεισαν ραντεβού για μετά από 2 ημέρες στο Σωτηρία, όπου έχει ανοίξει καρδιολογικό παράρτημα το Ιπποκράτειο.

Αυτά για όσους μεμψιμοιρούν μονίμως για τα δημόσια νοσοκομεία.

Μετά τις εξετάσεις μια ομάδα γιατρών μου πρότεινε, αν ήθελα, να συμμετάσχω σε μια έρευνα για τη συμβολή της δραστικής ουσίας Ziltivekimab στην αντιμετώπιση της στεφανιαίας νόσου και τη πρόληψη καρδιακών επεισοδίων.

Προς μεγάλη τους έκπληξη δέχτηκα.

Έτσι αφού υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα ζητήσω ευθύνες αν κάτι δεν πάει καλά μου έκαναν καμιά δεκαπενταριά εξετάσεις και κρίθηκα κατάλληλος.
Τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα.
Μια φορά το μήνα πηγαίνω στο νοσοκομείο και παίρνω το φάρμακο με ένεση ενώ μου παίρνουν και καμιά δεκαριά αμπούλες αίμα.
Ούτε εγώ ούτε ο γιατρός γνωρίζει αν παίρνω κάθε φορά το φάρμακο ή placebo.
Αυτό το βιολί θα κρατήσει πάνω από 2 χρόνια ενώ συνολικά η μελέτη 4 χρόνια για να μπορέσει το σκεύασμα να πάρει άδεια κυκλοφορίας.
Τώρα βρίσκομαι στον τρίτο μήνα. Και διαπιστώνω ιδίοις όμασιν ότι για να πάρει έγκριση ένα φάρμακο πρέπει να περάσει από 40 κύματα.

Το κωμικό της υπόθεσης είναι ότι είμαι ανεμβολίαστος.

Ίσως όμως αυτό να ήταν ένας πρόσθετος αν όχι ο βασικός λόγος για να δεχθώ.
Δεν φοβάμαι κάποιες πιθανές παρενέργειες του εμβολίου. Απλά δεν ανέχομαι να με δουλεύουν ψιλό γαζί.
Όλα τα εμβόλια περιέχουν εξασθενημένους ιούς που δεν μπορούν μεν να προκαλέσουν νόσηση αλλά αναγκάζουν το αμυντικό σύστημα του οργανισμού να τους αναγνωρίσει, να παραγάγει τα κατάλληλα αντισώματα και να αποκτήσει ανοσία.
Αλλά αυτό το σκεύασμα που βάφτισαν εμβόλιο περιέχει απλά μια πρωτεΐνη που θεωρητικές κυρίως μελέτες και κάποιες κλινικές στο άρπα-κόλλα έπεισαν κάποιους αρμόδιους ότι έχει τα ίδια αποτελέσματα με τα κλασικά εμβόλια.
Αλλά η πράξη τους διαψεύδει οικτρά.

Και βλέπουμε τρισεμβολίαστους να πέφτουν σαν τα κοτόπουλα από τον κορονοϊό.

Ευτυχώς έτσι κατέβασε τα αυτιά της μια αντιπαθητική ομάδα εμβολιασμένων που άρχισε να θέλει να βγάλει τα άντερα των σκεπτικιστών που βάφτισαν αντιεμβολιαστές. Σαν αυτούς που θέλουν να βγάλουν τα άντερα των φασιστών ή των κομμουνιών.

Προέκυψε και μια περίεργη ομάδα από ανθρώπους που ενώ δεν είχαν ιδιαίτερη πρεμούρα να εμβολιαστούν, αλλά το έκαναν για αποφύγουν τις ταλαιπωρίες και τις ποινές των ανεμβολίαστων, αμέσως μετά απέκτησαν το σύνδρομο των αλεπούδων που έκοψαν τις ουρές τους, και ζαλίζουν τους ελλειψοειδείς εκ περιστροφής αδένες των άλλων:
-Εγώ δηλαδή μαλάκας είμαι και εμβολιάστηκα; Απαιτώ να εμβολιαστείς και εσύ.
-Και εσένα τι σε νοιάζει, αφού εξ ίσου κινδυνεύεις να κολλήσεις και από μπολιασμένους και από αμπόλιαστους.

Αλλά η μόνη δικαιολογία που απόμεινε είναι μια Θεϊκού τύπου απειλή:
Αν είστε ανεμβολίαστοι άνω των 59,999 ετών και νοσήσετε, θανάτω αποθανείσθε.

Πέρα από όλα αυτά απορώ μερικές φορές, γι΄αυτό και ζητάω τη γνώμη σας, γιατί μπήκα σε αυτή τη διαδικασία και επιμένω να συνεχίσω μέχρι τέλους.
Θα μπορούσα να επικαλεστώ λόγους αλτρουισμού αλλά θα έλεγα ψέματα. Δεν είναι για μένα ο καθοριστικός λόγος.

Δεν έχω κάποιο προσωπικό όφελος. Εκτός του ότι με πηγαινοφέρνουν στο νοσοκομείο δωρεάν με ταξί και μου συνταγογραφούν ηλεκτρονικά τα φάρμακα αμέσως αν τους πάρω τηλέφωνο. Μια φορά χρειάστηκα Ωριλά και ξεμπέρδεψα μέσα σε μια εβδομάδα ενώ φυσιολογικά με τα ραντεβού και τα παραπεμπτικά θα χρειαζόμουν πάνω από 2-3 μήνες.

Είμαι γενικά άνθρωπος του μισογεμάτου και όχι του μισοάδειου ποτηριού και απορώ πως μπορούν και ζουν όσοι μονίμως το χάλκεον χέρι του φόβου αισθάνονται.
Όπου νά ‘ναι θα τους τσιμπήσει ο κορονοϊός, ο Πούτιν θα ρίξει τα πυρηνικά του, η Γη παραζεστάθηκε, έρχεται θερμό επεισόδιο, η παγκόσμια οικονομία και ιδιαίτερα η ελληνική καταρρέει.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν φταίνε τα ιερατεία, οι κατασκευαστές θρησκειών και ιδεολογιών, τα ΜΜΕ και πλασάρουν ό,τι πιο ζοφερό και απειλητικό για να ποδηγετήσουν κατά τη δημοφιλή άποψη τις μάζες.
Οι ίδιες οι μάζες τέτοια θέλουν και απαιτούν εκθύμως να ακούν.
Αν πεις κάτι διαφορετικό θα χασμουριούνται.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27075
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 17 Ιούλ 2022, 17:12

Για καποιο λογο διαβασα "πειρατικου φαρμακου"
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιούλ 2022, 17:15

Μπράβο σου :smt023 ,κι εγώ ανεμβολίαστος ων ,αιμοδότησα κανονικά 3 φορές πέρυσι και φέτος.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7298
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 17 Ιούλ 2022, 17:18

με μισθο 250000 ευρώ το μήνα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 17 Ιούλ 2022, 17:36

TheoPhrm έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 17:10
Δεν έχω κάποιο προσωπικό όφελος. Εκτός του ότι με πηγαινοφέρνουν στο νοσοκομείο δωρεάν με ταξί και μου συνταγογραφούν ηλεκτρονικά τα φάρμακα αμέσως αν τους πάρω τηλέφωνο. Μια φορά χρειάστηκα Ωριλά και ξεμπέρδεψα μέσα σε μια εβδομάδα ενώ φυσιολογικά με τα ραντεβού και τα παραπεμπτικά θα χρειαζόμουν πάνω από 2-3 μήνες.
Δεν εχεις γκομενακι και σαρεσει να βολταρεις free? ή φοβοσουν οτι δε θα σου κανουν εξετασεις ανεμβολιαστο ?
Αντι για εξυπηρετησεις θα επρεπε να δινουν κανα φραγκο οι φαρμακευτικες για τους συμμετεχοντες
Καλα εκανες, καμια σχεση με τα εμβολια πειραματικης τεχνολογιας
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 17 Ιούλ 2022, 18:06

Νημα μαχαιριά στην καρδια των εμβολιακηδων
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5046
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 17 Ιούλ 2022, 18:33

Τι εμβόλιο ειχες κανει πριν παθεις το έμφραγμα; Γιατι αυτο που εχω μάθει εδω και ενα χρονο ειναι οτι για οποιοδήποτε εμφραγμα η εγκεφαλικο παθαίνει κάποιος, ευθύνεται ο κτηνιατρος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Ιούλ 2022, 18:44

Τεό, καταρχήν σου εύχομαι ότι καλλίτερο για την πορεία της υγείας σου σύμφωνα με τις επιλογές σου και όχι μόνον.
Στην συνέχεια και επειδής δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά έχω την εντύπωση ότι είχες "κόψει" από το πχώρουμ καθώς δεν διάβασα καμμία δημοσίευση σου τελευταία σε ξανά καλωσορίζω!
wb λοιπόν.
:wave:
Στην ουσία τώρα, γιατί απαντώ στο νήμα σου και σε εσένα (πέρα από τα προσωπικά ευχολόγια κτλ): διότι πιστεύω ότι με λίγο περισσότερους ανθρώπους σαν εσένα θα ήταν πολύ πολύ πιο καλλίτερη και ευχάριστη η κοινωνία μας (ήθελα να γράψω κι άλλα αλλά ταυτόχρονα να μην πλατιάζω, εξ ου ^^^).
Με αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι μαν, δεν θυμάμαι αν στο είχα ξαναπεί, εύγε.
:smt023

*Φουλ ντισκλόζουρ, έχω κάνει δύο δόσεις αντρικό και μια δόση κτηνίατρο.
:wink
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιούλ 2022, 18:45

GoBack έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 18:06
Νημα μαχαιριά στην καρδια των εμβολιακηδων
Ουκ έχω τι πλέον ειπείν , ρισπέκτ :blm:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Ιούλ 2022, 18:48

Στύγιος έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 18:45
GoBack έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 18:06
Νημα μαχαιριά στην καρδια των εμβολιακηδων
Ουκ έχω τι πλέον ειπείν , ρισπέκτ :blm:
Τι άλλο να πεις, παίζει να είσαι ο μοναδικός άθρωπος στο πλανήτη που ήταν πάνω από μια ολόκληρη μέρα σε ενεργή σχέση με τουρκάλα κ να μην πήρε λοκώ.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Ιούλ 2022, 18:50

Εψήφισα το γάμμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 17 Ιούλ 2022, 19:02

TheoPhrm
Στο νοσοκομειο πας χωρις μασκα;Γιατι εκτος απο αρνητης των εμβολιων εισαι και αρνητης της μασκας,

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Ιούλ 2022, 19:10

TheoPhrm έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 17:10
{...}
Είμαι γενικά άνθρωπος του μισογεμάτου και όχι του μισοάδειου ποτηριού και απορώ πως μπορούν και ζουν όσοι μονίμως το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται.
{...}
Φικσεδ...

Καλώς τον κι ας άργησε...
Να είσαι γερός και σιδερένιος για άλλα 100 χρόνια ρε φίλε... :lol:

Πσήφισα ότι και το βρωμόπουλο... :lol:

Α, να μην κσεχάσω...

Στύγιος, Tom Berns... :003:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιούλ 2022, 19:18

Λοξίας τράβα ρε πρεζόνι να κάνεις την 4η ,5η ,6η δόση κι άσε με μένα :a015:

Γω τραβάω τον μοναχικό, δυστοπικό δρόμο μου....

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19528
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θα γινόσασταν δοκιμαστής πειραματικού φαρμάκου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Ιούλ 2022, 12:53

Αν δεν είχα να φάω μονο και δεν υπήρχαν εναλλακτικές. Ή αν είχα ανίατη ασθένεια που είτε σε στέλνει είτε σε κάνει να υποφέρεις, τι θα είχα να χάσω σε αυτήν την περίπτωση;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών