Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Αύγ 2022, 10:24

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 00:48
gassim έγραψε:
04 Αύγ 2022, 23:10
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:42


Κάποιοι είναι, 100%. Μέχρι το 2020 η επιστήμη έλεγε ότι δεν βοηθάνε σε τίποτα στον περιορισμό της εξάπλωσης μιας νόσου στην κοινότητα και ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι ήταν και αυτονόητο γιατί "είναι ένα φράγμα μπροστά στο στόμα σου". 2 αιώνες ιατρική δεν το είχε σκεφτεί κανείς αυτό, έπρεπε να περιμένουμε το 2020 για να γυρίσουμε σελίδα. Δηλαδή η εναλλακτική θέαση είναι ότι εδώ και 2 αιώνες ήταν μαλάκες οι επιστήμονες υγείας, τώρα λογικεύτηκαν.

[img]https://i.postimg.cc/8kMNtwFs/8485 ... .jpg[/img]
Μπράβο που βάζεις μια εικόνα από μια μακρινή εποχή που είπαν "ας το δοκιμάσουμε κι αυτό", απέτυχε παταγωδώς και όλες οι έρευνες που έγιναν κατόπιν έδειξαν ότι όντως απέτυχε παταγωδώς και γιατί απέτυχε. Έκτοτε δεν δοκίμασε μέχρι το 2020 κανείς ξανά αυτό το πράγμα.
Σε αυτη την μακρινή εποχη ήταν και η τελευταία μεγάλη πανδημια.
Για φερε καμια έρευνα απο αυτες που επικαλείσαι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 10:27

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:22
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:17


α δηλαδή τον μάρτη του 22 δεν είχαν γίνει εμβολιασμοί
Βασικά τα έμπλεξες λίγο στο παραπάνω ποστ σου.
Έγραφες για ένα χρόνο πριν και ρωτούσες για τον φετινό Απρίλη.
Τι να πρωτοαπαντήσω ο έρμος; :D
εσύ δεν διάβασες καλά
γράφω ότι ένα χρόνο πριν είχαν κλείσει την οικονομία και ότι μέχρι τον απρίλη του 22 έπρεπε να δίνουμε ταυτότητα και πιστοποιητικό εμβολιασμού (η προστασία των προσωπικών δεδομένων πήγε βόλτα βέβαια γιατί έτσι γουστάρουμε) στον κάθε άσχετο ιδιώτη για να μπούμε σε κατάστημα
δηλαδή πριν 3 μήνες δεν ήμασταν εμβολιασμένοι ενώ τώρα είμαστε
Επομένως, το τι άλλαξε από το 2021 μέχρι το 2022 το λύσαμε: Ο εμβολιασμός.

Το τι άλλαξε από τον Απρίλη κι έπειτα, πάλι το λύσαμε: η ζωτική λειτουργία του τουρισμού στην οικονομία του τόπου και τη ζωή του μέσου έλληνα.

Το μοναδικό ερώτημα που φαίνεται να σε απασχολεί είναι το τι έγινε μεταξύ Ιανουαρίου και Απριλίου.
ρε μαλάκες βγείτε και πείτε ευθαρσώς, αφήνουμε τα πάντα ελεύθερα για να έρθουν οι τουρίστες και να τους τα πάρουμε γιατί από αυτό αποκλειστικά υπάρχουμε ως χώρα και από σεπτέμβρη θα σας ξαναγαμήσουμε - πιο τίμια θα ήταν μια τέτοια δήλωση
Φυσικά.
Κάθε απόφαση που παίρνεις έχει θετικές κι αρνητικές συνέπειες. Ζυγίζεις τις θετικές με τις αρνητικές κι αποφασίζεις ανάλογα.

Η κυβέρνηση, κι οποιαδήποτε λογική κυβέρνηση στη θέση της, αποφάσισε ότι εφόσον ο πληθυσμός είναι τριπλοεμβολιασμένος δεν μπορεί να αφήσει τον τόπο να ρημάξει για 3ο συνεχόμενο έτος. Κάποια στιγμή θα επέλθει ανεπανόρθωτη βλάβη. Πλέον ο πληθυσμός θεωρείται προστατευμένος σε τεράστιο βαθμό, όσοι δεν εμβολιάστηκαν αναλαμβάνουν την ευθύνη του μη εμβολιασμού τους για 2 ολόκληρα χρόνια και προχωράμε παρακάτω.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 05 Αύγ 2022, 10:34

Green Dragon έγραψε:
05 Αύγ 2022, 07:02
aljawn έγραψε:
04 Αύγ 2022, 23:31
Green Dragon έγραψε:
04 Αύγ 2022, 17:22
Κανένας λόγος δεν υπάρχει για ν' αλλάξει η κυβέρνηση
Αυτό έπρεπε να το γράψεις στην αρχή. Προφανώς και διαφωνούμε.
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει γιατί δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Τι καλύτερο έχει ο Συριζα δηλαδή; Τι θα κάνει, θα κάνει το ρεύμα φθηνότερο; Θα φέρει κι άλλους Πακιστανούς; Αυτό σίγουρα.
Τον σανό ότι αυτοί είναι καλύτεροι των προηγούμενων, τον μασάς καλά βλέπω. Πρακτικά, το 80% του πολιτικού προσωπικού των κομμάτων είναι ακατάλληλο. Υπό άλλες συνθήκες, ίσως η ΝΔ να μπορούσε να προσελκύσει καλύτερα στελέχη, αλλά ποιος θα πάει να δουλέψει για κάποιον που είναι γνωστός ανέκαθεν ως Κούλης; Σοβαρά τώρα, αχρηστεία υπάρχει και στα δύο κόμματα, οι προηγούμενοι τουλάχιστον, είχαν αντίληψη της και γλίτωναν την μαλακία λόγω φόβου. Τούτοι δω, είναι και άχρηστοι, και καβαλημένοι. Επιπλέον, από πλευράς πολιτικού κεφαλαίου, είναι έτη φωτός μπροστά ο Πόκος από τον ανέμελο, και αυτά που έχει πετύχει μέχρι τώρα δεν πρόκειται ούτε να τα δει ο γόνος (ξεκινώντας από το ότι πήρε ένα κόμμα του 3% και το έκανε κυβέρνηση, κάτσε να δεις πόσο θα παραδώσει την ΝΔ ο άλλος). Αλλά και γενικά, μπορούμε αν θες να κάνουμε και επιμέρους συγκρίσεις επί πρόσφορων τομέων (δηλαδή εκεί που έχουν δείγμα γραφής αμφότεροι), πάρε για παράδειγμα τα ελληνοτουρκικά. Πες μου τώρα σοβαρά, ότι στα χάλια του θίασου (θερμά επεισόδια, φιάσκο Λιβύης κτλ) θα τα πήγαινε χειρότερα ο Πόκος.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 05 Αύγ 2022, 10:42

Νon4me έγραψε:
05 Αύγ 2022, 09:45
aljawn έγραψε:
05 Αύγ 2022, 04:56
Echelon έγραψε:
05 Αύγ 2022, 04:10
Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως όταν είσαι νδουλικο θεωρείς απολύτως φυσιολογικό επιστήμονες να έχουν συμπεριφορά παπατζη.
Στην χώρα που το παπατζηλίκι έχει γίνει ο κανόνας, θέλει προσπάθεια να παραμείνεις επιστήμονας.
Το μέσο νδουλικό δε, καταναλώνει πλέον καθημερινά περισσότερο σανό και από κοπάδι black agnus.
Νon4me έγραψε:
04 Αύγ 2022, 23:38


μας εχετε σπασει τον πουτσο 3 χρονια τωρα και δυστυχώς ( για μας ) θα μας τον σπασετε για αλλα 4 .

σπιτι 10χλμ απ τη θαλασσα εχω . πατα clr cmos και reboot . τωργια .ισ
Πληγώθηκε ο ψυχισμός σου, μποτάκι μου που σου απαντήσα στον ίδιο τόνο;
Έλα σώπα, σώπα
ελληνικα γραφω ζαιε . αν δεν ξερεις αναγνωση να στα ζωγραφισω .
Ανάγνωση μπορείς να ξέρεις, κακομοίρη, αλλά ούτε κατάλαβες τι σου έγραψα.
Το ότι μπορείς να έχεις ότι ισχυρίζεσαι ότι έχεις, δεν αναιρεί την κατάντια σου, να κάνεις το μποτ όταν θα μπορούσες να κάνεις μπάνια.
Και αν σε ενοχλεί που σε λένε μποτ, φρόντισε να μην ξεκινάς τα πόστ σου, ειδικά όταν πρόκειται για μαλακίες, μιλώντας για ζαίους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 10:46

aljawn έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:42
Το ότι μπορείς να έχεις ότι ισχυρίζεσαι ότι έχεις, δεν αναιρεί την κατάντια σου, να κάνεις το μποτ όταν θα μπορούσες να κάνεις μπάνια.
Και αν σε ενοχλεί που σε λένε μποτ, φρόντισε να μην ξεκινάς τα πόστ σου, ειδικά όταν πρόκειται για μαλακίες, μιλώντας για ζαίους.
These bots are made for working
And that's just what they'll do
One of these days these bots are gonna work all over you

:smt035

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Αύγ 2022, 10:53

aljawn έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:42
Νon4me έγραψε:
05 Αύγ 2022, 09:45
aljawn έγραψε:
05 Αύγ 2022, 04:56


Στην χώρα που το παπατζηλίκι έχει γίνει ο κανόνας, θέλει προσπάθεια να παραμείνεις επιστήμονας.
Το μέσο νδουλικό δε, καταναλώνει πλέον καθημερινά περισσότερο σανό και από κοπάδι black agnus.



Πληγώθηκε ο ψυχισμός σου, μποτάκι μου που σου απαντήσα στον ίδιο τόνο;
Έλα σώπα, σώπα
ελληνικα γραφω ζαιε . αν δεν ξερεις αναγνωση να στα ζωγραφισω .
Ανάγνωση μπορείς να ξέρεις, κακομοίρη, αλλά ούτε κατάλαβες τι σου έγραψα.
Το ότι μπορείς να έχεις ότι ισχυρίζεσαι ότι έχεις, δεν αναιρεί την κατάντια σου, να κάνεις το μποτ όταν θα μπορούσες να κάνεις μπάνια.
Και αν σε ενοχλεί που σε λένε μποτ, φρόντισε να μην ξεκινάς τα πόστ σου, ειδικά όταν πρόκειται για μαλακίες, μιλώντας για ζαίους.
καλα συρε γαμησου τωρα και να εισαι πιο προσεκτικος την επομενη .

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2022, 13:17

gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:24
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 00:48
Μπράβο που βάζεις μια εικόνα από μια μακρινή εποχή που είπαν "ας το δοκιμάσουμε κι αυτό", απέτυχε παταγωδώς και όλες οι έρευνες που έγιναν κατόπιν έδειξαν ότι όντως απέτυχε παταγωδώς και γιατί απέτυχε. Έκτοτε δεν δοκίμασε μέχρι το 2020 κανείς ξανά αυτό το πράγμα.
Σε αυτη την μακρινή εποχη ήταν και η τελευταία μεγάλη πανδημια.
Για φερε καμια έρευνα απο αυτες που επικαλείσαι.
Πάλι; Έχω φέρει έρευνες από το 1920 μέχρι το 2021. Δεν υπάρχει συζήτηση. Δεν υπάρχουν δεδομένα που να δείχνουν ότι λειτούργησε ποτέ σαν γενικευμένο μέτρο. Τι νόημα έχει να ξαναπαραθέσω όλα τα links; Κάπου εδώ μέσα βρίσκονται όλα. Αφού κάποιοι έχετε αποφασίσει ότι τελικά λειτουργεί η γενικευμένη χρήση μάσκας, που είναι η μεγαλύτερη απόδειξη πως αν επαναληφθεί κάτι αρκετές φορές, στο τέλος όχι απλώς το πιστεύεις αλλά το θεωρείς και δεδομένο.

Ξαναλέω, γιατί υπάρχουν και ηλίθιοι, η ατομική χρήση μάσκας από νοσούντες είναι ενδεδειγμένη, όπως είναι και η στοχευμένη χρήση της σε ιατρικό περιβάλλον. Γι' αυτό άλλωστε δεν έπαψε ποτέ να χρησιμοποιείται σε νοσοκομεία. Κι εγώ τις μέρες που ήμουν θετικός φορούσα μάσκα, γιατί σαν ατομικό μέτρο είναι χρήσιμο, όταν η χρήση είναι συνειδητή και στοχευμένη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Αύγ 2022, 13:22

Νομίζω ένα θέμα είναι το πού γίνεται η διασπορά, όπου σε μεγάλο βαθμό λαμβάνει χώρα σε στενές επαφές, κλειστούς χώρους με παρατεταμένη επαφη κ μέσα στο σπίτι, όπου η χρήση μάσκας δεν είναι πρακτική. Εμένα με κόλλησε η γυναίκα μου, που κόλλησε από τον αδερφό της. Νομίζω ότι είναι κάπως unlikely να κολλήσεις στο περίπτερο που πήγες να αγοράσεις τσιγάρα και έβηξε ο διπλανός σου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2022, 14:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:22
Νομίζω ένα θέμα είναι το πού γίνεται η διασπορά, όπου σε μεγάλο βαθμό λαμβάνει χώρα σε στενές επαφές, κλειστούς χώρους με παρατεταμένη επαφη κ μέσα στο σπίτι, όπου η χρήση μάσκας δεν είναι πρακτική. Εμένα με κόλλησε η γυναίκα μου, που κόλλησε από τον αδερφό της. Νομίζω ότι είναι κάπως unlikely να κολλήσεις στο περίπτερο που πήγες να αγοράσεις τσιγάρα και έβηξε ο διπλανός σου.
Το κλειδί είναι η παρατεταμένη επαφή. Η μάσκα μπορεί να είναι επαρκές μέτρο σε επαφή για ένα χρονικό διάστημα μερικών λεπτών. Σε επαφή 2-3 λεπτών είναι δύσκολο να μεταδοθεί έτσι κι αλλιώς. Σε επαφή από μερικά λεπτά ως ίσως μισή ώρα είναι το πιθανότερο πεδίο δράσης της. Από εκεί και ύστερα η έκθεση είναι μάλλον πολύ μεγάλη για να κάνει διαφορά η μάσκα.

Το πρόβλημα με έρευνες που δείχνουν ότι είναι εξαιρετικά αποδοτική η μάσκα ακόμη και για παρατεταμένα διαστήματα είναι ότι πρόκειται για εργαστηριακές μελέτες, όπου μοντελοποιούν την ατομική χρήση. Όμως η πραγματική χρήση από τον γενικό πληθυσμό δεν μπορεί να μοντελοποιηθεί από εξιδανικευμένη εφαρμογή κάτω από εργαστηριακές συνθήκες. Γι' αυτό και τα προφυλακτικά γράφουν ότι είναι 98% επαρκή κι όχι 100%, όπως θα προέκυπτε από αντίστοιχη μεθοδολογία. Και τα προφυλακτικά είναι ένα μέτρο προστασίας που είναι συνηθισμένο και διδάσκεται η χρήση τους και ο χρόνος χρήσης είναι πολύ πιο περιορισμένος. Αυτό το 98% προκύπτει από στατιστικά δεδομένα αληθινής χρήσης σε πραγματικούς πληθυσμούς.

Όσες μελέτες έχουν γίνει σε αληθινούς πληθυσμούς έχουν δείξει ότι οι μάσκες δεν κάνουν διαφορά στην εξάπλωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Αύγ 2022, 17:19

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:17
gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:24
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 00:48


Μπράβο που βάζεις μια εικόνα από μια μακρινή εποχή που είπαν "ας το δοκιμάσουμε κι αυτό", απέτυχε παταγωδώς και όλες οι έρευνες που έγιναν κατόπιν έδειξαν ότι όντως απέτυχε παταγωδώς και γιατί απέτυχε. Έκτοτε δεν δοκίμασε μέχρι το 2020 κανείς ξανά αυτό το πράγμα.
Σε αυτη την μακρινή εποχη ήταν και η τελευταία μεγάλη πανδημια.
Για φερε καμια έρευνα απο αυτες που επικαλείσαι.
Πάλι; Έχω φέρει έρευνες από το 1920 μέχρι το 2021. Δεν υπάρχει συζήτηση. Δεν υπάρχουν δεδομένα που να δείχνουν ότι λειτούργησε ποτέ σαν γενικευμένο μέτρο. Τι νόημα έχει να ξαναπαραθέσω όλα τα links; Κάπου εδώ μέσα βρίσκονται όλα. Αφού κάποιοι έχετε αποφασίσει ότι τελικά λειτουργεί η γενικευμένη χρήση μάσκας, που είναι η μεγαλύτερη απόδειξη πως αν επαναληφθεί κάτι αρκετές φορές, στο τέλος όχι απλώς το πιστεύεις αλλά το θεωρείς και δεδομένο.

Ξαναλέω, γιατί υπάρχουν και ηλίθιοι, η ατομική χρήση μάσκας από νοσούντες είναι ενδεδειγμένη, όπως είναι και η στοχευμένη χρήση της σε ιατρικό περιβάλλον. Γι' αυτό άλλωστε δεν έπαψε ποτέ να χρησιμοποιείται σε νοσοκομεία. Κι εγώ τις μέρες που ήμουν θετικός φορούσα μάσκα, γιατί σαν ατομικό μέτρο είναι χρήσιμο, όταν η χρήση είναι συνειδητή και στοχευμένη.
Οι νοσούντες που δεν έχουν συμπτώματα πως θα ξέρουν οτι νοσούν για να βάλουν μάσκα;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Αύγ 2022, 17:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:22
Νομίζω ένα θέμα είναι το πού γίνεται η διασπορά, όπου σε μεγάλο βαθμό λαμβάνει χώρα σε στενές επαφές, κλειστούς χώρους με παρατεταμένη επαφη κ μέσα στο σπίτι, όπου η χρήση μάσκας δεν είναι πρακτική. Εμένα με κόλλησε η γυναίκα μου, που κόλλησε από τον αδερφό της. Νομίζω ότι είναι κάπως unlikely να κολλήσεις στο περίπτερο που πήγες να αγοράσεις τσιγάρα και έβηξε ο διπλανός σου.
Είναι όμως πολύ likely να κολλήσεις στο μετρό.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Αύγ 2022, 18:32

Otto Weininger έγραψε:
04 Αύγ 2022, 22:11
The Rebel έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:53
Σπανακιας έγραψε:
03 Αύγ 2022, 00:42
Μα θελουν να πατανε σε δυο βαρκες και μια ειναι αυτη των αντεμβολιαστων οι οποιοι σιχαινονται και τα φαρμακα των φαρμακοβιομηχανιων του σκοτους
Εικόνα
λογικό, μόνο οι ζωντανοί μπορούν να μετανιώσουν για κάτι
:roll::g030::lol:

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Αύγ 2022, 20:53

aljawn έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:34
Τον σανό ότι αυτοί είναι καλύτεροι των προηγούμενων, τον μασάς καλά βλέπω. Πρακτικά, το 80% του πολιτικού προσωπικού των κομμάτων είναι ακατάλληλο. Υπό άλλες συνθήκες, ίσως η ΝΔ να μπορούσε να προσελκύσει καλύτερα στελέχη, αλλά ποιος θα πάει να δουλέψει για κάποιον που είναι γνωστός ανέκαθεν ως Κούλης; Σοβαρά τώρα, αχρηστεία υπάρχει και στα δύο κόμματα, οι προηγούμενοι τουλάχιστον, είχαν αντίληψη της και γλίτωναν την μαλακία λόγω φόβου. Τούτοι δω, είναι και άχρηστοι, και καβαλημένοι. Επιπλέον, από πλευράς πολιτικού κεφαλαίου, είναι έτη φωτός μπροστά ο Πόκος από τον ανέμελο, και αυτά που έχει πετύχει μέχρι τώρα δεν πρόκειται ούτε να τα δει ο γόνος (ξεκινώντας από το ότι πήρε ένα κόμμα του 3% και το έκανε κυβέρνηση, κάτσε να δεις πόσο θα παραδώσει την ΝΔ ο άλλος). Αλλά και γενικά, μπορούμε αν θες να κάνουμε και επιμέρους συγκρίσεις επί πρόσφορων τομέων (δηλαδή εκεί που έχουν δείγμα γραφής αμφότεροι), πάρε για παράδειγμα τα ελληνοτουρκικά. Πες μου τώρα σοβαρά, ότι στα χάλια του θίασου (θερμά επεισόδια, φιάσκο Λιβύης κτλ) θα τα πήγαινε χειρότερα ο Πόκος.
Εντάξει τώρα, το 3% το έκανε 35% το μνημόνιο, όχι η ικανότητα του Τσίπρα :lol: Στα ελληνοτουρκικά η τωρινή κυβέρνηση εκμεταλλεύτηκε τα κενά που άφησε η Τουρκία και προχώρησε κάποια θέματα (το έκανε σε μικρότερο βαθμό και η προηγούμενη αλλά τότε υπήρχε λιγότερο περιθώριο). Κατά τ' άλλα η προηγούμενη κυβέρνηση μας τα είχε ζαλίσει με την ΑΟΖ και φυσικά δεν έκανε ποτέ τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα που το είχε κάνει σημαία και ο Καμμένος.

Η σημιτοκρατία σίγουρα είναι liability αλλά τουλάχιστον δεν έχεις την Σόρος ΑΕ στην κυβέρνηση.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Αύγ 2022, 20:55

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:26
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:22
Νομίζω ένα θέμα είναι το πού γίνεται η διασπορά, όπου σε μεγάλο βαθμό λαμβάνει χώρα σε στενές επαφές, κλειστούς χώρους με παρατεταμένη επαφη κ μέσα στο σπίτι, όπου η χρήση μάσκας δεν είναι πρακτική. Εμένα με κόλλησε η γυναίκα μου, που κόλλησε από τον αδερφό της. Νομίζω ότι είναι κάπως unlikely να κολλήσεις στο περίπτερο που πήγες να αγοράσεις τσιγάρα και έβηξε ο διπλανός σου.
Το κλειδί είναι η παρατεταμένη επαφή. Η μάσκα μπορεί να είναι επαρκές μέτρο σε επαφή για ένα χρονικό διάστημα μερικών λεπτών. Σε επαφή 2-3 λεπτών είναι δύσκολο να μεταδοθεί έτσι κι αλλιώς. Σε επαφή από μερικά λεπτά ως ίσως μισή ώρα είναι το πιθανότερο πεδίο δράσης της. Από εκεί και ύστερα η έκθεση είναι μάλλον πολύ μεγάλη για να κάνει διαφορά η μάσκα.

Το πρόβλημα με έρευνες που δείχνουν ότι είναι εξαιρετικά αποδοτική η μάσκα ακόμη και για παρατεταμένα διαστήματα είναι ότι πρόκειται για εργαστηριακές μελέτες, όπου μοντελοποιούν την ατομική χρήση. Όμως η πραγματική χρήση από τον γενικό πληθυσμό δεν μπορεί να μοντελοποιηθεί από εξιδανικευμένη εφαρμογή κάτω από εργαστηριακές συνθήκες. Γι' αυτό και τα προφυλακτικά γράφουν ότι είναι 98% επαρκή κι όχι 100%, όπως θα προέκυπτε από αντίστοιχη μεθοδολογία. Και τα προφυλακτικά είναι ένα μέτρο προστασίας που είναι συνηθισμένο και διδάσκεται η χρήση τους και ο χρόνος χρήσης είναι πολύ πιο περιορισμένος. Αυτό το 98% προκύπτει από στατιστικά δεδομένα αληθινής χρήσης σε πραγματικούς πληθυσμούς.

Όσες μελέτες έχουν γίνει σε αληθινούς πληθυσμούς έχουν δείξει ότι οι μάσκες δεν κάνουν διαφορά στην εξάπλωση.
:bravo:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Αύγ 2022, 20:56

gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 17:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:22
Νομίζω ένα θέμα είναι το πού γίνεται η διασπορά, όπου σε μεγάλο βαθμό λαμβάνει χώρα σε στενές επαφές, κλειστούς χώρους με παρατεταμένη επαφη κ μέσα στο σπίτι, όπου η χρήση μάσκας δεν είναι πρακτική. Εμένα με κόλλησε η γυναίκα μου, που κόλλησε από τον αδερφό της. Νομίζω ότι είναι κάπως unlikely να κολλήσεις στο περίπτερο που πήγες να αγοράσεις τσιγάρα και έβηξε ο διπλανός σου.
Είναι όμως πολύ likely να κολλήσεις στο μετρό.
Εκεί κόλλησα εγώ και ας φορούσαν μάσκα όλοι, εμού συμπεριλαμβανομένου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών