Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 06 Αύγ 2022, 21:28

πατησιωτης έγραψε:
06 Αύγ 2022, 21:19
Otto Weininger έγραψε:
06 Αύγ 2022, 18:15
πατησιωτης έγραψε:
06 Αύγ 2022, 16:10


Εχεις καμμιά πληροφορία πότε θα έλθουν τα αντιικά στα κανονικά φαρμακεία ώστε να μπορούμε να τα αγοράζουμε με απλή συνταγή γιατρού χωρίς να συνεδριάζει η κεντρική επιτροπή για να εγκρίνει;
Δεν έχουμε ενημέρωση ακόμα. Αυτό που λες είναι σαν την Αμερική, που με το που βγεις θετικός, σου δίνει το paxlovid ο φαρμακοποιός.

Το βλέπω λίγο δύσκολο, δεν είναι μόνο θέμα στοκ. Το paxlovid έχει ένα σωρό παρενέργειες, αντενδείξεις και κυρίως αλληλεπιδράσεις. Θέλει προσοχή και άμεση επαφή με γιατρό ώστε να έχει πλήρη πρόσβαση στο ιστορικό του καθενός.


Ένας φίλος μου 65 ετών κινδύνευσε από αυτή την ιστορία αν και σώθηκε στο νοσοκομείο.Ήταν ανεμβολίαστος - αυτό φυσικά ήταν δική του ψεκαστική πατάτα - και όταν βγήκε θετικός του αρνήθηκαν τα αντιικά,δεν ξέρω με ποιά δικαιολογία.Τις παρενέργειες και αντενδείξεις μπορεί να τις ελέγξει ο προσωπικός γιατρός που θεσμοθετούν.
Δεν του αρνήθηκαν τα αντιικα, από την στιγμή που νοσηλεύτηκε πήρε σχήμα με remdesivir κλπ

Όταν νοσηλεύτηκα εγώ, ήταν μόλις είχε εγκριθεί το paxlovid. Θα μου το έδιναν αν αποτυγχανε το σχήμα με το remdesivir, κάτι που ευτυχώς δεν συνέβη.

Μπορεί να της έλεγξει ο γιατρός, γι'αυτό και αναμένουμε ενημέρωση. Αν γίνει έτσι, θα είναι θέμα στοκ μετά το αν θα το δίνουμε εμείς από τα φαρμακεία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2022, 22:54

stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:10
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2022, 02:06
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:27


Για να μην ψάχνουμε πολύ
https://www.tovima.gr/2021/11/20/scienc ... s-sta-mmm/

Δεν ξέρω που βρίσκεις τις έρευνες των χωριών του Μπαγκλαντές και τι βίτσιο έχεις για να ψάχνεις επιστημονικές έρευνες στα χωριά του Μπαγκλαντές.
Δεν διαβάζω άρθρα από εφημερίδες. Λυπάμαι. Αν υπάρχει κάπου κάποια έρευνα μπορείς να την παραθέσεις. Τι μεταφέρει μια εφημερίδα δεν με ενδιαφέρει.
Γράφει ο άνθρωπος που επικαλέστηκε κάποια αόριστη πληρωμένη έρευνα σε ένα χωριό του Μπαγκλαντές, στη συζήτησή μας...

Με ένα απλό googlάρισμα βρίσκεις καμία 10ριά έρευνες σαν κι αυτή:
https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2015954117

"Assessing the credibility of the various estimates, we conclude that face masks reduce the daily growth rate of reported infections by around 47%."
Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτέ. Δεν μιλάμε για απόψεις που έχουν κάποιοι ή εργαστηριακές μελέτες, που ξεκαθάρισα ότι δεν μπορούν να δώσουν απάντηση στην γενικευμένη χρήση μάσκας από τον γενικό πληθυσμό. Μιλάμε αποκλειστικά για μελέτες που έχουν γίνει σε αληθινούς πληθυσμούς σε real-time συνθήκες.

Δεν υπάρχουν λοιπόν έρευνες που να δείχνουν ότι η μάσκα αποδίδει ως μέσο έμπρακτα σε γενικευμένη χρήση. Εσύ συνέχισε να ανεβάζεις ράντομ λινκ που λένε άλλ' αντ' άλλων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σοκ με 54 θανάτους την ημέρα από κορονοιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2022, 23:44

hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2022, 22:54
stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:10
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2022, 02:06


Δεν διαβάζω άρθρα από εφημερίδες. Λυπάμαι. Αν υπάρχει κάπου κάποια έρευνα μπορείς να την παραθέσεις. Τι μεταφέρει μια εφημερίδα δεν με ενδιαφέρει.
Γράφει ο άνθρωπος που επικαλέστηκε κάποια αόριστη πληρωμένη έρευνα σε ένα χωριό του Μπαγκλαντές, στη συζήτησή μας...

Με ένα απλό googlάρισμα βρίσκεις καμία 10ριά έρευνες σαν κι αυτή:
https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2015954117

"Assessing the credibility of the various estimates, we conclude that face masks reduce the daily growth rate of reported infections by around 47%."
Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτέ. Δεν μιλάμε για απόψεις που έχουν κάποιοι ή εργαστηριακές μελέτες, που ξεκαθάρισα ότι δεν μπορούν να δώσουν απάντηση στην γενικευμένη χρήση μάσκας από τον γενικό πληθυσμό. Μιλάμε αποκλειστικά για μελέτες που έχουν γίνει σε αληθινούς πληθυσμούς σε real-time συνθήκες.
Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε επειδή δεν διαβάζεις.

"We use data for 401 regions in Germany (municipal districts) to estimate the effect of this particular policy intervention on the development of registered infections with COVID-19. We consider the timing of mandatory face covering as an exogenous event to the local population: Masks were imposed by local authorities and were not the outcome of some process in which the population was involved. We compare the COVID-19 development in various regions to their synthetic counterparts. The latter are constructed as weighted averages of control regions that are structurally similar to treated regions. Structural dimensions considered include prior COVID-19 cases, the demographic composition, and the local health care system."

Ποιο εργαστήριο έχεις στο μυαλό σου πάλι;
Τη μία μου γράφεις για κάτι πληρωμένες μελέτες σε ένα χωριό του Μπαγκλαντές. Την άλλη σου φέρνω στατιστική ανάλυση από 401 περιοχές (κοινότητες) της Γερμανίας και μου γράφεις για ...εργαστήρια.

Τι σου συμβαίνει;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών