Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Αύγ 2022, 13:52

AlienWay έγραψε:
18 Αύγ 2022, 13:23

Αυτά λένε οι τελευταίες έρευνες. ΟΜΩΣ επειδή δεν είμαι ειδικός, δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύουν αυτά για άτομα που έχουν επιπλέον συμπτοματολογία πλην του άγχους και την αυπνία. Σε αυτές τις περιπτώσεις, μπορεί και να υπάρχει επίδραση. Αλλά σε ότι αφορά το άγχος και την αυπνία, από ένα σημείο και μετά δεν κάνει τίποτα μια δεδομένη ποσότητα.
To xanax το ξεκίνησα λόγω ενός αντιψυχωσικού, για μετριασμό των παρενεργειών. Τα αντιψυχωσικά προκαλούν ακαθησία και άλλα νευρολογικά συμπτώματα.
Δεν το ξεκίνησα μόνο του για το άγχος, ο γιατρός δεν είχε θελήσει να μου το συνταγογραφήσει, αλλά με λυπήθηκε φαίνεται, αφού το ζήτησα, μετριάζει τις παρενέργειες του άλλου φαρμάκου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Αύγ 2022, 13:54

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Αύγ 2022, 13:48
Καλη δύναμη μαν

Εγώ δε θα σου πω να πας σε ειδικό γιατί ποιος είμαι για να κρίνω από ένα φόρουμ. Έτσι κ αλλιώς ό,τι κ να λέει ο καθένας στο τέλος ο,τι γουστάρεις εσύ θα κάνεις αυτά είναι να χαμε να λέγαμε κ να χαμε να πούμε :102:

Αναρωτιέμαι αν έχεις γενικα φίλους κ χόμπι πχ γυμναστική κτλ θα το πρότεινα άσχετα από τα υπόλοιπα. Αν δεν έχεις φίλους στείλε άμα θες τπτ να τα πούμε, όχι για συμβουλές κ τέτοια αλλά για να περάσει η ώρα σου
Δεν του είπε κανείς να κλειστεί πουθενά. Ακόμη κι αν δεν είναι πρόβλημα αυτό που περιγράφει, ένας ειδικός μπορεί να το κρίνει καλύτερα. Είναι ένα θέμα σοβαρό και η βέλτιστη αντιμετώπιση είναι σε σοβαρά ζητήματα να παίρνεις τουλάχιστον την γνώμη ειδικού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Αύγ 2022, 13:56

Καλή δύναμη. Πέρα απ'αυτά που σου έχουν πει ήδη, δες και το Bojack Horseman αν δεν το έχεις κάνει. Όχι ότι θα θεραπευτείς αλλά για να νιώσεις ότι δεν είσαι μόνος σου κλπ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Αύγ 2022, 14:00

hellegennes έγραψε:
18 Αύγ 2022, 13:54
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Αύγ 2022, 13:48
Καλη δύναμη μαν

Εγώ δε θα σου πω να πας σε ειδικό γιατί ποιος είμαι για να κρίνω από ένα φόρουμ. Έτσι κ αλλιώς ό,τι κ να λέει ο καθένας στο τέλος ο,τι γουστάρεις εσύ θα κάνεις αυτά είναι να χαμε να λέγαμε κ να χαμε να πούμε :102:

Αναρωτιέμαι αν έχεις γενικα φίλους κ χόμπι πχ γυμναστική κτλ θα το πρότεινα άσχετα από τα υπόλοιπα. Αν δεν έχεις φίλους στείλε άμα θες τπτ να τα πούμε, όχι για συμβουλές κ τέτοια αλλά για να περάσει η ώρα σου
Δεν του είπε κανείς να κλειστεί πουθενά. Ακόμη κι αν δεν είναι πρόβλημα αυτό που περιγράφει, ένας ειδικός μπορεί να το κρίνει καλύτερα. Είναι ένα θέμα σοβαρό και η βέλτιστη αντιμετώπιση είναι σε σοβαρά ζητήματα να παίρνεις τουλάχιστον την γνώμη ειδικού.
Ναι αλλά όταν σου πρότειναν εσένα trust the science bruh κ βαρα το μπολι δεν άκουσες τυπε

Γι αυτό του είπα, στο τέλος θα κανει ό,τι θέλει ο τύπος άσχετα με το τι θα πω εγώ :102:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Αύγ 2022, 14:03

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:00
Ναι αλλά όταν σου πρότειναν εσένα trust the science bruh κ βαρα το μπολι δεν άκουσες τυπε
Δεν είναι αυτό το νήμα για να σου την πω που εξομοιώνεις το εμβόλιο γρίπης με την βοήθεια απέναντι σε πιθανό σοβαρό εθισμό που έχει βέβαιη κατάληξη τον θάνατο.

Εντούτοις συμβουλεύτηκα γιατρό όταν βγήκαν τα εμβόλια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Αύγ 2022, 14:08

hellegennes έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:03
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:00
Ναι αλλά όταν σου πρότειναν εσένα trust the science bruh κ βαρα το μπολι δεν άκουσες τυπε
Δεν είναι αυτό το νήμα για να σου την πω που εξομοιώνεις το εμβόλιο γρίπης με την βοήθεια απέναντι σε πιθανό σοβαρό εθισμό που έχει βέβαιη κατάληξη τον θάνατο.

Εντούτοις συμβουλεύτηκα γιατρό όταν βγήκαν τα εμβόλια.
Εσύ δικέ μου τώρα ψάχνεσαι για καυγά χωρίς λογο. Δεν εξισωσα τίποτα. Είπα απλά ότι in the end ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει και αυτές οι ατάκες αφορισμοί σε βοηθάνε σε κάτι. Πιστεύει κανείς ότι πραγματικά ο οπ δεν έχει σκεφτεί να πάει σε ειδικό τόσα χρονια; παίρνει χάπια, ζανι, αντιψυχ, έχει καλή γνώση της κατάστασης του κ δεν τον βοηθά σε τπτ να του λες, όχι περισσότερο από έναν καπνιστή να του λες να το κόψει γιατί οδηγεί στον θανατο (thank you cpt obvious) ή έναν μηχανάκια να φοράει κράνος ή ή ή.

Δε χρειάζεται το LARP ψεύτικο ενδιαφέρον μου ο τύπος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Αύγ 2022, 14:17

Null έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:38
Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:20
Null έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:18
Ήθελα εύκολη λύση και δεν πίστευα πως θα μου την δώσει μια ψυχοθεραπεία. Είχα εμπειρία από ψυχιατρο με την ιδψ και με βοήθησε ελάχιστα. Οπως εγραψες ήθελα απλά να μουδιαζω τα συναισθήματα μου. Και το ζαναξ στην αρχή δεν έκανε μόνο αυτό, μου δημιουργούσε και μια ευθυμία και χαλάρωση. Μετά αυτό χάθηκε. Για αυτό αύξησα την δόση και έβαλα και το αλκοόλ στην εξίσωση.
Τώρα πιστεύεις ότι ο ειδικός θα σε βοηθήσει; ή ακόμα αισθάνεσαι πως δεν θα γίνει κάτι;
Δεν ξέρω ειλικρινά. Αλλά πρέπει να πάω αναγκαστικά γιατί πλέον τα ζαναξ με βοηθάνε ελάχιστα. Δηλαδή πολύ σύντομα θα έχω σοβαρό θέμα διοτι όπως το βλέπω θα χρειαστεί να αυξήσω και άλλο την δόση για να με πιάνουν. Δεν νομίζω πως έχω αλλά περιθώρια να το αφήσω. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι αρνητικα. Από την άλλη από τον μισθό μου αν θέλουν 50 ευρώ την ώρα μπορώ να καλύψω μόνο τρία ραντεβού τον μήνα και δεν ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει ο γιατρός σε τόσο λίγο χρόνο.
Πολλές συνεδρίες χρειάζονται οι ψυχολόγοι - ψυχαναλυτές, όχι οι ψυχίατροι. Πήγαινε σε ψυχίατρο που θα σου αλλάξει τα φάρμακα. Το xanax δεν είναι το κατάλληλο γιά την περίπτωσή σου. Πολύ περισσότερο το αλκόολ
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Αύγ 2022, 15:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Αύγ 2022, 14:08
Δε χρειάζεται το LARP ψεύτικο ενδιαφέρον μου ο τύπος.
Ε, τότε μην το εκφράζεις;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4529
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 18 Αύγ 2022, 15:55

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:55
Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:34
Γιατί τα ξεκίνησες όλα αυτά;
Τα xanax τα ξεκίνησα όταν ο όγκος του πατέρα μου έκανε μετάσταση στον εγκέφαλο και έμεινε τελείως ανάπηρος, η αδερφή μου ήταν Αθήνα και η μητέρα μου ερχόταν σπάνια λόγο απόστασης και δικού της προβλήματος υγείας οπότε αναγκαστικά είχα αναλάβει μόνος όλη την φροντίδα του. Η δουλειά μου δεν μου άρεσε καθόλου και με κούραζε αλλά έπρεπε να μας συντηρώ. Είχα και από πριν ψυχολογικά ιδψ pure o και άλλα, έπαιρνα seroquel και ladose . Τελικά πέθανε και εκεί παράτησα την δουλειά μου και έμεινα σπίτι με ότι λεφτά είχα για τρεις μήνες χωρίς να είμαι σίγουρος τι θα κάνω μετα. Όμως επειδή έχω και την μάνα μου η οποία έχει τα δικά της και χρειάζεται χρήματα τελικά βρήκα πάτημα στο xanax και το αλκοόλ για να μπορώ να δουλεύω.
Λυπάμαι και σε καταλαβαίνω διότι είχα και γω το γερο μου άρρωστο.
Κάνε αυτό που σου λένε τα παιδιά.
Σφιξε τα δόντια και κάνε το μεγάλο restart του εαυτού σου. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο σου φαντάζει τώρα, αυτή τη στιγμή*
Ότι καλυτερο σου εύχομαι μαν και δίνε μας και κάνα uodate


*
SpoilerShow
δεν μπορείς να φανταστείς πόσο άλυτο μου φαινόταν ένα τέρας με το οποίο πάλεψα πριν 12 χρόνια. Έναν από τους μεγαλύτερους γαμιαδες της ψυχικής υγείας ενός ατόμου. Το tinnitus και μάλιστα βαριάς μορφής.
Πλέον (χωρίς να έχω θεραπευτεί διότι απλά δεν θεραπεύεται) το κατουραω στα μούτρα και ενίοτε νιωθω τόσο ισχυρός ώστε να αισθάνομαι ότι μπορώ να γαμησω ακόμα και μια xenomorph queen.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 24 Αύγ 2022, 14:24

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, τις συμβουλές και την ηθική σας στήριξη.
Αργώ να απαντήσω διότι έχω πάρα πολύ δουλειά + χάλασε το pc μου.
Τώρα δυσκολεύουν περισσότερο τα τα πράγματα διότι με κάλεσε η αστυνομία να μου πει
πως έχω κηρυχθεί ανυπότακτος από τον Μάιο. Φυσικά ούτε χαρτί έστειλαν, ούτε τηλέφωνο πήραν
αλλά και στο stratologia.gr μου βγάζει πως δεν έχω σημείωμα κατάταξης, διαφορετικά θα είχα παρουσιαστεί
.Ασυνεννοησία και ειρωνείες από την στρατολογία στο τηλ, άλλα μου είπαν να κάνω άλλα μου είπαν στα κεπ όταν πήγα. Πρέπει τώρα
να πάω και από κοντά να τους βρω μπας και γλιτώσω το πρόστιμο των 6.000. Γενικά τα πράγματα πάνε
από το κακό στο χειρότερο. Θα αργήσω να πάω στον γιατρό για θεραπεία μέχρι να το λύσω.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ξανά αντικαταθλιπτικό όπως μου πρότεινε η παλιά μου γιατρός από το τηλέφωνο, έπαιρνα
το ladose για χρόνια αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι δούλευε. Θα βρω γιατρό προς το παρόν μόνο και μόνο για να πειραματιστώ
με αντικαταθληπτικά. Σκεφτόμουν το ZOLOFT που είναι παρόμοιο. Να δω σε κανα μηνα πως θα πάει. Διαβάζω κάνει και για ocd αν
και πλέον σε εμένα έχει εξασθενησει αρκετά η εν λόγο διαταραχή. Το άγχος, η τεράστια στεναχωρια και η απογοήτευση είναι το μεγάλο μου πρόβλημα.

Εσείς έχετε πάρει αντικαταθληπτικά; Ποια σας βοήθησαν και ποια όχι; Όπως είπα το Ladose για εμένα προσωπικά στην minumum δόση για χρόνια
δεν έκανε σχεδόν τίποτα. Ειδικά στο ocd που οργίαζε.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23216
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Αύγ 2022, 14:29

Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:24

Εσείς έχετε πάρει αντικαταθληπτικά; Ποια σας βοήθησαν και ποια όχι; Όπως είπα το Ladose για εμένα προσωπικά στην minumum δόση για χρόνια
δεν έκανε σχεδόν τίποτα. Ειδικά στο ocd που οργίαζε.
Κάποια στιγμή χρειάστηκε να πάρω λαντόζ. Νομίζω ότι απλά αμβλύνει τις συνέπειες και ότι λειτουργεί τόσο υπόγεια, που νομίζεις ότι δεν κάνει τίποτα.

Αλλά λένε ότι κάνει
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 24 Αύγ 2022, 14:44

Πτολεμαίος έγραψε:
18 Αύγ 2022, 15:55


*
SpoilerShow
δεν μπορείς να φανταστείς πόσο άλυτο μου φαινόταν ένα τέρας με το οποίο πάλεψα πριν 12 χρόνια. Έναν από τους μεγαλύτερους γαμιαδες της ψυχικής υγείας ενός ατόμου. Το tinnitus και μάλιστα βαριάς μορφής.
Πλέον (χωρίς να έχω θεραπευτεί διότι απλά δεν θεραπεύεται) το κατουραω στα μούτρα και ενίοτε νιωθω τόσο ισχυρός ώστε να αισθάνομαι ότι μπορώ να γαμησω ακόμα και μια xenomorph queen.
Αυτο το επαθε και η αδερφή μου. Πέρασε από μόνο του μετά από κάποιους μήνες. Είχε πάει και σε γιατρό αλλά δεν βρήκε τίποτα οργανικό.
Δεν ξέρω αν είχε πάρει διάγνωση tinnitus
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 24 Αύγ 2022, 15:07

AlienWay έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:29
Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:24

Εσείς έχετε πάρει αντικαταθληπτικά; Ποια σας βοήθησαν και ποια όχι; Όπως είπα το Ladose για εμένα προσωπικά στην minumum δόση για χρόνια
δεν έκανε σχεδόν τίποτα. Ειδικά στο ocd που οργίαζε.
Κάποια στιγμή χρειάστηκε να πάρω λαντόζ. Νομίζω ότι απλά αμβλύνει τις συνέπειες και ότι λειτουργεί τόσο υπόγεια, που νομίζεις ότι δεν κάνει τίποτα.

Αλλά λένε ότι κάνει
Αρχίδια κάνει, και από ό,τι ακούσω όχι μόνο σε εμένα. Ένας γνωστός μου είχε το ίδιο πρόβλημα και τον έπιασε το effexor.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 24 Αύγ 2022, 15:14

Otto Weininger πάντα ακούω τις συμβουλές σου. Από όσα γνωρίζεις για αντικαταθλιπτικά κάτι να ανακουφιζει, να χαλαρώνει
και σωματικά,να μην σε τσιτώνει να κάνεις τούμπες τα βράδυα υπάρχει; Διότι σε όλα διαβάζω για διέγερση (και με το ladose είχα σε μικρό βαθμό). Λες λόγο ladose να μείνω στα SSRI’s, θα έχω λιγότερες παρενέργειες ή δεν έχει να κάνει;
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23216
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Αύγ 2022, 15:15

Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 15:07
AlienWay έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:29
Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:24

Εσείς έχετε πάρει αντικαταθληπτικά; Ποια σας βοήθησαν και ποια όχι; Όπως είπα το Ladose για εμένα προσωπικά στην minumum δόση για χρόνια
δεν έκανε σχεδόν τίποτα. Ειδικά στο ocd που οργίαζε.
Κάποια στιγμή χρειάστηκε να πάρω λαντόζ. Νομίζω ότι απλά αμβλύνει τις συνέπειες και ότι λειτουργεί τόσο υπόγεια, που νομίζεις ότι δεν κάνει τίποτα.

Αλλά λένε ότι κάνει
Αρχίδια κάνει, και από ό,τι ακούσω όχι μόνο σε εμένα. Ένας γνωστός μου είχε το ίδιο πρόβλημα και τον έπιασε το effexor.
Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικά, αλλά σκέψου το εξής:

Το θέμα με τα ηρεμιστικά ναρκωτικά είναι ότι επιδρούν άμεσα και τροποποιούν την εγκεφαλική λειτουργία. Εσύ σε αυτή την συνήθεια έχεις προσαρμοστεί πλέον. Θες αυτό που παίρνεις, να επιδρά άμεσα και να το συνειδητοποιείς ότι επιδρά. Αυτό θες και από τα αντικαταθλιπτικά.

Εδώ είναι το πρόβλημα. Ο λόγος για τα λαντόζ δεν είναι απαραίτητη η συνταγογράφηση είναι ότι λειτουργούν με άλλο τρόπο. Και όχι μόνον αυτά, αλλά και πολλά άλλα φάρμακα, ακόμη-ακόμη και οι βαλεριάνες (που δεν είναι φάρμακο).

Οι ειδικοί θα σου προτείνουν καλύτερα το τι χρειάζεσαι, η αλήθεια όμως είναι ότι όσα επιδρούν άμεσα και αισθητά, είναι συνήθως και τα πιο εθιστικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών