Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 17 Αύγ 2022, 22:46

Ρε συ Νάιδα, κι εγώ καίγομαι να μάθω, αλλά δεν νομίζω ότι μας αρμόζει να ρωτάμε. Ο Null είναι παλιό μέλος κι εύχομαι να ξεκίνησε η όλη φάση με σωματικό πόνο και όχι ψυχικό, πχ απώλεια ή άνω κάτω στη ζωή του...
Αν θέλει θα μας πει αλλά δεν είναι η θέση μας να ρωτήσουμε κάτι τέτοιο...
Μ'όλο το σεβασμό και την αγάπη μου...
Κσι εννοείται ότι χαλιέμαι που μαθαίνω τέτοιο νέο για το συμφορουμίτη...

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 17 Αύγ 2022, 22:52

Το XANAX δεν θέλει συνταγή ιατρού;
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 22:55

Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:34
Γιατί τα ξεκίνησες όλα αυτά;
Τα xanax τα ξεκίνησα όταν ο όγκος του πατέρα μου έκανε μετάσταση στον εγκέφαλο και έμεινε τελείως ανάπηρος, η αδερφή μου ήταν Αθήνα και η μητέρα μου ερχόταν σπάνια λόγο απόστασης και δικού της προβλήματος υγείας οπότε αναγκαστικά είχα αναλάβει μόνος όλη την φροντίδα του. Η δουλειά μου δεν μου άρεσε καθόλου και με κούραζε αλλά έπρεπε να μας συντηρώ. Είχα και από πριν ψυχολογικά ιδψ pure o και άλλα, έπαιρνα seroquel και ladose . Τελικά πέθανε και εκεί παράτησα την δουλειά μου και έμεινα σπίτι με ότι λεφτά είχα για τρεις μήνες χωρίς να είμαι σίγουρος τι θα κάνω μετα. Όμως επειδή έχω και την μάνα μου η οποία έχει τα δικά της και χρειάζεται χρήματα τελικά βρήκα πάτημα στο xanax και το αλκοόλ για να μπορώ να δουλεύω.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 22:56

Σπύρος έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:52
Το XANAX δεν θέλει συνταγή ιατρού;
Ε, ναι. Έχω όσες θέλω.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12812
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 17 Αύγ 2022, 22:57

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:55
Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:34
Γιατί τα ξεκίνησες όλα αυτά;
Τα xanax τα ξεκίνησα όταν ο όγκος του πατέρα μου έκανε μετάσταση στον εγκέφαλο και έμεινε τελείως ανάπηρος, η αδερφή μου ήταν Αθήνα και η μητέρα μου ερχόταν σπάνια λόγο απόστασης και δικού της προβλήματος υγείας οπότε αναγκαστικά είχα αναλάβει μόνος όλη την φροντίδα του. Η δουλειά μου δεν μου άρεσε καθόλου και με κούραζε αλλά έπρεπε να μας συντηρώ. Είχα και από πριν ψυχολογικά ιδψ pure o και άλλα, έπαιρνα seroquel και ladose . Τελικά πέθανε και εκεί παράτησα την δουλειά μου και έμεινα σπίτι με ότι λεφτά είχα για τρεις μήνες χωρίς να είμαι σίγουρος τι θα κάνω μετα. Όμως επειδή έχω και την μάνα μου η οποία έχει τα δικά της και χρειάζεται χρήματα τελικά βρήκα πάτημα στο xanax και το αλκοόλ για να μπορώ να δουλεύω.
:cry
Τύπε πάνε σε ένα γιατρό και πες τα όλα. Όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά.

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 17 Αύγ 2022, 22:58

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:55
Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:34
Γιατί τα ξεκίνησες όλα αυτά;
Τα xanax τα ξεκίνησα όταν ο όγκος του πατέρα μου έκανε μετάσταση στον εγκέφαλο και έμεινε τελείως ανάπηρος, η αδερφή μου ήταν Αθήνα και η μητέρα μου ερχόταν σπάνια λόγο απόστασης και δικού της προβλήματος υγείας οπότε αναγκαστικά είχα αναλάβει μόνος όλη την φροντίδα του. Η δουλειά μου δεν μου άρεσε καθόλου και με κούραζε αλλά έπρεπε να μας συντηρώ. Είχα και από πριν ψυχολογικά ιδψ pure o και άλλα, έπαιρνα seroquel και ladose . Τελικά πέθανε και εκεί παράτησα την δουλειά μου και έμεινα σπίτι με ότι λεφτά είχα για τρεις μήνες χωρίς να είμαι σίγουρος τι θα κάνω μετα. Όμως επειδή έχω και την μάνα μου η οποία έχει τα δικά της και χρειάζεται χρήματα τελικά βρήκα πάτημα στο xanax και το αλκοόλ για να μπορώ να δουλεύω.

Ωωωω ρε μαν...
....

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Αύγ 2022, 22:59

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:55
Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:34
Γιατί τα ξεκίνησες όλα αυτά;
Τα xanax τα ξεκίνησα όταν ο όγκος του πατέρα μου έκανε μετάσταση στον εγκέφαλο και έμεινε τελείως ανάπηρος, η αδερφή μου ήταν Αθήνα και η μητέρα μου ερχόταν σπάνια λόγο απόστασης και δικού της προβλήματος υγείας οπότε αναγκαστικά είχα αναλάβει μόνος όλη την φροντίδα του. Η δουλειά μου δεν μου άρεσε καθόλου και με κούραζε αλλά έπρεπε να μας συντηρώ. Είχα και από πριν ψυχολογικά ιδψ pure o και άλλα, έπαιρνα seroquel και ladose . Τελικά πέθανε και εκεί παράτησα την δουλειά μου και έμεινα σπίτι με ότι λεφτά είχα για τρεις μήνες χωρίς να είμαι σίγουρος τι θα κάνω μετα. Όμως επειδή έχω και την μάνα μου η οποία έχει τα δικά της και χρειάζεται χρήματα τελικά βρήκα πάτημα στο xanax και το αλκοόλ για να μπορώ να δουλεύω.
Οπότε κουβαλάς μεγάλα "φορτία", μάλλον από παιδί, και κάπου έχεις κουραστεί και θες το μούδιασμα που σου προσφέρει αυτός ο συνδυασμός. Τι θα μπορούσε πιστεύεις να τον αντικαταστήσει;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Αύγ 2022, 22:59

Πω ρε φίλε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 17 Αύγ 2022, 23:03

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:56
Σπύρος έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:52
Το XANAX δεν θέλει συνταγή ιατρού;
Ε, ναι. Έχω όσες θέλω.
Η αλήθεια είναι ότι οι βενζοδιαζεπίνες συνταγογραφούνται πολύ εύκολα στην Ελλάδα - σαν τις αμφεταμίνες στην Αμερική.
Είχα διαβάσει στο παρελθόν ότι η Θράκη πλασάρεται στις πρώτες θέσεις της Ευρώπης (προνομιακός εκεί καταναλωτής οι μουσουλμάνες).

Ίσως, εκτός του θέματος της απαγκίστρωσης (το πρόβλημα είναι τα xanax, όχι οι δυο μπύρες, οι οποίες μόνο σε συνδυασμό γίνονται), θα έλεγα να δεις αν μπορείς να κάνεις κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Αύγ 2022, 23:03

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:55
Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:34
Γιατί τα ξεκίνησες όλα αυτά;
Τα xanax τα ξεκίνησα όταν ο όγκος του πατέρα μου έκανε μετάσταση στον εγκέφαλο και έμεινε τελείως ανάπηρος, η αδερφή μου ήταν Αθήνα και η μητέρα μου ερχόταν σπάνια λόγο απόστασης και δικού της προβλήματος υγείας οπότε αναγκαστικά είχα αναλάβει μόνος όλη την φροντίδα του. Η δουλειά μου δεν μου άρεσε καθόλου και με κούραζε αλλά έπρεπε να μας συντηρώ. Είχα και από πριν ψυχολογικά ιδψ pure o και άλλα, έπαιρνα seroquel και ladose . Τελικά πέθανε και εκεί παράτησα την δουλειά μου και έμεινα σπίτι με ότι λεφτά είχα για τρεις μήνες χωρίς να είμαι σίγουρος τι θα κάνω μετα. Όμως επειδή έχω και την μάνα μου η οποία έχει τα δικά της και χρειάζεται χρήματα τελικά βρήκα πάτημα στο xanax και το αλκοόλ για να μπορώ να δουλεύω.
Λυπάμαι πάρα πολύ.
Κάνε αυτό που σου είπα πιο πάνω, ώστε να λυθεί το θέμα όσο πιο ομαλά γίνεται.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 17 Αύγ 2022, 23:08

Περαστικά, Νull, είμαι σίγουρη πως θα την βρεις την δύναμη να ανταπεξέλθεις σε όλα χωρίς ουσίες.
Τα συγκεκριμένα τα έπαιρνε κάποτε γονιός μου συνδυαστικά με άλλα χάπια για την πάθηση, αλλά δεν είναι για πολλά πολλά τα συγκεκριμένα από ό,τι λένε οι γιατροί, μάλλον λογικό που δεν κοιμάσαι, χειροτερεύουν την κατάσταση γιατί προκαλούν εθισμό.
Αντιμετωπίζει πρόβλημα και μια φίλη που πάσχει από σοβαρή ρευματοειδή αρθρίτιδα αλλά και άλλες παθήσεις και από τους αβάσταχτους πόνους δεν μπορεί να κοιμηθεί και να ηρεμήσει, φαντάσου εκείνη δεν την πιάνουν πολλές φορές κανονικά ναρκωτικά χάπια, τύπου μορφίνες, κάπως έτσι τελος πάντων μου τα έχει πει, δεν τα ξέρω/θυμάμαι καλά. Το θέμα είναι όπως σου είπα οτι κάνουν εξάρτηση και μετά δεν σε βοηθάνε ούτε αυτά.
Να πας σε γιατρό, βέβαια, μην το αφήνεις.

Και πάλι σου ξαναλέω, είμαι σίγουρη οτι θα βρεις τον τρόπο! :wave:

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 17 Αύγ 2022, 23:13

Βλεπω καποιες αναρτησεις σου απο το 2020 στις οποιες αναφερεις οτι πινεις zanax με ουισκι και μια που μου εκανε εντυπωση οτι το zanax το ηθελες για τη γυμναστικη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σπανακιας την 17 Αύγ 2022, 23:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Αύγ 2022, 23:15

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:10
Εσεις είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία;
Ναι, την μητέρα μου.
Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:10
Αν ναι πως το αντιμετώπισε;
Πέθανε. Από οξύ εγκεφαλικό και πνευμονικό οίδημα.

Δεν είναι αστείο, ζήτα βοήθεια ειδικού. Το ότι αναγνωρίζεις ότι είναι πρόβλημα είναι το πιο ελπιδοφόρο. Είναι το πιο δύσκολο πράγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Αύγ 2022, 23:26

Υποθέτω ότι το ξέρει ότι πρέπει να απευθυνθεί σε ειδικό. Για να μην το έχει κάνει, θα έχει κάποιο λόγο. Ενδεχομένως οικονομικό. Βέβαια θα υπάρχουν και ειδικοί δωρεάν, αλλά για να έχει Xanax συνταγογραφημενα υποθέτω έχει βρει δωρεάν ειδικό και είναι γτπκ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 23:41

exiledd έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:46
Ρε συ Νάιδα, κι εγώ καίγομαι να μάθω, αλλά δεν νομίζω ότι μας αρμόζει να ρωτάμε. Ο Null είναι παλιό μέλος κι εύχομαι να ξεκίνησε η όλη φάση με σωματικό πόνο και όχι ψυχικό, πχ απώλεια ή άνω κάτω στη ζωή του...
Αν θέλει θα μας πει αλλά δεν είναι η θέση μας να ρωτήσουμε κάτι τέτοιο...
Μ'όλο το σεβασμό και την αγάπη μου...
Κσι εννοείται ότι χαλιέμαι που μαθαίνω τέτοιο νέο για το συμφορουμίτη...
Ρώτα ότι θες. Σκατα παιδικα χρόνια. Τσακωμοί γονέων, χωρισμοί, μας έβαζαν πάντα στην μέση. Είχα μεγάλη αντιπάθεια για τους γονείς μου μεγαλώνοντας, αλλά ειδικά για τον πατέρα μου. Παππούδες που έκαναν παρεμβάσεις εκεί που δεν τους έσπερνε. Φίλους είτε καθυστερημένους είτε υποψηφίους φυλακοβιους. Τελικά κατάφερα και πέρασα πανεπιστήμιο και εκεί άλλαξε τελείως η στάση των γονέων μου προς εμένα. Πραγματικά σοκαρίστηκα γιατί ένιωσα για πρώτη φορά ξεκάθαρα πως με έβλεπαν σαν ένα αντικείμενο αλλά ταυτόχρονα χάρηκα με την αποδοχή τους. Στα 19 έκανα μια σοβαρή σχέση με κοπέλα που κράτησε επτά χρόνια και έληξε άσχημα λόγο εμφάνισης ιδψ και της προσωπικότητάς μου η οποία έχει κάποια πολύ σχημα χαρακτηριστικά. Ζήλια, μίσος κτλ. Ε μετά αρρώστησαν και έβαλα το μίσος στην άκρη. Στο τέλος φρόντιζα τον πατέρα μου σαν να ήταν μικρό παιδί. Πραγματικά δεν νομίζω πως τον έκανα ποτέ να νιώσει ότι με κουράζει. Προσέχω να του μιλάω πάντα πάρα πολύ ωραία. Προσπάθησα να κλείσω αυτό το κεφάλαιο όσο πιο θετικά μπορούσα. Θα το είχα μετανιώσει αν δεν είχα αναλάβει αυτό το βάρος. Αλλά ο θάνατος ενός γονέα δεν αλλάζει. Ειδικά όταν υπάρχουν τόσα πολλά που δεν είπαμε. Τον πατέρα μου τον βλέπω συνέχεια στα όνειρα μου. Είτε σαν ανάπηρο για τον οποίο νιώθω τεραστεια αγάπη και κλαίω όταν καταλαβαίνω πως πέθανε είτε σαν μια τρομακτική φιγούρα για την οποία νιώθω οργή και μίσος και πολλές φορές προσπαθώ να σκοτώσω. Όταν ξυπνάω βέβαια δεν νιώθω τίποτα. Είναι σχεδόν σαν να μην τα έχω ζήσει όλα αυτά. Σαν να τα πέρασε κάποιος άλλος. Και για αυτό μπορώ να μιλάω για όλα αυτά χωρίς να έχω έντονα συναισθήματα. Υπάρχει ένα κενό και μια ουδετερότητα.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών