Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 20:10

Εδώ και δύο μήνες περίπου το έχω γαμησει με το αλκοόλ και τα xanax. Xanax έπαιρνα την μικρότερη δόση εδώ και ένα χρόνο. Αλλά τώρα δύο μήνες το εδώ γυρίσει στο 1mg. Δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός.

Πίνω σίγουρα 2 χάπια την μέρα το λιγότερο και τουλάχιστον δύο μπυρες. Θα έλεγα τις μισές μερες τις εβδομάδας παίρνω γύρω στα 4-5 χάπια των 1mg και πέντε με επτά μπύρες. Κάποια από αυτά τα χάπια τα παίρνω παντα μαζί με τις μπυρες για να με πιάσουν περισσότερο μπας και κοιμηθώ το βράδυ. Αλλά έχει τύχει και μέρα τον προηγούμενο μήνα να πιω/πάρω περισσότερα χάπια. Έχω πάρει και οκτώ χάπια μαζι με αλκοόλ.

Ακομα και έτσι εχώ προβλήματα να κοιμηθώ το βράδυ και έχω συνέχεια νευρα. Απλά δεν με ήρεμουν όπως πάλια. Σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο με ειδικότητα στους εθισμους μπας και τα κόψω.

Εσεις είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; Η κάποιον γνωστό σας που να είχε θέμα με τα xanax; Αν ναι πως το αντιμετώπισε;
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11452
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 17 Αύγ 2022, 20:16

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:10
Εδώ και δύο μήνες περίπου το έχω γαμησει με το αλκοόλ και τα xanax. Xanax έπαιρνα την μικρότερη δόση εδώ και ένα χρόνο. Αλλά τώρα δύο μήνες το εδώ γυρίσει στο 1mg. Δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός.

Πίνω σίγουρα 2 χάπια την μέρα το λιγότερο και τουλάχιστον δύο μπυρες. Θα έλεγα τις μισές μερες τις εβδομάδας παίρνω γύρω στα 4-5 χάπια των 1mg και πέντε με επτά μπύρες. Κάποια από αυτά τα χάπια τα παίρνω παντα μαζί με τις μπυρες για να με πιάσουν περισσότερο μπας και κοιμηθώ το βράδυ. Αλλά έχει τύχει και μέρα τον προηγούμενο μήνα να πιω/πάρω περισσότερα χάπια. Έχω πάρει και οκτώ χάπια μαζι με αλκοόλ.

Ακομα και έτσι εχώ προβλήματα να κοιμηθώ το βράδυ και έχω συνέχεια νευρα. Απλά δεν με ήρεμουν όπως πάλια. Σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο με ειδικότητα στους εθισμους μπας και τα κόψω.

Εσεις είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; Η κάποιον γνωστό σας που να είχε θέμα με τα xanax; Αν ναι πως το αντιμετώπισε;
Φίλε πήγαινε σε κάποιον ειδικό.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Αύγ 2022, 20:22

Το αλκοόλ και τα ΧΑΝΑΧ δεν είναι λύση.
Είναι στην ουσία ...παυσίπονα για τον ψυχικό πόνο.

Είναι σα να παίρνεις ντεπόν για το χαλασμένο δόντι. Δεν φτιάχνει το δόντι. Χαλά περισσότερο.

Άκου τον Τζι.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1192
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 17 Αύγ 2022, 20:22

Πάνω από ένα την ημέρα ΧΑΝΑΧ είναι πολύ βαρύ, πρέπει να περνάς ζόρια.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 20:25

Annibas έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:22
Πάνω από ένα την ημέρα ΧΑΝΑΧ είναι πολύ βαρύ, πρέπει να περνάς ζόρια.
Και τρία να πιω μόνα τους δεν νιώθω κάποια σημαντική αλλαγή.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 17 Αύγ 2022, 20:27

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:10
Εδώ και δύο μήνες περίπου το έχω γαμησει με το αλκοόλ και τα xanax. Xanax έπαιρνα την μικρότερη δόση εδώ και ένα χρόνο. Αλλά τώρα δύο μήνες το εδώ γυρίσει στο 1mg. Δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός.

Πίνω σίγουρα 2 χάπια την μέρα το λιγότερο και τουλάχιστον δύο μπυρες. Θα έλεγα τις μισές μερες τις εβδομάδας παίρνω γύρω στα 4-5 χάπια των 1mg και πέντε με επτά μπύρες. Κάποια από αυτά τα χάπια τα παίρνω παντα μαζί με τις μπυρες για να με πιάσουν περισσότερο μπας και κοιμηθώ το βράδυ. Αλλά έχει τύχει και μέρα τον προηγούμενο μήνα να πιω/πάρω περισσότερα χάπια. Έχω πάρει και οκτώ χάπια μαζι με αλκοόλ.

Ακομα και έτσι εχώ προβλήματα να κοιμηθώ το βράδυ και έχω συνέχεια νευρα. Απλά δεν με ήρεμουν όπως πάλια. Σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο με ειδικότητα στους εθισμους μπας και τα κόψω.

Εσεις είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; Η κάποιον γνωστό σας που να είχε θέμα με τα xanax; Αν ναι πως το αντιμετώπισε;
Τύπε μου, βενζοδιαζεπίνες και αλκοόλ είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου, και συνδυαστικά μάλιστα, τζακποτ.
Να υποθέσω ότι δε θυμάσαι πλήρως τον τελευταίο χρόνο, έτσι;

Αμφότερες οι ουσίες δημιουργούν φυσική εξάρτηση, και ως εκ τούτου, φρονώ ότι πρέπει να πας σε ειδικό για να σε βοηθήσει να απαγκιστρωθείς,
Υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα, δεν μπορείς να ξυπνήσεις ένα πρωί και να τα κόψεις, γιατί μπορεί να πεθάνεις κιόλας.
Όταν πας, ρώτησε τον και για GABA a

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1192
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 17 Αύγ 2022, 20:30

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:25
Annibas έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:22
Πάνω από ένα την ημέρα ΧΑΝΑΧ είναι πολύ βαρύ, πρέπει να περνάς ζόρια.
Και τρία να πιω μόνα τους δεν νιώθω κάποια σημαντική αλλαγή.
Αποβλακώνει το ΧΑΝΑΧ αλλά και το αλκοόλ από την άλλη κάνει άλλες ζημιές.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 20:34

aljawn έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:27

Να υποθέσω ότι δε θυμάσαι πλήρως τον τελευταίο χρόνο, έτσι;
Εννοείται. Όλα έχουν γίνει μια σαλάτα. Η αίσθηση του χρόνου έχει αλλοιωθεί τελείως. Εκτός του ότι δεν θυμάμαι καθόλου ορισμένα γεγονότα μου φαίνεται πως είμαι έξω από τον χρόνο. Σαν να μην υφίσταται. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 17 Αύγ 2022, 20:40

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:34
aljawn έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:27

Να υποθέσω ότι δε θυμάσαι πλήρως τον τελευταίο χρόνο, έτσι;
Εννοείται. Όλα έχουν γίνει μια σαλάτα. Η αίσθηση του χρόνου έχει αλλοιωθεί τελείως. Εκτός του ότι δεν θυμάμαι καθόλου ορισμένα γεγονότα μου φαίνεται πως είμαι έξω από τον χρόνο. Σαν να μην υφίσταται. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω
Οι βενζοδιαζεπίνες, ειδικά στις ποσότητες που περιέγραψες πριν, είναι γνωστό ότι δημιουργούν black holes, δηλαδή καταστάσεις στις οποίες δεν έχεις συνείδηση των πραττομένων σου (σαν τύφλα δηλαδή, απλά δεν έχεις τις προφανείς ενδείξεις του μεθυσμένου). Δυστυχώς όμως, η black hole δε σε βγάζει νοκ αουτ, οπότε μπορείς να συνεχίσεις κανονικά τη ζωή σου, χωρίς συνείδηση.

Πέραν τούτου, depersonalisation, κλασσικό σύμπτωμα.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 20:53

aljawn αυτά είναι μόνιμα συμπτώματα μετά από χρόνια χρήση η επανέρχεται η μνήμη, γνωριζεις;
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Αύγ 2022, 22:09

Δεν πήρα ποτέ xanax, ακόμη κι όταν μου το συνταγογράφησαν.

Σε παρακαλώ, βρες βοήθεια και κοψτο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Αύγ 2022, 22:11

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:10
Εδώ και δύο μήνες περίπου το έχω γαμησει με το αλκοόλ και τα xanax. Xanax έπαιρνα την μικρότερη δόση εδώ και ένα χρόνο. Αλλά τώρα δύο μήνες το εδώ γυρίσει στο 1mg. Δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός.

Πίνω σίγουρα 2 χάπια την μέρα το λιγότερο και τουλάχιστον δύο μπυρες. Θα έλεγα τις μισές μερες τις εβδομάδας παίρνω γύρω στα 4-5 χάπια των 1mg και πέντε με επτά μπύρες. Κάποια από αυτά τα χάπια τα παίρνω παντα μαζί με τις μπυρες για να με πιάσουν περισσότερο μπας και κοιμηθώ το βράδυ. Αλλά έχει τύχει και μέρα τον προηγούμενο μήνα να πιω/πάρω περισσότερα χάπια. Έχω πάρει και οκτώ χάπια μαζι με αλκοόλ.

Ακομα και έτσι εχώ προβλήματα να κοιμηθώ το βράδυ και έχω συνέχεια νευρα. Απλά δεν με ήρεμουν όπως πάλια. Σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο με ειδικότητα στους εθισμους μπας και τα κόψω.

Εσεις είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; Η κάποιον γνωστό σας που να είχε θέμα με τα xanax; Αν ναι πως το αντιμετώπισε;
Δες έναν ειδικό. Χθες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Αύγ 2022, 22:22

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:53
aljawn αυτά είναι μόνιμα συμπτώματα μετά από χρόνια χρήση η επανέρχεται η μνήμη, γνωριζεις;
Καταρχάς: οι βενζοδιαζεπίνες δεν είναι όλες το ίδιο.
Άλλο το xanax, άλλο το lexotanil, άλλο το hipnosedon.

Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό. Από κει και περα, το xanax σε θεραπευτικές δόσεις γενικά είναι ασφαλές και το κόψιμο του γίνεται σταδιακά.

Εσύ, έχεις ξεφύγει από τα θεραπευτικά πρωτόκολλα όπως φαίνεται. Επίσης τα κάνεις μίξη με αλκοόλ, ασχολίαστο και επικίνδυνο.

Είναι ξεκάθαρο ότι έχεις δημιουργήσει εξάρτηση, χρειάζεται άμεσα να επισκεφτείς ψυχίατρο ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία απεξάρτησης και ταυτόχρονα να λύσετε αυτά που σε απασχολούν.

Εύχομαι το καλύτερο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 17 Αύγ 2022, 22:33

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:53
aljawn αυτά είναι μόνιμα συμπτώματα μετά από χρόνια χρήση η επανέρχεται η μνήμη, γνωριζεις;
Τύπε μου, δεν μπορώ να σου πω ως ειδικός, και αφού υπάρχει ο Οττο, να ακούσεις αυτόν.
Πάντως, αν μιλάς για το να θυμηθείς τι έκανες και γεγονότα σε black hole, δυστυχώς όχι, μόνο ότι συμμάζεψε η περιορισμένη αντίληψη σου.
Πάλι καλά να λες που δεν έκανες και τίποτα επικίνδυνο (πολλοί έχουν πάρει αμάξι και σκοτωθεί).

Γενικά μιλώντας, η κατάχρηση τέτοιων ουσιών δημιουργεί διανοητικά προβλήματα και μέσω νευροεκφυλισμού, αν και είναι κάτι αναστρέψιμο.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Αύγ 2022, 22:34

Γιατί τα ξεκίνησες όλα αυτά;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών