Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Αύγ 2022, 17:10

Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 16:42
Και εγώ αυτό θέλω να κάνω. Έχω σπίτι στο χωριό και ένα δυο χωράφια. Δεν ξέρω τι εργασία μπορώ να βρω εκεί γύρω όμως. Με τα αγροτικά
δεν έχω σχέση. Να βάλω ένα κήπο με λαχανικά και να βρω μια ήσυχη δουλειά να έχω όσο πιο λίγες συναναστροφές με
ανθρώπους γίνεται. Αυτό μόνο με κρατάει ακόμα σαν σκέψη για το μέλλον.
Σκέφτομαι και μετανάστευση. Όταν δούλευα περιστασιακά σε εργοστάσιο στην Γερμανία (σαν φοιτήτρια) τα συμπτώματα είχαν σταματήσει. Μείωσα την αγωγή (με συμβουλή) και δεν επανέρχονταν. Τρομερή ησυχία έξω και στον εγκέφαλό μου.
Τα χωριά δεν είναι ήσυχα. Το γνωρίζω από το δικό μου χωριό, μην τα εξιδανικεύουμε. Ακόμη και ο κόσμος εκεί μπορεί να γίνει χειρότερος από αυτόν μιας πόλης, όπου είσαι ανώνυμος, έως ένα σημείο.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29380
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2022, 17:12

Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 15:14
Otto Weininger πάντα ακούω τις συμβουλές σου. Από όσα γνωρίζεις για αντικαταθλιπτικά κάτι να ανακουφιζει, να χαλαρώνει
και σωματικά,να μην σε τσιτώνει να κάνεις τούμπες τα βράδυα υπάρχει; Διότι σε όλα διαβάζω για διέγερση (και με το ladose είχα σε μικρό βαθμό). Λες λόγο ladose να μείνω στα SSRI’s, θα έχω λιγότερες παρενέργειες ή δεν έχει να κάνει;
Τα SSRI είναι από τα πιο ασφαλή και αποτελεσματικά. Το θέμα όμως είναι ότι για την επιλογή του εκάστοτε φαρμάκου, χρειάζεται κλινική εκτίμηση και αυτό μόνο ο γιατρός.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 24 Αύγ 2022, 17:20

Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 16:27
Χαοτικός έγραψε:
24 Αύγ 2022, 16:07



Λέγε ιστορίες φίλε όσο πιο πολλές μπορείς. Ανοίξου και δεν τρέχει κάτι. Καλό θα είναι. Απλά κόψε. Το αλκοόλ οπωσδήποτε. Χθες σε παρακαλώ.
Σιγά σιγά. Χθες ήπια μόνο δύο μπύρες.




.


Φίλε μου θύμισες τον παλιοφίλο μου καί συγχρόνως Ψυχίατρο πού μου έλεγε ότι όταν κάποιος γράφει αλήθειες.....

παίρνει φωτιά το χαρτί.....

Με αυτό πού σου βάζω δε θέλω να σε σπρώξω κάπου αλλά θάθελα να δείς πώς μιλάνε οι άνθρωποι του βίντεο.....

Εμένα με συγκίνησαν.....

Αν μένεις Αθήνα και θες φθηνό Ψύχίατρο στείλε πμ.....

Καλή Τύχη.....


.

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 24 Αύγ 2022, 21:38

καλή δύναμη, εύχομαι να πάνε όλα καλά
θα πάνε όλα καλά
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 24 Αύγ 2022, 21:50

Τα XANAX έχουν έλλειψη τώρα, απίθανο να επανέλθουν.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 24 Αύγ 2022, 23:00

Antares έγραψε:
24 Αύγ 2022, 15:56
Ένα αντικαταθλιπτικό που παίρνω για την αυπνία περισσότερο, είναι το Depreram.
Παρατηρώ όμως ότι μου προκαλεί κόψιμο της αναπνοής, όταν ξαπλώνω για ύπνο, σηκώνομαι γιατί είναι σαν να μην μπορώ να πάρω ανάσα, πρέπει να σκεφτώ να ανασάνω κατά κάποιον τρόπο.
Όχι σε μεγάλο βαθμό, αλλά αρκετά.
Γιατί αγχώνεστε με την αϋπνία;
Περισσότερο κακό κάνει αυτό το άγχος...
Θα περάσει εκτός κι αν την προκαλούν φάρμακα ‘η ασθένειες.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 24 Αύγ 2022, 23:02

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:10
Εδώ και δύο μήνες περίπου το έχω γαμησει με το αλκοόλ και τα xanax. Xanax έπαιρνα την μικρότερη δόση εδώ και ένα χρόνο. Αλλά τώρα δύο μήνες το εδώ γυρίσει στο 1mg. Δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός.

Πίνω σίγουρα 2 χάπια την μέρα το λιγότερο και τουλάχιστον δύο μπυρες. Θα έλεγα τις μισές μερες τις εβδομάδας παίρνω γύρω στα 4-5 χάπια των 1mg και πέντε με επτά μπύρες. Κάποια από αυτά τα χάπια τα παίρνω παντα μαζί με τις μπυρες για να με πιάσουν περισσότερο μπας και κοιμηθώ το βράδυ. Αλλά έχει τύχει και μέρα τον προηγούμενο μήνα να πιω/πάρω περισσότερα χάπια. Έχω πάρει και οκτώ χάπια μαζι με αλκοόλ.

Ακομα και έτσι εχώ προβλήματα να κοιμηθώ το βράδυ και έχω συνέχεια νευρα. Απλά δεν με ήρεμουν όπως πάλια. Σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο με ειδικότητα στους εθισμους μπας και τα κόψω.

Εσεις είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; Η κάποιον γνωστό σας που να είχε θέμα με τα xanax; Αν ναι πως το αντιμετώπισε;
Να πας σε ειδικό και να αγκαλιάσεις τον εαυτό σου.
Οι εμπειρίες τρίτων δεν είναι λύση.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 25 Αύγ 2022, 10:22

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Αύγ 2022, 17:20
Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 16:27
Χαοτικός έγραψε:
24 Αύγ 2022, 16:07



Λέγε ιστορίες φίλε όσο πιο πολλές μπορείς. Ανοίξου και δεν τρέχει κάτι. Καλό θα είναι. Απλά κόψε. Το αλκοόλ οπωσδήποτε. Χθες σε παρακαλώ.
Σιγά σιγά. Χθες ήπια μόνο δύο μπύρες.




.


Φίλε μου θύμισες τον παλιοφίλο μου καί συγχρόνως Ψυχίατρο πού μου έλεγε ότι όταν κάποιος γράφει αλήθειες.....

παίρνει φωτιά το χαρτί.....

Με αυτό πού σου βάζω δε θέλω να σε σπρώξω κάπου αλλά θάθελα να δείς πώς μιλάνε οι άνθρωποι του βίντεο.....

Εμένα με συγκίνησαν.....

Αν μένεις Αθήνα και θες φθηνό Ψύχίατρο στείλε πμ.....

Καλή Τύχη.....


.
Σε ευχαριστώ. Δεν είμαι Αθήνα. Έχω βρει γιατρό με ειδίκευση. Απλά τώρα έχω και το θέμα του στρατού και τρέχω γιατί είμαι ανυπότακτος. Στην στρατολογία μου λέγανε άλλα, άλλα μετά στα κεπ.... Η θεία μου που είναι μια ζωή στο πολεμικό ναυτικό δεν ξέρει που παν τα τέσσερα.... Τελικά ένας φίλος μίλησε με μία στρατοδίκη συγγενή του και μου είπε να πάω κατευθείαν στον ψυχίατρο του ναυτικού αυτές τις μέρες και να πάρω από αυτόν γνωμάτευση, ουσιαστικά κανονικά να συνεχίσω διαδικασία για ι5 και να μην με ενδιαφέρει το πρόστιμο. Είπε και να μπει θα με βοηθήσει να το διαγράψουμε αν βγω ακαταλληλος. Καπως ανακουφιστικα.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 25 Αύγ 2022, 10:27

Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2022, 17:12
Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 15:14
Otto Weininger πάντα ακούω τις συμβουλές σου. Από όσα γνωρίζεις για αντικαταθλιπτικά κάτι να ανακουφιζει, να χαλαρώνει
και σωματικά,να μην σε τσιτώνει να κάνεις τούμπες τα βράδυα υπάρχει; Διότι σε όλα διαβάζω για διέγερση (και με το ladose είχα σε μικρό βαθμό). Λες λόγο ladose να μείνω στα SSRI’s, θα έχω λιγότερες παρενέργειες ή δεν έχει να κάνει;
Τα SSRI είναι από τα πιο ασφαλή και αποτελεσματικά. Το θέμα όμως είναι ότι για την επιλογή του εκάστοτε φαρμάκου, χρειάζεται κλινική εκτίμηση και αυτό μόνο ο γιατρός.
Για το ladose ποια είναι η άποψη σου. Από όσα ξέρεις από πελάτες. Διότι εκτός από την δική μου εμπειρεία διαβάζω και ακούω γενικά πως δεν κάνει καλή δουλειά σε κανέναν. Χθες μιλούσα με έναν στην δουλειά που πέρασε κατάθλιψη και εκείνος λόγο οικονομικών και θανάτου, μου είπε πως τον έσωσε το seroxat 20mb το πρωί μαζί με ένα χάπι zanax το βράδυ. Έκανε καμιά 20αρια μέρες να τον πιάσει αλλά είδε τεράστια διαφορά. Τα έχει κόψει και ξανά αρχίσει μια δυο φορές χωρίς προβλήματα και πάντα δουλεύει σαν συνδυασμός.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 25 Αύγ 2022, 10:46

Annibas έγραψε:
24 Αύγ 2022, 21:50
Τα XANAX έχουν έλλειψη τώρα, απίθανο να επανέλθουν.
Και την τελευταία φορά το έπαθα. Μάλιστα έτρεχα γιατί είχα ξεχάσει ότι λήγει η συνταγή σε δύο ώρες όταν πάει 12, και κυριολεκτικά όταν μου είπαν πως υπάρχει ελλειψη με έλουσε κρυος ιδρώτας. Από εφημερεύων σε εφημερεύων με τα πόδια. Τελικά βρήκα. Έχω τρία κουτιά ακόμα και δυο καρτέλες. Θα βρω έχω καιρό ακόμα.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 25 Αύγ 2022, 10:59

νύχτα έγραψε:
24 Αύγ 2022, 21:38
θα πάνε όλα καλά
Ποτέ δεν ήταν καλά, απλά να φρενάρουν λίγο γιατί σε λίγο θα βαφτώ μπλε και θα πέσω στο λιμάνι :003:
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29380
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Αύγ 2022, 11:27

Null έγραψε:
25 Αύγ 2022, 10:27
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2022, 17:12
Null έγραψε:
24 Αύγ 2022, 15:14
Otto Weininger πάντα ακούω τις συμβουλές σου. Από όσα γνωρίζεις για αντικαταθλιπτικά κάτι να ανακουφιζει, να χαλαρώνει
και σωματικά,να μην σε τσιτώνει να κάνεις τούμπες τα βράδυα υπάρχει; Διότι σε όλα διαβάζω για διέγερση (και με το ladose είχα σε μικρό βαθμό). Λες λόγο ladose να μείνω στα SSRI’s, θα έχω λιγότερες παρενέργειες ή δεν έχει να κάνει;
Τα SSRI είναι από τα πιο ασφαλή και αποτελεσματικά. Το θέμα όμως είναι ότι για την επιλογή του εκάστοτε φαρμάκου, χρειάζεται κλινική εκτίμηση και αυτό μόνο ο γιατρός.
Για το ladose ποια είναι η άποψη σου. Από όσα ξέρεις από πελάτες. Διότι εκτός από την δική μου εμπειρεία διαβάζω και ακούω γενικά πως δεν κάνει καλή δουλειά σε κανέναν. Χθες μιλούσα με έναν στην δουλειά που πέρασε κατάθλιψη και εκείνος λόγο οικονομικών και θανάτου, μου είπε πως τον έσωσε το seroxat 20mb το πρωί μαζί με ένα χάπι zanax το βράδυ. Έκανε καμιά 20αρια μέρες να τον πιάσει αλλά είδε τεράστια διαφορά. Τα έχει κόψει και ξανά αρχίσει μια δυο φορές χωρίς προβλήματα και πάντα δουλεύει σαν συνδυασμός.
Το Ladose (fluoxetine) και το seroxat (παροξετίνη) έχουν τον ίδιο ακριβώς μηχανισμό (ανήκουν στα SSRI). Δεν παρουσιάζουν διάφορες στην κλινική εικόνα.

Σαν συνδυασμός με το xanax, είναι πολύ συνηθισμένος. Αλλά πάντα μετά απο οδηγία ψυχιάτρου.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 25 Αύγ 2022, 11:31

Otto Weininger έγραψε:
25 Αύγ 2022, 11:27

Το Ladose (fluoxetine) και το seroxat (παροξετίνη) έχουν τον ίδιο ακριβώς μηχανισμό (ανήκουν στα SSRI). Δεν παρουσιάζουν διάφορες στην κλινική εικόνα.

Σαν συνδυασμός με το xanax, είναι πολύ συνηθισμένος. Αλλά πάντα μετά απο οδηγία ψυχιάτρου.
Το seroxat σε αντίθεση με το ladose δεν θέλει απαραίτητα συνταγή;
Ή θυμάμαι λάθος και ήταν το zoloft?
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 25 Αύγ 2022, 11:53

Εγω λεω καλυτερα να πας σε κανενα πνευματικο να εξομολογηθεις κ να πεις ολα τα προβληματα σου

οτι αλλο σου προτεινουν ειναι τζαμπα χασιμο χρονου και δοκιμασμενα


κοψε τα χαπια γιατι θα σε στειλει η σε παρκισον η σε ανοια και δεν θες να φανταστεις οτι θα μεινεις μετα σε μια καρεκλα να σε ταιζει και να σε ξεσκατιζει ΠΟΙΟΣ ;

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 25 Αύγ 2022, 12:17

killzone έγραψε:
25 Αύγ 2022, 11:53
Εγω λεω καλυτερα να πας σε κανενα πνευματικο να εξομολογηθεις κ να πεις ολα τα προβληματα σου
:smt005:

Αυτό αξίζει μόνο σαν τρολιά
Γάμα τα πραγματικά, μόνο τις ιδεοληψίες της pure o να του πω όλα αυτά τα χρόνια τον βλέπω τον πνευματικό σου να τα σκίζει
τα ράσα και να ψάχνει στις μικρές αγγελίες δουλειά
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών