Είμαστε όλοι Θανασάκης

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2022, 23:01

Αφού ήταν κανόνας θα πρέπει σίγουρα να έχεις παράδειγμα έτοιμο. Εγώ δεν βρίσκω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Δεκ 2022, 09:28

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 22:31


Χαίρω πολύ, αυτό όμως δεν είναι κριτήριο για να ονομάσεις ψεκ όλους τους υπόλοιπους. Είναι επιχείρημα τύπου "ο Χίτλερ το είπε/το έκανε", οπότε όσοι λένε το ίδιο πράγμα είναι ναζί (χρησιμοποιείται συχνά για τους βίγκαν). Ούτε είναι αιτιολόγηση της απόφασής σου.

Εγώ δεν λοιδορώ κανέναν που έκανε το εμβόλιο, ακόμα κι αν το έκανε από καθαρό φόβο. Ίσα-ίσα, σε πολύ κόσμο που είχε κλείσει ραντεβού γιατί έπρεπε για λόγους εργασίας να το κάνει, αλλά έτρεμε την στιγμή και τις παρενέργειες, η θέση μου ήταν καθησυχαστική. Υπήρχαν και άτομα που ενθάρρυνα να το κάνουν γιατί είχαν θέματα υγείας.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι αυτή η παραφιλολογία για ψεκασμένους και ο διχασμός που καλλιεργήθηκε, όπως τότε με το δημοψήφισμα.
προσπαθω να μην τσουβαλιαζω, αλλα δεν ειναι ευκολο. ας πουμε σ εσενα δεν εχω αναφερθει ποτε ως ψεκ.

κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι, συντριπτικα, απο αυτους που δεν το εκαναν, και βγαινουν δωμεσα και σκουζουν, ειναι ψεκ.

κανονικοι ψεκ, πιστευουν σε αεροψεκασμους και τετοια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 09:55

Αρίστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 16:07
stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2022, 10:10
Αρίστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 09:39

Η κυβερνηση οταν ελεγε πως με 60-70% εμβολιασμου θα εχουμε ανοσία αγέλης και πως με το εμβολιο κερδιζουμε την ελευθερια μας. Τα ιδια ελεγαν και οι αλλες ευρωπαικες κυβερνησεις, τα ιδια ελεγε και ο Φαουτσι.

.
Έχουμε.
Έχεις κάποιον περιορισμό σήμερα που μιλάμε;

Εν τω μεταξύ θυμάσαι που μας είχες ...πρήξει με την Κίνα;
Κλειδωμένους τους έχουν.
Φιλε το ονομασαν Επιχειρηση Ελευθεριας και εδω και μηνες η πλειοψηφια των νεκρων ειναι οι εμβολιασμενοι.

.
Δεν βγάζει ούτε καν στοιχειώδες λογικό νόημα αυτή η πρόταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2022, 10:11

Ψεκασμένοι -ή απλώς ψεύτες- δεν είναι οι αμφισβητίες των εμβολίων αλλά οι αρνητές της επικινδυνότητας για πολιτικούς και θρησκευτικούς λόγους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 10:15

Ασέβαστος έγραψε:
02 Δεκ 2022, 09:28
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 22:31


Χαίρω πολύ, αυτό όμως δεν είναι κριτήριο για να ονομάσεις ψεκ όλους τους υπόλοιπους. Είναι επιχείρημα τύπου "ο Χίτλερ το είπε/το έκανε", οπότε όσοι λένε το ίδιο πράγμα είναι ναζί (χρησιμοποιείται συχνά για τους βίγκαν). Ούτε είναι αιτιολόγηση της απόφασής σου.

Εγώ δεν λοιδορώ κανέναν που έκανε το εμβόλιο, ακόμα κι αν το έκανε από καθαρό φόβο. Ίσα-ίσα, σε πολύ κόσμο που είχε κλείσει ραντεβού γιατί έπρεπε για λόγους εργασίας να το κάνει, αλλά έτρεμε την στιγμή και τις παρενέργειες, η θέση μου ήταν καθησυχαστική. Υπήρχαν και άτομα που ενθάρρυνα να το κάνουν γιατί είχαν θέματα υγείας.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι αυτή η παραφιλολογία για ψεκασμένους και ο διχασμός που καλλιεργήθηκε, όπως τότε με το δημοψήφισμα.
προσπαθω να μην τσουβαλιαζω, αλλα δεν ειναι ευκολο. ας πουμε σ εσενα δεν εχω αναφερθει ποτε ως ψεκ.

κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι, συντριπτικα, απο αυτους που δεν το εκαναν, και βγαινουν δωμεσα και σκουζουν, ειναι ψεκ.

κανονικοι ψεκ, πιστευουν σε αεροψεκασμους και τετοια.
Εμμέσως, όμως, τον κατατάσσεις, όπως θα κατέτασσες οποιονδήποτε άλλο που αρνείται να εφαρμόσει ένα σύγχρονο επιστημονικό εργαλείο για την προστασία της δημόσιας υγείας.
Ισχύει ή όχι;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9198
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 02 Δεκ 2022, 10:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:11
Ψεκασμένοι -ή απλώς ψεύτες- δεν είναι οι αμφισβητίες των εμβολίων αλλά οι αρνητές της επικινδυνότητας για πολιτικούς και θρησκευτικούς λόγους.
Αυτό τι σημαίνει;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2022, 10:56

Bazoomba έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:11
Ψεκασμένοι -ή απλώς ψεύτες- δεν είναι οι αμφισβητίες των εμβολίων αλλά οι αρνητές της επικινδυνότητας για πολιτικούς και θρησκευτικούς λόγους.
Αυτό τι σημαίνει;
Μπορείς να διευκρινήσεις τί δεν καταλαβαίνεις;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 10:57

Bazoomba έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:11
Ψεκασμένοι -ή απλώς ψεύτες- δεν είναι οι αμφισβητίες των εμβολίων αλλά οι αρνητές της επικινδυνότητας για πολιτικούς και θρησκευτικούς λόγους.
Αυτό τι σημαίνει;
Χρησμός του Γαλή. Περίμενε να περάσει η επήρεια των δαφνόφυλλων πριν καταθέσεις τέτοια ερωτήματα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2022, 11:00

Υπήρξε ή δεν υπήρξε μαζική υποτίμηση στο θέμα της επικινδυνότητας του ιού από τους περισσότερους αντιεμβολιαστές;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Δεκ 2022, 12:11

stavmanr έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:15
Ασέβαστος έγραψε:
02 Δεκ 2022, 09:28
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 22:31


Χαίρω πολύ, αυτό όμως δεν είναι κριτήριο για να ονομάσεις ψεκ όλους τους υπόλοιπους. Είναι επιχείρημα τύπου "ο Χίτλερ το είπε/το έκανε", οπότε όσοι λένε το ίδιο πράγμα είναι ναζί (χρησιμοποιείται συχνά για τους βίγκαν). Ούτε είναι αιτιολόγηση της απόφασής σου.

Εγώ δεν λοιδορώ κανέναν που έκανε το εμβόλιο, ακόμα κι αν το έκανε από καθαρό φόβο. Ίσα-ίσα, σε πολύ κόσμο που είχε κλείσει ραντεβού γιατί έπρεπε για λόγους εργασίας να το κάνει, αλλά έτρεμε την στιγμή και τις παρενέργειες, η θέση μου ήταν καθησυχαστική. Υπήρχαν και άτομα που ενθάρρυνα να το κάνουν γιατί είχαν θέματα υγείας.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι αυτή η παραφιλολογία για ψεκασμένους και ο διχασμός που καλλιεργήθηκε, όπως τότε με το δημοψήφισμα.
προσπαθω να μην τσουβαλιαζω, αλλα δεν ειναι ευκολο. ας πουμε σ εσενα δεν εχω αναφερθει ποτε ως ψεκ.

κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι, συντριπτικα, απο αυτους που δεν το εκαναν, και βγαινουν δωμεσα και σκουζουν, ειναι ψεκ.

κανονικοι ψεκ, πιστευουν σε αεροψεκασμους και τετοια.
Εμμέσως, όμως, τον κατατάσσεις, όπως θα κατέτασσες οποιονδήποτε άλλο που αρνείται να εφαρμόσει ένα σύγχρονο επιστημονικό εργαλείο για την προστασία της δημόσιας υγείας.
Ισχύει ή όχι;
οχι.

εχουν σημασια οι λογοι για τους οποιους το κανει καθεις.
μπορει να ειναι χεστης, να φοβαται το τσιμπημα.
μπορει να ειναι καθικι, να μην τον νοιαζουν οι γυρω, και να αισθανεται ασφαλης ο ιδιος.
μπορει να ειναι αδιαφορος, να μην τον νοιαζει τιποτα.
μπορει να ειναι πλανεμενος, να του δωθηκαν λαθος πληροφοριες.
και χιλια αλλα, που δεν κατατασσουν καποιον στους ψεκ.

αμα αρχισουν τα τσιπακια, 666, σορος, κλπ, αρχιζω εγω να πεταω γιαουρτια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 12:13

Ασέβαστος έγραψε:
02 Δεκ 2022, 12:11
stavmanr έγραψε:
02 Δεκ 2022, 10:15
Ασέβαστος έγραψε:
02 Δεκ 2022, 09:28


προσπαθω να μην τσουβαλιαζω, αλλα δεν ειναι ευκολο. ας πουμε σ εσενα δεν εχω αναφερθει ποτε ως ψεκ.

κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι, συντριπτικα, απο αυτους που δεν το εκαναν, και βγαινουν δωμεσα και σκουζουν, ειναι ψεκ.

κανονικοι ψεκ, πιστευουν σε αεροψεκασμους και τετοια.
Εμμέσως, όμως, τον κατατάσσεις, όπως θα κατέτασσες οποιονδήποτε άλλο που αρνείται να εφαρμόσει ένα σύγχρονο επιστημονικό εργαλείο για την προστασία της δημόσιας υγείας.
Ισχύει ή όχι;
οχι.

εχουν σημασια οι λογοι για τους οποιους το κανει καθεις.
μπορει να ειναι χεστης, να φοβαται το τσιμπημα.
μπορει να ειναι καθικι, να μην τον νοιαζουν οι γυρω, και να αισθανεται ασφαλης ο ιδιος.
μπορει να ειναι αδιαφορος, να μην τον νοιαζει τιποτα.
μπορει να ειναι πλανεμενος, να του δωθηκαν λαθος πληροφοριες.
και χιλια αλλα, που δεν κατατασσουν καποιον στους ψεκ.

αμα αρχισουν τα τσιπακια, 666, σορος, κλπ, αρχιζω εγω να πεταω γιαουρτια.
Σου εξηγεί ο ίδιος τους λόγους εδώ και πολλά ποστς.
"Τα εμβόλια κατά του Covid δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα".

Το ξέχασες.

Τώρα που σου το θύμισα, πώς χαρακτηρίζεις αυτή τη στάση που στρέφεται εναντίον των μελετών και συμπερασμάτων της επιστημονικής κοινότητας;

*Το να είναι πλανεμένος, δε μου λέει κάτι. Κι αυτός που υποστηρίζει ότι με τον εμβολιασμό μετατρέπεσαι σε transformer πλανεμένος είναι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Δεκ 2022, 12:19

stavmanr έγραψε:
02 Δεκ 2022, 12:13


Σου εξηγεί ο ίδιος τους λόγους εδώ και πολλά ποστς.
"Τα εμβόλια κατά του Covid δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα".

Το ξέχασες.

Τώρα που σου το θύμισα, πώς χαρακτηρίζεις αυτή τη στάση που στρέφεται εναντίον των μελετών και συμπερασμάτων της επιστημονικής κοινότητας;

*Το να είναι πλανεμένος, δε μου λέει κάτι. Κι αυτός που υποστηρίζει ότι με τον εμβολιασμό μετατρέπεσαι σε transformer πλανεμένος είναι.
δεν λεει απολυτως τιποτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 12:22

hellegennes έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 11:40
Otto Weininger έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 07:54
Ο καραθετικος δεν πήγε νοσοκομείο, γιατρός είναι (μη του γαμησω) και είχε κάνει τότε 3 δόσεις.
Είναι αυτό που λέει ο stavmanr, ότι οι εμβολιασμένοι έχουν μικρό ιικό φορτίο και δεν μεταδίδουν.
Πάμε ξανά από την αρχή.
Στις μελέτες εμβολιασμένων/ανεμβολίαστων δεν μελετάμε διαφορετικά άτομα να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους.
Μελετάμε τη συμπεριφορά του ατόμου ως εμβολιασμένο κι ως ανεμβολίαστο. Το υποκείμενο ανεμβολίαστος ταυτίζεται με το υποκείμενο εμβολιασμένος, σε ό,τι αφορά τις έρευνες.

Το να κάθεσαι και να μου γράφεις "ο Τάκης ανεμβολίαστος παίζει στην παιδική χαρά κι ο Μπάμπης εμβολιασμένος είναι στην εντατική" σημαίνει ότι δεν έχεις καταλάβει τίποτα από τις μελέτες και τι ακριβώς σημαίνουν για τον εμβολιασμό.
Αντίστοιχα, θα μπορούσε κάποιος να σου πει "η Μαρία δεν φορούσε ζώνη ασφαλείας και δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά, αλλά η Καίτη που φορούσε σκοτώθηκε". Άρα οι ζώνες ασφαλείας δεν προσφέρουν προστασία;

Πάμε τώρα στο προκείμενο: όταν σου λεν ότι ως ανεμβολίαστος έχεις 12 φορές περισσότερες πιθανότητες να καταλήξεις στο νοσοκομείο, δεν σου το λεν σε σχέση με άλλους. Αν κάποιος αρρώστησε βαριά ως εμβολιασμένος λόγω Covid, προφανώς και να νοσούσε ακόμη βαρύτερα ως ανεμβολίαστος. Αν κάποιος πέθανε εμβολιασμένος λόγω Covid, προφανώς και θα πέθαινε κι ανεμβολίαστος. Όμως, οι πιθανότητες να μην το πάθει ήταν 12 φορές μεγαλύτερες ως εμβολιασμένος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 12:23

Ασέβαστος έγραψε:
02 Δεκ 2022, 12:19
stavmanr έγραψε:
02 Δεκ 2022, 12:13


Σου εξηγεί ο ίδιος τους λόγους εδώ και πολλά ποστς.
"Τα εμβόλια κατά του Covid δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα".

Το ξέχασες.

Τώρα που σου το θύμισα, πώς χαρακτηρίζεις αυτή τη στάση που στρέφεται εναντίον των μελετών και συμπερασμάτων της επιστημονικής κοινότητας;

*Το να είναι πλανεμένος, δε μου λέει κάτι. Κι αυτός που υποστηρίζει ότι με τον εμβολιασμό μετατρέπεσαι σε transformer πλανεμένος είναι.
δεν λεει απολυτως τιποτα.
Έχει γράψει ολόκληρο ...βιβλίο στα αντίστοιχα νήματα.
Μέχρι και ότι οι μάσκες δεν περιορίζουν τη μετάδοση είχε ...αναλύσει. Και καλά έκανε αφού τα πιστεύει.

Η ερώτησή μου αφορούσε τη δική σου αντιμετώπιση κι όχι τη δική του.
Ένας άνθρωπος που, παρά την επιστημονική κοινότητα, υποστηρίζει τα άκρως αντίθετα, είναι για εσένα ψεκασμένος, όπως έλεγες παραπάνω, ή όχι;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 12:27

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 22:55
Οργισμένος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 22:45
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 16:06


Οι αποφάσεις του ΣτΕ δεν είναι δεσμευτικές, αλλά θεωρείται προσβολή στην δικαιοσύνη να μην τις αποδεχθεί η κυβέρνηση. Θυμάσαι κάποια τέτοια περίπτωση;
Μεχρι πριν 4/5 χρονια ηταν κανονας. Και οχι δεν θεωρειται καμια προσβολη. Δεν εχομε συνταγματικο δικαστηριο.
Θέλω να μου πεις μια περίπτωση που η κυβέρνηση έγραψε την απόφαση του ΣτΕ στ' αρχίδια της.
ΕΠΑΓΓΕΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΚΛΑΔΩΝ :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών