Διαιτητικές συμβουλές

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
- Casper -

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Μάιος 2021, 22:48

Fluffy έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:44
- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:40
Fluffy έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:38


τι θα πει ενεργοποιηση μεταβολισμού;
Όταν "κοιμάται" καις λιγότερες θερμίδες με διάφορες δραστηριότητες μέσα στην μέρα σου. Οπότε θες να τον ξυπνήσεις για να καις περισσότερες.
επίσης αυξηση πρωτεινης, αυξηση εντασης δραστηριότητας, καλό ύπνο
Θα ήθελα να μπορώ να τρώω τουλάχιστον 3 αυγά την μέρα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Βασικά φοβάμαι τις συνέπειες. Όντως η γυμναστική βοηθάει, γι' αυτό ρώτησα πώς αλλιώς μπορεί να γίνει με την διατροφή, εκτός από το να τρως συχνά γεύματα γιατί αυτό δεν πρόκειται ποτέ να το καταφέρω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Μάιος 2021, 22:57

Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14695
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Μάιος 2021, 23:16

- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:48
Fluffy έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:44
- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:40


Όταν "κοιμάται" καις λιγότερες θερμίδες με διάφορες δραστηριότητες μέσα στην μέρα σου. Οπότε θες να τον ξυπνήσεις για να καις περισσότερες.
επίσης αυξηση πρωτεινης, αυξηση εντασης δραστηριότητας, καλό ύπνο
Θα ήθελα να μπορώ να τρώω τουλάχιστον 3 αυγά την μέρα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Βασικά φοβάμαι τις συνέπειες. Όντως η γυμναστική βοηθάει, γι' αυτό ρώτησα πώς αλλιώς μπορεί να γίνει με την διατροφή, εκτός από το να τρως συχνά γεύματα γιατί αυτό δεν πρόκειται ποτέ να το καταφέρω.
Τότε δοκίμασε να τα ρουφάς, δικιά μου.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 16 Μάιος 2021, 23:19

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:45
Μπαντάς έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:40
Μην ακούτε κανέναν που σας κάνει να νιώθετε κατά αρχήν τύψεις, ή ενοχές για τη ζωή σας όπως είναι!.

Να συβουλευεστε μόνο επαγγελματίες coachers, οι οποίοι έχουν συνεργασίες κυρίως με άλλους επαγγελματίες!. Είτε διαιτολόγους, είτε ψυχολόγους, είτε γιατρούς! Δεν τα λένε τυχαία!
Έναν μεκ τί τον έχεις;

Έναν Ψεκ έχω, μπατζανακη. :)

Πρωταθλητής ιστιοπλοϊας.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 16 Μάιος 2021, 23:26

Λίγο χοντρούλης, βέβαια φταιμε κι εμείς που τον ταιζουμε συνεχώς μπιφτέκια και σουβλάκια.

Δε βαριέσαι, τη δουλειά του την κάνει, κουτσά στραβά.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Μάιος 2021, 23:29

- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:35
Ενεργοποίηση μεταβολισμού με διατροφή γίνεται αποκλειστικά με το να τρως κάθε 3ις ώρες (συχνά γεύματα τελοσπάντων); Γιατί εγώ για χρόνια τρώω το πολλύ 2 φορές την μέρα (την 2η πολύ ελαφριά) και όσες φορές δοκίμασα να ακολουθήσω τις κλασικές δίαιτες ή διατροφές με προγεύματα, δεκατιανά απογευματικά κλπ, δεν χάνω κιλά. Αντίθετα πιέζομαι να τα φάω και σοκάρεται ο οργανισμός μου. Έτσι καταλήγω και πάλι να τα κάνω skip αλλά ο μεταβολισμός μονίμως κοιμάται.
Παίζει ρόλο η διατροφή που κάνεις όταν τρως. Παίζουν πολλά ρόλο για το μεταβολικό σύνδρομο. Πχ αντίσταση στην ινσουλίνη, κορτιζόλη κτλ. Σε συνδυασμό με συγκεκριμένη διατροφή το να τρως σε πολύ αραιά διαστήματα είναι το σωστότερο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Μάιος 2021, 23:38

Feindflug έγραψε:
16 Μάιος 2021, 23:16
- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:48
Fluffy έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:44

επίσης αυξηση πρωτεινης, αυξηση εντασης δραστηριότητας, καλό ύπνο
Θα ήθελα να μπορώ να τρώω τουλάχιστον 3 αυγά την μέρα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Βασικά φοβάμαι τις συνέπειες. Όντως η γυμναστική βοηθάει, γι' αυτό ρώτησα πώς αλλιώς μπορεί να γίνει με την διατροφή, εκτός από το να τρως συχνά γεύματα γιατί αυτό δεν πρόκειται ποτέ να το καταφέρω.
Τότε δοκίμασε να τα ρουφάς, δικιά μου.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δεν θέλω ντε και καλά πρωτεΐνη βρε :lol: Ήτανε στα + ότι ενεργοποιεί τον μεταβολισμό, απλά λατρεύω τα αυγά και είναι και πάρα πολύ χορταστικά. Σε κρατούν για ώρες. Δεν ξέρω αν έχουμε στην Κύπρο αυτά που μου έβαλες. Θα τα τσεκάρω.
Naida έγραψε:
16 Μάιος 2021, 23:29
- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:35
Ενεργοποίηση μεταβολισμού με διατροφή γίνεται αποκλειστικά με το να τρως κάθε 3ις ώρες (συχνά γεύματα τελοσπάντων); Γιατί εγώ για χρόνια τρώω το πολλύ 2 φορές την μέρα (την 2η πολύ ελαφριά) και όσες φορές δοκίμασα να ακολουθήσω τις κλασικές δίαιτες ή διατροφές με προγεύματα, δεκατιανά απογευματικά κλπ, δεν χάνω κιλά. Αντίθετα πιέζομαι να τα φάω και σοκάρεται ο οργανισμός μου. Έτσι καταλήγω και πάλι να τα κάνω skip αλλά ο μεταβολισμός μονίμως κοιμάται.
Παίζει ρόλο η διατροφή που κάνεις όταν τρως. Παίζουν πολλά ρόλο για το μεταβολικό σύνδρομο. Πχ αντίσταση στην ινσουλίνη, κορτιζόλη κτλ. Σε συνδυασμό με συγκεκριμένη διατροφή το να τρως σε πολύ αραιά διαστήματα είναι το σωστότερο.
Η κορτιζόλη μου σίγουρα είναι στα ύψη :lol: Μου την έλεγξαν κιόλας πριν κάποια χρόνια. Για την αντίσταση στην ινσουλίνη δεν γνωρίζω αλλά πρέπει να το ψάξω, ευχαριστώ :)

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19807
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Μάιος 2021, 07:53

- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:35
Ενεργοποίηση μεταβολισμού με διατροφή γίνεται αποκλειστικά με το να τρως κάθε 3ις ώρες (συχνά γεύματα τελοσπάντων); Γιατί εγώ για χρόνια τρώω το πολλύ 2 φορές την μέρα (την 2η πολύ ελαφριά) και όσες φορές δοκίμασα να ακολουθήσω τις κλασικές δίαιτες ή διατροφές με προγεύματα, δεκατιανά απογευματικά κλπ, δεν χάνω κιλά. Αντίθετα πιέζομαι να τα φάω και σοκάρεται ο οργανισμός μου. Έτσι καταλήγω και πάλι να τα κάνω skip αλλά ο μεταβολισμός μονίμως κοιμάται.
Αυτό που αναφέρεις είναι η τελευταία υπόθεση (τρικ) πέραν της απλής μείωσης προσλαμβανομένων θερμίδων που δεν έχει ακόμα καταρριφθεί αλλά ούτε και αποδειχθεί. Βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της διερεύνησης. Πιθανόν να τραβηχτεί και εκεί Χ.

Σόρυ, μόνο η πείνα λειτουργεί :8)

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19807
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Μάιος 2021, 07:57

Feindflug έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:25
Σωστό αυτό, δικέ μου, αλλά έχει σημασία και τι είδους τροφές βάζεις στον οργανισμό σου, πέρα από την ποσότητα. Π.χ. μπορεί ο οργανισμός σου για να διατηρήσει σταθερό το βάρος του, να χρειάζεται 2.000 θερμίδες. Είναι διαφορετικό να τις παίρνεις όμως αποκλειστικά από γαριδάκια από το να κάνεις μια ισορροπημένη σε υδατάνθρακες, πρωτεΐνες και λίπη, διατροφή.

Δύο άτομα ίδιου φύλου, ηλικίας και ύψους μπορεί να έχουν το ίδιο βάρος, αλλά διαφορετικό ποσοστό λίπους και μυϊκής μάζας. Δεν δείχνουν το ίδιο, ούτε είναι απαραίτητα υγιείς και οι δύο.
Αυτό που λες ίσως έχει νόημα σχετικά με τα θρεπτικά συστατικά ή την έλλειψή τους (πχ αν τρως μόνο ζάχαρη θα πάρεις θερμίδες αλλά μόνο αυτές, τίποτ' άλλο), το ποσοστό λίπους όμως έχει να κάνει με την άσκηση, όχι με την διάρθρωση της διατροφής.


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Μάιος 2021, 08:54

Green Dragon έγραψε:
17 Μάιος 2021, 07:53
- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:35
Ενεργοποίηση μεταβολισμού με διατροφή γίνεται αποκλειστικά με το να τρως κάθε 3ις ώρες (συχνά γεύματα τελοσπάντων); Γιατί εγώ για χρόνια τρώω το πολλύ 2 φορές την μέρα (την 2η πολύ ελαφριά) και όσες φορές δοκίμασα να ακολουθήσω τις κλασικές δίαιτες ή διατροφές με προγεύματα, δεκατιανά απογευματικά κλπ, δεν χάνω κιλά. Αντίθετα πιέζομαι να τα φάω και σοκάρεται ο οργανισμός μου. Έτσι καταλήγω και πάλι να τα κάνω skip αλλά ο μεταβολισμός μονίμως κοιμάται.
Αυτό που αναφέρεις είναι η τελευταία υπόθεση (τρικ) πέραν της απλής μείωσης προσλαμβανομένων θερμίδων που δεν έχει ακόμα καταρριφθεί αλλά ούτε και αποδειχθεί. Βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της διερεύνησης. Πιθανόν να τραβηχτεί και εκεί Χ.

Σόρυ, μόνο η πείνα λειτουργεί :8)
Δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις διατροφής.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23404
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Μάιος 2021, 10:49

Γνωμούλα για στέβια, πύτοι?
Φίλοι και γνωστοί μου την προτιμούν σαν τρελοί στον καφέ, στα παγωτα, στα γλυκά κτλ, αλλά εμένα δεν μου κάθεται και πολύ καλά. Μεχρι στιγμής στον καφέ προτιμώ (ολίγη) καστανή ζάχαρη, και οσα γλυκά/παγωτα στέβια εχω δοκιμασει, δεν με αφησαν και με την καλύτερη εντύπωση. Και γενικά έχω διαβάσει διάφορα αμφιλεγόμενα για τη στέβια, ότι σε συχνή χρήση/ποσότητα είναι και αντι-κούκου* κτλ. Το έμπΥρο πχορουμ τί λέει?

*εντιτ: σορρυ, μαλλον για τη σόγια το έχω διαβάσει αυτο. Άκυρο.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19807
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Μάιος 2021, 10:53

vantono έγραψε:
17 Μάιος 2021, 10:49
Γνωμούλα για στέβια, πύτοι?
Φίλοι και γνωστοί μου την προτιμούν σαν τρελοί στον καφέ, στα παγωτα, στα γλυκά κτλ, αλλά εμένα δεν μου κάθεται και πολύ καλά. Μεχρι στιγμής στον καφέ προτιμώ (ολίγη) καστανή ζάχαρη, και οσα γλυκά/παγωτα στέβια εχω δοκιμασει, δεν με αφησαν και με την καλύτερη εντύπωση. Και γενικά έχω διαβάσει διάφορα αμφιλεγόμενα για τη στέβια, ότι σε συχνή χρήση/ποσότητα είναι και αντι-κούκου* κτλ. Το έμπΥρο πχορουμ τί λέει?

*εντιτ: σορρυ, μαλλον για τη σόγια το έχω διαβάσει αυτο. Άκυρο.
Η γεύση της δεν μου αρέσει. Η ζάχαρη είναι για μένα αναντικατάστατη.

:D

- Casper -

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Μάιος 2021, 11:34

Green Dragon έγραψε:
17 Μάιος 2021, 07:53
- Casper - έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:35
Ενεργοποίηση μεταβολισμού με διατροφή γίνεται αποκλειστικά με το να τρως κάθε 3ις ώρες (συχνά γεύματα τελοσπάντων); Γιατί εγώ για χρόνια τρώω το πολλύ 2 φορές την μέρα (την 2η πολύ ελαφριά) και όσες φορές δοκίμασα να ακολουθήσω τις κλασικές δίαιτες ή διατροφές με προγεύματα, δεκατιανά απογευματικά κλπ, δεν χάνω κιλά. Αντίθετα πιέζομαι να τα φάω και σοκάρεται ο οργανισμός μου. Έτσι καταλήγω και πάλι να τα κάνω skip αλλά ο μεταβολισμός μονίμως κοιμάται.
Αυτό που αναφέρεις είναι η τελευταία υπόθεση (τρικ) πέραν της απλής μείωσης προσλαμβανομένων θερμίδων που δεν έχει ακόμα καταρριφθεί αλλά ούτε και αποδειχθεί. Βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της διερεύνησης. Πιθανόν να τραβηχτεί και εκεί Χ.

Σόρυ, μόνο η πείνα λειτουργεί :8)
Ε άλλο λέω εγώ. Μπορεί να φάω 500 θερμίδες ή 1000 σε μια μέρα και να μην πεινάω. Στις δίαιτες και διατροφές τρως κάθε 3 ώρες. Αν τρώω αυτά που γράφουν και μάλιστα τόσο συχνά, χωρίς να πεινάω, θα καταλήξω να βάλω κιλά. Δεν λειτουργεί καλά ο μεταβολισμός μου και δεν μπορώ να τον ρυθμίσω. Δεν χρειάζομαι δίαιτα ή να χάσω κιλά. Ρώτησα απλά για την ρύθμισή του.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Διαιτητικές συμβουλές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Μάιος 2021, 12:46

Μπαντάς έγραψε:
16 Μάιος 2021, 23:19
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:45
Μπαντάς έγραψε:
16 Μάιος 2021, 22:40
Μην ακούτε κανέναν που σας κάνει να νιώθετε κατά αρχήν τύψεις, ή ενοχές για τη ζωή σας όπως είναι!.

Να συβουλευεστε μόνο επαγγελματίες coachers, οι οποίοι έχουν συνεργασίες κυρίως με άλλους επαγγελματίες!. Είτε διαιτολόγους, είτε ψυχολόγους, είτε γιατρούς! Δεν τα λένε τυχαία!
Έναν μεκ τί τον έχεις;

Έναν Ψεκ έχω, μπατζανακη. :)

Πρωταθλητής ιστιοπλοϊας.
για πες τωρα τι σπουδες η τι αλλο χρειαζεται για να γινει κανεις life coach? :smt017
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών