Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Φεβ 2023, 13:43

Leporello έγραψε:
08 Φεβ 2023, 11:52
AlienWay έγραψε:
08 Φεβ 2023, 11:33
Το πρόβλημα παίδες, δεν είναι ότι θα φάμε μαμούνια.

Το πρόβλημα είναι ότι το κρέας θα γίνει είδος πολυτελείας που θα το τρώνε οι πλούσιοι.

Τα μαμούνια θα είναι για τη πλέμπα.
Και λοιπόν; Ηδη το κρέας είναι ακριβό γιά το μεγαλύτερο μέρος τής ανθρωπότητας. Αν μέσω των εντόμων γίνει προσιτό σε όλους, το κέρδος θα είναι πολύ μεγάλο. Σαν παρενέργεια, αν το κρέας των εντόμων έχει μεγαλύτερη ζήτηση από των βοοειδών, η κτηνοτροφική δραστηριότητα θα περιορισθεί και όντως η τιμή του βόειου κρέατος θα αυξηθεί και θα είναι προσιτό γιά λιγότερους ανθρώπους απ'ό,τι είναι σήμερα. Μικρή η ζημιά σε σχέση με το κέρδος του φθηνού κρέατος γιά όλους.
Και τι με κόφτει εμένα ρε μεγάλε αν έχει πρόσβαση ο Πακιστανός ή δεν ξέρω και γω ποιός; Εμένα με ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση εγώ. Επειδή έτσι αποφάσισε ο Σβαμπ; Τρέχα να τον προσκυνήσεις.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Φεβ 2023, 13:48

AlienWay έγραψε:
08 Φεβ 2023, 12:01
Leporello έγραψε:
08 Φεβ 2023, 11:52
AlienWay έγραψε:
08 Φεβ 2023, 11:33
Το πρόβλημα παίδες, δεν είναι ότι θα φάμε μαμούνια.

Το πρόβλημα είναι ότι το κρέας θα γίνει είδος πολυτελείας που θα το τρώνε οι πλούσιοι.

Τα μαμούνια θα είναι για τη πλέμπα.
Και λοιπόν; Ηδη το κρέας είναι ακριβό γιά το μεγαλύτερο μέρος τής ανθρωπότητας. Αν μέσω των εντόμων γίνει προσιτό σε όλους, το κέρδος θα είναι πολύ μεγάλο. Σαν παρενέργεια, αν το κρέας των εντόμων έχει μεγαλύτερη ζήτηση από των βοοειδών, η κτηνοτροφική δραστηριότητα θα περιορισθεί και όντως η τιμή του βόειου κρέατος θα αυξηθεί και θα είναι προσιτό γιά λιγότερους ανθρώπους απ'ό,τι είναι σήμερα. Μικρή η ζημιά σε σχέση με το κέρδος του φθηνού κρέατος γιά όλους.
Με αυτά τα δεδομένα η συζήτηση δεν μπορεί να γίνεται στη βάση που λέει "οποιος θέλει μπορεί να επιλέξει να φάει μαμούνια".

Δεν τίθεται ζήτημα ελευθερης επιλογής δηλαδή, αλλά επιβολής διαιτολογίου.
Τύποι σαν κι αυτόν ακολουθούν ότι τους πλασάρει το κατεστημένο γιατί νομίζουν ότι έτσι προστατεύονται από το να χαρακτηριστούν σαν 'ψεκασμένοι' ενώ νιώθουν (ψευδώς) ότι υπάρχει κάποιος που τους προσέχει (σύστημα). Τελικά όμως έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μυαλά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Φεβ 2023, 13:48

Green Dragon έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:43
Leporello έγραψε:
08 Φεβ 2023, 11:52
AlienWay έγραψε:
08 Φεβ 2023, 11:33
Το πρόβλημα παίδες, δεν είναι ότι θα φάμε μαμούνια.

Το πρόβλημα είναι ότι το κρέας θα γίνει είδος πολυτελείας που θα το τρώνε οι πλούσιοι.

Τα μαμούνια θα είναι για τη πλέμπα.
Και λοιπόν; Ηδη το κρέας είναι ακριβό γιά το μεγαλύτερο μέρος τής ανθρωπότητας. Αν μέσω των εντόμων γίνει προσιτό σε όλους, το κέρδος θα είναι πολύ μεγάλο. Σαν παρενέργεια, αν το κρέας των εντόμων έχει μεγαλύτερη ζήτηση από των βοοειδών, η κτηνοτροφική δραστηριότητα θα περιορισθεί και όντως η τιμή του βόειου κρέατος θα αυξηθεί και θα είναι προσιτό γιά λιγότερους ανθρώπους απ'ό,τι είναι σήμερα. Μικρή η ζημιά σε σχέση με το κέρδος του φθηνού κρέατος γιά όλους.
Και τι με κόφτει εμένα ρε μεγάλε αν έχει πρόσβαση ο Πακιστανός ή δεν ξέρω και γω ποιός; Εμένα με ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση εγώ.
Τότε πλέρω το κρέας όσο κι αν κάνει.

Ή βάλε δικά σου ζώα και μάλιστα να θες να είσαι σούπερ επαναστάτης μπορείς να πουλάς το κρέας τους 1 ευρώ το κιλό ώστε να διασωθεί χμμ δεν ξέρω, η φυλή αληθινών ανδρών με το υψηλό IQ και τα μεγάλα τσουτσούνια που κλάνει Παρθενώνες και χέζει Μεγάλες Ανακαλύψεις χάρη στο μπριζολίκι, υποθέτω.

Δεν ξέρω άμα πρόσεξες ότι κανένας δε σου απαγορεύει να τα κάνεις όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Φεβ 2023, 13:52

Bill Hicks έγραψε:
08 Φεβ 2023, 12:06
Green Dragon έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:06
OANNHSEA έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:03
Και για να πω και τη θέση μου:
Θεωρώ ΒΛΑΚΩΔΕΣ μέχρι γελοίο το ότι δεν τρώμε έντομα - και πολλά είδη ζώων - γιατί υπάρχουν ανώμαλοι που με διάφορες γελοίες δικαιολογίες το αρνούνται!!!

Το ίδιο κάνουν και με άλλες τροφές, όπως οι μπάμιες ή οι φακές!!!
Αλλά επειδή ο κόσμος έχει συνηθίσει να τρώει μπάμιες και φακές, απλά τους γράφουν!!!

.
Το ότι είναι σιχαμένα και αηδιαστικά τα έντομα δεν είναι σοβαρός λόγος;
όσο σιχαμένα και αηδιαστικά είναι τα οστρακοειδή για πολλούς.

το κεφαλοτσουφλόζουμο αυτού τού γαριδοειδούς το τρώμε στην ΕΕ από το 2017. :D

ΕικόναΕικόνα
https://eur-lex.europa.eu/eli/reg_impl/2017/2470/oj
Οι γαρίδες είναι αρθρόποδα, όχι οστρακοειδή (αηδία και τα οστρακοειδή). Το πρόβλημα είναι ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ η επιβολή! Ακριβώς όπως και στον δικαιωματισμό. Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος λέει ότι είναι αντρόγυνος ή non-binary ή ότι άλλη τρέλα κατεβάσει το κεφάλι του, με ενοχλεί όταν επιβάλλεται ΣΕ ΜΕΝΑ πως θα τον αποκαλώ και τι θα τον θεωρώ. Ομοίως, όποιος γουστάρει να φάει μαμούνια, να φάει, κανένα πρόβλημα! Αλλά όχι αν υπάρχει συγκεκριμένο σχέδιο περιορισμού της κτηνοτροφίας και προπαγάνδας για να τρώμε μαμούνια!

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Φεβ 2023, 13:52

foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:48
Green Dragon έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:43
Και τι με κόφτει εμένα ρε μεγάλε αν έχει πρόσβαση ο Πακιστανός ή δεν ξέρω και γω ποιός; Εμένα με ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση εγώ.
Τότε πλέρω το κρέας όσο κι αν κάνει.

Ή βάλε δικά σου ζώα και μάλιστα να θες να είσαι σούπερ επαναστάτης μπορείς να πουλάς το κρέας τους 1 ευρώ το κιλό ώστε να διασωθεί χμμ δεν ξέρω, η φυλή αληθινών ανδρών με το υψηλό IQ και τα μεγάλα τσουτσούνια που κλάνει Παρθενώνες και χέζει Μεγάλες Ανακαλύψεις χάρη στο μπριζολίκι, υποθέτω.

Δεν ξέρω άμα πρόσεξες ότι κανένας δε σου απαγορεύει να τα κάνεις όλα αυτά.
Στο απαγορεύει σαμποτάροντας την κτηνοτροφία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Φεβ 2023, 13:54

"σαμποτάροντας" με τη σημασία "μη επιδοτώντας";

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Φεβ 2023, 13:56

foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:54
"σαμποτάροντας" με τη σημασία "μη επιδοτώντας";
Μη επιδοτώντας ενώ θα το κάνει για τα ζουζούνια, βάζοντας φόρο κρέατος (δεν το 'χουν σε τίποτα οι σβαμπικοί), θεσπίζοντας περιορισμούς για την κτηνοτροφία κλπ, χίλιοι τρόποι υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Φεβ 2023, 13:56

Αυτό που μ' αρέσει είναι ότι καταλανώνουμε μεταλλαγμένα κοτόπουλα, ενισχυμένα φρούτα και λαχανικά, ψαρικά και θαλασσινά από εγγυημένα καθαρές θάλασσες, κόκκινα κρέατα που δεν έχουμε ιδέα για την διατροφή των ζώων, δεκάδες συντηρητικά κλπ κλπ κλπ και φοβόμαστε ότι θα πάθει κατιτίς το γονίδιο μας από όσους θέλουν να μας επιβάλλουν μια ανθυγιεινή διατροφή. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Φεβ 2023, 13:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:56
Αυτό που μ' αρέσει είναι ότι καταλανώνουμε μεταλλαγμένα κοτόπουλα, ενισχυμένα φρούτα και λαχανικά, ψαρικά και θαλασσινά από εγγυημένα καθαρές θάλασσες, κόκκινα κρέατα που δεν έχουμε ιδέα για την διατροφή των ζώων, δεκάδες συντηρητικά κλπ κλπ κλπ και φοβόμαστε ότι θα πάθει κατιτίς το γονίδιο μας από όσους θέλουν να μας επιβάλλουν μια ανθυγιεινή διατροφή. :)
Εγώ δεν εστιάζω τόσο σ' αυτό αν και ο ανθρώπινος οργανισμός έχει μάθει επί πολλές χιλιάδες χρόνια να τρώει κρέας και όχι έντομα αλλά στο ότι δεν τα γουστάρουμε στην Δύση πέραν κάποιων λίγων εκκεντρικών. Όποιος θέλει ας φάει και σκατά, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, την προπαγάνδα και τις πουστιές για να προωθηθεί κάποιο σχέδιο δεν δέχομαι.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 08 Φεβ 2023, 14:05

θα απαγορευθουν τα οικοσιτα ζωα οπως και ο ιδιωτικος κηπος και το κοστος για να εχει κανεις μια ιδιωτικη μοναδα θα ειναι απαγορευτικο

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Φεβ 2023, 14:09

Green Dragon έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:56
Αυτό που μ' αρέσει είναι ότι καταλανώνουμε μεταλλαγμένα κοτόπουλα, ενισχυμένα φρούτα και λαχανικά, ψαρικά και θαλασσινά από εγγυημένα καθαρές θάλασσες, κόκκινα κρέατα που δεν έχουμε ιδέα για την διατροφή των ζώων, δεκάδες συντηρητικά κλπ κλπ κλπ και φοβόμαστε ότι θα πάθει κατιτίς το γονίδιο μας από όσους θέλουν να μας επιβάλλουν μια ανθυγιεινή διατροφή. :)
Εγώ δεν εστιάζω τόσο σ' αυτό αν και ο ανθρώπινος οργανισμός έχει μάθει επί πολλές χιλιάδες χρόνια να τρώει κρέας και όχι έντομα αλλά στο ότι δεν τα γουστάρουμε στην Δύση πέραν κάποιων λίγων εκκεντρικών. Όποιος θέλει ας φάει και σκατά, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, την προπαγάνδα και τις πουστιές για να προωθηθεί κάποιο σχέδιο δεν δέχομαι.
1. Μιά χαρά τρώει έντομα μεγάλο μέρος των ανθρώπων. Μιά χαρά τα έτρωγαν και οι πρωτόγονοι. Μόνο στην Δύση τους τελευταίους αιώνες δεν τα τρώμε.

2. Η "προπαγάνδα" που δεν δέχεσαι είναι είναι στην πραγματικότητα η διαφήμιση μιάς τροφής εναλλακτικής σε αυτήν που θέλεις εσύ. Το δε "σχέδιο" είναι το κρέας να γίνει προσιτό και στον "Πακιστανό" που με τόση περιφρόνηση λες ότι δεν σε ενδιαφέρει αν έχει ή δεν έχει κρέας.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 08 Φεβ 2023, 14:10

εχει και πλακα ο ανθρωπος διανυσε εκατονταδες χρονια εξελιξης για να φτασει παλι στην αρχη τρώγοντας έντομα

και καποιοι το χειροκροτουν αραγε που θα φτασει αυτο το κωλοπετσωμα;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Φεβ 2023, 14:11

foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:54
"σαμποτάροντας" με τη σημασία "μη επιδοτώντας";
Οχι, επιτρέποντας την τροφή που δεν του αρέσει. Με αυτό τον τρόπο θα υπάρχει εναλλακτική και δεν θα πηγαίνουν όλοι οι πόροι τής κτηνοτροφίας μόνο σε αυτά που του αρέσουν.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Φεβ 2023, 14:23

Green Dragon έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2023, 13:56
Αυτό που μ' αρέσει είναι ότι καταλανώνουμε μεταλλαγμένα κοτόπουλα, ενισχυμένα φρούτα και λαχανικά, ψαρικά και θαλασσινά από εγγυημένα καθαρές θάλασσες, κόκκινα κρέατα που δεν έχουμε ιδέα για την διατροφή των ζώων, δεκάδες συντηρητικά κλπ κλπ κλπ και φοβόμαστε ότι θα πάθει κατιτίς το γονίδιο μας από όσους θέλουν να μας επιβάλλουν μια ανθυγιεινή διατροφή. :)
Εγώ δεν εστιάζω τόσο σ' αυτό αν και ο ανθρώπινος οργανισμός έχει μάθει επί πολλές χιλιάδες χρόνια να τρώει κρέας και όχι έντομα αλλά στο ότι δεν τα γουστάρουμε στην Δύση πέραν κάποιων λίγων εκκεντρικών. Όποιος θέλει ας φάει και σκατά, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, την προπαγάνδα και τις πουστιές για να προωθηθεί κάποιο σχέδιο δεν δέχομαι.
Υπήρξαν εκατομμύρια άνθρωποι που δεν είχαν τις σημερινές διατροφικές συνήθειες, ακόμη και αν δεν υπήρχαν οι αντίστοιχες απαγορεύσεις. Ακόμη και στην Ελλάδα, το κρέας δεν ήταν στοιχείο της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια, δεν ήταν "συνηθισμένοι" στο κρέας όλοι οι ανθρώπινοι οργανισμοί.

Αυτός που πεινάει θα φάει το οτιδήποτε και θα το συνηθίσει.
Αυτός που δεν πεινάει θα πετάξει την τροφή που περίσσεψε, ανεξαρτήτως της ποσότητας που έφαγε.

Το σίγουρο είναι ότι οι κυρίως αντιδραστικοί είναι συνήθως άνθρωποι που δεν έσφαξαν ποτέ κότα, γουρούνι ή αρνί. Ούτε υπήρχε περίπτωση να το έτρωγαν ωμό. Στην τελική και η μαγειρική είναι κάτι αφύσικο. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 08 Φεβ 2023, 14:42

αραγε οι βιγκαν τι εχουν να πουνε γι αυτο, δηλ. να την γλιτωσουν τα θηλαστικα αλλα να την πεσουμε στα εντομα;;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών