Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μαρ 2023, 23:12

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 27 Μαρ 2023, 00:53

Δε νομιζω να τις βγαλουν παντως, τις θελουν για αναγνωριση οταν τρεχουν οποτε επιτελουν καποιο εργο θα λεγαμε

Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Βεροιώτης
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 23 Μαρ 2023, 21:50

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βεροιώτης » 27 Μαρ 2023, 01:02

Authors' conclusions
The high risk of bias in the trials, variation in outcome measurement, and relatively low adherence with the interventions during the studies hampers drawing firm conclusions. There were additional RCTs during the pandemic related to physical interventions but a relative paucity given the importance of the question of masking and its relative effectiveness and the concomitant measures of mask adherence which would be highly relevant to the measurement of effectiveness, especially in the elderly and in young children.

There is uncertainty about the effects of face masks. The low to moderate certainty of evidence means our confidence in the effect estimate is limited, and that the true effect may be different from the observed estimate of the effect. The pooled results of RCTs did not show a clear reduction in respiratory viral infection with the use of medical/surgical masks. There were no clear differences between the use of medical/surgical masks compared with N95/P2 respirators in healthcare workers when used in routine care to reduce respiratory viral infection. Hand hygiene is likely to modestly reduce the burden of respiratory illness, and although this effect was also present when ILI and laboratory‐confirmed influenza were analysed separately, it was not found to be a significant difference for the latter two outcomes. Harms associated with physical interventions were under‐investigated.

There is a need for large, well‐designed RCTs addressing the effectiveness of many of these interventions in multiple settings and populations, as well as the impact of adherence on effectiveness, especially in those most at risk of ARIs.

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/do ... .pub6/full

Βεροιώτης
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 23 Μαρ 2023, 21:50

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βεροιώτης » 27 Μαρ 2023, 01:04

Αν δεν δουλεύουν οι μάσκες τότε δεν δουλεύει και το φταρνισμα/βηχας στον αγκώνα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Μαρ 2023, 01:36

Βεροιώτης έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:04
Αν δεν δουλεύουν οι μάσκες τότε δεν δουλεύει και το φταρνισμα/βηχας στον αγκώνα.
Ίσως. Ίσως όμως και να δουλεύει πολύ καλύτερα, διότι στρέφεις το κεφάλι σου προς άλλην κατεύθυνση και δεν βήχεις στα μούτρα τους. Σε κάθε περίπτωση, το βήξιμο στον αγκώνα ούτε κοστίζει τίποτα ούτε έχει το παραμικρό αρνητικό. Ούτε δυσφορία φέρνει ούτε δερματίτιδες ούτε ευνοεί την ανάπτυξη βακτηρίων.

Στην χειρότερη περίπτωση, λοιπόν, το βήξιμο στον αγκώνα είναι εξίσου μη αποδοτικό αλλά δεν έχει κανένα απολύτως μειονέκτημα σε σχέση με τις μάσκες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2009
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 27 Μαρ 2023, 01:41

Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
-_-

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Μαρ 2023, 01:48

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Βεροιώτης
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 23 Μαρ 2023, 21:50

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βεροιώτης » 27 Μαρ 2023, 01:51

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48

Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Προφανώς,γιατί δεν βασίζεται στα συμπεράσματα μιας μελέτης για τα οποία δεν είναι σίγουροι ούτε αυτοί που την συνέταξαν αλλά στις οδηγίες του WHO.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 27 Μαρ 2023, 01:52

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Καλή;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2009
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 27 Μαρ 2023, 01:55

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Τι τρόμπες ρε πστ μου, εδώ και 1μισο χρόνο αρρωσταίνουν όλοι οι εμβολιασμένοι (ελαφρά μεν διότι το εμβόλιο προστατεύει από βαριά νόσηση, αλλά αρρωσταίνουν) ΚΑΙ μεταδίδουν αβέρτα επίσης, αλλά οι ηλίθιοι επιμένουν να φοβούνται πως θα τους κολλήσει ο ανεμβολίαστος. Στη θέση σου, αν έβρισκα κάπου καλύτερη δουλειά, θα πήγαινα τελευταία μέρα και θα έβηχα στη μούρη της.
-_-

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Μαρ 2023, 01:56

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:52
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...

Καλή;
πληρώνει και βάζει κανονικά τα ένσημα. αυτό με ενδιαφέρει
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Μαρ 2023, 01:58

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:55
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Τι τρόμπες ρε πστ μου, εδώ και 1μισο χρόνο αρρωσταίνουν όλοι οι εμβολιασμένοι (ελαφρά μεν διότι το εμβόλιο προστατεύει από βαριά νόσηση, αλλά αρρωσταίνουν) ΚΑΙ μεταδίδουν αβέρτα επίσης, αλλά οι ηλίθιοι επιμένουν να φοβούνται πως θα τους κολλήσει ο ανεμβολίαστος. Στη θέση σου, αν έβρισκα κάπου καλύτερη δουλειά, θα πήγαινα τελευταία μέρα και θα έβηχα στη μούρη της.
είμαι πλέον μεσήλικας φίλε μου. δεν αλλάζω εύκολα περιβάλλον αν είμαι ευχαριστημένος από το μισθό και την ασφάλιση μου. θέλω σταθερότητα. αναγκαστικά προσαρμόζεις τον εαυτό σου στις παραξενιές αυτού που σε πληρώνει
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 27 Μαρ 2023, 02:00

Βεροιώτης έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:51
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48

Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Προφανώς,γιατί δεν βασίζεται στα συμπεράσματα μιας μελέτης για τα οποία δεν είναι σίγουροι ούτε αυτοί που την συνέταξαν αλλά στις οδηγίες του WHO.
Και ο WHO που βασιζεται φιλος ? :lol:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 27 Μαρ 2023, 02:07

Βεροιώτης έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:51
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48

Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Προφανώς,γιατί δεν βασίζεται στα συμπεράσματα μιας μελέτης για τα οποία δεν είναι σίγουροι ούτε αυτοί που την συνέταξαν αλλά στις οδηγίες του WHO.
Δεν πρόκειται για μια μελέτη, αλλά για Συστηματική Ανασκόπηση δημοσιευμένη στη βάση δεδομένων Cochrane.

Κάτι πολύ παραπάνω από μια μελέτη δηλαδή.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Βεροιώτης
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 23 Μαρ 2023, 21:50

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βεροιώτης » 27 Μαρ 2023, 02:10

H οποία δεν καταλήγει σε ασφαλές συμπέρασμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών