Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1123
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 27 Μαρ 2023, 16:40

Λοξίας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:13
Και δεν έχει καμία σημασία το πόσοι δεν εμπιστεύονται το ΣτΕ (μεταξύ αυτών και εγώ)...
Δεν μπορείς να αρνηθείς έναν ισχύοντα νόμο επειδή δεν εμπιστεύεσαι το ΣτΕ!
Μιλάμε για το αυτονόητο!
Κανένα αυτονόητο, έχει ειπωθεί από παλιά:
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση γίνεται καθήκον!

Λοξίας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:13
Στάσου γιατί με μπέρδεψες τώρα...
Εσύ έγραψες: "Εγώ ξέρω, ότι όταν μια κυβέρνηση ή ένας νόμος είναι αντισυνταγματικοί, αντιδημοκρατικοί κ.ο.κ. ο πολίτης οφείλει να αντισταθεί." Σωστά;
Δεν λες πως όταν μια κυβέρνηση είναι αντισυνταγματική και αντιδημοκρατική, ο πολίτης οφείλει να αντισταθεί; Το λες...
Γιατί λες τώρα πως δεν ετέθη ζήτημα αντισυνταγματικότητας (της όποιας) κυβέρνησης; :o
Ετέθη από εσένα!
Είσαι πολύ ψείρας, έτσι; Δεν εννοούσα ότι μπορεί μια κυβέρνηση να είναι εξ ορισμού αντισυνταγματική, αλλά να είναι η πολιτική της μέσω των νόμων που ψηφίζει.

Λοξίας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:13
Αυτό ρωτάω λοιπόν: Ποιος και πως θα κρίνει την αντισυνταγματικότητα της όποιας εκλεγμένης κυβέρνησης;
Τι σημαίνει αντισυνταγματική κυβέρνηση; Πως και από που ορίζεται μία τέτοια ιδιότητα μιας κυβέρνησης;
Υπάρχει κάποιο θεσμικό όργανο που μπορεί να κάνει ένα τέτοιο πράγμα; :102:
Το γράφω παραπάνω. Όταν μια κυβέρνηση κάνει κατάχρηση εξουσίας και δεν σέβεται βασικές αρχές του συντάγματος, τότε είναι στην κρίση του ίδιου του πολίτη να το κρίνει.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4840
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 27 Μαρ 2023, 17:56

panos291 έγραψε:
27 Μαρ 2023, 08:52

Τα λέγαμε απο την αρχη για τον τεραστιο επιστημονα Anders Tegnell
νταξ, ακόμα κι ο τιτάνας Anders κάλυψε το γκώλο του λίγο σε κάποια φάση, λέγοντας το ευκόλως εννοούμενο ότι για τους Σουηδούς αρκεί η σύσταση, δεν χρειάζεται βούρδουλας.

Εικόνα
https://www.newsweek.com/sweden-lockdow ... pe-1560012
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4840
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 27 Μαρ 2023, 18:00

Αρίστος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 09:14


Η Σουηδια ειχε το 50% των γεροντων της σε γηροκομεια και γι' αυτο αρχικα ειχε προβλημα ξέκανε τα γερόντια της με την μία, σημερα ειναι τρεις κλασεις χαμηλοτερα απο την Ελλαδα στη θνησιμοτητα.

.
φιξντ
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24590
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μαρ 2023, 18:06

ik_90 έγραψε:
27 Μαρ 2023, 16:40
Το γράφω παραπάνω. Όταν μια κυβέρνηση κάνει κατάχρηση εξουσίας και δεν σέβεται βασικές αρχές του συντάγματος, τότε είναι στην κρίση του ίδιου του πολίτη να το κρίνει.
:smt018 Ο πολίτης έχει δικαίωμα να αντισταθεί μόνο αν κάποιος (είτε η κυβέρνηση είτε οποιοσδήποτε) επιχειρεί να καταλύσει το πολίτευμα με βίαια μέσα. Δεν έχει δικαίωμα να απορρίπτει ό,τι του γκαβλώσει με τη λογική "το θεωρώ ενάντιο σε βασικές αρχές του συντάγματος". Μπορεί αν θέλει να προσφύγει στα δικαστήρια, αλλά μέχρι εκεί.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Μαρ 2023, 18:52

Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:46
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 09:07

δεν είναι ζαβη γιατί είναι πλοιοκτητρια. βλαμμένη είναι.
Τα αγόρασε τα καράβια ή τα κληρονόμησε; Υπάρχει διαφορά και μεγάλη.
έχει 8 πλοία. έχει αγοράσει κιόλας. πρέπει να είσαι έξυπνος και να ασχολησε πολύ και ο ίδιος για να ανταπεξέλθεις ως εφοπλιστής. εγώ βρίσκω παράλογες τις απαιτήσεις της για την πανδημία αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς...
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27105
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Μαρ 2023, 18:57

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:52
Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:46
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 09:07

δεν είναι ζαβη γιατί είναι πλοιοκτητρια. βλαμμένη είναι.
Τα αγόρασε τα καράβια ή τα κληρονόμησε; Υπάρχει διαφορά και μεγάλη.
έχει 8 πλοία. έχει αγοράσει κιόλας. πρέπει να είσαι έξυπνος και να ασχολησε πολύ και ο ίδιος για να ανταπεξέλθεις ως εφοπλιστής. εγώ βρίσκω παράλογες τις απαιτήσεις της για την πανδημία αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς...
Εργάστηκα από το '79 μέχρι το '11 σε ναυτιλιακές και ξέρω. Γι αυτό και ρώτησα.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27105
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Μαρ 2023, 19:00

Bill Hicks έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:00
Αρίστος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 09:14


Η Σουηδια ειχε το 50% των γεροντων της σε γηροκομεια και γι' αυτο αρχικα ειχε προβλημα ξέκανε τα γερόντια της με την μία, σημερα ειναι τρεις κλασεις χαμηλοτερα απο την Ελλαδα στη θνησιμοτητα.

.
φιξντ
Αφού ξέκαναν όλους τους γέροντες μονοκοπανιά λογικό είναι να πέσει μετά ο αριθμός των νεκρών.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Μαρ 2023, 19:02

Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:57
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:52
Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:46

Τα αγόρασε τα καράβια ή τα κληρονόμησε; Υπάρχει διαφορά και μεγάλη.
έχει 8 πλοία. έχει αγοράσει κιόλας. πρέπει να είσαι έξυπνος και να ασχολησε πολύ και ο ίδιος για να ανταπεξέλθεις ως εφοπλιστής. εγώ βρίσκω παράλογες τις απαιτήσεις της για την πανδημία αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς...
Εργάστηκα από το '79 μέχρι το '11 σε ναυτιλιακές και ξέρω. Γι αυτό και ρώτησα.
καλή ξεκούραση λοιπόν :D εμένα ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν πρώτος μηχανικός.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27105
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Μαρ 2023, 19:13

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:02
Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:57
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:52

έχει 8 πλοία. έχει αγοράσει κιόλας. πρέπει να είσαι έξυπνος και να ασχολησε πολύ και ο ίδιος για να ανταπεξέλθεις ως εφοπλιστής. εγώ βρίσκω παράλογες τις απαιτήσεις της για την πανδημία αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς...
Εργάστηκα από το '79 μέχρι το '11 σε ναυτιλιακές και ξέρω. Γι αυτό και ρώτησα.
καλή ξεκούραση λοιπόν :D εμένα ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν πρώτος μηχανικός.
Η περίοδος που αναφέρω είναι στα γραφεία. Προϋπάρχει και θαλάσσια υπηρεσία από το '72.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Μαρ 2023, 19:17

Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:13
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:02
Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:57

Εργάστηκα από το '79 μέχρι το '11 σε ναυτιλιακές και ξέρω. Γι αυτό και ρώτησα.
καλή ξεκούραση λοιπόν :D εμένα ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν πρώτος μηχανικός.
Η περίοδος που αναφέρω είναι στα γραφεία. Προϋπάρχει και θαλάσσια υπηρεσία από το '72.
εμένα ο πατέρας μου έκανε μόνο θαλάσσια υπηρεσία. Γκαζαδικα νέος και επιβατικά στη γραμμή Πάτρα Πριντεζι όταν παντρεύτηκε την μητέρα μου. το μεγάλο του παράπονο ήταν πως το πασοκ έβλαψε το ΝΑΤ που ήταν το καλύτερο ταμείο. όπως και είχε άχτι και τους χουντικους που εξαιτίας τους οι ναυτικοί σταμάτησαν να πληρώνονται σε ξένο νόμισμα
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24590
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μαρ 2023, 19:25

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:17
εμένα ο πατέρας μου έκανε μόνο θαλάσσια υπηρεσία. Γκαζαδικα νέος και επιβατικά στη γραμμή Πάτρα Πριντεζι όταν παντρεύτηκε την μητέρα μου. το μεγάλο του παράπονο ήταν πως το πασοκ έβλαψε το ΝΑΤ που ήταν το καλύτερο ταμείο.
όλοι τα καλύτερα ταμεία είχαν μέχρι που άρχισαν να βγαίνουν στη σύνταξη χωρίς να έχουν 8 εργαζόμενους να συνεισφέρουν.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6736
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Μαρ 2023, 19:27

ik_90 έγραψε:
27 Μαρ 2023, 16:40
Λοξίας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:13
Και δεν έχει καμία σημασία το πόσοι δεν εμπιστεύονται το ΣτΕ (μεταξύ αυτών και εγώ)...
Δεν μπορείς να αρνηθείς έναν ισχύοντα νόμο επειδή δεν εμπιστεύεσαι το ΣτΕ!
Μιλάμε για το αυτονόητο!
Κανένα αυτονόητο, έχει ειπωθεί από παλιά:
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση γίνεται καθήκον!
Ξέρεις μωρέ...έχω βαρεθεί τα τσιτάτα Μαλβινο-Κωστοπουλικής κουλτούρας.
Τα θεωρώ ανούσια κι άκρως επιφανειακά.
Να:
"Το άδικο δεν ευλογείτε από το Θεό, αλλά και το παράνομο τιμωρείται από το Νόμο"...ναι και;
"Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη"...ναι καί;

Πότε ένας νόμος υπεστήριξε (στα ίσα) το δίκιο του εργάτη ή πότε το δίκιο του εργάτη έγινε νόμος;
Πιστεύω να γνωρίζεις την απάντηση: Ποτέ!


ik_90 έγραψε:
27 Μαρ 2023, 16:40
Λοξίας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:13
Στάσου γιατί με μπέρδεψες τώρα...
Εσύ έγραψες: "Εγώ ξέρω, ότι όταν μια κυβέρνηση ή ένας νόμος είναι αντισυνταγματικοί, αντιδημοκρατικοί κ.ο.κ. ο πολίτης οφείλει να αντισταθεί." Σωστά;
Δεν λες πως όταν μια κυβέρνηση είναι αντισυνταγματική και αντιδημοκρατική, ο πολίτης οφείλει να αντισταθεί; Το λες...
Γιατί λες τώρα πως δεν ετέθη ζήτημα αντισυνταγματικότητας (της όποιας) κυβέρνησης; :o
Ετέθη από εσένα!
Είσαι πολύ ψείρας, έτσι; Δεν εννοούσα ότι μπορεί μια κυβέρνηση να είναι εξ ορισμού αντισυνταγματική, αλλά να είναι η πολιτική της μέσω των νόμων που ψηφίζει.
Αυτό να λέγεται! Είμαι γνωστός ψείρας και αυτό διότι θεωρώ πως αν δεν ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε, θα έχουμε συνεννόηση τσιμέντο...
Είδες; Τώρα λες πως "δεν εννοούσες" αυτό που ήταν κατανοητό από την πρώτη τοποθέτησή σου, αλλά κάτι άλλο! :lol:
Ας έλεγες απ' ευθείας αυτό που εννοείς τώρα... :wave:


ik_90 έγραψε:
27 Μαρ 2023, 16:40
Λοξίας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:13
Αυτό ρωτάω λοιπόν: Ποιος και πως θα κρίνει την αντισυνταγματικότητα της όποιας εκλεγμένης κυβέρνησης;
Τι σημαίνει αντισυνταγματική κυβέρνηση; Πως και από που ορίζεται μία τέτοια ιδιότητα μιας κυβέρνησης;
Υπάρχει κάποιο θεσμικό όργανο που μπορεί να κάνει ένα τέτοιο πράγμα; :102:
Το γράφω παραπάνω. Όταν μια κυβέρνηση κάνει κατάχρηση εξουσίας και δεν σέβεται βασικές αρχές του συντάγματος, τότε είναι στην κρίση του ίδιου του πολίτη να το κρίνει.
"Είναι στην κρίση του ίδιου του πολίτη"...ναι και; Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;
Αν εννοείς ότι θα την κρίνεις στις εκλογές, ναι μπορείς να την κρίνεις (αν και αν οι ελογές μπορούσαν να αλλάξουν τα πράγματα, θα ήταν απαγορευμένες -να άλλο ένα τσιτάτο).
Εσύ όμως μιλούσες για "αντίσταση". Τι είδους αντίσταση θα κάνεις εσύ (και εγώ) στην όποια κυβέρνηση κάνει κατάχρηση εξουσίας;
"Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους
γυναίκες και άντρες με όπλα στους ώμους
";

Μη με κάνεις και γελάω...
Εδώ δεν βγήκαμε με όπλα στους ώμους επί χούντας και θα σηκωθούμε τώρα από τους καναπέδες μας και την αποχαύνωση του ίντερνετ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 27 Μαρ 2023, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Μαρ 2023, 19:28

foscilis έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:25
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:17
εμένα ο πατέρας μου έκανε μόνο θαλάσσια υπηρεσία. Γκαζαδικα νέος και επιβατικά στη γραμμή Πάτρα Πριντεζι όταν παντρεύτηκε την μητέρα μου. το μεγάλο του παράπονο ήταν πως το πασοκ έβλαψε το ΝΑΤ που ήταν το καλύτερο ταμείο.
όλοι τα καλύτερα ταμεία είχαν μέχρι που άρχισαν να βγαίνουν στη σύνταξη χωρίς να έχουν 8 εργαζόμενους να συνεισφέρουν.
Ο πατέρας μου και όλοι οι ναυτικοί έκαναν μια πολύ δύσκολη δουλειά και στερηθηκαν πολλά πράγματα για βγάλουν πολλά ομολογουμένως χρήματα. δεν είναι το ίδιο με τον κάθε τεμπέλη που όλοι ξέρουμε πως το πασοκ τον έβαλε με προνόμια στο δημοσιο
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24590
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μαρ 2023, 19:32

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:28

Ο πατέρας μου και όλοι οι ναυτικοί έκαναν μια πολύ δύσκολη δουλειά και στερηθηκαν πολλά πράγματα για βγάλουν πολλά ομολογουμένως χρήματα. δεν είναι το ίδιο με τον κάθε τεμπέλη που όλοι ξέρουμε πως το πασοκ τον έβαλε με προνόμια στο δημοσιο
Φίλε δε πα να είναι και οι μητέρες τερέζες, από τη στιγμή που αντιστοιχούν καμιά δεκαριά από αυτούς σε κάθε ενεργό ναυτικό είναι τυχεροί που παίρνουν έστω και τη βασική σύνταξη. Το τι καλό ταμείο ήταν το ΝΑΤ ΠΡΙΝ βγουν αυτοί οι δέκα στη σύνταξη είναι σα να λέμε τι καλό που ήταν το Χρηματιστήριο πριν αρχίσουν όλοι να πουλάνε.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27105
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Μαρ 2023, 19:36

southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:17
Nandros έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:13
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:02

καλή ξεκούραση λοιπόν :D εμένα ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν πρώτος μηχανικός.
Η περίοδος που αναφέρω είναι στα γραφεία. Προϋπάρχει και θαλάσσια υπηρεσία από το '72.
εμένα ο πατέρας μου έκανε μόνο θαλάσσια υπηρεσία. Γκαζαδικα νέος και επιβατικά στη γραμμή Πάτρα Πριντεζι όταν παντρεύτηκε την μητέρα μου. το μεγάλο του παράπονο ήταν πως το πασοκ έβλαψε το ΝΑΤ που ήταν το καλύτερο ταμείο. όπως και είχε άχτι και τους χουντικους που εξαιτίας τους οι ναυτικοί σταμάτησαν να πληρώνονται σε ξένο νόμισμα
Για το ΝΑΤ είχε δίκιο. Όσους ήθελε να βολέψει συνταξιοδοτικά ο Αντρέας τους έβαζε στο ΝΑΤ. Βάλε και κάποια θαλασσοδάνεια συν το γεγονός ότι το κράτος δανειζόταν τα κεφάλαια του με ασήμαντο τόκο και πάρτο κάτω το ΝΑΤ.
Επί χούντας η μετατροπή των μισθών από λίρες σε δραχμές έγινε επειδή ή λίρα είχε φτάσει στον πάτο του βαρελιού. Οι προκαταβολές που παίρναμε στα λιμάνια μας στοίχιζαν πανάκριβα.
Μην κοιτάς που οι κοκκινόκωλοι βρήκαν μετά τα πετρέλαια στην Βόρεια Θάλασσα και πήραν τα πάνω τους.
Από την άλλη η χούντα επεξέτεινε τον χρόνο κάλυψης των ναυτικών για ατυχήματα από την ώρα αναχώρησης για μπάρκο μέχρι την επιστροφή στην Ελλάδα.
Γνωρίζω περίπτωση ναυτικού που έπαθε καρδιακό και πέθανε την ώρα που έβαζε το πόδι του στην σκάλα για μπάρκο. Με το προηγούμενο καθεστώς η οικογένεια δεν θα έπαιρνε σύνταξη. Δεν θεωρείτο ως θάνατος εν υπηρεσία.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών