Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Μαρ 2023, 18:45

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:52
southern έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:48
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
Η αφεντικινα μου απαιτεί ΚΝ95 και εμβολιασμό. δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς κι έχει κάμερες παντού...
Καλή;
Μα νίγκα.
:)
Με πρόλαβες.

Καλή ρε;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Μαρ 2023, 20:53

03-28-2023
«Εγώ τη μάσκα μου δεν τη βγάζω»! Αυτά λένε πολίτες παρά την άρση των μέτρων.

Εικόνα

«Φοράω και θα φοράω - Δεν με ενδιαφέρει τι λένε»!


Περίπου 3 χρόνια καθημερινής κορωνοτρέλας από ΜΜΕ-πολιτικούς-“ειδικούς” φαίνεται πως ήταν αρκετά για να κάνουν μεγάλη μερίδα πολιτών να…φοβηθούν.

Και μάλιστα σε τέτοιο σημείο που να μην θέλουν να απαλλαγούν από τις…συνήθειες που είχαν επί πανδημίας, όπως είναι η χρήση μάσκας ακόμα και σε ανοικτούς χώρους!!!

Όσα θα ακούσετε παρακάτω λέγονται σήμερα, αφότου έχουν περάσει ήδη πολλοί μήνες από τότε που η κορωνοχούντα έλαβε τέλος στα υπόλοιπα κράτη.

Δείτε στο παρακάτω ρεπορτάζ τι απάντησαν οι πιο μεγάλοι σε ηλικία αναφορικά με την άρση της χρήσης μάσκας στα ΜΜΜ:


https://www.el.gr/nea-taxh/mind-control ... o-ayta-le/

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Μαρ 2023, 21:30

Μπίστης έγραψε:
27 Μαρ 2023, 16:02
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
:g030:
:a040:


Αν είναι αλήθεια όσα ισχυρίζεται ο ψεκ νηματοθέτης (εξ ορισμού εφόσον αμφισβητεί την επιστήμη) όοοοολοι αυτοί που οδηγούν μόνοι φορώντας μάσκα πως πρέπει να νιώσουν ? :102:
Νεοδημοκράτες;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 28 Μαρ 2023, 21:31

Οι μάσκες παρέχουν μια φθηνή και αξιόπιστη προστασία

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Μαρ 2023, 22:29

The Age of Aquarius έγραψε:
28 Μαρ 2023, 21:31
Οι μάσκες παρέχουν μια φθηνή και αξιόπιστη προστασία
Αξιόπιστη προστασία: 2 μέτρα απόσταση. Κόστος: 0 ευρώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 07 Απρ 2023, 19:07



:lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30682
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Απρ 2023, 01:07

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9234
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 09 Απρ 2023, 01:09

sys3x έγραψε:
28 Μαρ 2023, 21:30
Μπίστης έγραψε:
27 Μαρ 2023, 16:02
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
:g030:
:a040:


Αν είναι αλήθεια όσα ισχυρίζεται ο ψεκ νηματοθέτης (εξ ορισμού εφόσον αμφισβητεί την επιστήμη) όοοοολοι αυτοί που οδηγούν μόνοι φορώντας μάσκα πως πρέπει να νιώσουν ? :102:
Νεοδημοκράτες;
:lol:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Απρ 2023, 01:40

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 01:41
Γιατί υπάρχει άνθρωπος που ακόμα φοράει μάσκες; Έχω μήνες να δω κάποιον. Αλλά θα μου πεις, εγώ ζω εξωτερικό, και στο θέμα κόβιντ, κανενός λαού οι πολίτες δεν ήταν τόσο κλασομπανιέρες όσο οι Έλληνες μενουμεσπίτηδες.
Παρασκευή απόγευμα στον Μουστάκα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μάσκες τελικά δεν δουλεύουν. Τι έκπληξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Απρ 2023, 19:44

04-24-2023
Εκρηκτική νέα μελέτη για τις μάσκες!!! Τι φέρεται να έχουν προκαλέσει σε παιδιά και μεγάλους.

Εικόνα

Μια νέα μελέτη από Γερμανούς ερευνητές κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι μάσκες για τον COVID μπορούν να προκαλέσουν δηλητηρίαση από διοξείδιο του άνθρακα όταν φοριούνται ακόμη και για σύντομες περιόδους και μπορεί να έχουν συμβάλει σημαντικά στη θνησιγένεια όταν φοριούνται από εγκύους γυναίκες, καθώς και στην δυσλειτουργία των όρχεων και την γνωστική εξασθένιση στα παιδιά, μεταξύ άλλων καταστροφικών προβλημάτων υγείας.


Όπως αναφέρει η Daily Mail, η έρευνα, που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Heliyon (https://www.cell.com/heliyon/pdf/S2405- ... 1324-5.pdf), περιλαμβάνει μια ανασκόπηση 43 προηγούμενων δημοσιευμένων μελετών σχετικά με την έκθεση στο CO2, την χρήση μάσκας και την εγκυμοσύνη.

Η μελέτη σημειώνει ότι ακόμη και η βραχυπρόθεσμη έκθεση σε συγκεντρώσεις CO2 τόσο χαμηλές όσο 0,3% προκάλεσε εγκεφαλική βλάβη, αυξημένο άγχος και εξασθενημένη μνήμη τόσο σε εγκύους αρουραίους όσο και σε νεαρά ποντίκια σε μία μελέτη.

Σε μια άλλη έρευνα, όταν τα αρσενικά ποντίκια εκτέθηκαν σε 2,5 τοις εκατό CO2 για τέσσερις ώρες, τα κύτταρα των όρχεων και το σπέρμα καταστράφηκαν. Η ισοδύναμη ποσότητα για τον άνθρωπο θα ήταν 0,5 τοις εκατό του CO2 κατά την ίδια χρονική περίοδο.

Ένα άλλο πείραμα ανακάλυψε ότι θνησιγένεια και γενετικές ανωμαλίες εμφανίστηκαν σε έγκυους αρουραίους που εκτέθηκαν σε μόλις 3 τοις εκατό CO2, το οποίο θα ήταν ίσο με 0,8 τοις εκατό για τους ανθρώπους.

Η μελέτη επισημαίνει επίσης έρευνα που διαπίστωσε ότι μόλις πέντε λεπτά φορώντας μάσκα είχαν ως αποτέλεσμα τα επίπεδα CO2 να αυξάνονται μεταξύ 1,4 τοις εκατό και 3,2 τοις εκατό.

Ενώ σημειώνουν ότι η ανασκόπηση παρέχει μόνο «περιστατικά στοιχεία», οι ερευνητές κάνουν αναφορά στην αύξηση των θνησιγενών γεννήσεων κατά την διάρκεια της πανδημίας (https://www.dailymail.co.uk/health/arti ... downs.html), λέγοντας ότι οι μάσκες θα μπορούσαν να έχουν συμβάλει.

Επίσης, έρευνα δείχνει «μειωμένη λεκτική, κινητική και συνολική γνωστική απόδοση σε παιδιά που γεννήθηκαν κατά τη διάρκεια της πανδημίας».


https://www.el.gr/ygeia/ekriktiki-nea-m ... -maskes-t/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών