«Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23694
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

«Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Ιουν 2023, 18:13

Την εγαμήσαμεν! :011:
Όσοι φιτνεσάδες είχαμε βρει παρηγοριά στα υποκατάστατα ζάχαρης, τώρα θα πρέπει να βρούμε υποκατάστατα των υποκατάστατων.
Μόνο η στέβια μας έμεινε πλέον.
Ένα από τα πιο κοινά γλυκαντικά στον κόσμο αναμένεται να χαρακτηριστεί ως πιθανό καρκινογόνο τον επόμενο μήνα από διεθνή υπηρεσία υγείας, όπως αναφέρουν δύο πηγές με γνώση του θέματος στο Reuters.

Ένα από τα πιο κοινά γλυκαντικά στον κόσμο αναμένεται να χαρακτηριστεί ως πιθανό καρκινογόνο τον επόμενο μήνα από διεθνή υπηρεσία υγείας, όπως αναφέρουν δύο πηγές με γνώση του θέματος στο Reuters.

H ασπαρτάμη, που χρησιμοποιείται σε πλήθος προϊόντων -αναψυκτικά, όπως η Coca-cola light, τρόφιμα, τσίχλες κ.α- θα χαρακτηριστεί τον Ιούλιο ως «πιθανό καρκινογόνο για τους ανθρώπους» από τη Διεθνή Υπηρεσία για την Έρευνα του Καρκίνου (IARC), τον ερευνητικό βραχίονα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) για τον καρκίνο.

Η απόφαση της IARC, η οποία οριστικοποιήθηκε νωρίτερα αυτό το μήνα μετά από συνάντηση των εμπειρογνωμόνων της, αποσκοπεί στην αξιολόγηση του κατά πόσον κάτι αποτελεί δυνητικό κίνδυνο ή όχι, με βάση όλα τα δημοσιευμένα στοιχεία.

Ωστόσο, δεν λαμβάνει υπόψιν πόση ποσότητα ενός συγκεκριμένου προϊόντος μπορεί ένα άτομο να καταναλώσει με ασφάλεια. Αυτή η πληροφορία αξιολογείται και προέρχεται από διαφορετικό σώμα του ΠΟΥ, την επιτροπή ειδικών για προσθετικά τροφίμων, γνωστή ως JECFA, από κοινού με τον εθνικό ρυθμιστικό φορέα.

Παράλληλα, η JECFA επανεξετάζει τη χρήση της ασπαρτάμης. Η συνάντηση των μελών της ξεκίνησε στα τέλη Ιουνίου και αναμένεται να ανακοινώσει τα αποτελέσματα της έρευνάς της την ίδια μέρα που θα γνωστοποιήσει την απόφασή της και η IARC, στις 14 Ιουλίου.

Από το 1981, η JECFA δηλώνει πως η ασπαρτάμη είναι ασφαλής για κατανάλωση εντός των αποδεκτών ημερήσιων ορίων. Ενδεικτικά, ένας ενήλικας 60 κιλών θα πρέπει να πιει 12-36 κουτάκια αναψυκτικού diet -αναλόγως της ποσότητας ασπαρτάμης που περιέχει καθένα από αυτά- για να θέσει την υγεία του σε κίνδυνο.

Πηγή: Reuters

https://www.kathimerini.gr/life/health/ ... Yy45mWu1wo

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38017
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Ιουν 2023, 18:21

ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9456
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Ιουν 2023, 18:23

Το ενδεχόμενο να κόψετε τα γλυκαντικά (εκτός από τα εντελώς απαραίτητα ή τα "κρυμμένα") το σκεφτήκατε ποτέ ορέ;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10172
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιουν 2023, 18:24

Η στέβια δεν είναι καν γλυκιά γεύση, είναι κάτι άλλο που δεν μπορώ να το περιγράψω
αλλά την έχω συνηθίσει και μ'αρέσει
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23694
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Ιουν 2023, 18:25

sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:21
ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
Οχι σε όλα τα προϊόντα. Σε κάποια κουμπώνει πολύ ωραια, και γευστικά παιζει να ειναι καλύτερη ακομα και της ζάχαρης. Το μόνο αρνητικό της, αν εισαι κανενας ευκοίλιος ή με κανενα σύνδρομο ευερέθιστου. Υπάρχει και η επιλογής της ζαχαρίνης βέβαια.

Ο,τι κι αν αποδειχθεί για την ασπαρτάμη βέβαια, εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν υπάρχει διατροφικά χειρότερο της ζάχαρης. Ογκολόγος, μου ειχε πει οτι η ζάχαρη ειναι η νο1 τροφή του καρκίνου.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 29 Ιουν 2023, 18:25

vantono έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:13
Την εγαμήσαμεν! :011:
Όσοι φιτνεσάδες είχαμε βρει παρηγοριά στα υποκατάστατα ζάχαρης, τώρα θα πρέπει να βρούμε υποκατάστατα των υποκατάστατων.
Μόνο η στέβια μας έμεινε πλέον.
Ένα από τα πιο κοινά γλυκαντικά στον κόσμο αναμένεται να χαρακτηριστεί ως πιθανό καρκινογόνο τον επόμενο μήνα από διεθνή υπηρεσία υγείας, όπως αναφέρουν δύο πηγές με γνώση του θέματος στο Reuters.

Ένα από τα πιο κοινά γλυκαντικά στον κόσμο αναμένεται να χαρακτηριστεί ως πιθανό καρκινογόνο τον επόμενο μήνα από διεθνή υπηρεσία υγείας, όπως αναφέρουν δύο πηγές με γνώση του θέματος στο Reuters.

H ασπαρτάμη, που χρησιμοποιείται σε πλήθος προϊόντων -αναψυκτικά, όπως η Coca-cola light, τρόφιμα, τσίχλες κ.α- θα χαρακτηριστεί τον Ιούλιο ως «πιθανό καρκινογόνο για τους ανθρώπους» από τη Διεθνή Υπηρεσία για την Έρευνα του Καρκίνου (IARC), τον ερευνητικό βραχίονα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) για τον καρκίνο.

Η απόφαση της IARC, η οποία οριστικοποιήθηκε νωρίτερα αυτό το μήνα μετά από συνάντηση των εμπειρογνωμόνων της, αποσκοπεί στην αξιολόγηση του κατά πόσον κάτι αποτελεί δυνητικό κίνδυνο ή όχι, με βάση όλα τα δημοσιευμένα στοιχεία.

Ωστόσο, δεν λαμβάνει υπόψιν πόση ποσότητα ενός συγκεκριμένου προϊόντος μπορεί ένα άτομο να καταναλώσει με ασφάλεια. Αυτή η πληροφορία αξιολογείται και προέρχεται από διαφορετικό σώμα του ΠΟΥ, την επιτροπή ειδικών για προσθετικά τροφίμων, γνωστή ως JECFA, από κοινού με τον εθνικό ρυθμιστικό φορέα.

Παράλληλα, η JECFA επανεξετάζει τη χρήση της ασπαρτάμης. Η συνάντηση των μελών της ξεκίνησε στα τέλη Ιουνίου και αναμένεται να ανακοινώσει τα αποτελέσματα της έρευνάς της την ίδια μέρα που θα γνωστοποιήσει την απόφασή της και η IARC, στις 14 Ιουλίου.

Από το 1981, η JECFA δηλώνει πως η ασπαρτάμη είναι ασφαλής για κατανάλωση εντός των αποδεκτών ημερήσιων ορίων. Ενδεικτικά, ένας ενήλικας 60 κιλών θα πρέπει να πιει 12-36 κουτάκια αναψυκτικού diet -αναλόγως της ποσότητας ασπαρτάμης που περιέχει καθένα από αυτά- για να θέσει την υγεία του σε κίνδυνο.

Πηγή: Reuters

https://www.kathimerini.gr/life/health/ ... Yy45mWu1wo
Λίγες πρωτεΐνες έχουν ασπαρταμη.
Καλή εταιρία είναι η reflex nutrition. Την είχε φέρει ο Χρήστος τζεκος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος southern την 29 Ιουν 2023, 18:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7945
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Ιουν 2023, 18:26

Ποτέ δεν μου άρεσαν. Αντικατέστησα την ζάχαρη με μέλι. Όχι βέβαια την ίδια ποσότητα ζάχαρης που έτρωγα παλαιότερα με τον καφέ ή γλυκά. Τα έχω περιορίσει. Τον καφέ τον πίνω σκέτο πια.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38017
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Ιουν 2023, 18:28

vantono έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:25
sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:21
ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
Οχι σε όλα τα προϊόντα. Σε κάποια κουμπώνει πολύ ωραια, και γευστικά παιζει να ειναι καλύτερη ακομα και της ζάχαρης. Το μόνο αρνητικό της, αν εισαι κανενας ευκοίλιος ή με κανενα σύνδρομο ευερέθιστου. Υπάρχει και η επιλογής της ζαχαρίνης βέβαια.

Ο,τι κι αν αποδειχθεί για την ασπαρτάμη βέβαια, εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν υπάρχει διατροφικά χειρότερο της ζάχαρης. Ογκολόγος, μου ειχε πει οτι η ζάχαρη ειναι η νο1 τροφή του καρκίνου.
το μόνο πετυχημένο γευστικά προϊόν με στεβ που έχω δοκιμάσει είναι η βυσσινάδα της γκρην κόλα.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20141
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2023, 18:29

Isildur έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:23
Το ενδεχόμενο να κόψετε τα γλυκαντικά (εκτός από τα εντελώς απαραίτητα ή τα "κρυμμένα") το σκεφτήκατε ποτέ ορέ;
Κάποιος που δεν ανέχεται τη πικρή γεύση σε καμιά εκδοχή της όπως εγώ δεν γίνεται να κόψει τα γλυκαντικά χωρίς να κόψει μαζί και τον καφέ. Βέβαια χρησιμοποιώ πάντα ζάχαρη, έχω πολύ γρήγορο μεταβολισμό για να με απασχολούν οι θερμίδες της.

Να πω εδώ ότι ύποπτο για καρκινογένεση είναι και το DDT που έχει απαγορευθεί εδώ και δεκαετίες, δηλαδή μετά από τόσα χρόνια δεν έχει μπορέσει να καταδειχθεί ξεκάθαρα η καρκινογόνος δράση του (αν υπάρχει). Η απαγόρευσή του είχε περισσότερο να κάνει με την χημική του σταθερότητα - αθροιζόταν στο περιβάλλον.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9456
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Ιουν 2023, 18:30

sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:28
vantono έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:25
sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:21
ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
Οχι σε όλα τα προϊόντα. Σε κάποια κουμπώνει πολύ ωραια, και γευστικά παιζει να ειναι καλύτερη ακομα και της ζάχαρης. Το μόνο αρνητικό της, αν εισαι κανενας ευκοίλιος ή με κανενα σύνδρομο ευερέθιστου. Υπάρχει και η επιλογής της ζαχαρίνης βέβαια.

Ο,τι κι αν αποδειχθεί για την ασπαρτάμη βέβαια, εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν υπάρχει διατροφικά χειρότερο της ζάχαρης. Ογκολόγος, μου ειχε πει οτι η ζάχαρη ειναι η νο1 τροφή του καρκίνου.
το μόνο πετυχημένο γευστικά προϊόν με στεβ που έχω δοκιμάσει είναι η βυσσινάδα της γκρην κόλα.
:102:
Και η cola τους. Μέχρι τότε που έπινα αναψυκτικά (τα έχω κόψει εδώ και λίγα χρόνια), η μόνη που ανεχόμουν στην αρχή και στη συνέχεια μου άρεσε κιόλας, μετά την coca πάντα.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 29 Ιουν 2023, 18:30

Εδώ και 35 χρόνια έχει αποδειχθεί ότι είναι καρκινογόνα.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10068
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 29 Ιουν 2023, 18:30

sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:21
ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
Και η ασπαρταμη.
Προτιμώ πάντα την ζάχαρη. Αν θέλω να χάσω κιλά ή θα φάω λιγότερη ή καθόλου. Το ίδιο και με τα λιπαρά.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 29 Ιουν 2023, 18:31

coke zero, πίνω 1 με 2 κουτιά την ημέρα. Δεν βαριέσαι, yolo

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20141
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2023, 18:31

Крaсная армия έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:30
Εδώ και 35 χρόνια έχει αποδειχθεί ότι είναι καρκινογόνα.
Αν είχε αποδειχθεί θα ήταν στην λίστα του ΠΟΥ.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20141
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2023, 18:32

sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:21
ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
Και μένα χάλια μου φαίνεται, δεν την μπορώ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών