ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 06 Αύγ 2023, 12:35

έχει κάνείς να προτείνει κάποιες, που όντως να κάνουν δουλειά; να απομονώνουν ήχους, όπως ροχαλητό και τζιτζίκια;

τις θέλω για την ανιψιά μου. έχει θέμα με τον ύπνο και ανησυχώ. κάποιους ήχους δεν μπορεί να τους "απομονώσει" και την ενοχλούν.

:p2:

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 06 Αύγ 2023, 12:37

Ας τοποθετηθεί ο Κάππα που ξέρει απ' αυτά.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5306
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 06 Αύγ 2023, 12:38

user έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:37
Ας τοποθετηθεί ο Κάππα που ξέρει απ' αυτά.
:smt005:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Αύγ 2023, 12:39

Τι κίτρινες ή ροζ, μαλακό σφουγγαράκι. Προσοχή γιατί έχει και σκληρές και είναι άβολες για πολλές ώρες. Έχω πάντα μαζί μου στις διακοπές γιατί κάποια ξενοδοχεία έχουν ανύπαρκτη ηχομόνωση.

Αν η χρήση θα είναι παρατεταμένη ας συμβουλευτείτε έναν ωριλά. Δεν ξέρω αν κάνει καλό ή αν δυνητικά μπορεί αν δημιουργήσει κάποια μόλυνση.

Επίσης να ξέρεις ότι με ωτοασπίδες ακούς πολύ πιο ενοχλητικά τους ήχους του σώματος. Αν δοκιμάσεις να βάλεις και να φας πχ, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 06 Αύγ 2023, 12:39

Χρησιμοποιώ ωτοασπίδες σιλικόνης. Οι περισσότερες που έχω δοκιμάσει είναι καλές και απομονώνουν αρκετά τους εξωτερικούς ήχους, ωστόσο πρέπει κανείς να είναι προσεκτικός για να μην μείνει κάποιο κομμάτι μέσα στο αυτί.

Έρχονται με ειδικό κουτάκι και μπορείς να τις επαναχρησιμοποιείς (προσοχή που το αφήνεις για να μην στο κλέψει καμία στα καλα καθούμενα).

Εμένα αυτές που παίρνω μου κρατάνε περίπου ένα μήνα.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 06 Αύγ 2023, 12:41

βάλτε κάνα λινκ να δω ενδεικτικά κάποιες. γιατί το γκούγκλαρα και βλέπω ότι να ΄ναι. :102:

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 06 Αύγ 2023, 12:43

Προσωπικά παίρνω αυτές

https://www.skroutz.gr/s/7899268/Kessle ... ed=listing


ή αυτές
https://www.skroutz.gr/s/7677700/Med-Eu ... CF%87.html

Εγώ βέβαια δεν ακούω και πολύ καλά αλλά σε γενικές γραμμές και από το καλό μου αυτί φαίνεται να δουλεύουν και το λέω όντας ευαίσθητος στις ενοχλήσεις στον ύπνο.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 06 Αύγ 2023, 12:47

ST48410 έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:39
Τι κίτρινες ή ροζ, μαλακό σφουγγαράκι. Προσοχή γιατί έχει και σκληρές και είναι άβολες για πολλές ώρες. Έχω πάντα μαζί μου στις διακοπές γιατί κάποια ξενοδοχεία έχουν ανύπαρκτη ηχομόνωση.

Αν η χρήση θα είναι παρατεταμένη ας συμβουλευτείτε έναν ωριλά. Δεν ξέρω αν κάνει καλό ή αν δυνητικά μπορεί αν δημιουργήσει κάποια μόλυνση.

Επίσης να ξέρεις ότι με ωτοασπίδες ακούς πολύ πιο ενοχλητικά τους ήχους του σώματος. Αν δοκιμάσεις να βάλεις και να φας πχ, θα καταλάβεις τι εννοώ.
αυτές που λες, πρέπει να είναι σαν εκείνες που μας δίνανε στο στρατό για τις βολές. :p2:

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 06 Αύγ 2023, 12:48

Kappa έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:43
Προσωπικά παίρνω αυτές

https://www.skroutz.gr/s/7899268/Kessle ... ed=listing


ή αυτές
https://www.skroutz.gr/s/7677700/Med-Eu ... CF%87.html

Εγώ βέβαια δεν ακούω και πολύ καλά αλλά σε γενικές γραμμές και από το καλό μου αυτί φαίνεται να δουλεύουν και το λέω όντας ευαίσθητος στις ενοχλήσεις στον ύπνο.
θενξ μπρο. φτηνές είναι, οπότε μια δοκιμή θα γίνει. :p2:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Αύγ 2023, 12:57

kongrosian έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:47
αυτές που λες, πρέπει να είναι σαν εκείνες που μας δίνανε στο στρατό για τις βολές. :p2:
Δε μου είχαν δώσει ποτέ. Σφουγγαράκι είναι, το πιέζεις λίγο να λεπτύνει και το χώνεις στο αυτί. Σε μερικά δευτερόλεπτα παίρνει το σχήμα.

Δεν μου αρέσει η απόλυτη απομόνωση ήχου. Χάνεις πληροφορία από το περιβάλλον που μπορεί να είναι κρίσιμη αν συμβεί κάτι κακό. Συνήθως τις κόβω στη μέση ή τις φοράω χωρίς να τις τοποθετήσω πολύ βαθιά. Μειώνουν το έντονο κύμα κρουστικών ήχων αλλά έχεις μια ιδέα τι γίνεται και μπορείς να κοιμηθείς. Αν πάλι συμβεί κάτι και πρέπει να ξυπνήσεις, είναι εφικτό.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 06 Αύγ 2023, 13:01

ST48410 έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:57
kongrosian έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:47
αυτές που λες, πρέπει να είναι σαν εκείνες που μας δίνανε στο στρατό για τις βολές. :p2:
Δε μου είχαν δώσει ποτέ. Σφουγγαράκι είναι, το πιέζεις λίγο να λεπτύνει και το χώνεις στο αυτί. Σε μερικά δευτερόλεπτα παίρνει το σχήμα.

Δεν μου αρέσει η απόλυτη απομόνωση ήχου. Χάνεις πληροφορία από το περιβάλλον που μπορεί να είναι κρίσιμη αν συμβεί κάτι κακό. Συνήθως τις κόβω στη μέση ή τις φοράω χωρίς να τις τοποθετήσω πολύ βαθιά. Μειώνουν το έντονο κύμα κρουστικών ήχων αλλά έχεις μια ιδέα τι γίνεται και μπορείς να κοιμηθείς. Αν πάλι συμβεί κάτι και πρέπει να ξυπνήσεις, είναι εφικτό.
ναι ναι. έτσι ήταν αυτές που λέω. τις "πλάθεις" να πάρουν το σχήμα που θες και τις βάζεις στο αυτί. φοβάμαι ότι είναι σκληρές για να κοιμηθείς ώρες με αυτές.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Αύγ 2023, 13:14

kongrosian έγραψε:
06 Αύγ 2023, 13:01
ναι ναι. έτσι ήταν αυτές που λέω. τις "πλάθεις" να πάρουν το σχήμα που θες και τις βάζεις στο αυτί. φοβάμαι ότι είναι σκληρές για να κοιμηθείς ώρες με αυτές.
Έχει και μαλακές και σκληρές. Πρόβλημα δεν είχα. Δηλαδή αν η εναλλακτική είναι να ακούω όλη τη νύχτα τον μεθυσμένο από πάνω να μετακινεί έπιπλα, μια χαρά τα καταφέρνω

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43060
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Αύγ 2023, 13:43

ST48410 έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:57
kongrosian έγραψε:
06 Αύγ 2023, 12:47
αυτές που λες, πρέπει να είναι σαν εκείνες που μας δίνανε στο στρατό για τις βολές. :p2:
Δε μου είχαν δώσει ποτέ. Σφουγγαράκι είναι, το πιέζεις λίγο να λεπτύνει και το χώνεις στο αυτί. Σε μερικά δευτερόλεπτα παίρνει το σχήμα.

Δεν μου αρέσει η απόλυτη απομόνωση ήχου. Χάνεις πληροφορία από το περιβάλλον που μπορεί να είναι κρίσιμη αν συμβεί κάτι κακό. Συνήθως τις κόβω στη μέση ή τις φοράω χωρίς να τις τοποθετήσω πολύ βαθιά. Μειώνουν το έντονο κύμα κρουστικών ήχων αλλά έχεις μια ιδέα τι γίνεται και μπορείς να κοιμηθείς. Αν πάλι συμβεί κάτι και πρέπει να ξυπνήσεις, είναι εφικτό.
Μη χειρότερα. Ακούτε και στον ύπνο μη γίνει τίποτα; Στην Κίνα κοιμούνται με ανοιχτά παράθυρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15663
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 06 Αύγ 2023, 21:00

Θα συνιστούσα σε σφουγγαράκι που μια χαρά απομονώνει τους θορύβους.
Η σιλικόνη αν και πιο εύπλαστη μου φαίνεται λιγότερο προσαρμόσιμη στο αφτί, με το υλικό να είναι πιο επιρρεπές στις μολύνσεις.

Γενικά , προσοχή πριν την χρήση τα χέρια να είναι πλυμένα και να μη χρησιμοποιούνται παρατεταμένα (την είχα πατήσει στο παρελθόν, που δεν κοιμόμουν χωρίς για πολλούς μήνες κι είχα πάθει ελαφρά ωτίτιδα).

Έχω χρησιμοποιήσει και προτείνω τις παρακάτω:

Εικόνα
μόνο στα φαρμακεία (όχι σε όλα)



Εικόνα
που χρησιμοποιώ τώρα και που βρίσκω στα ΑΒ (οι πιο μαλακές, δεν τραυματίζουν το αφτί)



Εικόνα
σε φαρμακεία και ορισμένα σούπερ μάρκετ
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4479
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΥΠΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 06 Αύγ 2023, 21:03

Το σφουγγαρακι είναι μιας χρησης;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών