Ομοιοπαθητική = Απάτη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Οκτ 2018, 21:34

'
«Η ομοιοπαθητική δεν είναι ιατρική». Απόφαση Ολομέλειας Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας

Η Ολομέλεια του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ), του Υπουργείου Υγείας, αποφάσισε ομόφωνα ότι:
- Η ομοιοπαθητική δεν συνιστά ιατρικά ή φαρμακευτικά θεραπευτική επιστημονική μεθοδολογία και πρακτική.
- Δεν είναι ούτε ισότιμη ούτε καν συμπληρωματική της Ιατρικής Επιστήμης.
- Δεν συνιστά καν «εναλλακτική ιατρική».
- Συνιστά απλώς πρακτική που θα μπορούσε να χρησιμοποιεί τον όρο «ομοιοπαθητική πρακτική», η οποία ωστόσο θα αφορά μόνο ιατρούς και οδοντιάτρους.
- Δεν θα πρέπει στον τίτλο «ομοιοπαθητική πρακτική» να χρησιμοποιούνται οι προσδιοριστικοί όροι «εναλλακτική ιατρική», «θεραπευτική», «ιατρική πράξη» και «θεραπευτική πράξη» ή άλλοι σχετικοί ιατρικοί τίτλοι ή πράξεις.

Επισημαίνεται πως οι Αποφάσεις της Ολομέλειας του ΚΕΣΥ είναι εκτελεστές αμέσως μετά την ψήφισή τους και προς τον σκοπό αυτόν αποστέλλονται στον Υπουργό Υγείας, ο οποίος υποχρεωτικά εκδίδει ακολούθως Υπουργική Απόφαση για την επικύρωση της εκάστοτε Απόφασης, με αποτέλεσμα αυτή να αποκτά νομική ισχύ.

Η συγκεκριμένη απόφαση είναι πραγματικά ιστορικής σημασίας για την επίσημη, πλέον, αποπομπή επιστημονικά της ψευδοεπιστημονικής πρακτικής της ομοιοπαθητικής και την απόρριψη των ατεκμηρίωτων ισχυρισμών της στην χώρα μας, όπως και για την απαγόρευση διατύπωσης, από όσους την ασκούν, κάθε ψευδούς- και απατηλού – ισχυρισμού περί δήθεν θεραπευτικής αξίας της.


https://www.google.com/search?q=%CE%97+ ... =firefox-b

Έχουμε πολλά θύματα απατεώνων στο πχόρουμ; :smt017
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Οκτ 2018, 21:52

Καιρός ήταν, είχε παραγίνει το πράγμα με τους απατεώνες.

Και δε μιλάμε για απλούς απατεώνες, αλλά για επικίνδυνους απατεώνες.

Ορέστης 35

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Οκτ 2018, 22:00

Highlander έγραψε:
14 Οκτ 2018, 21:52
Καιρός ήταν, είχε παραγίνει το πράγμα με τους απατεώνες.

Και δε μιλάμε για απλούς απατεώνες, αλλά για επικίνδυνους απατεώνες.
Μερικοι εχουν και πτυχιο ιατρικης.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 14 Οκτ 2018, 22:08

Πολλά πράγματα δεν είναι ιατρική. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα όλα. 3 αποτυχημένες νοσηλείες σε νοσοκομείο «επειδή δεν ήταν ιατρική» να μου πουν για ένα βότανο που έδινε λύση.. Από τότε έχω αλλάξει γνώμη για πολλά.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 14 Οκτ 2018, 22:10

Spiros252 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:08
Πολλά πράγματα δεν είναι ιατρική. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα όλα. 3 αποτυχημένες νοσηλείες σε νοσοκομείο «επειδή δεν ήταν ιατρική» να μου πουν για ένα βότανο που έδινε λύση.. Από τότε έχω αλλάξει γνώμη για πολλά.
Για ποιο βοτανο μιλαμε;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 14 Οκτ 2018, 22:12

Είναι στα όρια των προσωπικών δεδομένων και για αυτό δεν το αναφέρω.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 14 Οκτ 2018, 22:15

Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω ιδεα αν και ποσο μπορεί να βοηθήσει καποιον η ομοιοπαθητικη.
Στην περίπτωση ομως που πουλανε ματζουνια για γιατροσόφια, αν ειναι δηλαδη ξεκάθαρα απατεώνες και η πρακτική αυτη αποκλείεται να βοηθήσει καποιον, , δεν θα έπρεπε να απαγορευτει τελειως?

Άβαταρ μέλους
Kostis
Δημοσιεύσεις: 2221
Εγγραφή: 20 Σεπ 2018, 22:16

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostis » 14 Οκτ 2018, 22:17

Nostalgia έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:10
Spiros252 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:08
Πολλά πράγματα δεν είναι ιατρική. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα όλα. 3 αποτυχημένες νοσηλείες σε νοσοκομείο «επειδή δεν ήταν ιατρική» να μου πουν για ένα βότανο που έδινε λύση.. Από τότε έχω αλλάξει γνώμη για πολλά.
Για ποιο βοτανο μιλαμε;
Xασισι

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3497
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 14 Οκτ 2018, 22:19

Υπάρχουν εδώ μέσα ένα γιατρός και ένας φαρμακοποιος που μπορούν να δώσουν κάποιες εξηγήσεις γνωρίζοντας παραπάνω από εμάς που δεν έχουμε σχέση με το αντικείμενο.
Πάντως είναι καλή κονομησιά τα ομοιοπαθητικά.δεν υπάρχει πλεον φαρμακείο που να μην πουλάει ομοιοπαθητικά.και τιμές στον θεό,από ότι ακούω.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Οκτ 2018, 22:29

Nostalgia έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:10
Spiros252 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:08
Πολλά πράγματα δεν είναι ιατρική. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα όλα. 3 αποτυχημένες νοσηλείες σε νοσοκομείο «επειδή δεν ήταν ιατρική» να μου πουν για ένα βότανο που έδινε λύση.. Από τότε έχω αλλάξει γνώμη για πολλά.
Για ποιο βοτανο μιλαμε;
Atropa belladonna

Εικόνα

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 14 Οκτ 2018, 22:32

Λευκός Λύκος έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:19
Υπάρχουν εδώ μέσα ένα γιατρός και ένας φαρμακοποιος που μπορούν να δώσουν κάποιες εξηγήσεις γνωρίζοντας παραπάνω από εμάς που δεν έχουμε σχέση με το αντικείμενο.
Πάντως είναι καλή κονομησιά τα ομοιοπαθητικά.δεν υπάρχει πλεον φαρμακείο που να μην πουλάει ομοιοπαθητικά.και τιμές στον θεό,από ότι ακούω.
Σου έχει τύχει να πάρεις διαφορετική γνώμη από γιατρούς;

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3497
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 14 Οκτ 2018, 22:36

don't speak έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:32
Λευκός Λύκος έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:19
Υπάρχουν εδώ μέσα ένα γιατρός και ένας φαρμακοποιος που μπορούν να δώσουν κάποιες εξηγήσεις γνωρίζοντας παραπάνω από εμάς που δεν έχουμε σχέση με το αντικείμενο.
Πάντως είναι καλή κονομησιά τα ομοιοπαθητικά.δεν υπάρχει πλεον φαρμακείο που να μην πουλάει ομοιοπαθητικά.και τιμές στον θεό,από ότι ακούω.
Σου έχει τύχει να πάρεις διαφορετική γνώμη από γιατρούς;
Δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό θέμα υγείας για να συμβουλευτώ και δευτερο γιατρό.

Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 14 Οκτ 2018, 22:37

Spiros252 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:08
Πολλά πράγματα δεν είναι ιατρική. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα όλα. 3 αποτυχημένες νοσηλείες σε νοσοκομείο «επειδή δεν ήταν ιατρική» να μου πουν για ένα βότανο που έδινε λύση.. Από τότε έχω αλλάξει γνώμη για πολλά.
Να οριστε τι να πεις τωρα; οταν ο αλλος σου λεει αυτο!
Δεν εχω ερθει σε επαφη ποτε με ομοιοπαθητικο κτλ
εχω γενικα την αποψη των περισσοτερων αλλα :102:
Ελπιζω να γινει μια ωραια συζητηση γενικα.
Ενδιαφερον θεμα.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 14 Οκτ 2018, 22:38

Spiros252 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:12
Είναι στα όρια των προσωπικών δεδομένων και για αυτό δεν το αναφέρω.
Νομιζα κατι απλο.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3497
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 14 Οκτ 2018, 22:42

YouOnlyLiveOnce έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:37
Spiros252 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 22:08
Πολλά πράγματα δεν είναι ιατρική. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα όλα. 3 αποτυχημένες νοσηλείες σε νοσοκομείο «επειδή δεν ήταν ιατρική» να μου πουν για ένα βότανο που έδινε λύση.. Από τότε έχω αλλάξει γνώμη για πολλά.
Να οριστε τι να πεις τωρα; οταν ο αλλος σου λεει αυτο!
Δεν εχω ερθει σε επαφη ποτε με ομοιοπαθητικο κτλ
εχω γενικα την αποψη των περισσοτερων αλλα :102:
Ελπιζω να γινει μια ωραια συζητηση γενικα.
Ενδιαφερον θεμα.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που βγάζει η φύση που μπορούν να σε βοηθήσουν κάπως σε ένα ελαφρύ θέμα υγείας.Αλλά αυτό δεν μπορείς να πεις είναι ομοιοπαθητικη.
Γνωρίζω ατομο,ψεκασμένος μέχρι αηδείας,που έκοψε τον ελληνικό καφέ για να πίνει ένα ρεβυθοζουμο και καλα ομοιοπαθητικό για να καλμάρει τα νεύρα του.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών