Στρατιωτική θητεία

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Αξίζει το I5 ;

Ναι, στο διάολο η υποχρεωτική θητεία !
17
30%
Όχι, πρέπει να είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας.
15
26%
Τι λες ρε μαλάκα, τράβα κάνε θητεία!
15
26%
Δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας...
10
18%
 
Σύνολο ψήφων: 57

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43266
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Σεπ 2023, 11:17

southern έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:12
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους αντιρρησιες συνείδησης αλλά ως αντιστάθμιση της άρνησης να υπηρετήσουν θα πρέπει να στερηθούν το δικαίωμα ψήφου και διορισμού στο δημοσιο καθώς επίσης και της είσπραξης δικαιωμάτων. Ψηφοφόροι τγς αριστεράς είναι
SERVICE GUARANTEES CITIZENSHIP!

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 04 Σεπ 2023, 11:19

vantono έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:16
southern έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:12
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους αντιρρησιες συνείδησης αλλά ως αντιστάθμιση της άρνησης να υπηρετήσουν θα πρέπει να στερηθούν το δικαίωμα ψήφου και διορισμού στο δημοσιο καθώς επίσης και της είσπραξης δικαιωμάτων. Ψηφοφόροι τγς αριστεράς είναι
:smt005:
Οι περισσότεροι αντιρρησίες που προσωπικά ξερω, ειναι δεξιοφιλελέδες.
Και τα περισσότερα υπερβύσματα που ξερω, πάλι δεξιοί αλλά με ποικιλία (απο φιλελέδες έως εθνίκια που ψήφιζαν κατι σε ΛΑΟΣ, ανεξ.ελ Καμμένου και χρυσαυγές), και την εψαχναν σαν ριρίκες να βολευτούν ως ναυτάκια ή σε γραφειακια στην αεροπορία ή ως προσωπικοί οδηγοί, αχθοφόροι, ιδιαιτέρες και λοιπές τσιμπουκοπαίρνοβες του εκαστοτε διοικητή.
Ότι έγραψα ισχύει για όλους. Η κλαψομουνιαση για τους αντιρρησιες συνείδησης ανήκει μόνο στην αριστερά πάντως. Δεν θέλει κάποιος να υπηρετήσει; κανένα πρόβλημα αλλά δεν θα έχει και ίσα δικαιώματα.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Σεπ 2023, 11:21

Μου αρέσει που λένε οκ, μην πάτε στρατό αλλά δε θα ψηφίζετε. Μην είστε τόσο σκληροί ρε μαλακες, τους έχετε κάνει τη μούρη κρέας. Αφήστε τους γιωταδες έστω να ψηφίζουν στις δημοτικές. Ή τις ευρωεκλογές. Είπαμε να διατηρούμε κ λίγη ανθρωπιά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23694
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Σεπ 2023, 11:23

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:21
Μου αρέσει που λένε οκ, μην πάτε στρατό αλλά δε θα ψηφίζετε. Μην είστε τόσο σκληροί ρε μαλακες, τους έχετε κάνει τη μούρη κρέας. Αφήστε τους γιωταδες έστω να ψηφίζουν στις δημοτικές. Ή τις ευρωεκλογές. Είπαμε να διατηρούμε κ λίγη ανθρωπιά.
ή στην πολυκατοικία τους εστω, να ψηφίζουν για διαχειριστή :003:

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 04 Σεπ 2023, 11:29

hellegennes έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:16
Bandit59 έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:04
Οι νυχτερινοί σκοποί έχουν ΠΑΝΤΑ μια γεμιστήρα στο όπλο με πραγματικά φυσίγγια πλην των 3 πρώτων που είναι αβολίδωτα για λόγους ασφαλείας από απροσεξία.
Σε διαφορετικό στρατό μάλλον θα υπηρετήσαμε εμείς. Μόνο η πύλη έχει γεμιστήρα στο όπλο.
αυτά αλλάζουν εξαρτάται εποχή και στρατόπεδο .17 μήνες έκανα σε 4 στρατόπεδα πήγα σε δύο φυλάκια και παντού κούμπωναν οι γεμιστήρες
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10133
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 04 Σεπ 2023, 11:32

Space_Passenger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 11:26
έργο_μακέτο έγραψε:
03 Σεπ 2023, 11:19
Αξίζει να πάρεις I5 αν έχεις βρει καλή δουλειά με προοπτικές ;
Το θεμα δεν ειναι (πλεον) να υπηρετησεις για να προσφερεις κατι. ΑΛΛΑ αν δεν υπηρετησεις θα το κουβαλας ως "ρετσινια" μεχρι να πεθανεις. Θα σε ρωτανε που υπηρετησες και δεν θα ξερεις τι να πεις. Το θεμα ειναι να υπηρετησεις για να εχεις να λες "υπηρετησα". Αλλιως θα γυρισει εναντιον σου στη δουλεια στη ζωη σου. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω ξερω ατομο που ειχε τετοιο προβλημα.
Γενικά μιλώντας αν δεν μπορείς να υπερασπιστείς τον εαυτό σου και τις αποφάσεις σου, και κινείσαι με βαση τι θα πει ο κόσμος, το μέλλον σου είναι έτσι κι αλλιώς πατάκι εισόδου για σκούπισμα παπουτσιών. Οπότε δε χρειάζεται να αγχώνεσαι, θα σε γαμησουν έτσι κι αλλιώς. Τανι τανι μέχρι να πετάνει.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23694
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Σεπ 2023, 11:37

southern έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:19
vantono έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:16
southern έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:12
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους αντιρρησιες συνείδησης αλλά ως αντιστάθμιση της άρνησης να υπηρετήσουν θα πρέπει να στερηθούν το δικαίωμα ψήφου και διορισμού στο δημοσιο καθώς επίσης και της είσπραξης δικαιωμάτων. Ψηφοφόροι τγς αριστεράς είναι
:smt005:
Οι περισσότεροι αντιρρησίες που προσωπικά ξερω, ειναι δεξιοφιλελέδες.
Και τα περισσότερα υπερβύσματα που ξερω, πάλι δεξιοί αλλά με ποικιλία (απο φιλελέδες έως εθνίκια που ψήφιζαν κατι σε ΛΑΟΣ, ανεξ.ελ Καμμένου και χρυσαυγές), και την εψαχναν σαν ριρίκες να βολευτούν ως ναυτάκια ή σε γραφειακια στην αεροπορία ή ως προσωπικοί οδηγοί, αχθοφόροι, ιδιαιτέρες και λοιπές τσιμπουκοπαίρνοβες του εκαστοτε διοικητή.
Ότι έγραψα ισχύει για όλους. Η κλαψομουνιαση για τους αντιρρησιες συνείδησης ανήκει μόνο στην αριστερά πάντως. Δεν θέλει κάποιος να υπηρετήσει; κανένα πρόβλημα αλλά δεν θα έχει και ίσα δικαιώματα.
Δικαιωματισμός ειναι περισσότερο, οχι κλαψομουνίαση. Δεν σημαινει απαραίτητα οτι ειναι αντιρρησίες οι ίδιοι, αλλά ότι ενας αντιρρησίας έχει καθε δικαίωμα, για τους δικους του προσωπικούς λογους, να ειναι αντιρρησίας. Ως εφεδρος λοχίας στους πεζοναύτες υπηρέτησα εγώ ο αριστερός, αλλά αναγνωρίζω το δικαιωμα ενός αντιρρησία στο να μη θελει να υπηρετήσει, ειτε συμφωνώ είτε διαφωνώ μαζί του.

Προτιμότερο αυτο που κανω εγω, απ'αυτό που θα εκανε ενας δεξιός που θα ηταν κατηγορηματικά αρνητικός για τους άλλους στο θεμα αρνησης στρατευσης, αλλά ο ίδιος θα ειχε υπερετήσει ναυτάκι ή αεροποράκι ή κρεμάστρα του διοικητή του.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 04 Σεπ 2023, 11:40

vantono έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:37
southern έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:19
vantono έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:16

:smt005:
Οι περισσότεροι αντιρρησίες που προσωπικά ξερω, ειναι δεξιοφιλελέδες.
Και τα περισσότερα υπερβύσματα που ξερω, πάλι δεξιοί αλλά με ποικιλία (απο φιλελέδες έως εθνίκια που ψήφιζαν κατι σε ΛΑΟΣ, ανεξ.ελ Καμμένου και χρυσαυγές), και την εψαχναν σαν ριρίκες να βολευτούν ως ναυτάκια ή σε γραφειακια στην αεροπορία ή ως προσωπικοί οδηγοί, αχθοφόροι, ιδιαιτέρες και λοιπές τσιμπουκοπαίρνοβες του εκαστοτε διοικητή.
Ότι έγραψα ισχύει για όλους. Η κλαψομουνιαση για τους αντιρρησιες συνείδησης ανήκει μόνο στην αριστερά πάντως. Δεν θέλει κάποιος να υπηρετήσει; κανένα πρόβλημα αλλά δεν θα έχει και ίσα δικαιώματα.
Δικαιωματισμός ειναι περισσότερο, οχι κλαψομουνίαση. Δεν σημαινει απαραίτητα οτι ειναι αντιρρησίες οι ίδιοι, αλλά ότι ενας αντιρρησίας έχει καθε δικαίωμα, για τους δικους του προσωπικούς λογους, να ειναι αντιρρησίας. Ως εφεδρος λοχίας στους πεζοναύτες υπηρέτησα εγώ ο αριστερός, αλλά αναγνωρίζω το δικαιωμα ενός αντιρρησία στο να μη θελει να υπηρετήσει, ειτε συμφωνώ είτε διαφωνώ μαζί του.

Προτιμότερο αυτο που κανω εγω, απ'αυτό που θα εκανε ενας δεξιός που θα ηταν κατηγορηματικά αρνητικός για τους άλλους στο θεμα αρνησης στρατευσης, αλλά ο ίδιος θα ειχε υπερετήσει ναυτάκι ή αεροποράκι ή κρεμάστρα του διοικητή του.
Ούτε κι εγώ έχω θέμα με το να μην θέλει να υπηρετήσει. Αλλά θα πρέπει να έχει και κάποιο σοβαρό προσωπικό τίμημα η απόφαση του. Δεν μπορεί όλοι να βάζουμε πλάτη στη πατρίδα και να έχουμε ίσα δικαιώματα με τους αντιρρησιες συνείδησης. Είναι άδικο.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Σεπ 2023, 11:43

Εγώ έκανα θητεία αεροπορία με βύσμα κ πηγα με τα χίλια ζόρια, πήγαινα για ι5. Δε γούσταρα καθόλου την ιδεα να είμαι σε ένα θάλαμο με άλλους 20-30 ψωλαραδες σε κάποια τυροβρωμικουλη επαρχία (Τριπολη παρουσιάστηκα) κ κάποιος να μου γαμαει τη γκομενα στην Αθήνα, μου φαινόταν τελείως gay κ cuck. Όμως έκανα μια φιλία που κράτησε κ είχα καλή παρέα, ομολογώ. Προφανώς παιδική χαρά σε σύγκριση με την τώρα ζωή μου ως οικογενειαρχης που πληρώνει ενοίκια κ θέρμανση

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Σεπ 2023, 11:46

southern έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:12
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους αντιρρησιες συνείδησης αλλά ως αντιστάθμιση της άρνησης να υπηρετήσουν θα πρέπει να στερηθούν το δικαίωμα ψήφου και διορισμού στο δημοσιο καθώς επίσης και της είσπραξης δικαιωμάτων. Ψηφοφόροι τγς αριστεράς είναι
Σε τις φυσιολογικές χώρες υπάρχει εναλλακτική θητεία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 04 Σεπ 2023, 11:48

hellegennes έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:46
southern έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:12
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους αντιρρησιες συνείδησης αλλά ως αντιστάθμιση της άρνησης να υπηρετήσουν θα πρέπει να στερηθούν το δικαίωμα ψήφου και διορισμού στο δημοσιο καθώς επίσης και της είσπραξης δικαιωμάτων. Ψηφοφόροι τγς αριστεράς είναι
Σε τις φυσιολογικές χώρες υπάρχει εναλλακτική θητεία.
Είναι ελαστική αντιμετώπιση των αντιρρησιών συνείδησης. Ζούμε σε εποχή πολέμων. Οι αντιρρησίες συνείδησης είναι βαρίδι των υπολοίπων
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2442
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 04 Σεπ 2023, 12:13

vantono έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:09
Bandit59 έγραψε:
04 Σεπ 2023, 11:04
Οι νυχτερινοί σκοποί έχουν ΠΑΝΤΑ μια γεμιστήρα στο όπλο με πραγματικά φυσίγγια πλην των 3 πρώτων που είναι αβολίδωτα για λόγους ασφαλείας από απροσεξία. Οταν οι σκοποί επιστρέψουν με τον δεκανέα αλλαγής πριν μπουν στον θάλαμο, οπλίζουν και κάνουν έλεγχο του όπλου στο κενό βαρέλι που υπάρχει γι αυτόν το σκοπό. Ο δε τελευταίος δεκανέας αλλαγής φέρνει στο Εποπτείο τα πυρομαχικά όπου μετρώνται τα φυσίγγια της ανοιχτής γεμιστήρας η οποία με μαρκαδόρο γράφει σε ποιά σκοπιά ανοίκει. Ετσι αν κάτι λείπει εύκολα βρίσκεις άκρη. Διαφορετικές απόψεις περί ξιφολόγχης κλπ σημαίνει ότι η επαφή σας με την σκοπιά είναι καθαρά σε φανταστικό επίπεδο.

Οσο για το αν είναι οργανωμένος ο στρατός, δεν το σχολιάζω επειδή η επαφή σας με το αντικείμενο είναι εντελώς επιδερμική.
Εν αντιθέσει με εσένα που φαινεται ότι εχεις εμβαθύνει πολύ στο θεμα του οργανωμένου στρατού. ΟΥΚάς?
Ναι, λίγο περισσότερο από μερικούς πχορουμίτες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Σεπ 2023, 12:24

Καλά, ο,τι πεις
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9443
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Σεπ 2023, 13:50

zoltan έγραψε:
04 Σεπ 2023, 00:31
Isildur έγραψε:
04 Σεπ 2023, 00:14
ST48410 έγραψε:
04 Σεπ 2023, 00:12
Διαφορετικές εποχές σε διαφορετικές περιοχές μπορεί να σημαίνουν διαφορετικές εμπειρίες. Εμείς παίρναμε σφαίρες κανονικά αλλά έπρεπε να μείνουν σφραγισμένες εκτός κι αν συνέβαινε κάτι. Σε άλλα στρατόπεδα αλλού μπορεί να μην είχαν καθόλου.
Κι εμείς παίρναμε. Ραμμένη τελαμώνα με 5-6, δεν θυμάμαι ακριβώς, γεμιστήρες.
Εμείς είχαμε ένα γεμιστήρα κουμπωμένο στο όπλο με 3 αβολίδωτα και 15 κανονικά και δύο ραμμένες τελαμώνες με ένα γεμιστήρα έκαστη.
Μιλάω για τις χρονιές 87-89 και σε αποθήκη πυρομαχικών. Ίσως παίζει ρόλο είτε η περίοδος ή το είδος της μονάδας, δεν ξέρω.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3566
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Στρατιωτική θητεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 04 Σεπ 2023, 14:29

έργο_μακέτο έγραψε:
03 Σεπ 2023, 11:19
Αξίζει να πάρεις I5 αν έχεις βρει καλή δουλειά με προοπτικές ;
Αν είσαι τόσο καλός θα βρεις και άλλες ευκαιρίες. Δεν σε πήραν τα χρόνια. Πάνε ξεμπέρδευε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών