Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 19:07

Έχω κόψει το αλκοόλ μαχαίρι πριν ενάμιση χρόνο θέλοντας να δοκιμάσω αν είμαι αλκοολικός. (Αν θα έχω στερητικό, νεύρα κτλ). Από τα 18 πριν 30 χρόνια δηλ έπινα όπως κάθε νέος που μεγάλωσε με ΠΑΣΟΚ, Μητσοτάκη , Σημίτη . Σαββατοκύριακα χωρίς σχεδόν μέτρο.
Τα τελευταία 7 με 8 χρόνια σταμάτησα τα πολλά τα Σαββατοκύριακα και άρχισα τα 1-2 ποτά σχεδόν κάθε μέρα με σπάνιες φορές να έχω μεθύσει καλά. Ήταν σαν να μην έπινα απλά χαλάρωναν και μου έφτιαχνε τη διάθεση. Χωρίς να υπάρχουν στερητικά, νομίζω πως το είχα συνηθίσει κι έτσι μια μέρα το Μάη του 22 αναγκάστηκα να πάρω αντιβίωση και το έκοψα τελείως, προσπαθώντας να δω που μπορώ να φτάσω χωρίς σταγόνα.
Στο σπίτι υπάρχουν ακόμη ποτά που δεν τα έχω ακουμπήσει ακόμη, κι έξω με τις παρέες δεν με ενοχλεί όταν πίνουν τα ούζα, τους, απλώς αισθάνομαι άβολα με τον καφέ σαν να τους λέω είστε αλκοολικοί και κοιτάω να κάθομαι άλλες ώρες μαζί τους.
Αν τώρα πιω ένα ποτό, θα την ακούσω άσχημα; Ξέρω για τους κινδύνους, οκ. Αλλά μιλάμε θεωρητικά. Θα είναι σαν να πίνω πρώτη φορά η δεν θα μου κάνει τίποτα και θα θέλω δεύτερο. Θεωρητικά μιλάω πάλι για την περίπτωση να πίνεις 1 την Παρασκευή κι ένα το Σάββατο, έχοντας την αυτοσυγκράτηση που έχω ως τώρα. Να το δοκιμάσω η να το ξεχάσω καλύτερα; Τι λέτε όσοι έχετε παρόμοια εμπειρία;

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 19:08

Υπόψιν κρατήθηκαν ακόμη και στο γλέντι που κάναμε Κυριακή βράδυ όπου και εκλέχθηκα σύμβουλος. Όχι απλώς κρατήθηκαν, αλλά δεν μου έκανε αίσθηση ή δεν είχα την ανάγκη να πω έστω ένα. Λέω μήπως τα 2 κωλοεμβολια με χαζεψαν τελείως; Δεν το βλέπω φυσιολογικό αυτό. Ή έως απογοητευτεί από τα πάντα και είπα να παν να γαμηθούν όλα;
Ενώ δεν μου κάνει όρεξη να πιω δεν χαλαρώνω με κάτι και φοβάμαι για κανένα εγκεφαλικό η έμφραγμα χτύπα ξύλο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alto_sem την 12 Οκτ 2023, 19:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Οκτ 2023, 19:17

Αφού δεν μπορούσες να το έχεις υπό έλεγχο την πρώτη φορά, ούτε σταγόνα. Μη μπλέξεις. Αλκοόλ κ τσιγάρο είναι γι αυτους που μπορούν να πίνουν μια μπύρα στο τόσο ή ένα ποτό, επίσης μια στο τόσο. Όπως κάτι τύποι σπάνιοι που κάνουν ένα τσιγάρο οποτε πραγματικά θέλουν κ μετά μπορεί να μην καπνίσουν για μήνες, όχι για τα πρεζόνια που δεν μπορούν να πιουν καφέ χωρίς τσιγάρο. Πιες κάνα τσάι καλυτερα

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 19:19

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:17
Αφού δεν μπορούσες να το έχεις υπό έλεγχο την πρώτη φορά, ούτε σταγόνα. Μη μπλέξεις. Αλκοόλ κ τσιγάρο είναι γι αυτους που μπορούν να πίνουν μια μπύρα στο τόσο ή ένα ποτό, επίσης μια στο τόσο. Όπως κάτι τύποι σπάνιοι που κάνουν ένα τσιγάρο οποτε πραγματικά θέλουν κ μετά μπορεί να μην καπνίσουν για μήνες, όχι για τα πρεζόνια που δεν μπορούν να πιουν καφέ χωρίς τσιγάρο. Πιες κάνα τσάι καλυτερα
Έχω σχηματίσει την ίδια άποψη κι εγώ. Δε πιστεύω να το κρατήσω στ 1-2. Αλλά αν δοκίμαζα θα την άκουγα άσχημα;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Οκτ 2023, 19:23

alto_sem έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:19

Έχω σχηματίσει την ίδια άποψη κι εγώ. Δε πιστεύω να το κρατήσω στ 1-2. Αλλά αν δοκίμαζα θα την άκουγα άσχημα;
Εγώ το έχω κόψει κανα χρόνο, έπινα κ γω καθημερινά 1-2 ποτά. Το λαθος που εκανα ειναι οτι απο περιστασιακος ποτης εγινα καθημερινός, μολις κοιμοταν το παιδι αραζα, ακουγα μουσικη, εμπαινα φορουμ κ επινα. Τώρα μπορεί να πιω μια μπύρα κάθε 3-4 μήνες, δε με έχει ζαλίσει να σου πω την αλήθεια. Αλλά πιστεύω ότι αν πιω κάτι πιο δυνατό (ακόμα κ κρασι) θα την ακούσω

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 19:25

Να σας πω την αλήθεια τώρα που το είπα "κάπου", λέω πως ενάμιση χρόνος δεν είναι και καλό ρεκόρ. Ας το κάνω ακόμη μεγαλύτερο. Έτσι κι αλλιώς αρκετοί από την παρέα μου άρχισαν να σκέφτονται τι είναι στην πραγματικότητα και κάποιοι έκοψαν το καθημερινό. Μη το χαλάσω και σ' αυτούς.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 12 Οκτ 2023, 19:26

Αφου βρήκες τη δύναμη θέλησης να το κόψεις μαχαίρι, κάνε τώρα το ίδιο πείραμα αν μπορείς να το περιορίσεις σε 1-2 μια η δυό φορές τη βδομάδα.

Δηλαδή αυστηρά όχι πάνω απο 4 τη βδομάδα.

Εκεί θα δείξει.




====

Μιλάω κάπως εκ του ασφαλούς. Πίνω δυο-τρια ποτά μια στα τόσα, άντε να τα τσούξω με κανα τσίπουρο 1-2 φορες το χρόνο. Άλλωτε περναν μήνες και δεν πίνω τίποτα, ούτε που το προσέχω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 12 Οκτ 2023, 19:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 19:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:23
alto_sem έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:19

Έχω σχηματίσει την ίδια άποψη κι εγώ. Δε πιστεύω να το κρατήσω στ 1-2. Αλλά αν δοκίμαζα θα την άκουγα άσχημα;
Εγώ το έχω κόψει κανα χρόνο, έπινα κ γω καθημερινά 1-2 ποτά. Το λαθος που εκανα ειναι οτι απο περιστασιακος ποτης εγινα καθημερινός, μολις κοιμοταν το παιδι αραζα, ακουγα μουσικη, εμπαινα φορουμ κ επινα. Τώρα μπορεί να πιω μια μπύρα κάθε 3-4 μήνες, δε με έχει ζαλίσει να σου πω την αλήθεια. Αλλά πιστεύω ότι αν πιω κάτι πιο δυνατό (ακόμα κ κρασι) θα την ακούσω
Άρα δεν αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω. Δε λέω να το ρισκάρω. Ευχαριστώ για την απάντηση όμως.

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 19:30

Imperium έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:26
Αφου βρήκες τη δύναμη θέλησης να το κόψεις μαχαίρι, κάνε τώρσ το ίδιο πείραμα αν μπορείς να το περιορίσεις σε 1-2 μια η δυό φορές τη βδομάδα.

Δηλαδή αυστηρά όχι πάνω απο 4 τη βδομάδα.

Εκεί θα δείξει.
Αν αποτυχει το πειραμα ομως....... Πιστεύω πως το λίγο είναι δυσκολότερο από το καθόλου. Εσείς τι λέτε;

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 12 Οκτ 2023, 19:36

Το αλκοολ δεν ειναι εθιστικο κοβεται πολυ ευκολα.Αλλα απο τη στιγμη που για τοσο πολυ καιρο ησουν σχετικα heavy drinker καλυτερα αστο να ζησεις μερικα χρονια παραπανω.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Οκτ 2023, 19:45

Τύπε, υποθέτω ότι είσαι ο τύπος που αν πιει, δεν θα πιει ένα ποτό, θα πιεί 2-3 σίγουρα.

Το πρώτο δεν θα σου την πει, αλλά θα το πιεις γρήγορα. Το δεύτερο θα σου την πει. Δεν θα μεθύσεις άσχημα, αλλά δεν θα είσαι χαλαρά όπως παλιά, άσε που θα είναι το δεύτερο σε λιγότερο από 45 λεπτά και όπως και να έχει, είναι σχετικά μικρό το χρονικό διάστημα.

Θα συμφωνήσω με τους άλλους τύπους. Κρατήσου όσο μπορείς. Δεν είσαι μικρός να θέλεις να εντυπωσιάσεις κανέναν και να θεωρείς μαγκιά το αλκοόλ. Σίγουρα θα υπάρξουν φάσεις που θα πιεις και 2,3,4 ποτά. Θα χαλαστείς, αλλά προχώρα, μην το κάνες συνήθειο και πάλι.

Ήδη είσαι σε καλό επίπεδο, αφού οι άλλοι πίνουν και σένα δεν σου κάνει αίσθηση.

Συνέχισε έτσι!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 19:50

Feindflug έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:45
Τύπε, υποθέτω ότι είσαι ο τύπος που αν πιει, δεν θα πιει ένα ποτό, θα πιεί 2-3 σίγουρα.

Το πρώτο δεν θα σου την πει, αλλά θα το πιεις γρήγορα. Το δεύτερο θα σου την πει. Δεν θα μεθύσεις άσχημα, αλλά δεν θα είσαι χαλαρά όπως παλιά, άσε που θα είναι το δεύτερο σε λιγότερο από 45 λεπτά και όπως και να έχει, είναι σχετικά μικρό το χρονικό διάστημα.

Θα συμφωνήσω με τους άλλους τύπους. Κρατήσου όσο μπορείς. Δεν είσαι μικρός να θέλεις να εντυπωσιάσεις κανέναν και να θεωρείς μαγκιά το αλκοόλ. Σίγουρα θα υπάρξουν φάσεις που θα πιεις και 2,3,4 ποτά. Θα χαλαστείς, αλλά προχώρα, μην το κάνες συνήθειο και πάλι.

Ήδη είσαι σε καλό επίπεδο, αφού οι άλλοι πίνουν και σένα δεν σου κάνει αίσθηση.

Συνέχισε έτσι!
:+1:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Οκτ 2023, 19:53

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:17
Αφού δεν μπορούσες να το έχεις υπό έλεγχο την πρώτη φορά, ούτε σταγόνα. Μη μπλέξεις.
Αυτό. Δεν αξίζει το ρίσκο. Αφού δεν σου λείπει και δεν σε υποχρεώνει η κοινωνική σου συναναστροφή, όλα καλά.

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Διακοπή αλκοόλ και δοκιμή μετά από ενάμιση χρόνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 12 Οκτ 2023, 20:14

:+1:
ST48410 έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:53
EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:17
Αφού δεν μπορούσες να το έχεις υπό έλεγχο την πρώτη φορά, ούτε σταγόνα. Μη μπλέξεις.
Αυτό. Δεν αξίζει το ρίσκο. Αφού δεν σου λείπει και δεν σε υποχρεώνει η κοινωνική σου συναναστροφή, όλα καλά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών