Νάρκωση

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 15 Δεκ 2023, 03:00

Κρατησες τον πολυποδα σε βαζακι;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 15 Δεκ 2023, 04:23

Οχι, σταλθηκε για βιοψία. Ηθελα να τον δω είναι η αλήθεια αλλά δεν μου τον εδειξαν. Ήταν περίπου μισό δαχτυλο.


Δεν κατάφερα να κοιμηθω. Κοιμήθηκα ένα δίωρο και ξύπνησα.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 15 Δεκ 2023, 11:22

Μου έδωσαν αντιβίωση αλλά φοβάμαι μην ανεβάσω πυρετό και κάνω μόλυνση. Παυσίπονο δεν χρειάστηκε να πάρω ακόμα, αν και νιώθω περιστασιακα σουβλιες, μάλλον έχει που ήταν ο πολυποδας

Ουρω με σχετική δυσκολία, νομίζω μου έβαλαν και καθετηρα οσο κοιμόμουν.
Ο λαιμός μου με ενοχλεί κάπως και ενώ χθες δεν ειχα αναγούλα, σήμερα έχω λίγη, όχι κατι εξτριμ. Ισως λογω της αντιβίωσης.

Χθες ανέβασα 153 παλμούς για κάνα τέταρτο, έπαθα κρίση πανικού γιατί ένιωσα ένα πάγωμα στην πλατη και νόμιζα πως είναι εμβολη. Κάλεσα ασθενοφόρο αλλά εντέλει μου περασε. Ελπίζω σήμερα να καταφέρω να κοιμηθω. Νιωθωκαι ένα βαρος ακόμα. Το έντερο μου το νιώθω γεμάτο αλλά δεν έχω πάει ακόμα τουαλέτα. Σορυ για το TMΙ.

Λέω να κάτσω στο κρεβάτι μεχρι την Κυριακή. Σήμερα είχα έτοιμο ρύζι με λίγο κοτόπουλο να φάω το μεσημέρι. Αν και δεν έχω και τρελή όρεξη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kappa την 15 Δεκ 2023, 11:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 15 Δεκ 2023, 11:26

Μετά τη ναρκωση σκεφτόμουν αυτή και συνεταξα μερικά ασυναρτητα μειλ που πήγαιναν κάπως έτσι "Έβγαλα τον πολυποδα!!! Εισαι πολυ ομορφη κ εξυπνη!!!! σεσκεφτομουν πριν με ναρκωσουν".

Ευτυχώς δεν έστειλα τίποτα.

Και δεν την σκεφτόμουν πριν τη ναρκωση, τη σκεφτόμουν λίγο πριν. Όταν με ναρκωναν με κοροιδεψαν και με έβαλαν να μιλάω για τις ανησυχίες μου σχετικά με το ζαχαρο μου. Νόμιζα ότι με παρακολουθουσαν με προσοχή και ότι σημείωναν κάπου ότι τους έλεγα αλλά ξαφνικά μου λέει ο αναισθησιολογος "τώρα θα κοιμηθείς " και εγώ απαντάω "νιώθω ένα καψιμο" Έκλεισα τα μάτια και ημουν έτοιμος να τα ανοίξω ξανά για να τους πω ότι δεν με έπιασε αλλά τελικά κοιμήθηκα και μετά άκουσα την αναισθησιολογο να με φωνάζει και να λέει "τι θα γίνει Καππα, θα αναπνευσεις επιτελους;"

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 15 Δεκ 2023, 15:17

Όσοι κάνατε ναρκωση είχατε όρεξη την επόμενη ημερα; Δεν έχω καθόλου όρεξη, νιώθω βαρύ το στομάχι μου. Μπορεί να φταίει και η αντιβίωση βεβαια.

Συγκεκριμένα εφαγα:
1 μικρό κρουασανακι βουτύρου με λίγο τυρί
1 κουλουράκι (αυτά το πρωί για να πάρω την αντιβίωση)
Λίγες γουλιες λεμοναδα
Τρεις κουταλιές ρύζι με λεμόνι
Μισή σούπα γιουβαρλακια


Και νιώθω λες και έχω φάει γουρουνοπουλο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 15:20

...
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 15 Δεκ 2023, 15:25

Kappa έγραψε:
15 Δεκ 2023, 15:17
Όσοι κάνατε ναρκωση είχατε όρεξη την επόμενη ημερα; Δεν έχω καθόλου όρεξη, νιώθω βαρύ το στομάχι μου. Μπορεί να φταίει και η αντιβίωση βεβαια.

Συγκεκριμένα εφαγα:
1 μικρό κρουασανακι βουτύρου με λίγο τυρί
1 κουλουράκι (αυτά το πρωί για να πάρω την αντιβίωση)
Λίγες γουλιες λεμοναδα
Τρεις κουταλιές ρύζι με λεμόνι
Μισή σούπα γιουβαρλακια


Και νιώθω λες και έχω φάει γουρουνοπουλο.
Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Έλα περαστικά και θα σου'ρθει και η όρεξη. Φτάνει όμως, ναι;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48650
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Δεκ 2023, 15:28

Kappa έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:26
Μετά τη ναρκωση σκεφτόμουν αυτή και συνεταξα μερικά ασυναρτητα μειλ που πήγαιναν κάπως έτσι "Έβγαλα τον πολυποδα!!! Εισαι πολυ ομορφη κ εξυπνη!!!! σεσκεφτομουν πριν με ναρκωσουν".

Ευτυχώς δεν έστειλα τίποτα.

Και δεν την σκεφτόμουν πριν τη ναρκωση, τη σκεφτόμουν λίγο πριν. Όταν με ναρκωναν με κοροιδεψαν και με έβαλαν να μιλάω για τις ανησυχίες μου σχετικά με το ζαχαρο μου. Νόμιζα ότι με παρακολουθουσαν με προσοχή και ότι σημείωναν κάπου ότι τους έλεγα αλλά ξαφνικά μου λέει ο αναισθησιολογος "τώρα θα κοιμηθείς " και εγώ απαντάω "νιώθω ένα καψιμο" Έκλεισα τα μάτια και ημουν έτοιμος να τα ανοίξω ξανά για να τους πω ότι δεν με έπιασε αλλά τελικά κοιμήθηκα και μετά άκουσα την αναισθησιολογο να με φωνάζει και να λέει "τι θα γίνει Καππα, θα αναπνευσεις επιτελους;"
Εικόνα
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Δεκ 2023, 13:50

Μια ναρκωσουλα τώρα τη χτύπαγα ευχαρίστως

Θυμάμαι όταν ξύπνησα ήμουνα στα ουράνια, έρχεται ο Αυστραλός αναισθησιολογoς, τον θυμάμαι ένας ξανθομπαμπουρας με σκουφάκι Ντόναλντ Ντακ, με κοιτάει χαμογελώντας γιατί πρέπει να φαινόταν στη φάτσα μου πόσο μαστουρης ήμουνα. Μου λέει all good?
Του λέω dude... high as a kite.
Μου λέει tell your friends ;D

Ωραία πράματα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Δεκ 2023, 14:00

Ενιγουέι, σε κάποιες φάσεις το κυρίως πρόβλημα είναι οι "πολύποδες" στον εγκέφαλο.

Κάτι σαν τη Λερναία Ύδρα, ένα πράμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Δεκ 2023, 14:07

Κάπα κανα μπάφο πίνεις; Αν δεν πίνεις να ξεκινήσεις άμεσα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 16 Δεκ 2023, 14:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:00
Ενιγουέι, σε κάποιες φάσεις το κυρίως πρόβλημα είναι οι "πολύποδες" στον εγκέφαλο.

Κάτι σαν τη Λερναία Ύδρα, ένα πράμα.
Δεδομένου ότι υπάρχουν άνθρωποι με όγκους εγκεφάλου, καλό θα ήταν να εκφραζόμαστε λιγότερο μικροψυχα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Δεκ 2023, 14:27

Kappa έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:00
Ενιγουέι, σε κάποιες φάσεις το κυρίως πρόβλημα είναι οι "πολύποδες" στον εγκέφαλο.

Κάτι σαν τη Λερναία Ύδρα, ένα πράμα.
Δεδομένου ότι υπάρχουν άνθρωποι με όγκους εγκεφάλου, καλό θα ήταν να εκφραζόμαστε λιγότερο μικροψυχα.
Ακριβώς γι' αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά, καλό μου. :e045:

Και ακριβώς γι' αυτό, πρέπει να ξεκολλήσεις κι εσύ από τις φοβίες σου γιατί υπάρχουν άνθρωποι με πολύ πιο σοβαρά προβλήματα υγείας, που τα αντιμετωπίζουν πολύ πιο ψύχραιμα από σένα.

Εσύ τους υποτιμάς και όχι εγώ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 16 Δεκ 2023, 14:28

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:07
Κάπα κανα μπάφο πίνεις; Αν δεν πίνεις να ξεκινήσεις άμεσα.
Παίρνω ζαναξ πού και πού, μπαφος δεν ξερω αν θα με βοηθήσει, έχω διαβάσει ότι μπορεί να σε αγχωσει παραπάνω.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Νάρκωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 16 Δεκ 2023, 14:29

Σήμερα έχω φάει σχεδόν τα παντα, αλλά νιωθω αδυναμία:
Ένα τοστ
Ένα τυροπιτακι
Μια λεμοναδα
Αρκετά κομμάτια πίτσα
Ένα κρακερ
Μισή μπανανα
Μερικές κουταλιές σούπα μοσχάρι

Σφουγγαρισα και πέταξα τα σκουπιδια, νομίζω ότι έκανα κακως που σηκωθηκα. Νιώθω ζαλάδες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών