Συνταγογραφηση εξετασεων

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Συνταγογραφηση εξετασεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 07 Νοέμ 2023, 09:53

Ο γιατρός μου δεν μού έγραψε για καποιο λογο τις εξετάσεις που μού είπε να κάνω πριν την επέμβαση. Μού τις σημειωσε σε ένα χαρτί (το οποίο δεν καταλαβαίνω και τι γράφει) Ο καρδιολόγος που πήγα μού είπε ότι θέλει μια γενική αίματος, ομάδα αίματος, ζακχαρο και κάτι άλλα, αλλά ούτε αυτός μου τα έγραψε. Μπορώ να βρω κάποιον, χωρίς να πάω στο ιατρείο, για να μου γράψει τις εξετασεις; Σε δημοτικό ιατρείο της περιοχής μου, αν τους πάρω τηλέφωνο, έχω δικαίωμα να ζητήσω να μου τις γραψουν; Ή στον προσωπικό ιατρο;

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Συνταγογραφηση εξετασεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 07 Νοέμ 2023, 17:42

Up

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11555
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Συνταγογραφηση εξετασεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 07 Νοέμ 2023, 17:44

Kappa έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:42
Up
Στείλε μου το ΑΜΚΑ σου και στις γράφω.

50 ευρω.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Συνταγογραφηση εξετασεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 07 Νοέμ 2023, 17:59

Έχω την εντύπωση ότι δεν κοστίζουν πολύ, απλά θα πάω εδω στην περιοχή μου και αυτός χτυπάει τις τιμές, για αυτο έλεγα να τις γράψω. Δεν ξερω γιατί ο δικός μου γιατρός δεν μπήκε στον κόπο να τις γράψει.

Ομάδα αίματος, σάκχαρο και χρόνο προθρομβινης. Μάλλον για το ενδεχόμενο αιμορραγίας. Φοβάμαι πάρα πολύ. Αλλά δεν μπορώ να μην το κάνω. Το αναβάλω ένα χρόνο.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5242
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Συνταγογραφηση εξετασεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 07 Νοέμ 2023, 18:09

Πάνε σε ένα ιδιωτικό κέντρο υγείας και κάνε τις εξετάσεις.

Τελικά μετά την γκόμενα το πήρες απόφαση και θα κάνεις την εγχείρηση ρε τύπε; το σκέφτηκες καλά;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Συνταγογραφηση εξετασεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 07 Νοέμ 2023, 18:47

Πρέπει να κατέβω κέντρο για να βρω κέντρο υγείας και δεν με βολεύει. Όλα αυτά γιατί ο τύπος δεν μου τις έγραψε. Και τώρα μου έστειλε μήνυμα όταν τελειώσω με τις εξετάσεις να ξαναπεράσω από το ιατρείο του να κανονίσουμε την ημέρα της επέμβασης. Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; Γιατί να μην το κανονίσουμε τηλεφωνικά; Σκέφτομαι να το κανω με αλλο γιατρό, εναν φίλο του πατέρα μου που αρχικά με έβλεπε αλλά μου είχε ζητήσει παραπανω ώρες νηστείας κι έτσι άλλαξα γιατρο.

Το εδώ μικροβιολογικο μου είπε 30 για τις εξετάσεις. Αν πάρω στον προσωπικό γιατρο, δικαιούμαι να μου τις γραψει;


Αυτή είναι αναλγητη. Ισως της στείλω μήνυμα μια μερα πριν την επέμβαση, για να την αποχαιρετήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48694
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Συνταγογραφηση εξετασεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Νοέμ 2023, 14:30

Kappa έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 18:47
Πρέπει να κατέβω κέντρο για να βρω κέντρο υγείας και δεν με βολεύει. Όλα αυτά γιατί ο τύπος δεν μου τις έγραψε. Και τώρα μου έστειλε μήνυμα όταν τελειώσω με τις εξετάσεις να ξαναπεράσω από το ιατρείο του να κανονίσουμε την ημέρα της επέμβασης. Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; Γιατί να μην το κανονίσουμε τηλεφωνικά; Σκέφτομαι να το κανω με αλλο γιατρό, εναν φίλο του πατέρα μου που αρχικά με έβλεπε αλλά μου είχε ζητήσει παραπανω ώρες νηστείας κι έτσι άλλαξα γιατρο.

Το εδώ μικροβιολογικο μου είπε 30 για τις εξετάσεις. Αν πάρω στον προσωπικό γιατρο, δικαιούμαι να μου τις γραψει;


Αυτή είναι αναλγητη. Ισως της στείλω μήνυμα μια μερα πριν την επέμβαση, για να την αποχαιρετήσω.
:smt005::smt005::smt005::smt005:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών