Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2024, 15:39

Isildur έγραψε:
24 Ιαν 2024, 15:31
Εγώ φίλε στο μαγαζί μου είχα όριο πελατών/επισκεπτών, ανάλογα με τα τετραγωνικά του χώρου. Είχα σήμανση για αποστάσεις μεταξύ τους. Είχα αντισηπτικά σε 4 διαφορετικά σημεία. Είχα πινακίδες για την χρήση μάσκας. Και όλα αυτά, βάσει υπουργικών αποφάσεων που μας ερχόντουσαν κάθε τόσο (μέσω εμπορικού συλλόγου, που ενημερωνόταν άμεσα από το κράτος και ενημέρωνε κι εμάς με την σειρά του). Αν εσύ δεν είχες τίποτα απ' αυτά ή αν τα έκανες από την καλή σου την καρδιά και μόνο, και όχι επειδή σού το επιβάλανε, κάτι δεν πάει καλά.
Δεν μας ήρθε ποτέ καμμιά εγκύκλιος ούτε υπήρχαν όλα αυτά στα υποχρεωτικά μέσα που έβγαιναν στις αποφάσεις και τις οποίες διάβαζα έτσι κι αλλιώς. Στο όριο με τα τετραγωνικά μόλις αναφέρθηκα και είπα ότι ήταν γελοίο. Το όριο αυτό αυξήθηκε σημαντικά μόλις πέρασε το μέτρο με τις μάσκες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Ιαν 2024, 15:52

hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2024, 15:39
Isildur έγραψε:
24 Ιαν 2024, 15:31
Εγώ φίλε στο μαγαζί μου είχα όριο πελατών/επισκεπτών, ανάλογα με τα τετραγωνικά του χώρου. Είχα σήμανση για αποστάσεις μεταξύ τους. Είχα αντισηπτικά σε 4 διαφορετικά σημεία. Είχα πινακίδες για την χρήση μάσκας. Και όλα αυτά, βάσει υπουργικών αποφάσεων που μας ερχόντουσαν κάθε τόσο (μέσω εμπορικού συλλόγου, που ενημερωνόταν άμεσα από το κράτος και ενημέρωνε κι εμάς με την σειρά του). Αν εσύ δεν είχες τίποτα απ' αυτά ή αν τα έκανες από την καλή σου την καρδιά και μόνο, και όχι επειδή σού το επιβάλανε, κάτι δεν πάει καλά.
Δεν μας ήρθε ποτέ καμμιά εγκύκλιος ούτε υπήρχαν όλα αυτά στα υποχρεωτικά μέσα που έβγαιναν στις αποφάσεις και τις οποίες διάβαζα έτσι κι αλλιώς. Στο όριο με τα τετραγωνικά μόλις αναφέρθηκα και είπα ότι ήταν γελοίο. Το όριο αυτό αυξήθηκε σημαντικά μόλις πέρασε το μέτρο με τις μάσκες.
Τότε δεν ενημερωνόσουν σωστά ή δεν έχετε σοβαρό εμπορικό σύλλογο. Ό,τι και απ' τα δυο να ισχύει (βασικά, το ένα δεν αναιρεί το άλλο, απλά το δεύτερο θα βοηθούσε σίγουρα στο πρώτο αν ήταν σωστός ο σύλλογός σας), είσαι λάθος. Μπορούσες να βρεις τις εκάστοτε εγκυκλίους και μόνος σου, αν ήθελες. Για άνθρωπος που έψαχνες/ψάχνεις τόσο πολύ το θέμα της πανδημίας και του κορωνοϊού και ήξερες τα πάντα για τα πάντα, καλύτερα κι από τους γιατρούς (επιστήμονες ή μη), είτε σε ιατρικά θέματα είτε σε νόμους και κανόνες όλων των χωρών του κόσμου γύρω από το θέμα, μάλλον κάτι δεν έκανες καλά με την ενημέρωσή σου για τους κανονισμούς που σε αφορούσαν άμεσα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών