Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Ιαν 2024, 17:05

I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12266
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 17 Ιαν 2024, 17:29

vantono έγραψε:
17 Ιαν 2024, 00:14
Libre arbitre έγραψε:
16 Ιαν 2024, 22:44
vantono έγραψε:
09 Ιαν 2024, 12:15
Και τί θα κανουν? Θα πάνε σε λοκντάουν? Ας γελάσω!
Είπαμε, δεν θελουμε να δυσαρεστήσουμε τους ψέκουλες! Ακομα κι αυτοι ειναι ψηφοφόροι (μας) δυστυχώς.
Ψηφοφόροι ποιου κόμματος;
Του κυβερνητικού, προφανώς.
Ψαρεύει και στην ψεκοδεξαμενή, το κυβερνόν κόμμα. Αμέσως μετά το δεύτερο λοκνταουν (και κατά τη διάρκεια, και συγκεκριμένα από το περιστατικό της Ν.Σμυρνης και έπειτα) εγλειφε συνεχώς τους ψέκουλες.
Οι Ν.Δ και οι πασοκοι έχουν τους λιγότερους ψεκες αν θυμάμαι καλά.

https://www.google.com/amp/s/www.capita ... 3famp=true

...
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23376
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Ιαν 2024, 18:02

Libre arbitre έγραψε:
17 Ιαν 2024, 17:29
vantono έγραψε:
17 Ιαν 2024, 00:14
Libre arbitre έγραψε:
16 Ιαν 2024, 22:44


Ψηφοφόροι ποιου κόμματος;
Του κυβερνητικού, προφανώς.
Ψαρεύει και στην ψεκοδεξαμενή, το κυβερνόν κόμμα. Αμέσως μετά το δεύτερο λοκνταουν (και κατά τη διάρκεια, και συγκεκριμένα από το περιστατικό της Ν.Σμυρνης και έπειτα) εγλειφε συνεχώς τους ψέκουλες.
Οι Ν.Δ και οι πασοκοι έχουν τους λιγότερους ψεκες αν θυμάμαι καλά.

https://www.google.com/amp/s/www.capita ... 3famp=true

...
Αυτη ειναι η βάση τους. Οι (πιο) ορθολογιστές. Κανείς ομως δεν εκλέγεται -μόνο- από τη βάση του. Για αυτο και ενίοτε (μη σου πω και παντα) γλείφουν και λιγο πιο εξω, προς τα ακραία στοιχεία.

Η δε ΝΔ, μετά τα σμυρνέικα (οχι τα σουτζουκάκια), περιστατικό το οποιο χειρίστηκε άκρως φοβικά, αφέθηκε να λεηλατηθεί τελείως ακομα κι απο το τελευταιο ψέκουλο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Ιαν 2024, 18:24

κοιτάτε να προστατευτείτε κάπως καλύτερα αυτό το διάστημα.

Αρρώστησα Παρασκευή και μέχρι Δευτέρα δεν είχα καν διάθεση να σηκωθώ από το κρεβάτι. Δεν έχω ξαναπεράσει κάτι τέτοιο. Πλήρης απώλεια δυνάμεων, πυρετός να μην υποχωρεί με τίποτα (38,5 έως 39,5), ψιλοζαλάδες, τρελό χτύπημα δοντιών και καμία απολύτως όρεξη να κατεβεί ούτε μπουκιά. Στο κρεβάτι να λαγοκοιμάμαι μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας. Όταν σηκωνόμουν έγραφα οχτάρια σα μεθυσμένος.

Έκανα τεστ και έδειξε αρνητικό για covid, αρνητικό για γρίπη Α+Β και ο γιατρός απέκλεισε και πνευμονία. Ο βήχας με έχει κουράσει ωστόσο περισσότερο και από την αδυναμία.

Σέρνονται πολλά. Πάρτε τα μέτρα σας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2024, 02:31

Bill Hicks έγραψε:
17 Ιαν 2024, 17:05
Εικόνα

Εικόνα

https://www.moh.gov.gr/articles/health/ ... ?fdl=20292

just saying... :D
Καλή απόπειρα αλλά δεν είναι αυτό που έλεγαν ούτε πολιτικοί ούτε "επιστήμονες" στα ΜΜΠ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2024, 02:42

ST48410 έγραψε:
17 Ιαν 2024, 18:24
κοιτάτε να προστατευτείτε κάπως καλύτερα αυτό το διάστημα.

Αρρώστησα Παρασκευή και μέχρι Δευτέρα δεν είχα καν διάθεση να σηκωθώ από το κρεβάτι. Δεν έχω ξαναπεράσει κάτι τέτοιο. Πλήρης απώλεια δυνάμεων, πυρετός να μην υποχωρεί με τίποτα (38,5 έως 39,5), ψιλοζαλάδες, τρελό χτύπημα δοντιών και καμία απολύτως όρεξη να κατεβεί ούτε μπουκιά. Στο κρεβάτι να λαγοκοιμάμαι μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας. Όταν σηκωνόμουν έγραφα οχτάρια σα μεθυσμένος.

Έκανα τεστ και έδειξε αρνητικό για covid, αρνητικό για γρίπη Α+Β και ο γιατρός απέκλεισε και πνευμονία. Ο βήχας με έχει κουράσει ωστόσο περισσότερο και από την αδυναμία.

Σέρνονται πολλά. Πάρτε τα μέτρα σας.
Κατά πάσα πιθανότητα είναι γρίπη H3N2. Αυτή έχει τέτοια συμπτώματα και αυτή είναι σε έξαρση φέτος, που είναι μάλλον η μεγαλύτερή της από το 2017 που ήταν η τελευταία φορά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2024, 11:02

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 02:42
Κατά πάσα πιθανότητα είναι γρίπη H3N2. Αυτή έχει τέτοια συμπτώματα και αυτή είναι σε έξαρση φέτος, που είναι μάλλον η μεγαλύτερή της από το 2017 που ήταν η τελευταία φορά.
Υπάρχει sefl test στα φαρμακεία για αυτήν; Αν επιβεβαιωθεί υπάρχει πιο στοχευμένη θεραπεία;

Με κράτησε μια εβδομάδα off και δεν βλέπω να συνέρχομαι εύκολα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2024, 14:23

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2024, 11:02
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 02:42
Κατά πάσα πιθανότητα είναι γρίπη H3N2. Αυτή έχει τέτοια συμπτώματα και αυτή είναι σε έξαρση φέτος, που είναι μάλλον η μεγαλύτερή της από το 2017 που ήταν η τελευταία φορά.
Υπάρχει sefl test στα φαρμακεία για αυτήν; Αν επιβεβαιωθεί υπάρχει πιο στοχευμένη θεραπεία;

Με κράτησε μια εβδομάδα off και δεν βλέπω να συνέρχομαι εύκολα
Υπάρχουν αντιϊκά φάρμακα αλλά η αποτελεσματικότητά τους είναι αμφιλεγόμενη.

Βασικά δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, μόνο να την αφήσεις να περάσει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Ιαν 2024, 11:41

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 02:31
Bill Hicks έγραψε:
17 Ιαν 2024, 17:05
Εικόνα

Εικόνα

https://www.moh.gov.gr/articles/health/ ... ?fdl=20292

just saying... :D
Καλή απόπειρα αλλά δεν είναι αυτό που έλεγαν ούτε πολιτικοί ούτε "επιστήμονες" στα ΜΜΠ.
Μαλάκα μου δεν παίζεσαι... :smt005:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2024, 14:26

Isildur έγραψε:
24 Ιαν 2024, 11:41
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 02:31
Bill Hicks έγραψε:
17 Ιαν 2024, 17:05
Εικόνα

Εικόνα

https://www.moh.gov.gr/articles/health/ ... ?fdl=20292

just saying... :D
Καλή απόπειρα αλλά δεν είναι αυτό που έλεγαν ούτε πολιτικοί ούτε "επιστήμονες" στα ΜΜΠ.
Μαλάκα μου δεν παίζεσαι... :smt005:
Το ότι το βρίσκεις όχι απλώς απάντηση ούτε καν ικανοποιητική απάντηση, αλλά τόσο σοβαρή απάντηση για να απαντήσεις "δεν παίζεσαι", με αφήνει πραγματικά άφωνο. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.

Είναι τόσο σουρεαλιστικό που το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι για την λογική σου αν πουλάω στο μαγαζί μου π.χ. μανταρίνια με 100 κουκούτσια ανά μανταρίνι αλλά τα διαφημίζω ως μανταρίνια χωρίς κουκούτσια, είναι απόλυτα λογικό να πω σε διαμαρτυρόμενους πελάτες μου "το είχα γράψει στο phorum.com.gr ότι έχουν κουκούτσια, δεν παίζεστε!"

Ακόμη κι αυτό δηλαδή σαν παράδειγμα ωχριά μπροστά σ' αυτό που λέτε, διότι εγώ δεν βομβαρδίζω μέρα-νύχτα τα κανάλια και τις εφημερίδες με τις αντίθετες πληροφορίες ούτε χαράσσω πολιτική με βάση αυτές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Ιαν 2024, 14:44

hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2024, 14:26
Isildur έγραψε:
24 Ιαν 2024, 11:41
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 02:31


Καλή απόπειρα αλλά δεν είναι αυτό που έλεγαν ούτε πολιτικοί ούτε "επιστήμονες" στα ΜΜΠ.
Μαλάκα μου δεν παίζεσαι... :smt005:
Το ότι το βρίσκεις όχι απλώς απάντηση ούτε καν ικανοποιητική απάντηση, αλλά τόσο σοβαρή απάντηση για να απαντήσεις "δεν παίζεσαι", με αφήνει πραγματικά άφωνο. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.

Είναι τόσο σουρεαλιστικό που το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι για την λογική σου αν πουλάω στο μαγαζί μου π.χ. μανταρίνια με 100 κουκούτσια ανά μανταρίνι αλλά τα διαφημίζω ως μανταρίνια χωρίς κουκούτσια, είναι απόλυτα λογικό να πω σε διαμαρτυρόμενους πελάτες μου "το είχα γράψει στο phorum.com.gr ότι έχουν κουκούτσια, δεν παίζεστε!"

Ακόμη κι αυτό δηλαδή σαν παράδειγμα ωχριά μπροστά σ' αυτό που λέτε, διότι εγώ δεν βομβαρδίζω μέρα-νύχτα τα κανάλια και τις εφημερίδες με τις αντίθετες πληροφορίες ούτε χαράσσω πολιτική με βάση αυτές.
Ναι βρε, οκ, θα είχε νόημα όλο αυτό που λες, αν υπήρχε κι άλλος που να θυμάται ότι έβγαιναν και έλεγαν "βάλτε μάσκες και κάνετε ό,τι κάνατε και πριν χωρίς καμμία άλλη προστασία". Αυτό δηλαδή που ισχυρίζεσαι, για να στηρίξεις την θεωρία σου από την αρχή. Αλλά, απ' όσο βλέπω, μόνο εσύ το θυμάσαι έτσι. Όλοι οι υπόλοιποι θυμούνται να λένε "βάλτε και μάσκες, συν όλα τα υπόλοιπα που σας λέμε". Κι όταν σου το φέρνει και γραμμένο σε επίσημο χαρτί κάποιος (ο Bill Hicks εδώ, όχι εγώ), πας να τον βγάλεις τρελό. :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιαν 2024, 14:47

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2024, 11:02

Υπάρχει sefl test στα φαρμακεία για αυτήν; Αν επιβεβαιωθεί υπάρχει πιο στοχευμένη θεραπεία;

Με κράτησε μια εβδομάδα off και δεν βλέπω να συνέρχομαι εύκολα
Η3Ν2 απ' ό,τι βλέπω είναι υποτύπος της γρίπης Α οπότε θεωρητικά την πιάνει το τεστ για Α+Β που έχει στα φαρμακεία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2024, 15:14

Isildur έγραψε:
24 Ιαν 2024, 14:44
Ναι βρε, οκ, θα είχε νόημα όλο αυτό που λες, αν υπήρχε κι άλλος που να θυμάται ότι έβγαιναν και έλεγαν "βάλτε μάσκες και κάνετε ό,τι κάνατε και πριν χωρίς καμμία άλλη προστασία".
Κυριολεκτικά όλοι στο φόρουμ αυτό θυμόμαστε και αν θες μπορώ να σου φέρω όσα βίντεο θέλεις και την πολιτική του κράτος. Οι μόνοι που θυμάστε διαφορετικά πράγματα είστε εσύ, η Γαλή, ο Μπίλης και ο Ότο.

Εσείς πάτε να βγάλετε τρελούς όλους τους άλλους που δεν θυμούνται κανένα κράτος να επιβάλλει με νόμο αποστάσεις και ΜΜΜ με ελάχιστη πληρότητα, να αυξάνει το όριο ατόμων ανά τ.μ. σε κλειστούς χώρους σε σημείο ασφιξίας και να σαμποτάρει συστηματικά την έμφαση στην υγιεινή με αναφορές σε αδυναμία μετάδοσης του κορωνοϊού μέσω αγγίγματος, επιφανειών, κτλ.

Βρήκε ο άλλος μια αναφορά σε μια εγκύκλιο που δεν την διάβασε κανείς και δεν προβλήθηκε σε κανένα μέσο, κόντρα σε ό,τι έλεγαν οι εκπρόσωποι της κυβέρνησης της πούτσας και οι ψευδοεπιστήμονές τους στα ΜΜΠ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2024, 15:18

foscilis έγραψε:
24 Ιαν 2024, 14:47
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2024, 11:02

Υπάρχει sefl test στα φαρμακεία για αυτήν; Αν επιβεβαιωθεί υπάρχει πιο στοχευμένη θεραπεία;

Με κράτησε μια εβδομάδα off και δεν βλέπω να συνέρχομαι εύκολα
Η3Ν2 απ' ό,τι βλέπω είναι υποτύπος της γρίπης Α οπότε θεωρητικά την πιάνει το τεστ για Α+Β που έχει στα φαρμακεία.
Ναι, γρίπη Α είναι αλλά διαφεύγει εύκολα από τα τεστ γρίπης, σύμφωνα με τον CDC ειδικά όταν βρίσκεται σε έξαρση:

Sub-optimal test sensitivity, false negative results are common, especially when influenza activity is high
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Ιαν 2024, 15:31

hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2024, 15:14
Isildur έγραψε:
24 Ιαν 2024, 14:44
Ναι βρε, οκ, θα είχε νόημα όλο αυτό που λες, αν υπήρχε κι άλλος που να θυμάται ότι έβγαιναν και έλεγαν "βάλτε μάσκες και κάνετε ό,τι κάνατε και πριν χωρίς καμμία άλλη προστασία".
Κυριολεκτικά όλοι στο φόρουμ αυτό θυμόμαστε και αν θες μπορώ να σου φέρω όσα βίντεο θέλεις και την πολιτική του κράτος. Οι μόνοι που θυμάστε διαφορετικά πράγματα είστε εσύ, η Γαλή, ο Μπίλης και ο Ότο.

Εσείς πάτε να βγάλετε τρελούς όλους τους άλλους που δεν θυμούνται κανένα κράτος να επιβάλλει με νόμο αποστάσεις και ΜΜΜ με ελάχιστη πληρότητα, να αυξάνει το όριο ατόμων ανά τ.μ. σε κλειστούς χώρους σε σημείο ασφιξίας και να σαμποτάρει συστηματικά την έμφαση στην υγιεινή με αναφορές σε αδυναμία μετάδοσης του κορωνοϊού μέσω αγγίγματος, επιφανειών, κτλ.

Βρήκε ο άλλος μια αναφορά σε μια εγκύκλιο που δεν την διάβασε κανείς και δεν προβλήθηκε σε κανένα μέσο, κόντρα σε ό,τι έλεγαν οι εκπρόσωποι της κυβέρνησης της πούτσας και οι ψευδοεπιστήμονές τους στα ΜΜΠ.
Εγώ φίλε στο μαγαζί μου είχα όριο πελατών/επισκεπτών, ανάλογα με τα τετραγωνικά του χώρου. Είχα (σε κάποια φάση, όχι πάντα) κάρτες εισόδου. Είχα σήμανση για αποστάσεις μεταξύ τους. Είχα αντισηπτικά σε 4 διαφορετικά σημεία. Είχα πινακίδες για την χρήση μάσκας. Και όλα αυτά, βάσει υπουργικών αποφάσεων που μας ερχόντουσαν κάθε τόσο (μέσω εμπορικού συλλόγου, που ενημερωνόταν άμεσα από το κράτος και ενημέρωνε κι εμάς με την σειρά του). Αν εσύ δεν είχες τίποτα απ' αυτά ή αν τα έκανες από την καλή σου την καρδιά και μόνο, και όχι επειδή σού το επιβάλανε, κάτι δεν πάει καλά.

Τις κρατικές διαφημίσεις μια χαρά τις θυμάμαι, με τα checkboxes και τα ρέστα (Βάζουμε μάσκα, τσεκ. Τηρούμε αποστάσεις, τσεκ. Αποφεύγουμε συνωστισμούς, τσεκ κλπ κλπ...). Τώρα, το ποιοι είστε "όλοι εσείς" που κυριολεκτικά θυμάστε κάτι άλλο εκτός από μένα, τον Ότο, τον Μπίλη και την Γαλή... ιδέα δεν έχω. Όντως, στις αρχές-αρχές βγάλανε και κάποιες λίγες διαφημίσεις που επικεντρώνονταν σε κάθε μια από τις συμβουλές τους ξεχωριστά, πχ "πλένετε τα χέρια σας" με τον Παπαδόπουλο ή "κάντε το βρακί σας μάσκα" (εκείνη η γελοιότητα με την Σταυροπούλου), αλλά δεν ήταν ο κανόνας αυτός και σίγουρα όχι από κάποιο σημείο της πανδημίας και μετά. Ο κανόνας όμως ήταν να λένε όλες, ή έστω τις βασικές μορφές προστασίας μαζί, και όχι "βάλτε μόνο μάσκες και πάτε να κάνετε παρτούζες, δεν κολλάει".
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών