Ασφαλή φάρμακα αδυνατίσματος και κατά της παχυσαρκίας

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Ourania-Rania
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 13 Φεβ 2024, 14:28
Phorum.gr user: Rania

Ασφαλή φάρμακα αδυνατίσματος και κατά της παχυσαρκίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ourania-Rania » 14 Φεβ 2024, 16:31

Καλησπέρα,

Υπάρχουν ασφαλή φάρμακα που να μειώνουν την όρεξη για φαγητό χωρίς να προκαλούν παρενέργειες αν θα τα παίρνω για δεκαετίες και δεν γυμνάζομαι αλλά περπατάω κάθε μέρα 5 χιλιόμετρα περίπου σε 1 ώρα ή δεν περπατάω καθόλου αλλά κάθομαι στο σπίτι; Εγώ έχω δοκιμάσει ένα βότανο που ονομάζεται βαλσαμόχορτο και λειτουργεί ως αναστολέας της επαναπρόσληψης σεροτονίνης, ντοπαμίνης και νοραδρεναλίνης. Το βότανο αυτό όντως μειώνει αποτελεσματικά την όρεξη, αλλά μου προκαλεί πονοκέφαλο αν το πίνω καθημερινά, ίσως λόγω της αύξησης σεροτονίνης. Γι αυτό ψάχνω κάποιο άλλο βότανο ή φάρμακο που να μειώνει αποτελεσματικά την όρεξη για φαγητό χωρίς να προκαλεί πονοκέφαλο ή άλλες παρενέργειες. Επίσης πόσο ασφαλή και χωρίς παρενέργειες είναι κάποια καινούρια φάρμακα αδυνατίσματος που λένε πως μιμούνται τη γυμναστική; Οι κίνδυνοι ανακοπής που έχουν αναφερθεί από τα φάρμακα αδυνατίσματος γενικότερα που ακριβώς οφείλονται;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών