Ιδιωτική ασφάλιση - HELP!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Ιδιωτική ασφάλιση - HELP!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 12 Μαρ 2024, 00:09

Μάγκες για πείτε αν ξέρετε.

Υποτίθεται η ασφαλιστική με καλύπτει ως και 10000 ευρώ. Όταν πήγα στο ιδιωτικό νοσοκομείο και τους είπα ότι είμαι ασφαλισμένος, το μάτι τους γυάλισε. Μου είπαν θα σου κάνουμε όλες τις εξετάσεις, μην ανησυχείς, θα σε κρατήσουμε μέσα για να γίνουν γρήγορα και άλλα τέτοια. Φαντάζομαι ότι δεν έχουν πρόβλημα να φουσκώσουν τους λογαριασμούς, αφού θα πληρώσει το κορόιδο η ιδιωτική...

Το θέμα είναι όμως ότι εγώ παίζει να φύγω απ'την δουλειά σε ένα μήνα ας πούμε.

Και απ'όσο ξέρω η ιδιωτική ασφαλιστική σε ενημερώνει μετά από 3-4 μήνες αν σε κάλυψε πλήρως ή αν πρέπει να συνεισφέρεις και τι;

Υπάρχει περίπτωση, φεύγοντας απ'την δουλειά μου, να το χρησιμοποιήσουν αυτό ως επιχείρημα για να αρνηθούν να καλύψουν τις δαπάνες; Δεν θέλω ξαφνικά να βρεθώ με λογαριασμό 10,000 γιατί τότε θα το πάθω το εγκεφαλικό σίγουρα...

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Ιδιωτική ασφάλιση - HELP!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 12 Μαρ 2024, 00:38

Για κάθε εξέταση παίρνεις προέγκριση από την ασφαλιστική. Επομένως γνωρίζεις πάνω κάτω τι θα καλυφθεί και τι όχι.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Ιδιωτική ασφάλιση - HELP!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 12 Μαρ 2024, 00:56

stella έγραψε:
12 Μαρ 2024, 00:38
Για κάθε εξέταση παίρνεις προέγκριση από την ασφαλιστική. Επομένως γνωρίζεις πάνω κάτω τι θα καλυφθεί και τι όχι.
Άρα αν πάω και τους πω τι εξετάσεις θα κάνω beforehand, λογικά δεν θα αρνηθούν την κάλυψη μετά, ακόμα και αν φύγω απ'την εταιρία, σωστά;

Γιατί όπως είπα κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι μπορεί να πάρει 3 μήνες να μάθεις αν καλύφθηκαν όλα ή αν πρέπει να τσοντάρεις κι εσύ.

Τεσπα, θα φροντίσω να τους τα πω χαρτί και καλαμάρι, πριν κάνω οποιαδήποτε εξέταση..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών