Παρενέργειες αντιβιωσεων

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 5002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 25 Μάιος 2024, 11:23

Αυτή την περίοδο περνάω μια περιπέτεια με την υγεία μου.
Έπαθα επιδιδυμητηδα (ανδρολογικο ουρολογικο πρόβλημα) και θα κάνω εγχείρηση να βγάλω την κύστη. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μου δώσανε αντιβίωση η οποία είχε παρενέργειες. Μου προκάλεσε τενοντίτιδα στα πόδια με άμεσο κίνδυνο τη ρήξη αχίλλειου τένοντα. Δημιουργείται τεράστιο επαγγελματικό πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να πηγαίνω στο γραφείο μου καθώς η απόσταση είναι μεγάλη από το σπίτι αλλά ούτε και να δουλεύω ενεργά ως μηχανικός αφού απαιτούνται επισκέψεις σε οικοδομές κλπ.
Ήθελα να ξερα πως δίνονται εγκρίσεις σε φάρμακα με τέτοιες παρενέργειες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Μάιος 2024, 11:34

Σε αυτό δε φταίνε τόσο τα φάρμακα όσο ο γιατρός σου αλλά και εσύ. Ο γιατρός έπρεπε να ξέρει τι παρενέργειες παίζουν και να σε ενημερώσει πριν τη λήψη της αγωγής και εσύ αν δε τον είχες ενημερώσει για τυχόν ευαισθησίες η αλλά προβλήματα υγείας.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17312
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 25 Μάιος 2024, 11:35

Ίακχος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:23
Αυτή την περίοδο περνάω μια περιπέτεια με την υγεία μου.
Έπαθα επιδιδυμητηδα (ανδρολογικο ουρολογικο πρόβλημα) και θα κάνω εγχείρηση να βγάλω την κύστη. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μου δώσανε αντιβίωση η οποία είχε παρενέργειες. Μου προκάλεσε τενοντίτιδα στα πόδια με άμεσο κίνδυνο τη ρήξη αχίλλειου τένοντα. Δημιουργείται τεράστιο επαγγελματικό πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να πηγαίνω στο γραφείο μου καθώς η απόσταση είναι μεγάλη από το σπίτι αλλά ούτε και να δουλεύω ενεργά ως μηχανικός αφού απαιτούνται επισκέψεις σε οικοδομές κλπ.
Ήθελα να ξερα πως δίνονται εγκρίσεις σε φάρμακα με τέτοιες παρενέργειες.
Έχεις δίκιο να παραπονιέσαι μιας και έχεις πρόβλημα.
Καμμία ιατρική πράξη και κανένα φάρμακο δεν είναι ασφαλη στο 100% όσο και αν δεν μας αρέσει αυτό.
Για την δική σου περίπτωση υπάρχουν κάποιες δεκάδες ή εκατοντάδες άλλες που δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
Εύχομαι περαστικά και να είσαι ακόμα πιο υγιής με το πέρας της περιπέτειας σου!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergiosbik την 25 Μάιος 2024, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 5002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 25 Μάιος 2024, 11:37

stergiosbik έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:35
Ίακχος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:23
Αυτή την περίοδο περνάω μια περιπέτεια με την υγεία μου.
Έπαθα επιδιδυμητηδα (ανδρολογικο ουρολογικο πρόβλημα) και θα κάνω εγχείρηση να βγάλω την κύστη. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μου δώσανε αντιβίωση η οποία είχε παρενέργειες. Μου προκάλεσε τενοντίτιδα στα πόδια με άμεσο κίνδυνο τη ρήξη αχίλλειου τένοντα. Δημιουργείται τεράστιο επαγγελματικό πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να πηγαίνω στο γραφείο μου καθώς η απόσταση είναι μεγάλη από το σπίτι αλλά ούτε και να δουλεύω ενεργά ως μηχανικός αφού απαιτούνται επισκέψεις σε οικοδομές κλπ.
Ήθελα να ξερα πως δίνονται εγκρίσεις σε φάρμακα με τέτοιες παρενέργειες.
Έχεις δίκιο να παραπονιέσαι μιας και έχεις πρόβλημα.
Καμμία ιατρική πράξη και κανένα φάρμακο δεν είναι ασφαλές στο 100% όσο και αν δεν μας αρέσει αυτό.
Για την δική σου περίπτωση υπάρχουν κάποιες δεκάδες ή εκατοντάδες άλλες που δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
Εύχομαι περαστικά και να είσαι ακόμα πιο υγιής με το πέρας της περιπέτειας σου!
Ευχαριστώ πολύ φίλε και μακάρι να περάσει όλο αυτό.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16532
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 25 Μάιος 2024, 11:39

Καταρχάς εύχομαι περαστικά και καλή επιτυχία για την επικείμενη επέμβαση.

Όσο για το ερώτημά σου το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως μάλλον θεωρούν ότι τα οφέλη στον γενικό πληθυσμό από το συγκεκριμένο σκεύασμα είναι περισσότερα από τα, όποια, ρίσκα παρενεργειών.
Χωρίς βέβαια να σημαίνει πως με βρίσκει σύμφωνη η τακτική του μη, ή του ανεπαρκούς ελέγχου προτού βγουν στην αγορά.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 5002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 25 Μάιος 2024, 11:43

Ερμής έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:34
Σε αυτό δε φταίνε τόσο τα φάρμακα όσο ο γιατρός σου αλλά και εσύ. Ο γιατρός έπρεπε να ξέρει τι παρενέργειες παίζουν και να σε ενημερώσει πριν τη λήψη της αγωγής και εσύ αν δε τον είχες ενημερώσει για τυχόν ευαισθησίες η αλλά προβλήματα υγείας.
Πάντως να ξέρεις ότι οι κινολονες έχουν συχνά τέτοιες παρενέργειες και οι γιατροί και φαρμακοποιοί τα ψιλοκρυβουν γιατί είναι μεγάλα τα κέρδη.

Ιδεολόγος
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 22:15

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιδεολόγος » 25 Μάιος 2024, 11:55

Aνεπιθύμητες ενέργειες

Σχηματισμός κρυστάλλων στα ούρα, ιδιαίτερα σε ασθενείς με αλκαλικό pH ούρων (αν λ.χ. παίρνουν διττανθρακικά), σε ασθενείς με ουρολοίμωξη από πρωτείς ή επί αυξημένης απεκκρίσεως στα ούρα ιόντων Ca++ και Mg++.
Eμφάνιση εξανθήματος που μπορεί να αφορά αλλεργική εκδήλωση, φωτοευαισθησία ή αγγειοοίδημα.
Πιθανότητα αιμόλυσης σε έλλειψη G6PD.
Eρεθισμός του δέρματος κατά μήκος των μεγάλων φλεβών.
Tοξικότητα από το KNΣ ως αποτέλεσμα της αναστολής των υποδοχέων του GABA. Eκδηλώνεται με αϋπνία, τρόμο, κεφαλαλγία, ζάλη ή ακόμη με σπασμούς και επιτείνεται σε σύγχρονη χορήγηση θεοφυλλίνης, αντιφλεγμονωδών μη στεροειδών και ιντερλευκίνης-2. Διαταραχές στην όραση, ακοή και γεύση. Ψυχικές διαταραχές (κατάθλιψη, σύγχυση, ψευδαισθήσεις).
Γαστρεντερικές εκδηλώσεις, όπως ναυτία, έμετος και διάρροια. Hπατική ανεπάρκεια, νεφρική ανεπάρκεια.
Αρθραλγίες ή και αρθρίτιδα.
Tενοντίτιδες, που αφορούν συχνότερα τον Αχίλλειο τένοντα, έως και ρήξη τένοντος κυρίως σε ηλικιωμένους ασθενείς και σε ταυτόχρονη θεραπεία με κορτικοστεροειδή.


Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Μάιος 2024, 11:58

Ίακχος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:43
Ερμής έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:34
Σε αυτό δε φταίνε τόσο τα φάρμακα όσο ο γιατρός σου αλλά και εσύ. Ο γιατρός έπρεπε να ξέρει τι παρενέργειες παίζουν και να σε ενημερώσει πριν τη λήψη της αγωγής και εσύ αν δε τον είχες ενημερώσει για τυχόν ευαισθησίες η αλλά προβλήματα υγείας.
Πάντως να ξέρεις ότι οι κινολονες έχουν συχνά τέτοιες παρενέργειες και οι γιατροί και φαρμακοποιοί τα ψιλοκρυβουν γιατί είναι μεγάλα τα κέρδη.
Αυτό σου είπα. Πως η ευθύνη είναι πρώτα του γιατρού.
Οπως και να έχει, Περαστικά και γρήγορα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Felis
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2024, 23:45

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Felis » 25 Μάιος 2024, 12:15

Γνωρίζω το φάρμακο, οι παρενέργειες είναι σοβαρές και μακροχρόνιες.
Ο γιατρός μου ήθελε επίσης να μου το δώσει όταν είχα κυστίτιδα. Το έψαξα στο διαδίκτυο και το απέρριψα γιατί θεώρησα ότι οι παρενέργειες (κυρίως οι ψυχολογικές) ήταν πολύ επικίνδυνες.
Ο γιατρός μου μου μίλησε σαν να ήμουν υστερική, αλλά μου συνταγογράφησε ένα διαφορετικό φάρμακο
Προτιμώ να είμαι υστερική 10 φορές παρά να αρρωστήσω σοβαρά μία φορά λόγω παρενεργειών.
Πάντα να ενημερώνεστε πριν πάρετε κάτι

ΥΓ:
Δεν είμαι κατά της σύγχρονης ιατρικής, είμαι εμβολιασμένη (και κατά του COVID), αλλά ειδικά με αυτό το αντιβιοτικό ο κίνδυνος ήταν μεγαλύτερος από το όφελος. Αν είχα μια πιο σοβαρή ασθένεια, π.χ. την απειλή δηλητηρίασης του αίματος, η απόφασή μου θα ήταν διαφορετική
Homo homini lupus est

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 5002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 07 Ιουν 2024, 15:39

Έχω τεράστιο πρόβλημα με τις παρενέργειες της αντιβίωση. Έχω έντονη τενοντίτιδα, λίγο να περπατήσω με ταράζει ο Αχιλλειος και πονάω στον υπνο μου. Ελπίζω με φυσιοθεραπειες να διορθωθεί, προς τι παρόν είμαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Παρενέργειες αντιβιωσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 11 Ιουν 2024, 21:51

Ίακχος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:43
Ερμής έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:34
Σε αυτό δε φταίνε τόσο τα φάρμακα όσο ο γιατρός σου αλλά και εσύ. Ο γιατρός έπρεπε να ξέρει τι παρενέργειες παίζουν και να σε ενημερώσει πριν τη λήψη της αγωγής και εσύ αν δε τον είχες ενημερώσει για τυχόν ευαισθησίες η αλλά προβλήματα υγείας.
Πάντως να ξέρεις ότι οι κινολονες έχουν συχνά τέτοιες παρενέργειες και οι γιατροί και φαρμακοποιοί τα ψιλοκρυβουν γιατί είναι μεγάλα τα κέρδη.
Το κρύβουν ενώ το γράφει ξεκάθαρα στο χαρτί ως παρενέργεια; μαγικό!

Είναι υποχρεωμένοι να κοινοποιήσουν οποιαδήποτε παρενέργεια έχει παρατηρηθεί ακόμα και σε απειροελάχιστο ποσοστό, καλό θα ήταν αν δεν γνωρίζετε πως λειτουργεί κάτι να μην γράφετε θεωρίες, δεν θέλουν όλοι το κακό σας και αν το πιστεύετε είναι κάπως παρανοϊκό.

Παρενέργειες έχουν ΟΛΑ τα σκευάσματα ωστόσο υπερτερεί το θετικό πρόσημο και τα μαθηματικά, όπως και η φαρμακολογία, δε στηρίζονται σε αυθαίρετες υποθέσεις.

Περαστικά και γρήγορα εύχομαι! Καλή επιτυχία στην επέμβαση σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών