Paleo

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Ορέστης 35

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Νοέμ 2018, 20:04

Naida έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 19:34
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 18:57
Naida έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:53


Καλά το 2ο γεύμα κανονικό είναι δύσκολο ούτως ή άλλως στους ενήλικες στη σημερινή εποχή κι ας μη κάνει φάστινγκ.
Για να παρεις κιλα το καλυτερο ειναι μια διαιτα ενος παλιου Ελληνα ηθοποιου που στηριζεται στο να αγοραζεις πολλα γλυκα και τζανκ φουντ και να τα βαζεις παντου στο σπιτι να τα βλεπεις και να τρως καθε 10 λεπτα.
Να πάρω; Τι να πάρω άνθρωπέ μου εδώ κάνω αμάν να τα ξεφορτωθώ. Άκου να πάρω. Με σύγχισες.
:lol:

Πηρα κατι ρυζογκοφρετες για διαιτα. Εχουν μονο 0.3% αλατι αλλα ειναι αρκετα αλμυρες περιεργως.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 12 Νοέμ 2018, 20:23

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 18:43

Τι διαιτα ενδυκνειται για πολυ χοντρους;
τοσο χοντρους ας πουμε; Αυτος παντως τα καταφερε.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Νοέμ 2018, 20:31

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 20:04
Naida έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 19:34
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 18:57


Για να παρεις κιλα το καλυτερο ειναι μια διαιτα ενος παλιου Ελληνα ηθοποιου που στηριζεται στο να αγοραζεις πολλα γλυκα και τζανκ φουντ και να τα βαζεις παντου στο σπιτι να τα βλεπεις και να τρως καθε 10 λεπτα.
Να πάρω; Τι να πάρω άνθρωπέ μου εδώ κάνω αμάν να τα ξεφορτωθώ. Άκου να πάρω. Με σύγχισες.
:lol:

Πηρα κατι ρυζογκοφρετες για διαιτα. Εχουν μονο 0.3% αλατι αλλα ειναι αρκετα αλμυρες περιεργως.
Οι καλαμπόγκοφρετες είναι ωραίες και κάπως αλμυρές.Μήπως πήρες τέτοιες;
Οι άλλες που μ' αρέσουν είναι με το μήλο.
Αλλά δε μπορώ να σταματήσω άμα τις πάρω. Άσε που έχει φουλ υδατάνθρακες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Νοέμ 2018, 20:53

Naida έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 20:31
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 20:04
Naida έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 19:34


Να πάρω; Τι να πάρω άνθρωπέ μου εδώ κάνω αμάν να τα ξεφορτωθώ. Άκου να πάρω. Με σύγχισες.
:lol:

Πηρα κατι ρυζογκοφρετες για διαιτα. Εχουν μονο 0.3% αλατι αλλα ειναι αρκετα αλμυρες περιεργως.
Οι καλαμπόγκοφρετες είναι ωραίες και κάπως αλμυρές.Μήπως πήρες τέτοιες;
Οι άλλες που μ' αρέσουν είναι με το μήλο.
Αλλά δε μπορώ να σταματήσω άμα τις πάρω. Άσε που έχει φουλ υδατάνθρακες.
Οχι ρυζογκοφρετες πηρα. Την επομενη φορα θα παρω με μηλο.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 13 Νοέμ 2018, 22:22

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:23
blackpaint έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:16
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:10


Κάθε μέρα είναι πολύ συχνά; :)
τοτε μιλαμε για μαξιμουμ 12ωρο. Εαν συνοδευεται απο σωστα γευματα, οχι.
Κοντεύω να κλείσω χρόνο με 22 ώρη νηστεία κάθε μέρα (δλδ ένα γεύμα την ημέρα) και νοιώθω σαν ένα εκ. $
Το χω ξεκινησει εδω και 2-3 μερες.Το κανα και παλια συχνα πυκνα με απολυτη επιτυχια.Τωρα ομως ψιλορεταρει το στομαχι στη χωνεψη και δινει σουβλιες για κανα 20λεπτο.Ισως φταιει που πατησα τα πρωτα αντα,η που τρωω σα βοδι.Αν δεν σιαξει μεχρι το Σαββατο θα το σταματησω.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Souvlatzis
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:30
Phorum.gr user: Souvlatzis

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Souvlatzis » 14 Νοέμ 2018, 03:15

Εγώ πάντως τρελαίνομε για κρέας :D:P

Spearman
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 16:31

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spearman » 15 Νοέμ 2018, 14:16

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 18:43
Spearman έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 13:48
Cecily Anne έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 13:32
Ζάχαρη δεν τρώω, τρώω στέβια, αλλά δεν βλέπω να απαγορεύεται.
Ψωμί ναι θα το κόψω.
Αλλά το τυρί είναι ένα θέμα.
Ντάξει δεν χρειάζεται να το κόψεις κ εντελώς. Βασικές αρχές αν ακολουθήσεις έχει απτά αποτελέσματα όπως κ οι περισσότερες διατροφές χαμηλής περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες. Κυρίως υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη.

Όπως επίσης φαίνεται να δουλεύουν τακτικές fasting κατα τις οποίες λαμβάνεις ελάχιστες έως μηδενικές θερμίδες για διαστήματα 12-16 ωρών αντιθέτως με ότι πίστευαν μέχρι πρόσφατα ότι καις δηλαδή μυική μάζα κ μόνο. Απλά θέλει προσοχή στον συνδυασμό με γυμναστική, ενδεικνύται για άτομα που θέλουν να "στεγνωσουν" κ όχι για υπερβαρους που θέλουν να χάσουν κιλά ενω αντενδεικνυται για άτομα με άλλα προβλήματα υγείας (διαβήτη, στομάχι, κτλ).
Τι διαιτα ενδυκνειται για πολυ χοντρους;
Αρκεί μόνο να κόψουν εντελώς την ζάχαρη κ να περιορίσουν δραματικά την κατανάλωση ψωμιού για να μετατραπούν από πολύ χοντροί σε χοντροί σκέτο.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 16 Νοέμ 2018, 19:31

GoBack έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 22:22
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:23
blackpaint έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:16


τοτε μιλαμε για μαξιμουμ 12ωρο. Εαν συνοδευεται απο σωστα γευματα, οχι.
Κοντεύω να κλείσω χρόνο με 22 ώρη νηστεία κάθε μέρα (δλδ ένα γεύμα την ημέρα) και νοιώθω σαν ένα εκ. $
Το χω ξεκινησει εδω και 2-3 μερες.Το κανα και παλια συχνα πυκνα με απολυτη επιτυχια.Τωρα ομως ψιλορεταρει το στομαχι στη χωνεψη και δινει σουβλιες για κανα 20λεπτο.Ισως φταιει που πατησα τα πρωτα αντα,η που τρωω σα βοδι.Αν δεν σιαξει μεχρι το Σαββατο θα το σταματησω.
Αδερφέ εγώ σαραντάρης είμαι... Η προσαρμογή μου ήταν καμιά δεκαριά μέρες. Από 'κει και μετά όλα τα συμπτώματα εξαφανιστήκανε τάχιστα. Οπότε εάν ενδιαφέρεσαι, κάνε λίγο παραπάνω υπομονή (και πίνε νερά)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Νοέμ 2018, 21:01

Ενταξει εστρωσε.Μειωσα λιγο την ποσοτητα,αρχισα να τρωω και αργααααα αργαααααα και δωστου μασημα και ολα κομπλε.Το Σ/Κ βεβαια ειναι το πραγματικο κρας τεστ που θα πλακωθω στα ψαρικα.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Νοέμ 2018, 21:35

Cecily Anne έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 20:19
έχει κανείς να στείλει κάνα σοβαρό link, e-book ή να προτείνει βιβλίο για αγορά γιατί με το youtube έχω άπειρες απορίες και δε βλέπω να βγάζω άκρη.
Την λέξη Paleo την διαβάζω για πρώτη φορά!
Καταλαβαίνω πως είναι η διατροφή του ανθρώπου των σπηλαίων (άντε να δούμε τί άλλη μακακία θα διαβάσουν τα μάτια μου)

Το πρώτο πρόβλημα που θα έχεις Σέσιλι, είναι πού θα βρεις μαμούθ, βίσονα, κλπ εξαφανισμένα θηλαστικά.
Αν μάλιστα χρειάζεται να κυνηγήσεις με τις μεθόδους του ανθρώπου των σπηλαίων, θα πεθάνεις της πείνας τάχιστα και εμείς σε χρειαζόμαστε για συντονίστρια
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Νοέμ 2018, 22:28

Nandros έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 21:35
Cecily Anne έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 20:19
έχει κανείς να στείλει κάνα σοβαρό link, e-book ή να προτείνει βιβλίο για αγορά γιατί με το youtube έχω άπειρες απορίες και δε βλέπω να βγάζω άκρη.
Την λέξη Paleo την διαβάζω για πρώτη φορά!
Καταλαβαίνω πως είναι η διατροφή του ανθρώπου των σπηλαίων (άντε να δούμε τί άλλη μακακία θα διαβάσουν τα μάτια μου)

Το πρώτο πρόβλημα που θα έχεις Σέσιλι, είναι πού θα βρεις μαμούθ, βίσονα, κλπ εξαφανισμένα θηλαστικά.
Αν μάλιστα χρειάζεται να κυνηγήσεις με τις μεθόδους του ανθρώπου των σπηλαίων, θα πεθάνεις της πείνας τάχιστα και εμείς σε χρειαζόμαστε για συντονίστρια
.
Την πρώτη μέρα την έκανα κομπλέ.
Τη δεύτερη μέρα την έκανα κομπλέ.
Την τρίτη μέρα στις 00:30 έφαγα 2 τοστ με 2 φέτες τυρί το καθένα, το οποίο είχε λιώσει και καλύψει την τοστιέρα και έτσι τραγανιστό που ήταν θύμιζε αρκετά σαγανάκι.
Την τέταρτη μέρα ήρθε η lyna σπίτι μου να διαβάσουμε και μου έφερε 1 κουβά μπιστότα, 1 κοτόπιτα και 1 κασερόπιτα που φαγώθηκαν αυθημερόν.

Κάπως έτσι έληξε άδικα η προσπάθειά μου στην paleo.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Νοέμ 2018, 22:48

Cecily Anne έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 22:28
Nandros έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 21:35
Cecily Anne έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 20:19
έχει κανείς να στείλει κάνα σοβαρό link, e-book ή να προτείνει βιβλίο για αγορά γιατί με το youtube έχω άπειρες απορίες και δε βλέπω να βγάζω άκρη.
Την λέξη Paleo την διαβάζω για πρώτη φορά!
Καταλαβαίνω πως είναι η διατροφή του ανθρώπου των σπηλαίων (άντε να δούμε τί άλλη μακακία θα διαβάσουν τα μάτια μου)

Το πρώτο πρόβλημα που θα έχεις Σέσιλι, είναι πού θα βρεις μαμούθ, βίσονα, κλπ εξαφανισμένα θηλαστικά.
Αν μάλιστα χρειάζεται να κυνηγήσεις με τις μεθόδους του ανθρώπου των σπηλαίων, θα πεθάνεις της πείνας τάχιστα και εμείς σε χρειαζόμαστε για συντονίστρια
Την πρώτη μέρα την έκανα κομπλέ.
Τη δεύτερη μέρα την έκανα κομπλέ.
Την τρίτη μέρα στις 00:30 έφαγα 2 τοστ με 2 φέτες τυρί το καθένα, το οποίο είχε λιώσει και καλύψει την τοστιέρα και έτσι τραγανιστό που ήταν θύμιζε αρκετά σαγανάκι.
Την τέταρτη μέρα ήρθε η lyna σπίτι μου να διαβάσουμε και μου έφερε 1 κουβά μπιστότα, 1 κοτόπιτα και 1 κασερόπιτα που φαγώθηκαν αυθημερόν.

Κάπως έτσι έληξε άδικα η προσπάθειά μου στην paleo.
Τα μεγεθυμένα ήταν άγνωστα στους σπηλαιανθρώπους. Τί πάλεο δίαιτα είναι αυτή;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 18 Νοέμ 2018, 20:46

Cecily Anne έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 22:28
Nandros έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 21:35
Cecily Anne έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 20:19
έχει κανείς να στείλει κάνα σοβαρό link, e-book ή να προτείνει βιβλίο για αγορά γιατί με το youtube έχω άπειρες απορίες και δε βλέπω να βγάζω άκρη.
Την λέξη Paleo την διαβάζω για πρώτη φορά!
Καταλαβαίνω πως είναι η διατροφή του ανθρώπου των σπηλαίων (άντε να δούμε τί άλλη μακακία θα διαβάσουν τα μάτια μου)

Το πρώτο πρόβλημα που θα έχεις Σέσιλι, είναι πού θα βρεις μαμούθ, βίσονα, κλπ εξαφανισμένα θηλαστικά.
Αν μάλιστα χρειάζεται να κυνηγήσεις με τις μεθόδους του ανθρώπου των σπηλαίων, θα πεθάνεις της πείνας τάχιστα και εμείς σε χρειαζόμαστε για συντονίστρια
.
Την πρώτη μέρα την έκανα κομπλέ.
Τη δεύτερη μέρα την έκανα κομπλέ.
Την τρίτη μέρα στις 00:30 έφαγα 2 τοστ με 2 φέτες τυρί το καθένα, το οποίο είχε λιώσει και καλύψει την τοστιέρα και έτσι τραγανιστό που ήταν θύμιζε αρκετά σαγανάκι.
Την τέταρτη μέρα ήρθε η lyna σπίτι μου να διαβάσουμε και μου έφερε 1 κουβά μπιστότα, 1 κοτόπιτα και 1 κασερόπιτα που φαγώθηκαν αυθημερόν.

Κάπως έτσι έληξε άδικα η προσπάθειά μου στην paleo.
Μλκ έχω πεθάνει στο γέλιο με αυτά που βρίσκεις
Πιο πολύ κ από το πράσινο τσάι που μπαίνει στο μπλέντερ :smt005:

( Τα αισθήματα δεν αλλάζουν , να θυμάσαι )
:smt005::smt005:
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Paleo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Νοέμ 2018, 22:25

Ρε δεν μπαίνει στον μπλέντερ, απλά μου έχουν τσουρνέψει το χτυπητήρι για αφρόγαλο και δεν είχα με τι άλλο να το κάνω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών