Δεν έχω πυρετό αλλά...

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Δεν έχω πυρετό αλλά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Δεκ 2018, 00:38

gassim έγραψε:
18 Δεκ 2018, 00:02
Panadol cold and flu καθε 6 ώρες
Ενδιαφέρον ακούγεται. Πόσα χάπια στο 6ωρο ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Δεν έχω πυρετό αλλά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 18 Δεκ 2018, 00:42

Μετανάστρια έγραψε:
17 Δεκ 2018, 23:45
πονάει ολόκληρο το πάνω μέρος του σώματος. Περισσότερο γύρω γύρω από τους ώμους. Να χτυπήσω μια ασπιρινούλα ή δεν πρόκειται να κάνει τίποτα;

Επίσης αισθάνομαι έντονη πίεση πέριξ της μύτης, αν και εδώ και κανά δυο ώρες αναπνέω πάνω κάτω κανονικά, μετά από τρεις απανωτους καθαρισμούς με φυσιολογικό ορό.

Και πίνω εναλλάξ τσαγάκι και χαμομηλάκι για το λαιμό.

Αλλά παρόλα αυτά αισθάνομαι χάλια και σκέφτομαι να καταφύγω στα χημικά βοηθήματα. Αλλά θα κάνει τίποτα για αυτού του είδους τις ενοχλήσεις η ασπιρινούλα ή απλά θα αισθάνομαι και άσχημα γιατί πήρα άχρηστα φάρμακα;

Σεις τι κάνετε σε τέτοιες φάσεις; Έχει κανείς κανένα σπιτικό γιατροσόφι;
Τα πράγματα είναι απλά.
Δεν σε σηκώνει ο τόπος και το σώμα σου σου λέει με τρόπο να ξαναγυρίσεις στα μέρη σου!!! :p4:

Στα σοβαρά, βάλε χλιαρό νερό στην μπανιέρα και στίψε δυο λεμονάκια. Χαλάρωσε κανά δεκάλεπτο και αμέσως μετά βγες και πέσε στο κρεβάτι και χουχούλισε γιατί σε γυροφέρνει. Γιαγιάς γοατροσόφι που έχει λειτουργήσει με μένα και με τα παιδιά. :wink

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν έχω πυρετό αλλά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Δεκ 2018, 00:44

Sid Vicious έγραψε:
18 Δεκ 2018, 00:36
Ελαφρύ τρίψιμο με λίγο vix γύρω από ώμους και ψηλά στο στήθος/θώρακα μπορεί επίσης να βοηθούσε. Τουλάχιστον εμένα με ανακουφίζει κάπως σε τέτοιου είδους κρυολογηματα.
Αλλά αυτό που κάνει πραγματικά θαύματα είναι η προσευχή, πάντα στις στιγμές αδυναμίας μας βοηθάει. Καλό βέβαια είναι να θυμόμαστε να προσευχομαστε και στις δυνατές στιγμές μας.
Σιντιήλ
Η προσευχή είναι αναγραμματισμός της πραγματικής έννοιας της προσευχής.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Δεν έχω πυρετό αλλά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 18 Δεκ 2018, 00:51

παρακεταμόλη 1000 ως παυσίπονο-αναλγητικό μέχρι 4000mg το πρώτο 24ωρο (1χ4) μαξ δόση, μετά 1χ3 (ανά 8ωρο) μετά 1χ2 (ανά 12ωρο)

αλλά συνήθως στα 3 γραμμάρια παρακεταμόλης (ντεπόν), δηλαδή στις πρώτες 18 ώρες έχω αναστηθεί

σπάνια να πάρω 500mg την δεύτερη ημέρα
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Δεν έχω πυρετό αλλά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Δεκ 2018, 01:11

Γαληνός έγραψε:
18 Δεκ 2018, 00:51
παρακεταμόλη 1000 ως παυσίπονο-αναλγητικό μέχρι 4000mg το πρώτο 24ωρο (1χ4) μαξ δόση, μετά 1χ3 (ανά 8ωρο) μετά 1χ2 (ανά 12ωρο)

αλλά συνήθως στα 3 γραμμάρια παρακεταμόλης (ντεπόν), δηλαδή στις πρώτες 18 ώρες έχω αναστηθεί

σπάνια να πάρω 500mg την δεύτερη ημέρα
Ψιτ χαλάρωσε. Το 4mg είναι η μέγιστη ημερήσια δόση που μπορείς να καταναλώσεις ώστε να μην αρχίσουν πρόβληματα τοξικότητας.
3g είναι το σχήμα ανά 24ωρο , 1000mg/ 8ωρο.

4 gr στο 24ωρο δεν στο προτείνει κάνεις, το δε σχήμα που προτεινεις το εβγαλες από την κεφάλα σου.

Σημειωτέον, το 4gr / 24ωρο επισήμως εδώ και 2-3 χρονια έχει πέσει στο 3.7 μετά τις νέες έρευνες.

Κοινώς: σταματήστε τις βλακείες με τα φάρμακα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Δεν έχω πυρετό αλλά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 18 Δεκ 2018, 13:03

σωστά τα λες, αλλά
είναι προφανές (αν διαβάσεις προσεκτικά) πως γραφω τι κάνω εγώ,
στις σπάνιες περιπτώσεις (1 φορά στα 3 χρόνια) που πρέπει να δουλέψεις 35 ώρες σερί και είσαι με ιογενή συνδρομή

προφανώς 4gr είναι το μαξ και δεν το συνιστώ παρά μόνο βραχυχρόνια (για ένα και μόνο 24ωρο) μιλώντας πάντα για υγιείς ενήλικες
το 3.7 δεν το ξέρω αλλά για να το λες έτσι θα ναι

*το σχήμα προφανώς το έβγαλα από το κεφάλι μου
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών