Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 26 Δεκ 2018, 16:35

.
Ολα άρχισαν όταν από μιά επίσκεψη σέ 4 Οδοντίατρους πήρα διαφορετικές απαντήσεις γιά τό πρόβλημα ....

Πολλές διαφορετικές απόψεις σέ υποψιάζουν άσχημα .....

Αυτό μέ έκανε νά αναρωτηθώ άν ήμουν σέ " καφενείο " ..... σέ Ιατρεία .... ή έν μέσω Γερακιών ....

Πρώτα σκέφτηκα ότι κάποια από τίς γνώμες θά ήταν καλύτερη από τίς άλλες .... τίς ζημιάρικες ....

Μετά σκέψτηκα ότι άν μπορούσαν καί έφτιαχναν τά δόντια τέλεια ... δέν θά ξαναείχαν δουλειά ....

Οι τιμές τών Εμφυτευμάτων .... κοινώς Βιδωτά .... έπαιζαν τότε από 1200 έως 2000 τό Δόντι .... !!!!!!!!

Μέχρι πού άνοιξα ένα Οδοντιατρικό περιοδικό πού είχε Αμερικάνικη διαφήμηση πώλησης Εμφυτευμάτων

μέ τιμή ολόκληρου τού κίτ τιτανίου 100 € .... !!!!!!!! ....

Νοιώθεις ήδη έντεχνα μέσα σου τό Νυχάτο κωλόχερο τού Αρπακτικού Ελλην Οδοντιάτρου .....

Παίρνοντας ένα φίλο σπουδαστή στήν Βουλγαρία ακούω γιά τιμή 300 € ..... άλλο 300 άλλο 1500 .....

Άλλη μιά σιχαμένη Αισχροκερδή νοοτροπία τού Νεοέλληνα ..... πού δέν υπήρχε πρίν 30 χρόνια ....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Δεκ 2018, 16:39

Ευτύχησα να έχω δυο πολύ καλές φίλες Οδοντιατρους και δεν έχω ανησυχίες.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 26 Δεκ 2018, 16:40

Οι μισθοί πόσο είναι στη Βουλγαρία;

Γιατί ο μέσος νεοέλλην θέλει μισθούς Ελλάδας και τιμές Βουλγαρίας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 26 Δεκ 2018, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 26 Δεκ 2018, 16:41

Που να δεις στην Ολλανδια ποσο κοστιζει ενα απλο σφραγισμα....
Πανω -κατω 150 ευρω...οταν στην Ελλαδα γυρω στα 40.
Υγιης επιχειρηματικοτητα ,ελευθερη αγορα.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 26 Δεκ 2018, 19:15

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Δεκ 2018, 16:41
Που να δεις στην Ολλανδια ποσο κοστιζει ενα απλο σφραγισμα....
Πανω -κατω 150 ευρω...οταν στην Ελλαδα γυρω στα 40.
Υγιης επιχειρηματικοτητα ,ελευθερη αγορα.
Στην Ολλανδία όμως πιθανότατα τα σφραγίσματα σου τα καλύπτει όλα το ασφαλιστικό σου ταμείο. Στην Ελλάδα @@ σου καλύπτει. Θυμάμαι κάποτε προ ευρώ που το σφράγισμα έκανε ακόμα γύρω στο πεντοχίλιαρο και το ταμείο σου κάλυπτε μόνο ένα χιλιάρικο για κάθε σφράγισμα. Είχα κάνει μερικά σφραγίσματα και κάτι άλλες εργασίες και πλήρωσα 80 χιλιάδες και ήταν να μου επιστρέψει 17 χιλιάδες το ταμείο. Μου έρχεται λοιπόν η επιταγή και πάω στην τράπεζα να την εισπράξω. Γυρνούσα κανα τέταρτο στους γύρω δρόμους χωρίς να βρω πουθενά να παρκάρω και τελικά μπρος στον κίνδυνο να κλείσει η τράπεζα αναγκάστηκα να παρκάρω σε σημείο που είχε απαγορευτική πινακίδα (αυτές με τους μονούς και ζυγούς μήνες). Όταν γύρισα βρήκα μια ωραία κλήση, 22 χιλιάδες. Μπήκαμε κι από μέσα ένα πεντοχίλιαρο. :011:
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 26 Δεκ 2018, 19:19

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Δεκ 2018, 16:41
Που να δεις στην Ολλανδια ποσο κοστιζει ενα απλο σφραγισμα....
Πανω -κατω 150 ευρω...οταν στην Ελλαδα γυρω στα 40.
Υγιης επιχειρηματικοτητα ,ελευθερη αγορα.
στο ΙΚΑ τα φτιάχνουν τσαμπα, γιατι δεν πας;

Ορέστης 35

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 29 Δεκ 2018, 10:24

Εμενα ο οδοντιατρος οταν ημουν 20 χρονων μου ανοιξε σκοπιμα τρυπα στον πανω τραπεζιτη για να σαπισει.

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 29 Δεκ 2018, 10:31

Ιδέα για τριπρακτο: Ο πανούργος οδοντίατρος και τα σάπια δοντια της μικράς μπουρζουαζίας.
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 29 Δεκ 2018, 11:04

Ορέστης 35 έγραψε:
29 Δεκ 2018, 10:24
Εμενα ο οδοντιατρος οταν ημουν 20 χρονων μου ανοιξε σκοπιμα τρυπα στον πανω τραπεζιτη για να σαπισει.
:smt005::smt005::smt005:

the comet the course the tail

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 29 Δεκ 2018, 11:12

μακριά από γιατρούς... καλό είναι να μην χρειαστεί κανείς... πόσο μάλλον από οδοντίατρους... ένα μιξ αποτυχημένου να περάσει στην ιατρική, χειρούργου της στοματικής κοιλότητας - με όσο κίνδυνο συνεπάγεται αυτό - και φραγκοφονιά! εγώ όσους ξέρω που πάνε τακτικά σε οδοντίατρο έχουν κατεστραμμένα δόντια. προσωπικά πήγα τελευταία φορά, σαν παιδί δημοτικού, να μου βγάλει ένα παιδικό δόντι που δεν... έβγαινε και τα έχω όλα τα δόντια μου ακόμα....

τα τελευταία χρόνια με την τεχνολογία έχει βελτιωθεί κάπως η κατάστασις στην ιατρική και την οδοντιατρική, καθώς η μόνη σχέση που είχαν μεχρι πρότινος με την επιστήμη ήταν η... στατιστική.

Ορέστης 35

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 29 Δεκ 2018, 11:19

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
29 Δεκ 2018, 11:04
Ορέστης 35 έγραψε:
29 Δεκ 2018, 10:24
Εμενα ο οδοντιατρος οταν ημουν 20 χρονων μου ανοιξε σκοπιμα τρυπα στον πανω τραπεζιτη για να σαπισει.
:smt005::smt005::smt005:
Που ειναι το αστειο;

Τωρα εχουν βρει τη μπιζνα με τα εμφυτευματα και αντι να σου κανουν απονευρωση που στοιχιζει 200 ευρω σου λενε δε σωζεται το δοντι και προτεινουν εμφυτευμα με 1000.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9853
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Δεκ 2018, 11:25

Αν δεν έρθεις Αυστραλία να πληρώσεις δεκάρικο το εμφύτευμα δεν έχεις μάθει ακριβώς την ελαστικότητα του κώλου σου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 29 Δεκ 2018, 11:32

Ορέστης 35 έγραψε:
29 Δεκ 2018, 11:19
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
29 Δεκ 2018, 11:04
Ορέστης 35 έγραψε:
29 Δεκ 2018, 10:24
Εμενα ο οδοντιατρος οταν ημουν 20 χρονων μου ανοιξε σκοπιμα τρυπα στον πανω τραπεζιτη για να σαπισει.
:smt005::smt005::smt005:
Που ειναι το αστειο;

Τωρα εχουν βρει τη μπιζνα με τα εμφυτευματα και αντι να σου κανουν απονευρωση που στοιχιζει 200 ευρω σου λενε δε σωζεται το δοντι και προτεινουν εμφυτευμα με 1000.
Νομιζω οτι με την απονεύρωση ξεκινα η αντίστροφη μέτρηση για το δοντι, ενω το εμφυτευμα είναι μονιμο. Επισης εχει πολλες επισκεψεις, πολλη δουλειά, και μιλάμε για κανονικο χειρουργείο με τρυπανια κλπ και τις αναλογες ευθυνες που συνεπάγονται για τον οδοντίατρο. Παιζει λεει ρολο και η ποιότητα του εμφυτευματος, πχ τα γερμανικά ειναι πιο ποιοτικα απο τα κορεατικα, ασε που στην Βουλγαρία εχουν γινει και αρκετες κωλοδουλειες και οι άνθρωποι καταληξαν να φτυνουν τα δόντια τους.
Αυτα τα ακουσα απο φιλη οδοντίατρο, της οποίας ο αντρας επίσης οδοντίατρος ειναι απο τους καλύτερους στον τομεα αυτο.
Τα μεταφερω οπως τα ακουσα, οτι θελετε πιστευετε.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 29 Δεκ 2018, 11:57

Διαβαζε ο αλλος 100 χρονια, εχει δωσει το ενα του νεφρο για να σπουδασει και ερχεται μετα ο καθε τυχαρπαστος και κανει κριτικη στα ευρω που πρεπει να πληρωσει.
Βγαλτε τα μονοι σαν τα δοντια τοτε ή πηγαινετε σε Πακιστανους.

Παει ο αλλος σε μηχανικο και του λεει: " τοσα πολλα ευρω για μια υπογραφη?"
Ρε φιλαρε, οταν ο μηχανικος πολεμουσε να λυσει εκατονταβαθμιες εξισωσεις, εσυ γκομενιζες με την βυζαρου του σχολειου και επινες φραπε με μιλκο και τυροπιτα και τωρα κανεις και κριτικη?

ΒΑΡΕΤΕ ΤΟΥΣ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΤΥΧΙΟ.
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΡΘΙΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΑΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ
ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΝΑΝΕ
ΧΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΙΤΙΝΟ ΜΕΣΑ
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Α : Οδοντίατροι καί Αισχροκέρδεια ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Δεκ 2018, 12:15

Τον οδοντίατρο δεν πρέπει να τον παραμελεί κανένας.
Εγω όλο το ανέβαλα και έφτασα σε σημείο να βρωμάει η αναπνοή μου, όταν τελικά πήγα νομίζοντας οτι θα κάνω έναν απλό καθαρισμό η διάγνωση ήταν περιοδοντίτιδα. Ουλίτιδα που έχει παραμεληθεί και η μόλυνση έχει προχωρήσει και κάτω απο τα ούλα μέχρι και τα κόκκαλα. Η θεραπεία πήγε 400 ευρώ και μια θήκη που έπρεπε να αλλάξω άλλα 600.....έφυγε το χιλιαρικάκι για πλάκα.
Τώρα εκτός του οτι κάθομαι και τα καθαρίζω με ειδικά βουρτσάκια, κλείνω το επόμενο ραντεβού για 6 μήνες μετά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών