Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2019, 21:53

sys3x έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:50


Αν ήσουν γυναίκα θα σου λεγα γω.
Αν ήμουν γυναίκα θα σου έλεγα κι εγώ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2019, 21:54

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:52
Γιατι ας πουμε να μην ειμαι μοντελο,η να μην βγαινω στην τηλεοραση,να ειμαι ηθοποιος,μελος καποιου συγκροτηματος κτλ κτλ;
Ομοφυλόφιλος δλδ, γιατί όχι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 18 Ιαν 2019, 21:54

Cotton pads και χαμομηλι θα χρησιμοποιουσα αν χρειαζομουν μακιγιαζ.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2019, 21:55

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:53
sys3x έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:50


Αν ήσουν γυναίκα θα σου λεγα γω.
Αν ήμουν γυναίκα θα σου έλεγα κι εγώ.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Ιαν 2019, 21:57

Portia έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:24
Ίφιδα έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:09
Άμα τα παραγγείλεις απ το διαδίκτυο δεν έρχονται;
Να πω την αληθεια, δεν ειμαι φαν των online αγορων, προτιμω να το εχω μπροστα μου το προιον πριν το αγορασω.

Για την ωρα το micellar νερο δουλευει αποτελεσματικα οπως και το λαδι καρυδας που ανεφερε η Νυχτα - εδω το βρισκουμε σε υφη τυπου Φυτινη.
Το λάδι καρύδας είναι στερεό από τους 24 βαθμούς και κάτω. Παίρνεις μικρή ποσότητα στο χέρι, το τρίβεις στην παλάμη και γίνεται υγρό καθώς ζεσταίνεται. Έχω χρησιμοποιήσει monoi oil που στην ουσία είναι λάδι καρύδας για το σώμα της hei poa το οποίο το έχουν σε γυάλινα μπουκάλια. Τον χειμώνα το έβαζα κάτω απ' τη βρύση κι άνοιγα το ζεστό.

Καθαριστικό, το υγρό σαπούνι με λεβάντα της Apivita για μένα κάνει θαύματα. Αλλά λες πως έχεις ξηρή επιδερμίδα όποτε δεν ξέρω. Τα υγρά μαντηλάκια δεν ξέρω γιατί τα χρησιμοποιείς, εγώ ξέρω πως πάντα αφήνουν υπολείμματα.

Λάδι για το πρόσωπο που εμένα μου άρεσε πολύ είναι το jojoba. Κι αυτό απ' την Apivita το έπαιρνα. Το λάτρευα.

Να σημειώσω πως δεν χρησιμοποιώ make-up σε καθημερινή βάση, έχω μια CC cream της Clinique που με βολεύει για μια στο τόσο. Ούτε κραγιόν γιατί την έχω καταβρεί με ένα liposan Care & Colour Bordeaux που και ενυδατικό είναι και σαν χρώμα μου ταιριάζει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Ιαν 2019, 22:00

Portia έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:24
Ίφιδα έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:09
Άμα τα παραγγείλεις απ το διαδίκτυο δεν έρχονται;
Να πω την αληθεια, δεν ειμαι φαν των online αγορων, προτιμω να το εχω μπροστα μου το προιον πριν το αγορασω.
Το ξέρεις το προιόν δεν υπάρχει φόβος.
Εμένα με εσωσαν οι ονλάιν αγορές για το παιδί, τις έβρισκα και πολύ φθηνότερες απ ότι στα φαρμακεια

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 18 Ιαν 2019, 22:22

εγω καθε μερα πλενω το μουτσουνακι μου με σαπουνι και το τριβω με σκληρο σφουγγαρι σωματος για να κανω και απολεπιση. σπανια, αν εχω ορεξη το τριβω και με σοδα
η σοδα το κανει απαλο και να γλυστραει χωρις ομως να αφηνει καποια λιγδα. υποθετω οτι κανει το δερμα πιο επιπεδο ας πουμε για αυτο.
πολυ καλο κανει και το ξυρισμα μαζι με ολα τα σχετικα οπως κρεμα η σαπουνι ξυρισματος μπαλμ κα

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 18 Ιαν 2019, 22:52

lolek1 έγραψε:
18 Ιαν 2019, 22:22
εγω καθε μερα πλενω το μουτσουνακι μου με σαπουνι
σωστός,κι αν είναι και το άσπρο (το φυσικό με ελαιόλαδο) ακόμη καλύτερα.
και το τριβω με σκληρο σφουγγαρι σωματος για να κανω και απολεπιση. σπανια, αν εχω ορεξη το τριβω και με σοδα
όχι ,το καταστρέφεις ρε συ.
η καλύτερη απολέπιση είναι όταν βάζεις να βράσει νερό και έχει αρχίζει να κοχλάζει να βάλεις το πρόσωπό σου στους ατμούς για κανένα 5λεπτο.
είναι το καλύτερο.
η σοδα το κανει απαλο και να γλυστραει χωρις ομως να αφηνει καποια λιγδα. υποθετω οτι κανει το δερμα πιο επιπεδο ας πουμε για αυτο.
πολυ καλο κανει και το ξυρισμα μαζι με ολα τα σχετικα οπως κρεμα η σαπουνι ξυρισματος μπαλμ κα
να αποφεύγεις τη σόδα αν μπορείς.
όσο δε για τα άλλα (άφτερ σειβ) ναι καλά κάνεις.
και μάλιστα κάνει και για γυναίκες.
δηλαδή:
α)όταν το άφτερ σέιβ είναι υγρό μπορούμε να το χρησιμοποιούμε σαν τονωτική λοσιόν αντί της κανονικής λοσιόν
β)όταν το άφτερ σέιβ είναι τύπου μπάλμ ,μπορούμε να το χρησιμοποιούμε σαν πράιμερ ,αντί των κανονικών πράιμερ.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Anonymous343

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Anonymous343 » 18 Ιαν 2019, 23:56

Gherschaagk έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:57


Λάδι για το πρόσωπο που εμένα μου άρεσε πολύ είναι το jojoba. Κι αυτό απ' την Apivita το έπαιρνα. Το λάτρευα.

Να σημειώσω πως δεν χρησιμοποιώ make-up σε καθημερινή βάση, έχω μια CC cream της Clinique που με βολεύει για μια στο τόσο. Ούτε κραγιόν γιατί την έχω καταβρεί με ένα liposan Care & Colour Bordeaux που και ενυδατικό είναι και σαν χρώμα μου ταιριάζει.
Jojoba σε σαμπουαν χρησιμοποιω κι εχω σωθει. Και στο προσωπο νερο με ελαια, γι'αυτο και δε χρησιμοποιω primer εκτος απο μια ενυδατικη για την περιοχη των ματιων. Χρησιμοποιω ομως foundation με αντηλιακο και ενυδατικες ιδιοτητες.

Τωρα για τα χειλη που ανεφερες, κραγιον σπανια. Εχω ενα βουτυροκακο απο τον Κορρε της Αγγλιας, τα Holland & Barrett, σωτηρια. Αντε να προσθεσω και λιγο lip gloss για λιγο παραπανω χρωμα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2019, 23:59

Portia έγραψε:
18 Ιαν 2019, 23:56
Gherschaagk έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:57


Λάδι για το πρόσωπο που εμένα μου άρεσε πολύ είναι το jojoba. Κι αυτό απ' την Apivita το έπαιρνα. Το λάτρευα.

Να σημειώσω πως δεν χρησιμοποιώ make-up σε καθημερινή βάση, έχω μια CC cream της Clinique που με βολεύει για μια στο τόσο. Ούτε κραγιόν γιατί την έχω καταβρεί με ένα liposan Care & Colour Bordeaux που και ενυδατικό είναι και σαν χρώμα μου ταιριάζει.
Jojoba σε σαμπουαν χρησιμοποιω κι εχω σωθει. Και στο προσωπο νερο με ελαια, γι'αυτο και δε χρησιμοποιω primer εκτος απο μια ενυδατικη για την περιοχη των ματιων. Χρησιμοποιω ομως foundation με αντηλιακο και ενυδατικες ιδιοτητες.

Τωρα για τα χειλη που ανεφερες, κραγιον σπανια. Εχω ενα βουτυροκακο απο τον Κορρε της Αγγλιας, τα Holland & Barrett, σωτηρια. Αντε να προσθεσω και λιγο lip gloss για λιγο παραπανω χρωμα.
Για πες λεπτομέρειες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Anonymous343

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Anonymous343 » 19 Ιαν 2019, 00:04

https://aloeverastores.gr/products/pros ... a-shampoo/

Δες εδω, Naida. Τωρα ειδα πως κυκλοφορει και στην Ελλαδα. Ειναι ακριβο, αλλα θαυματουργο για σπαστα μαλλια, προσωπικα σταματησα να χρειαζομαι conditioner μολις αρχισα να χρησιμοποιω αυτο το σαμπουαν.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Ιαν 2019, 00:07

Portia έγραψε:
18 Ιαν 2019, 23:56
Gherschaagk έγραψε:
18 Ιαν 2019, 21:57


Λάδι για το πρόσωπο που εμένα μου άρεσε πολύ είναι το jojoba. Κι αυτό απ' την Apivita το έπαιρνα. Το λάτρευα.

Να σημειώσω πως δεν χρησιμοποιώ make-up σε καθημερινή βάση, έχω μια CC cream της Clinique που με βολεύει για μια στο τόσο. Ούτε κραγιόν γιατί την έχω καταβρεί με ένα liposan Care & Colour Bordeaux που και ενυδατικό είναι και σαν χρώμα μου ταιριάζει.
Jojoba σε σαμπουαν χρησιμοποιω κι εχω σωθει. Και στο προσωπο νερο με ελαια, γι'αυτο και δε χρησιμοποιω primer εκτος απο μια ενυδατικη για την περιοχη των ματιων. Χρησιμοποιω ομως foundation με αντηλιακο και ενυδατικες ιδιοτητες.

Τωρα για τα χειλη που ανεφερες, κραγιον σπανια. Εχω ενα βουτυροκακο απο τον Κορρε της Αγγλιας, τα Holland & Barrett, σωτηρια. Αντε να προσθεσω και λιγο lip gloss για λιγο παραπανω χρωμα.
Το jojoba σαν λάδι στο πρόσωπο έχει την τάση να απορροφάται και να μην αφήνει λιπαρότητα στο δέρμα. Παρόλα αυτά θέλει προσοχή. Μπορεί να σε γεμίσει σπυράκια. Έχει να κάνει με το δέρμα. Σε άλλους δημιουργεί προβλήματα σε άλλους όχι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15436
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Ιαν 2019, 01:36

Για πρόχειρο καθαρισμό micellar. Όταν όμως βάφομαι (μόνο βράδυ, το πρωί περιορίζομαι μόνο σε κραγιόν και μάσκαρα) κι αν τύχει να βάλω μια κρέμα bb ή cc (που για μένα μια χαρά υποκαθιστούν το make-up), ρουζ και τα συναφή, τότε ο καθαρισμός είναι πιο σχολαστικός: στη αρχή περνάω όλο το πρόσωπο με ένα υγρό μαντηλάκι, όχι όποιο κι όποιο αλλά το pom-pon που περιέχει και υαλουρονικό και δεν ερεθίζει το δέρμα ή με το γαλάκτωμα του Κορρέ (που δεν είμαι τόσο ευχαριστημένη γιατί παραείναι ρευστό).
Μετά επικεντρώνομαι στην περιοχή των ματιών, όπου τα τελευταία χρόνια έχω "ανακαλύψει" και βάζω αποκλειστικά αμυδγαλέλαιο που κάνει θαύματα!
Όχι μόνο αφαιρεί τέλεια και γρήγορα το μακιγιάζ των ματιών, αλλά -όσο απίστευτο κι αν φαίνεται- είδα μέσα σε λίγους μήνες τις βλεφαρίδες μου να μακραίνουν και να πυκνώνουν. Θέλει μόνο λίγη προσοχή να μη μπει μέσα στα μάτια, γι αυτό χρησιμοποιώ μπατονέτες.
Μετά απαραιτήτως νερό ελαφρώς χλιαρό μαζί με υγρό καθαριστικό Lipikar (La Roche Posey) που δεν ξηραίνει την επιδερμίδα.
Και τέλος απλώνω την ενυδατική ή κάποια θρεπτική κρέμα, πριν πέσω για ύπνο.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Anonymous343

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Anonymous343 » 19 Ιαν 2019, 19:59

Alicat, τα γαλακτωματα τα αποφευγω πλεον εκτος απο το κλασσικο Creme Care της Nivea, το οποιο χρησιμοποιω οταν μου εχει τελειωσει το micellar. Και αυτο γιατι δεν αφηνει το δερμα με την αισθηση της κολλας.

Υαλουρονικο δεν εχω δοκιμασει, ξερω μονο πως μια συγκεκριμμενη εκδοχη του τη διαφημιζε η Ξανθουλα του GNTM στην εκπομπη του Φουρθιωτη, οποτε λεω να μεινω μακρια :-(.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καθαρισμος προσωπου απο το μακιγιαζ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Ιαν 2019, 21:55

νύχτα έγραψε:
18 Ιαν 2019, 20:17
μετά σέρουμ με ρετινόλη και ίσως κρεμούλα
Όταν λες ρετινόλη, τη χρησιμοποιείς μόνο βράδυ και το πρωί οπωσδήποτε αντηλιακό;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών