Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Ορέστης 35

Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Ιαν 2019, 02:53

Δεν παει αλλο με το σπασμενο δοντι. Πρεπει να παω για απονευρωση. Αλλα ο θορυβος του τροχου ειναι επικινδυνος για οσους πασχουν απο εμβοες. Εχει κανεις εδω εμπειρια απο οδοντιατρικες εργασιες με λεηζερ; Ποσο κοστιζει περιπου;

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 24 Ιαν 2019, 04:19

Περαστικά Ορέστη μου..
Εγώ δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αυτό αλλά ακούγεται ενδιαφέρον.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Ορέστης 35

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Ιαν 2019, 04:42

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
24 Ιαν 2019, 04:19
Περαστικά Ορέστη μου..
Εγώ δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αυτό αλλά ακούγεται ενδιαφέρον.
:hebit:

Γραφικός

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 24 Ιαν 2019, 04:56

Εκτός από περαστικά, σου εύχομαι η απονεύρωση με λέιζερ να βρίσκεται μέσα στο βαλάντιο που μπορείς να διαθέσεις.
Πάντως, μιλώντας ως άσχετος, αν ήμουν ασφαλισμένος κάπου, θα προσπαθούσα να αποδείξω ότι πάσχω από εμβοές και θα το κυνηγούσα να μου το κάνουν δωρεάν.

Edit: Τις γκούγκλαρα τις εμβοές. Κι εγώ το έχω αυτό αλλά το έχω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν ήξερα ότι είναι πάθηση. Νόμιζα ότι είναι κάτι φυσιολογικό, ότι το έχουν όλοι οι αθρώποι.

Ορέστης 35

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Ιαν 2019, 23:02

Στελνω ημεηλ και δεν μου απανταει κανεις.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 31 Ιαν 2019, 23:07

Έχω εμβοές εδώ και 15 χρόνια περίπου. Είναι έντονες και σε κάποιες φάσεις ενοχλούν. Έχω μάθει να μη δίνω σημασία. Πρώτη φορά ακούω πως είναι επικίνδυνος ο τροχός.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Ορέστης 35

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2019, 00:19

Gherschaagk έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:07
Έχω εμβοές εδώ και 15 χρόνια περίπου. Είναι έντονες και σε κάποιες φάσεις ενοχλούν. Έχω μάθει να μη δίνω σημασία. Πρώτη φορά ακούω πως είναι επικίνδυνος ο τροχός.
δεν παθαινεις spikes απο θορυβους;

ο τροχος ειναι πολυ επικινδυνος. Μερικοί ανθρωποι επαθαν τις εμβοες εξαιτιας του τροχου.

οι ακοολογοι συνιστουν το τροχισμα να γινεται με ρυθμο 5 δευτερολεπτα ον, 10 δευτερολεπτα παυση, αλλα αντε βρες οδοντιατρο να ασχοληθει...

Θα μπορουσες να μπεις στο tinnitustalk για ενημερωση αλλα ειναι πολυ αγχωτικο φορουμ.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2019, 00:23

Αν καταλαβαίνω καλά, τα spikes που αναφέρεις είναι τα "γρατσουνίσματα" που ακούω όταν είναι πολύ έντονος κάποιος ήχος. Όχι, με τον τροχό δεν μου έχει τύχει. Αλλά το βουητό είναι σχεδόν μόνιμο και έντονο σε κάποιες φάσεις.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Ορέστης 35

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2019, 00:50

Gherschaagk έγραψε:
01 Φεβ 2019, 00:23
Αν καταλαβαίνω καλά, τα spikes που αναφέρεις είναι τα "γρατσουνίσματα" που ακούω όταν είναι πολύ έντονος κάποιος ήχος. Όχι, με τον τροχό δεν μου έχει τύχει. Αλλά το βουητό είναι σχεδόν μόνιμο και έντονο σε κάποιες φάσεις.
Οχι σορρυ εννουσα την αποτομη αυξηση της εντασης του βουητου. Συνηθως υποχωρει μετα απο μερικες μερες και επανερχεσαι στο προηγουμενο επιπεδο αλλα μπορει αν εισαι ατυχος να ειναι και μονιμη η αυξηση. Αυτο ειναι κατι που δε μπορω να ρισκαρω. Προτιμω να κανω εξαγωγη.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 01 Φεβ 2019, 01:05

Γραφικός έγραψε:
24 Ιαν 2019, 04:56
Edit: Τις γκούγκλαρα τις εμβοές. Κι εγώ το έχω αυτό αλλά το έχω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν ήξερα ότι είναι πάθηση. Νόμιζα ότι είναι κάτι φυσιολογικό, ότι το έχουν όλοι οι αθρώποι.
Όταν ήμουν πιτσιρικάς μου είχαν κάνει ένα μεταλλικό σφράγισμα. Από την πρώτη εβδομάδα αυτό το δόντι συντονιζόταν με το νεύρο γιατί είχε μείνει φλίδα δοντιού μέχρι αυτό και άκουγα ραδιόφωνο μέσα στο κεφάλι μου... μουσική την ώρα που χαλάρωνα (όχι πάντα).. συγκεκριμένα ΕΡΑ1 (στο Ίλιον είναι οι καίριες, 7 χιλ σε ευθεία) , δεν κάνω πλάκα. Μέχρι που το άλλαξα μετά από 15 χρόνια όταν μεγάλωσα με συνθετικό.
the end

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 01 Φεβ 2019, 01:22

Gherschaagk έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:07
Έχω εμβοές εδώ και 15 χρόνια περίπου. Είναι έντονες και σε κάποιες φάσεις ενοχλούν. Έχω μάθει να μη δίνω σημασία. Πρώτη φορά ακούω πως είναι επικίνδυνος ο τροχός.
Εγω 2 χρονια περίπου . Τις ακουω μονο στο σπιτι οταν ξαπλωνω για υπνο ( απόλυτη ησυχία ) η τώρα πχ που ειμαι στο σαλονι με την τηλεοραση πολυ χαμηλα . Δεν με ενοχλουν ( τις έχω συνηθίσει ) αλλα εχω διαβασει πως στρες - καφεΐνη δυσχεραίνουν . Δυνατοι ηχοι επισης και ενοειται μακρια απο ακουστικα ψειρες . Οταν πήγα σε ωριλα το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι αν παιζω μουσικη (Djing )

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 01 Φεβ 2019, 01:25

Το σπασμενο δοντι δεν χρεαζεται απονευρωση
από Ορέστης 35 » 24 Ιαν 2019, 02:53
Δεν παει αλλο με το σπασμενο τερμα χαλασμενο δοντι. Πρεπει να παω για απονευρωση.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Ορέστης 35

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2019, 01:39

Νon4me έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:22
Gherschaagk έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:07
Έχω εμβοές εδώ και 15 χρόνια περίπου. Είναι έντονες και σε κάποιες φάσεις ενοχλούν. Έχω μάθει να μη δίνω σημασία. Πρώτη φορά ακούω πως είναι επικίνδυνος ο τροχός.
Εγω 2 χρονια περίπου . Τις ακουω μονο στο σπιτι οταν ξαπλωνω για υπνο ( απόλυτη ησυχία ) η τώρα πχ που ειμαι στο σαλονι με την τηλεοραση πολυ χαμηλα . Δεν με ενοχλουν ( τις έχω συνηθίσει ) αλλα εχω διαβασει πως στρες - καφεΐνη δυσχεραίνουν . Δυνατοι ηχοι επισης και ενοειται μακρια απο ακουστικα ψειρες . Οταν πήγα σε ωριλα το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι αν παιζω μουσικη (Djing )
Εισαι τυχερος γιατι ειναι χαμηλης εντασης. Να αποφευγεις περιβαλλοντα με μουσικη και θορυβους, να φορας ωτασπιδες αν χρειαστει (προσεχοντας για το occlusion effect), και να ενημερωθεις για το ποια φαρμακα εχουν ωτοτοξικοτητα.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 01 Φεβ 2019, 01:53

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:39
Νon4me έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:22
Gherschaagk έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:07
Έχω εμβοές εδώ και 15 χρόνια περίπου. Είναι έντονες και σε κάποιες φάσεις ενοχλούν. Έχω μάθει να μη δίνω σημασία. Πρώτη φορά ακούω πως είναι επικίνδυνος ο τροχός.
Εγω 2 χρονια περίπου . Τις ακουω μονο στο σπιτι οταν ξαπλωνω για υπνο ( απόλυτη ησυχία ) η τώρα πχ που ειμαι στο σαλονι με την τηλεοραση πολυ χαμηλα . Δεν με ενοχλουν ( τις έχω συνηθίσει ) αλλα εχω διαβασει πως στρες - καφεΐνη δυσχεραίνουν . Δυνατοι ηχοι επισης και ενοειται μακρια απο ακουστικα ψειρες . Οταν πήγα σε ωριλα το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι αν παιζω μουσικη (Djing )
Εισαι τυχερος γιατι ειναι χαμηλης εντασης. Να αποφευγεις περιβαλλοντα με μουσικη και θορυβους, να φορας ωτασπιδες αν χρειαστει (προσεχοντας για το occlusion effect), και να ενημερωθεις για το ποια φαρμακα εχουν ωτοτοξικοτητα.
:smt023 Thanks ηδη το κανω οχι σε μεγαλο βαθμο ( γιατι ειναι χαμηλης εντασης ) Πχ στην καθημερινοτητα δεν τις ''ακουω'' καθολου μονο σπιτι και σε ησυχία , Το αυτι ειναι ενα πολυ ευαίσθητο όργανο , Καπου ειχα διαβασει πως η Linda Hamilton επαθε μονιμη ακουστικη βλαβη απο την σκηνη-γυρισματα στον εξολοθρευτή 2 στο ασανσέρ ( πολυ κλειστος χωρος & πυροβολισμοι )


Ορέστης 35

Re: Σφραγισματα και απονευρωση με λεηζερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2019, 02:22

Νon4me έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:53
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:39
Νon4me έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:22


Εγω 2 χρονια περίπου . Τις ακουω μονο στο σπιτι οταν ξαπλωνω για υπνο ( απόλυτη ησυχία ) η τώρα πχ που ειμαι στο σαλονι με την τηλεοραση πολυ χαμηλα . Δεν με ενοχλουν ( τις έχω συνηθίσει ) αλλα εχω διαβασει πως στρες - καφεΐνη δυσχεραίνουν . Δυνατοι ηχοι επισης και ενοειται μακρια απο ακουστικα ψειρες . Οταν πήγα σε ωριλα το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι αν παιζω μουσικη (Djing )
Εισαι τυχερος γιατι ειναι χαμηλης εντασης. Να αποφευγεις περιβαλλοντα με μουσικη και θορυβους, να φορας ωτασπιδες αν χρειαστει (προσεχοντας για το occlusion effect), και να ενημερωθεις για το ποια φαρμακα εχουν ωτοτοξικοτητα.
:smt023 Thanks ηδη το κανω οχι σε μεγαλο βαθμο ( γιατι ειναι χαμηλης εντασης ) Πχ στην καθημερινοτητα δεν τις ''ακουω'' καθολου μονο σπιτι και σε ησυχία , Το αυτι ειναι ενα πολυ ευαίσθητο όργανο , Καπου ειχα διαβασει πως η Linda Hamilton επαθε μονιμη ακουστικη βλαβη απο την σκηνη-γυρισματα στον εξολοθρευτή 2 στο ασανσέρ ( πολυ κλειστος χωρος & πυροβολισμοι )

Να μπεις και στο tinnitustalk να ενημερωθεις. Για οσους εχουν δυνατες εμβοες ειναι δυσκολο σαιτ. Καποια μελη εχουν αυτοκτονησει. Ειναι βαρια ασθενεια που καταστρεφει ζωες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών