Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Κάνατε αντιγριπικό εμβόλιο;

Ναι
17
21%
Όχι
63
79%
 
Σύνολο ψήφων: 80

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 04 Φεβ 2019, 04:39

Otto Weininger έγραψε:
03 Φεβ 2019, 22:37

Αλλά προς το παρόν όλα καλά. Ξέρεις τι είναι να στέλνουν κόσμο από νοσοκομεία/κέντρα υγείας και να του λένε Αγόρασε έναν αντιτετανικό και πες να στον κάνουν κιόλας.
Αυτό μου έχει συμβεί όντως από γιατρό νοσοκομείου επειδή δεν το είχαν διαθέσιμο..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 04 Φεβ 2019, 04:43

Μα ποσο επικίνδυνα ζείτε όλοι επιτέλους;; Προωθείτε την παρανομία
~~¥~~

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 04 Φεβ 2019, 05:00

Σσστ.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Φεβ 2019, 10:27

Gherschaagk έγραψε:
02 Φεβ 2019, 15:13
Γάταρος έγραψε:
02 Φεβ 2019, 15:11
Εγώ για 5 χρόνια σταμάτησα να τρώω κρέας και αυτά τα 5 χρόνια δεν αρρώστησα ούτε μια φορά.
Αυτά σε γυναίκες δεν παίζουν. Εμείς το κρέας το χρειαζόμαστε.
καταβαλλοντας υπερανθρωπη προσπαθεια να μην κανω σεξιστικο σχολιο, θα πω μονο αυτο:

οι αντρες χρειαζονται εξισου, αν οχι περισσοτερο το κρεας. δεν ειναι τυχαιο που ο βεγκανισμος ειναι μαλλον γυναικεια και πουστικη ασθενεια. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Φεβ 2019, 10:31

lyna έγραψε:
02 Φεβ 2019, 20:26
την παλευει ;
μπαααααα. :e040:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40344
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2019, 10:36

gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 02:10
μικροπρέπεια ηταν το οτι έσβησες απο το quote την παρακάτω μπούρδα που έγραψες μπας και ξεχαστεί:
hellegennes έγραψε: Κάνεις λάθος. Στην Ελλάδα που ο εμβολιασμός κατά της γρίπης είναι εξαιρετικά χαμηλός, ακόμη και στις ομάδες υψηλού κινδύνου, τα περιστατικά γρίπης που αναφέρονται από το ΚΕΕΛΠΝΟ είναι ελάχιστα. Π.χ. την περίοδο 2016-2017, αναφέρθηκαν 276 κρούσματα, με διάμεση ηλικία τα 71 έτη. Παρότι το 90% αυτών ήταν άτομα που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου, μόλις το 21% αυτών ήταν εμβολιασμένοι, που θα πρέπει να σου λέει κάτι για την διείσδυση του εμβολιασμού κατά της γρίπης στην χώρα μας. Και παρ' όλα αυτά, είχαμε μόλις 276 σοβαρά κρούσματα, το 90% σε ηλικιωμένους.
Βαση αυτού του σχολίου σου συνέστησα να προσέχεις λίγο τι λες γιατί το θέμα είναι ευαίσθητο και με τα λεγόμενα σου υποβαθμίζεις την σημασία του εμβολιασμού.
Δεν έσβησα τίποτα, εξυπνάκια. Το autoquote επιτρέπει περιορισμένο αριθμό παραθέσεων και σβήνει αυτόματα τις πιο πίσω για να μην υπάρχει συμφόρηση. Επιπροσθέτως, δεν υπάρχει μισό ίχνος παπαριάς σ' αυτό. Είναι όλα στοιχεία του ΚΕΕΛΠΝΟ. Είπα ότι το ποσοστό των εμβολιασμένων που καταγράφηκαν ως σοβαρά περισταττικά θα πρέπει να σου λέει κάτι για την διείσδυση του εμβολιασμού, που είναι απολύτως σωστό και συνεπές με τα ποσοστά εμβολιασμού. Το 2009, που είχαμε την υποτιθέμενη τρομερή γρίπη, μόλις το 10% είχε εμβολιαστεί. Ο εμβολιασμός κατά της γρίπης αυξάνεται τα τελευταία χρόνια και φυσικά ο κύριος όγκος είναι οι ομάδες υψηλού κινδύνου, που και πάλι είναι πολύ κάτω από τον στόχο του 70% που έχει θέσει η ΕΕ και ο ΠΟΥ.
gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 02:10
Στο θέμα μας τώρα, δεν είπα ποτέ οτι θα είχαμε στην Ελλάδα χιλιάδες νεκρούς ετησίως. Είπα οτι η γρίπη δεν είναι αστεία υπόθεση και έχει δώσει πανδημίες με χιλιάδες νεκρούς.
Είπες κατά λέξη ότι τα εμβόλια είναι η αιτία που έχουμε δεκάδες και όχι χιλιάδες νεκρούς. Θέλεις να σου βάλω την παράθεση ή το θυμάσαι;

Τέλος, δεν με αφορά καθόλου η ηλικία αυτού που έχω απέναντί μου όσον αφορά το πώς θα μιλήσω. Ο σεβασμός είναι αμφίδρομος. Όταν μου μιλάνε με ύφος, μιλάω με ύφος. Δεν θεωρώ την ηλικία παράσημο. Δεν είναι κατόρθωμα που είσαι μεγαλύτερος, όλοι μεγαλώνουμε. Η ηλικία από μόνη της δεν κάνει τον άνθρωπο περισσότερο άξιο σεβασμού, οι τρόποι του και η ζωή του τον κάνουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2019, 10:38

Ασέβαστος έγραψε:
04 Φεβ 2019, 10:27
Gherschaagk έγραψε:
02 Φεβ 2019, 15:13
Γάταρος έγραψε:
02 Φεβ 2019, 15:11
Εγώ για 5 χρόνια σταμάτησα να τρώω κρέας και αυτά τα 5 χρόνια δεν αρρώστησα ούτε μια φορά.
Αυτά σε γυναίκες δεν παίζουν. Εμείς το κρέας το χρειαζόμαστε.
καταβαλλοντας υπερανθρωπη προσπαθεια να μην κανω σεξιστικο σχολιο, θα πω μονο αυτο:

οι αντρες χρειαζονται εξισου, αν οχι περισσοτερο το κρεας. δεν ειναι τυχαιο που ο βεγκανισμος ειναι μαλλον γυναικεια και πουστικη ασθενεια. :102:
Έχετε και κάθε μήνα περίοδο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40344
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2019, 10:42

We actually do. Μόνο που σε εμάς η περίοδος μεταφράζεται σε αυξημένη ευεξία, δύναμη, διάθεση και λίμπιντο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2019, 10:45

hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2019, 10:42
We actually do. Μόνο που σε εμάς η περίοδος μεταφράζεται σε αυξημένη ευεξία, δύναμη, διάθεση και λίμπιντο.
Η μόνη μας διαφορά είναι πως έχω αυξημένα νεύρα και μια ακόρεστη όρεξη να καταβροχθήσω ζωντανό στη φάση της πράξης.

Αν μπορούσα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Φεβ 2019, 11:39

hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2019, 10:36
gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 02:10
μικροπρέπεια ηταν το οτι έσβησες απο το quote την παρακάτω μπούρδα που έγραψες μπας και ξεχαστεί:
hellegennes έγραψε: Κάνεις λάθος. Στην Ελλάδα που ο εμβολιασμός κατά της γρίπης είναι εξαιρετικά χαμηλός, ακόμη και στις ομάδες υψηλού κινδύνου, τα περιστατικά γρίπης που αναφέρονται από το ΚΕΕΛΠΝΟ είναι ελάχιστα. Π.χ. την περίοδο 2016-2017, αναφέρθηκαν 276 κρούσματα, με διάμεση ηλικία τα 71 έτη. Παρότι το 90% αυτών ήταν άτομα που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου, μόλις το 21% αυτών ήταν εμβολιασμένοι, που θα πρέπει να σου λέει κάτι για την διείσδυση του εμβολιασμού κατά της γρίπης στην χώρα μας. Και παρ' όλα αυτά, είχαμε μόλις 276 σοβαρά κρούσματα, το 90% σε ηλικιωμένους.
Βαση αυτού του σχολίου σου συνέστησα να προσέχεις λίγο τι λες γιατί το θέμα είναι ευαίσθητο και με τα λεγόμενα σου υποβαθμίζεις την σημασία του εμβολιασμού.
Δεν έσβησα τίποτα, εξυπνάκια. Το autoquote επιτρέπει περιορισμένο αριθμό παραθέσεων και σβήνει αυτόματα τις πιο πίσω για να μην υπάρχει συμφόρηση. Επιπροσθέτως, δεν υπάρχει μισό ίχνος παπαριάς σ' αυτό. Είναι όλα στοιχεία του ΚΕΕΛΠΝΟ. Είπα ότι το ποσοστό των εμβολιασμένων που καταγράφηκαν ως σοβαρά περισταττικά θα πρέπει να σου λέει κάτι για την διείσδυση του εμβολιασμού, που είναι απολύτως σωστό και συνεπές με τα ποσοστά εμβολιασμού. Το 2009, που είχαμε την υποτιθέμενη τρομερή γρίπη, μόλις το 10% είχε εμβολιαστεί. Ο εμβολιασμός κατά της γρίπης αυξάνεται τα τελευταία χρόνια και φυσικά ο κύριος όγκος είναι οι ομάδες υψηλού κινδύνου, που και πάλι είναι πολύ κάτω από τον στόχο του 70% που έχει θέσει η ΕΕ και ο ΠΟΥ.
gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 02:10
Στο θέμα μας τώρα, δεν είπα ποτέ οτι θα είχαμε στην Ελλάδα χιλιάδες νεκρούς ετησίως. Είπα οτι η γρίπη δεν είναι αστεία υπόθεση και έχει δώσει πανδημίες με χιλιάδες νεκρούς.
Είπες κατά λέξη ότι τα εμβόλια είναι η αιτία που έχουμε δεκάδες και όχι χιλιάδες νεκρούς. Θέλεις να σου βάλω την παράθεση ή το θυμάσαι;

Τέλος, δεν με αφορά καθόλου η ηλικία αυτού που έχω απέναντί μου όσον αφορά το πώς θα μιλήσω. Ο σεβασμός είναι αμφίδρομος. Όταν μου μιλάνε με ύφος, μιλάω με ύφος. Δεν θεωρώ την ηλικία παράσημο. Δεν είναι κατόρθωμα που είσαι μεγαλύτερος, όλοι μεγαλώνουμε. Η ηλικία από μόνη της δεν κάνει τον άνθρωπο περισσότερο άξιο σεβασμού, οι τρόποι του και η ζωή του τον κάνουν.
Επιγραματικα:

-Το χαμηλό ποσοστό των εμβολιασμένων μεταξύ των ασθενών είναι φυσικά αναμενόμενο και σε κανένα σύμπαν δεν βγαίνει συμπέρασμα για την διείσδυση του εμβολιασμού.
-κατά λέξη είπα:
gassim έγραψε:το herd immunity περιγράφει τον τρόπο λειτουργίας όλων των εμβολίων και πως το ποσοστό εμβολιασμού του πληθυσμού ειναι ανάλογο με τον βαθμό προστασίας απο την εκάστοτε ασθένεια.
Το πόσο επικίνδυνη είναι η γρίπη είναι άλλη υπόθεση. Η γρίπη είναι ασθένεια που στο παρελθόν έχει δώσει πανδημίες με χιλιάδες νεκρούς και ο λόγος που σήμερα την θεωρούμε απλή γριπούλα είναι μεταξύ άλλων το σαπούνι και τα εμβόλια.
καμία αναφορά στην Ελλάδα, καμία αναφορά σε δεκάδες νεκρούς. Ισως να ήμουν απλά μετριοπαθής και μίλησα για χιλιάδες νεκρούς ενώ υπάρχουν ιστορικά πανδημίες με εκατομμύρια νεκρούς.

Αυτα, καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40344
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2019, 12:00

gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 11:39
καμία αναφορά στην Ελλάδα, καμία αναφορά σε δεκάδες νεκρούς. Ισως να ήμουν απλά μετριοπαθής και μίλησα για χιλιάδες νεκρούς ενώ υπάρχουν ιστορικά πανδημίες με εκατομμύρια νεκρούς.
Εντάξει, αφού είσαι ψεύτης, λοιπόν, δεν θα δείξω κανένα έλεος:
gassim έγραψε:
03 Φεβ 2019, 01:00
Ο εμβολιασμός εμποδίζει την εξάπλωση της γρίπης και αποτρέπει τις επιδημίες. Για τον λόγο αυτό οι νεκροί μετριούνται σε δεκάδες και όχι σε χιλιάδες.
Κι αυτό το «δεκάδες» είναι αναφορά στον αριθμό των νεκρών που παράθεσα για την Ελλάδα στην αρχή του νήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2019, 12:10

Το βρήκα!!! Πάλι καλά δλδ ήμουν έτοιμη να στείλω πανικόβλητη πμ στον Όττο (χωρίς να ξέρω αν το έχει) και να του πω ότι δεν το βρίσκω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 04 Φεβ 2019, 12:24

Εχω μπερδευτει λιγακι
Τελικα τι να κανουμε;
Αυτο που υποστηριζει ο Χελις οτι λεει το ΚΕΕΛΠΝΟ η αυτο που λεει το ιδιο το ΚΕΕΛΠΝΟ;
Θα πονταρα οτι ο Χελις ξερει καλυτερα τι λεει το ΚΕΕΛΠΝΟ απο το ιδιο το ΚΕΕΛΠΝΟ
hellegennes
Ας το ξαναβάλω σε disclaimer, γιατί κυκλοφορούν διάφοροι κακόπιστοι εδώ μέσα: όποιος θέλει να κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο, καλά κάνει. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει. Είναι δε απαραίτητο να το κάνει αν ανήκει σε κάποια από τις ομάδες που το Υπουργείο Υγείας και το ΚΕΕΛΠΝΟ ορίζουν ότι πρέπει να γίνεται το εμβόλιο. Αλλά δεν είναι απαραίτητο στον υπόλοιπο πληθυσμό.
ΚΕΕΛΠΝΟ
Ο αντιγριπικός εμβολιασμός συνιστάται σε όλα τα άτομα ηλικίας μεγαλύτερης των 6 μηνών (εφόσον το επιθυμούν)
http://www.nomotelia.gr/photos/File/71179-17.pdf


Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα νομιζω οτι θα πρεπει να συσταθει μια διμελης επιτροπη(Χελις-Εσθηρ) που θα μας λενε ποιοι πρεπει να κανουν εμβολιο και ποιοι οχι
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Φεβ 2019, 12:33

hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2019, 12:00
gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 11:39
καμία αναφορά στην Ελλάδα, καμία αναφορά σε δεκάδες νεκρούς. Ισως να ήμουν απλά μετριοπαθής και μίλησα για χιλιάδες νεκρούς ενώ υπάρχουν ιστορικά πανδημίες με εκατομμύρια νεκρούς.
Εντάξει, αφού είσαι ψεύτης, λοιπόν, δεν θα δείξω κανένα έλεος:
gassim έγραψε:
03 Φεβ 2019, 01:00
Ο εμβολιασμός εμποδίζει την εξάπλωση της γρίπης και αποτρέπει τις επιδημίες. Για τον λόγο αυτό οι νεκροί μετριούνται σε δεκάδες και όχι σε χιλιάδες.
Κι αυτό το «δεκάδες» είναι αναφορά στον αριθμό των νεκρών που παράθεσα για την Ελλάδα στην αρχή του νήματος.
ναι όντως αυτό είπα και εξακολουθώ να το λέω.
Το ποσοστό των εμβολιασμένων μεταξύ των ασθενών δεν αποτελεί ένδειξη περί του αντιθέτου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gassim την 04 Φεβ 2019, 12:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40344
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2019, 12:35

gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 12:33
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2019, 12:00
gassim έγραψε:
04 Φεβ 2019, 11:39
καμία αναφορά στην Ελλάδα, καμία αναφορά σε δεκάδες νεκρούς. Ισως να ήμουν απλά μετριοπαθής και μίλησα για χιλιάδες νεκρούς ενώ υπάρχουν ιστορικά πανδημίες με εκατομμύρια νεκρούς.
Εντάξει, αφού είσαι ψεύτης, λοιπόν, δεν θα δείξω κανένα έλεος:
gassim έγραψε:
03 Φεβ 2019, 01:00
Ο εμβολιασμός εμποδίζει την εξάπλωση της γρίπης και αποτρέπει τις επιδημίες. Για τον λόγο αυτό οι νεκροί μετριούνται σε δεκάδες και όχι σε χιλιάδες.
Κι αυτό το «δεκάδες» είναι αναφορά στον αριθμό των νεκρών που παράθεσα για την Ελλάδα στην αρχή του νήματος.
ναι όντως αυτό είπα και εξακολουθώ να το λέω.
Καμμιά τσίπα δηλαδή για το ότι στο ένα ποστ λες ότι δεν έκανες καμμιά αναφορά σε δεκάδες νεκρούς ενώ παραθέτω μπροστά στα μάτια σου το σημείο που το είπες.

Καμμιά τσίπα επίσης για αυτό με το autoquote που το έσβησες μόλις διαπίστωσες ότι είπες μαλακία, ενώ το τίμιο θα ήταν να το κάνεις απλά strike.

Ο Αρίστος ίδρυσε τελικά μεγάλη σχολή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών