Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 03 Φεβ 2019, 20:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:49
Πάνα, για ποιο λόγο να βρέξεις τη σερβιέτα/το βαμβάκι/απορροφητικό χαρτί και να μην απλώσεις το μίγμα πάνω στο κεφάλι και μετά να βάλεις μόνον πλαστική μεμβράνη ή κάτι σαν κολυμβητικό σκουφί; Αν χρησιμοποιήσεις κάτι από τα παραπάνω όλο σχεδόν το υγρό θα απορροφηθεί.
Με ξέρεις αφού, αν δε κάνω και το χιούμορ μου δεν μπορώ! :003:
the end

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 03 Φεβ 2019, 20:55

Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:53
mec έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:48
Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:35


Ο σκοπός είναι να αποφύγουμε ακριβώς αυτό!
Το πρόβλημα είναι ότι η μέθοδος που προτείνεις είναι long term διαδικασία, δηλαδή κούραση, και συνοδεύεται κι από την κακοσμία του κρεμμυδιού (αν υποθέσουμε ότι είναι αποτελεσματική). Για όποιον την αντέχει ΟΚ.
Έτσι είναι ο άνθρωπος, οι διαδικασίες στο σώμα μας γίνονται αργά αλλά σταθερά. Η διατροφή που δίνει το μείγμα υπερισχύει της ασιτίας που είναι υπεύθυνη για την τριχόπτωση. Έτσι και μεγαλώνει το χνούδι και γίνεται τρίχα και η τρίχα χοντραίνει και δεν πέφτει από αδυναμία.

Πρόγραμμα χρειάζεται. Η δυσοσμία θα φύγει με το λούσιμο... πες ότι έφτιαξες στιφάδο.
Σταμάτα βρε κ θα πάει κανείς να το κάνει! :lol:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 03 Φεβ 2019, 20:56

enaon έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:51
παιδια αν έχει κάποιος καράφλα, τι διαφορετικό έχει από την φαλάκρα; Μετατοπίζουμε τα σύμφωνα απλά ή αλλάζει και στο κεφάλι κάτι;
Αν έχει καράφλα είναι Θεσσαλονικιός, αν έχει φαλάκρα είναι Αθηναίος.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 03 Φεβ 2019, 20:57

Custom_F έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:55
Σταμάτα βρε κ θα πάει κανείς να το κάνει! :lol:
Αφού είναι συνταγή από το ίντερνετ.. να το κάνει, γιατί όχι; Και μάλιστα είναι φυσική, θα χρησιμοποιήσω βιολογικά κρεμμύδια και πατάτες.
the end

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 03 Φεβ 2019, 20:58

Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:57
Custom_F έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:55
Σταμάτα βρε κ θα πάει κανείς να το κάνει! :lol:
Αφού είναι συνταγή από το ίντερνετ.. να το κάνει, γιατί όχι;
:fp::lol:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Φεβ 2019, 21:00

Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:49
Πάνα, για ποιο λόγο να βρέξεις τη σερβιέτα/το βαμβάκι/απορροφητικό χαρτί και να μην απλώσεις το μίγμα πάνω στο κεφάλι και μετά να βάλεις μόνον πλαστική μεμβράνη ή κάτι σαν κολυμβητικό σκουφί; Αν χρησιμοποιήσεις κάτι από τα παραπάνω όλο σχεδόν το υγρό θα απορροφηθεί.
Με ξέρεις αφού, αν δε κάνω και το χιούμορ μου δεν μπορώ! :003:
Προτείνω συμβιβαστική λύση. Θα πάρεις ένα μαγειρικό σκούφο, που έχει και κάτι το επιβλητικό και όσο κάνεις τη θεραπεία θα μαγειρεύεις κάτι με κρεμμύδια ή απλώς θα κόψεις κάποια κρεμμύδια και θα τα αφήσεις να βρίσκονται, οπότε αν έχεις κάποια έκτακτη επίσκεψη δικαιολογούνται όλα συν τη μυρωδιά. Παίζει και σε παραλλαγή με καλιμαύκι παπά αλλά δεν μπορώ να το συνδυάσω με κάτι κρεμμυδάτο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 03 Φεβ 2019, 21:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Φεβ 2019, 21:00
Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:49
Πάνα, για ποιο λόγο να βρέξεις τη σερβιέτα/το βαμβάκι/απορροφητικό χαρτί και να μην απλώσεις το μίγμα πάνω στο κεφάλι και μετά να βάλεις μόνον πλαστική μεμβράνη ή κάτι σαν κολυμβητικό σκουφί; Αν χρησιμοποιήσεις κάτι από τα παραπάνω όλο σχεδόν το υγρό θα απορροφηθεί.
Με ξέρεις αφού, αν δε κάνω και το χιούμορ μου δεν μπορώ! :003:
Προτείνω συμβιβαστική λύση. Θα πάρεις ένα μαγειρικό σκούφο, που έχει και κάτι το επιβλητικό και όσο κάνεις τη θεραπεία θα μαγειρεύεις κάτι με κρεμμύδια ή απλώς θα κόψεις κάποια κρεμμύδια και θα τα αφήσεις να βρίσκονται, οπότε αν έχεις κάποια έκτακτη επίσκεψη δικαιολογούνται όλα συν τη μυρωδιά. Παίζει και σε παραλλαγή με καλιμαύκι παπά αλλά δεν μπορώ να το συνδυάσω με κάτι κρεμμυδάτο. :lol:
Και γιατί να τα κάνω όλα αυτά; Μόνος μου είμαι, λες να πειράξει τον σκύλο η μυρωδιά;
the end

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 03 Φεβ 2019, 21:03

πλακα πλακα το κρεμμυδι βγαζει τριχες αλλα οχι απο αυτες που θελουν οι φαλακροι, απλα ενα ψιλο χνουδι.
δεν μεγαλωνει ποτε περισσοτερο

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 03 Φεβ 2019, 21:05

lolek1 έγραψε:
03 Φεβ 2019, 21:03
πλακα πλακα το κρεμμυδι βγαζει τριχες αλλα οχι απο αυτες που θελουν οι φαλακροι, απλα ενα ψιλο χνουδι.
δεν μεγαλωνει ποτε περισσοτερο
Ίσως τα υπόλοιπα υλικά συμβάλουν σε αυτό, το κρεμμύδι βοηθάει πολύ στην κυκλοφορία του αίματος στην ρίζα.
the end

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Φεβ 2019, 21:07

Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 21:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Φεβ 2019, 21:00
Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:54


Με ξέρεις αφού, αν δε κάνω και το χιούμορ μου δεν μπορώ! :003:
Προτείνω συμβιβαστική λύση. Θα πάρεις ένα μαγειρικό σκούφο, που έχει και κάτι το επιβλητικό και όσο κάνεις τη θεραπεία θα μαγειρεύεις κάτι με κρεμμύδια ή απλώς θα κόψεις κάποια κρεμμύδια και θα τα αφήσεις να βρίσκονται, οπότε αν έχεις κάποια έκτακτη επίσκεψη δικαιολογούνται όλα συν τη μυρωδιά. Παίζει και σε παραλλαγή με καλιμαύκι παπά αλλά δεν μπορώ να το συνδυάσω με κάτι κρεμμυδάτο. :lol:
Και γιατί να τα κάνω όλα αυτά; Μόνος μου είμαι, λες να πειράξει τον σκύλο η μυρωδιά;
Για έκτακτες περιπτώσεις λέμε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 03 Φεβ 2019, 21:10

Pirate7G έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:28
Α τώρα που το θυμήθηκα, η μητέρα μου χρησιμοποιεί δαφνέλαιο για τα μαλλιά της. Δεν ξέρω άμα βάζει και τίποτα άλλο, αλλά κάθε Σαββάτο βαζει δαφνέλαιο και τυλίγει το κεφάλι της με πετσέτα. Το βράδυ το τυλίγει με ένα πανί και βάζει δίχτυ να το κρατάει.
Το πρωί πριν πάει στην εκκλησία λούζεται με κρύο νερό.
Το ίδιο έκανε και η γιαγιά μου. Νομίζω ότι είναι κάτι παραδοσιακό που έκαναν οι γυναίκες στην Πόλη παλιά.
:smt023:smt023
μπράβο στην μαμά σου!
στο εμπόριο κυκλοφορούν πλέον και σε λιανική πολλά λάδια(καστορέλαιο,αμυγδαλέλαιο κτλ) ,το δαφνέλαιο μπορει να το φτιάξουμε και μόνοι μας.και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. και στα μαλλιά και στο σώμα.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 03 Φεβ 2019, 21:14

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
03 Φεβ 2019, 21:10
Pirate7G έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:28
Α τώρα που το θυμήθηκα, η μητέρα μου χρησιμοποιεί δαφνέλαιο για τα μαλλιά της. Δεν ξέρω άμα βάζει και τίποτα άλλο, αλλά κάθε Σαββάτο βαζει δαφνέλαιο και τυλίγει το κεφάλι της με πετσέτα. Το βράδυ το τυλίγει με ένα πανί και βάζει δίχτυ να το κρατάει.
Το πρωί πριν πάει στην εκκλησία λούζεται με κρύο νερό.
Το ίδιο έκανε και η γιαγιά μου. Νομίζω ότι είναι κάτι παραδοσιακό που έκαναν οι γυναίκες στην Πόλη παλιά.
:smt023:smt023
μπράβο στην μαμά σου!
στο εμπόριο κυκλοφορούν πλέον και σε λιανική πολλά λάδια(καστορέλαιο,αμυγδαλέλαιο κτλ) ,το δαφνέλαιο μπορει να το φτιάξουμε και μόνοι μας.και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. και στα μαλλιά και στο σώμα.
Μόνη της το φτιάχνει. Και βαλσαμέλαιο φτιάχνει.
Έβαζε και σε εμένα και στην αδερφή μου όταν ήμασταν μικρά και χτυπάγαμε ή καιγόμασταν από τον ήλιο.

Ξέρει πολλά τέτοια ματζούνια και πρακτικές. Κι όλα πιάνουν. Παραδοσιακή σοφία!!!!
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24351
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2019, 17:56

Yochanan έγραψε:
03 Φεβ 2019, 19:46
Πάνας έγραψε:
03 Φεβ 2019, 19:42
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
βρέχουμε την σερβιέτα την οποία την βάζουμε στο κεφάλι μας και
:D

Άβαταρ μέλους
Souvlatzis
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:30
Phorum.gr user: Souvlatzis

Re: Βρήκα το φάρμακο για την φαλάκρα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Souvlatzis » 06 Φεβ 2019, 18:05

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
03 Φεβ 2019, 21:10
Pirate7G έγραψε:
03 Φεβ 2019, 20:28
Α τώρα που το θυμήθηκα, η μητέρα μου χρησιμοποιεί δαφνέλαιο για τα μαλλιά της. Δεν ξέρω άμα βάζει και τίποτα άλλο, αλλά κάθε Σαββάτο βαζει δαφνέλαιο και τυλίγει το κεφάλι της με πετσέτα. Το βράδυ το τυλίγει με ένα πανί και βάζει δίχτυ να το κρατάει.
Το πρωί πριν πάει στην εκκλησία λούζεται με κρύο νερό.
Το ίδιο έκανε και η γιαγιά μου. Νομίζω ότι είναι κάτι παραδοσιακό που έκαναν οι γυναίκες στην Πόλη παλιά.
:smt023:smt023
μπράβο στην μαμά σου!
στο εμπόριο κυκλοφορούν πλέον και σε λιανική πολλά λάδια(καστορέλαιο,αμυγδαλέλαιο κτλ) ,το δαφνέλαιο μπορει να το φτιάξουμε και μόνοι μας.και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. και στα μαλλιά και στο σώμα.
Το καλύτερο για τα μαλλιά είναι το δενδρολίβανο και το καστορέλαιο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών