Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Φεβ 2019, 01:36

πήζον bot έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:32
Δοκίμασε και με μέλι αν σου λείπει. Το συνήθισα στο 10λεπτο..
Για κανένα τρίμηνο πάλεψα με αϋπνίες, μια κατάσταση που δημιουργήθηκε από την έλλειψη ζάχαρης , από γεύση κανένα πρόβλημα το έχω συνηθήσει και μου αρέσει, μου έφεραν κατά λάθος ένα καφέ μέτριο σε ένα μαγαζί και νόμιζα ότι με δηλητηρίασαν. Πολύ μπλιάχ ήταν, πως τον έπινα έτσι τόσα χρόνια; .
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Φεβ 2019, 01:38

Natasha έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:34
Πάνας έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:29
Natasha έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:27


Και αν όλα αυτά τα συνδυάσουμε και με την Ορθομοριακή Ιατρική και Διατροφή που λέει ΟΧΙ στο κρέας (εντελώς λέμε), ΌΧΙ στα γαλακτοκομικά, ΟΧΙ στην ζάχαρη, τί συμπέρασμα βγάζουμε Πάνα;
Δεν ξέρω

Εγώ πάντως την ζάχαρη την έχω κόψει εδώ και ένα χρόνο, φραπέ σκέτο και γενικά δεν είμαι φαν των γαλακτομικών, κανένα τυράκι που και που. .
Ότι θα έχουμε ψωμόλυσσες (πλάκα).

Δεν τρως ΟΥΤΕ ΜΕΛΙ;;;
Τρώω αλλά σπάνια, φαντάσου καμιά 20αριά κουταλιές τον χρόνο, με τίποτα λουκουμάδες...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 08 Φεβ 2019, 01:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 08 Φεβ 2019, 01:38

Natasha έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:27
Και αν όλα αυτά τα συνδυάσουμε και με την Ορθομοριακή Ιατρική και Διατροφή που λέει ΟΧΙ στο κρέας (εντελώς λέμε), ΌΧΙ στα γαλακτοκομικά, ΟΧΙ στην ζάχαρη, τί συμπέρασμα βγάζουμε Πάνα;
οτι μπορείς να τρώς όλη μέρα με σωληνάκι, σαν τα φυτά. Το άρθρο λέει για τα άγρια ζώα, τους ανθρώπους :003:

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 08 Φεβ 2019, 01:39

Εμένα αυτοί που πίνουν καφέ πικρό μου μοιάζουν εξωγήινοι..

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 08 Φεβ 2019, 01:40

enaon έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:38
Natasha έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:27
Και αν όλα αυτά τα συνδυάσουμε και με την Ορθομοριακή Ιατρική και Διατροφή που λέει ΟΧΙ στο κρέας (εντελώς λέμε), ΌΧΙ στα γαλακτοκομικά, ΟΧΙ στην ζάχαρη, τί συμπέρασμα βγάζουμε Πάνα;
οτι μπορείς να τρώς όλη μέρα με σωληνάκι, σαν τα φυτά. Το άρθρο λέει για τα άγρια ζώα, τους ανθρώπους :003:
:lol::lol:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Φεβ 2019, 01:41

Και η θρησκεία με την νηστεία αυτό προωθεί.. την αυτοφαγία. Τρεις φορές τον χρόνο.


Αλλά πρέπει να τους φοβίσει για το καλό της υγείας τους. Άνθρωποι. ΄Ετσι είναι.
the end

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Φεβ 2019, 01:45

enaon έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:23
Otto Weininger έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:17
Νομίζεις ότι δεν είπε τίποτα περίεργο. Τα καμπανάκια ακούστηκαν νωρίς νωρίς.
που πρόλαβες και το είδες ρε παιδί μου; Και αν βγάλεις το 360 και τον φίλο, πάλι οκ τα λέει για σχόλια σχετικά με το άρθρο. Πες λίγο σοβαρά αν θες, κάθε 24 κάθε 12 ώρες ή κάθε 3 είναι καλύτερο να τρώμε, έχεις διδαχθεί αρκετά για να ξέρεις με σιγουριά να απαντήσεις;
1) Φάνηκε οτι κρασαρει όταν της είπε ο άλλος πως όταν κάπνιζε μπορούσε να μείνει νηστικός περισσότερο. Και εκείνη τον ρώτησε "γιατί". Κι όταν ο έρημος της απάντησε "τι γιατί; γιατί κάπνιζα" εκεινη του απαντάει "αποκλείεται, τότε όσοι δεν καπνίζουν θα πρέπει να είναι χοντροί. Οπότε εκεί την ρώτησα για την ηλικία της. Οι 360 μέρες ήταν απλά το κερασακι που με επιβεβαίωσε λογο μετά.


2) Εχω διδαχθεί αρκετά, για να ξέρω ότι δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτας διότι ζητάς κάτι φιξαρισμενο για όλους.
Το ποσό και το ποτέ θα τρως καθώς και το τι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 08 Φεβ 2019, 01:46

Πάνας έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:41
Και η θρησκεία με την νηστεία αυτό προωθεί.. την αυτοφαγία. Τρεις φορές τον χρόνο.


Αλλά πρέπει να τους φοβίσει για το καλό της υγείας τους. Άνθρωποι. ΄Ετσι είναι.
Ναι, αλλά είπαμε, νηστεία θα πει ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΤΙΠΟΤΑ! Απο το νη και το εσθίω. Ο Χριστός στην έρημο τίποτα δεν έτρωγε. Τα υπολοιπα μάλλον τα θέσπισαν κατ οικονομίαν επειδή δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε πιστά το πρότυπο.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 08 Φεβ 2019, 01:48

Otto Weininger έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:45
enaon έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:23
Otto Weininger έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:17
Νομίζεις ότι δεν είπε τίποτα περίεργο. Τα καμπανάκια ακούστηκαν νωρίς νωρίς.
που πρόλαβες και το είδες ρε παιδί μου; Και αν βγάλεις το 360 και τον φίλο, πάλι οκ τα λέει για σχόλια σχετικά με το άρθρο. Πες λίγο σοβαρά αν θες, κάθε 24 κάθε 12 ώρες ή κάθε 3 είναι καλύτερο να τρώμε, έχεις διδαχθεί αρκετά για να ξέρεις με σιγουριά να απαντήσεις;
1) Φάνηκε οτι κρασαρει όταν της είπε ο άλλος πως όταν κάπνιζε μπορούσε να μείνει νηστικός περισσότερο. Και εκείνη τον ρώτησε "γιατί". Κι όταν ο έρημος της απάντησε "τι γιατί; γιατί κάπνιζα" εκεινη του απαντάει "αποκλείεται, τότε όσοι δεν καπνίζουν θα πρέπει να είναι χοντροί. Οπότε εκεί την ρώτησα για την ηλικία της. Οι 360 μέρες ήταν απλά το κερασακι που με επιβεβαίωσε λογο μετά.


2) Εχω διδαχθεί αρκετά, για να ξέρω ότι δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτας διότι ζητάς κάτι φιξαρισμενο για όλους.
Το ποσό και το ποτέ θα τρως καθώς και το τι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Γιατί σου φανηκε περίεργο αυτό με το κάπνισμα;;;; Καταρχάς ποτέ μου δεν κάπνισα και δεν ξέρω!!!
Μήπως είσαι βρωμοξερόλας και μιλάς έτσι μ αυτό το υφος;;;;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Φεβ 2019, 01:48

Otto Weininger έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:45
Το ποσό και το ποτέ θα τρως καθώς και το τι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Αυτό ακριβώς. Και ίσως είναι και λάθος να ζορίζουμε και τα παιδιά τόσο πολύ με το φαγητό.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Φεβ 2019, 01:51

Natasha έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:46
Πάνας έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:41
Και η θρησκεία με την νηστεία αυτό προωθεί.. την αυτοφαγία. Τρεις φορές τον χρόνο.


Αλλά πρέπει να τους φοβίσει για το καλό της υγείας τους. Άνθρωποι. ΄Ετσι είναι.
Ναι, αλλά είπαμε, νηστεία θα πει ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΤΙΠΟΤΑ! Απο το νη και το εσθίω. Ο Χριστός στην έρημο τίποτα δεν έτρωγε. Τα υπολοιπα μάλλον τα θέσπισαν κατ οικονομίαν επειδή δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε πιστά το πρότυπο.
Μα γιατί έχουμε βάλει στη μέση το "τίποτα", εγώ το είπα χάριν αστειότητας στον εναον. Για κύκλους διατροφής μιλάμε και είδος διατροφής, η νηστεία ανήκει σε αυτούς τους κύκλους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 08 Φεβ 2019, 01:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 08 Φεβ 2019, 01:51

enaon έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:38
Natasha έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:27
Και αν όλα αυτά τα συνδυάσουμε και με την Ορθομοριακή Ιατρική και Διατροφή που λέει ΟΧΙ στο κρέας (εντελώς λέμε), ΌΧΙ στα γαλακτοκομικά, ΟΧΙ στην ζάχαρη, τί συμπέρασμα βγάζουμε Πάνα;
οτι μπορείς να τρώς όλη μέρα με σωληνάκι, σαν τα φυτά. Το άρθρο λέει για τα άγρια ζώα, τους ανθρώπους :003:
Όσον αφορά το αν πρέπει να τρώμε κρέας προτείνω να μην εμπιστευόμαστε γνώμες, σκέψεις, επιστημονικά συμπεράσματα (που τον άλλο μήνα αναθεωρούνται) και λοιπές κουταμάρες των ανθρώπων και να εμπιστευόμαστε τα ίδια τα ζώα.
Μας φοβούνται --------> Τα τρώμε

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 08 Φεβ 2019, 01:52

Πάνας έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:48

Αυτό ακριβώς. Και ίσως είναι και λάθος να ζορίζουμε και τα παιδιά τόσο πολύ με το φαγητό.
Σωστό, τα λιποκύτταρα δημιουργούνται στην μικρή ηλικία και όσο περισσότερο τα ταίζεις, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουν να βγουν χοντρά και έτσι πολύ δύσκολα να χάσουν τα κιλά που πήραν.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 08 Φεβ 2019, 01:52

Natasha έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:48
Otto Weininger έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:45
enaon έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:23


που πρόλαβες και το είδες ρε παιδί μου; Και αν βγάλεις το 360 και τον φίλο, πάλι οκ τα λέει για σχόλια σχετικά με το άρθρο. Πες λίγο σοβαρά αν θες, κάθε 24 κάθε 12 ώρες ή κάθε 3 είναι καλύτερο να τρώμε, έχεις διδαχθεί αρκετά για να ξέρεις με σιγουριά να απαντήσεις;
1) Φάνηκε οτι κρασαρει όταν της είπε ο άλλος πως όταν κάπνιζε μπορούσε να μείνει νηστικός περισσότερο. Και εκείνη τον ρώτησε "γιατί". Κι όταν ο έρημος της απάντησε "τι γιατί; γιατί κάπνιζα" εκεινη του απαντάει "αποκλείεται, τότε όσοι δεν καπνίζουν θα πρέπει να είναι χοντροί. Οπότε εκεί την ρώτησα για την ηλικία της. Οι 360 μέρες ήταν απλά το κερασακι που με επιβεβαίωσε λογο μετά.


2) Εχω διδαχθεί αρκετά, για να ξέρω ότι δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτας διότι ζητάς κάτι φιξαρισμενο για όλους.
Το ποσό και το ποτέ θα τρως καθώς και το τι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Γιατί σου φανηκε περίεργο αυτό με το κάπνισμα;;;; Καταρχάς ποτέ μου δεν κάπνισα και δεν ξέρω!!!
Μήπως είσαι βρωμοξερόλας και μιλάς έτσι μ αυτό το υφος;;;;
δεν είναι το ίδιο αυτοι που δεν καπνίζουν και αυτοί που καπνίζουν και το κόβουν.
το φαγητό αντικαθιστά το τσιγάρο.
στους μη καπνιστές δεν υπάρχει τέτοια σύνδεση.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτοφαγία: η ασιτία κάνει καλό στην υγεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 08 Φεβ 2019, 01:54

Otto Weininger έγραψε:
08 Φεβ 2019, 01:45
2) Εχω διδαχθεί αρκετά, για να ξέρω ότι δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτας διότι ζητάς κάτι φιξαρισμενο για όλους.
Το ποσό και το ποτέ θα τρως καθώς και το τι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
οκ ναι βρε, αλλά ξέρεις τί ρωτάω. Ρωτάω αν έχεις διδαχθεί αρκετά, για να μπορείς σήμερα να κρίνεις αν το άρθρο αυτό μιλάει για κάτι που ήρθε και έφυγε, ή κάτι που θα αλλάξει λίγο την πραγματικότητά μας στο μέλλον.

στο άρθρο στην γιούκι έχει και μερικά πειράματα με ποντίκια, σχετίζει την διαδικασία με τον μυικό ιστό, με διάφορα. Η δική μου αίσθηση της πραγματικότητας είναι οτι πράγματι κάτι συμβαίνει όταν ασκείσαι χωρίς τροφή για λίγες μέρες. Έχεις εμπειρία;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών