Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 09 Ιαν 2020, 17:32

paul25 έγραψε:
22 Ιούλ 2019, 13:52
Γιάννης έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 10:24
paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 13:04


Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
Καλή τύχη φίλε. Εμένα δύο χρόνια με ταλαιπωρεί, και έχω ακόμη δρόμο.
Το ξερω, ολοι οσοι το εχουν παθει το ιδιο πραγμα μου λενε, κανω υπομονη.
:p2: αμα σου αρεσουν τα πειραματα πανω σου......δοκιμασε να κανεις μερικα γυμνασματα οπισθιων κεφαλων των ομων. εαν δεν δεις διαφορα απο την πρωτη δευτερη προπονηση σταματα

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27806
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 09 Ιαν 2020, 17:43

Thor έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:59
GoBack έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:22
Thor έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:07


θλαση και 5 μερες αποκλειεται.
Θες τουλαστιχον 3 βδομαδες αποκατασταση.
Μια μικρη κακωση ειχες ή ειχες τραυματισει το νευρο.
Για 5 μερες δεν μπορουσα να πατησω το ποδι καλα καλα.Προχτες πηγα για πρωτη φορα παλι για χαλαρο τρεξιματακι και καμια διαταση.Δεν νιωθω σιγουρια να το πιεσω ακομα αν και δεν ποναει τιποτα πλεον.
εφοσον δεν σε ποναει,δεν ηταν θλαση.
Η θλαση ειναι οπως το καταγμα στα κοκκαλα,αν την εχεις,την ακους για τα καλα.
Μου γαμας το self diagnosis.21 Δεκεμβρη το επαθα.Για 5 μερες πονουσε και δεν μπορουσα να πατησω το ποδι.Μετα εφυγε ο πονος τελειως και μπορουσα να περπατησω κανονικα.Μετα σταδιακα αρχισα να κανω κινησεις που στην αρχη ηταν επιπονες.Και μετα απο 12 μερες(συνολο 17) μπορεσα να ξεκινησω χαλαρο τρεξιμο χωρις ενοχλησεις.Αν ειναι να ψοφολογαω με μια μικρη κακωση τοσο καιρο δεν μπορω να φανταστω τι θα γινει με τιποτα σοβαροτερο :lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 09 Ιαν 2020, 22:16

Otto Weininger έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:08
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 01:58
Οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχαν μαθει μια ασκηση που επρεπε να ρουφηξουμε γρηγορα αερα και να σφιξουμε ολους τους μυς μας με δυναμη. Το εκανα. Μετα απο λιγο βλεπω τον Αλβανο συμμαθητη μου απο πανω μου να γελαει, εγω σε συγχιση, νομιζα οτι εκανα τουμπες. Μετα καταλαβα οτι λιποθυμησα. Απορω πως δε χτυπησα το κεφαλι μου πεφτωντας.
:smt005::smt005::smt005:

Υπερκουλτουριάρης είχες δίκιο ότι ο φίλος είναι θεότητα.
Ο Ορέστης είναι απίστευτος τύπος! Δεν τον χαρακτηρίζω σαν τρόλ, είναι αληθινός καλλιτέχνης. Τον έχω μεγάλη συμπάθεια, για λίγους το λέω,αλλά αυτόν θα ήθελα να τον γνωρίσω από κοντά.

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιαν 2020, 22:27

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
09 Ιαν 2020, 22:16
Otto Weininger έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:08
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 01:58
Οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχαν μαθει μια ασκηση που επρεπε να ρουφηξουμε γρηγορα αερα και να σφιξουμε ολους τους μυς μας με δυναμη. Το εκανα. Μετα απο λιγο βλεπω τον Αλβανο συμμαθητη μου απο πανω μου να γελαει, εγω σε συγχιση, νομιζα οτι εκανα τουμπες. Μετα καταλαβα οτι λιποθυμησα. Απορω πως δε χτυπησα το κεφαλι μου πεφτωντας.
:smt005::smt005::smt005:

Υπερκουλτουριάρης είχες δίκιο ότι ο φίλος είναι θεότητα.
Ο Ορέστης είναι απίστευτος τύπος! Δεν τον χαρακτηρίζω σαν τρόλ, είναι αληθινός καλλιτέχνης. Τον έχω μεγάλη συμπάθεια, για λίγους το λέω,αλλά αυτόν θα ήθελα να τον γνωρίσω από κοντά.
Τι σε αυτο που εγραψα σε εντυπωσιασε;

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 09 Ιαν 2020, 22:37

Ορεστη ανεκαθεν σε θεωρω απολαυστικη μορφη. Εισαι ενας απο τους 3-4 που με κανουν να μπαινω ακομα στο φορουμ,γιατι πρωτα ειμαι αναγνωστης και μετα συγγραφεας.
Να σαι παντα καλα!

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιαν 2020, 23:51

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
09 Ιαν 2020, 22:37
Ορεστη ανεκαθεν σε θεωρω απολαυστικη μορφη. Εισαι ενας απο τους 3-4 που με κανουν να μπαινω ακομα στο φορουμ,γιατι πρωτα ειμαι αναγνωστης και μετα συγγραφεας.
Να σαι παντα καλα!
Eυχαριστω φιλε, αλλα δε με βοηθας να καταλαβω τι το ξεχωριστο εγραψα. Αν θες, κανε μου τη χαρη να μου εξηγησεις.

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιαν 2020, 01:03

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
09 Ιαν 2020, 22:37
Ορεστη ανεκαθεν σε θεωρω απολαυστικη μορφη. Εισαι ενας απο τους 3-4 που με κανουν να μπαινω ακομα στο φορουμ,γιατι πρωτα ειμαι αναγνωστης και μετα συγγραφεας.
Να σαι παντα καλα!
Για εμενα το φορουμ ηταν θετικο θα ελεγα στο ισοζυγιο, γιατι πηρα συμπαρασταση σε καποιες δυσκολες στιγμες και πηρα καποιες καλες συμβουλες (οπως και κακες) οταν τις χρειαζομουν. Ωστοσο οι σχεσεις που δημιουργουνται εδω ειναι λεπτες κλωστες που τις κοβει ευκολα ενα αερακι. Αυτο δεν εχει καποια επιπτωση στους περισσοτερους, αλλα για καποιον σαν εμενα εχει, γιατι δεν εχω κοινωνικη ζωη και επενδυω εδω συναισθηματικα. Αυτο ειναι κατι που πρεπει να διορθωσω για να προχωρησω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιαν 2020, 01:15

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:57
Ευχαριστώ πολύ. Αλλά για το ταχεία δυστυχώς έχω αρχίσει να χάνω την αισιοδοξία μου.

Δε βλέπω να γλυτώνω αρθροσκόπηση. Θα απολαύσω όλο το πακέτο :cry

Άστα να πάνε.
Perastika.
Εγω πριν 2,5 μηνες αφου τελειωσα ενα τρεξιματακι 5-6 χιλιομετρων εκανα διατασεις, επειτα γυρισα να φυγω αλλα ισα που γραπωσε το πελμα κατω στο τσιμεντο και ενιωσα μια σουβλια στο δεξι μπρος μερους του γονατου. Δεν πριστηκε τιποτα αλλα ενιωθα τον πονο οταν περπατουσαν για 1.5 μηνα. Τωρα δεν το νιωθω οταν περπατω αλλα καποιος στιγμες το αισθανομαι. Καποιος μουπε οτι ηταν υπερδιαταση χιαστου, αλλος μου ειπε οτι ειναι ο μηνισκος (κακωση). Ισως πρεπει σταματησω το τρεξιματακι και να ξεκινησω κολυμβηση.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιαν 2020, 01:22

Οργισμένος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:15
Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:57
Ευχαριστώ πολύ. Αλλά για το ταχεία δυστυχώς έχω αρχίσει να χάνω την αισιοδοξία μου.

Δε βλέπω να γλυτώνω αρθροσκόπηση. Θα απολαύσω όλο το πακέτο :cry

Άστα να πάνε.
Perastika.
Εγω πριν 2,5 μηνες αφου τελειωσα ενα τρεξιματακι 5-6 χιλιομετρων εκανα διατασεις, επειτα γυρισα να φυγω αλλα ισα που γραπωσε το πελμα κατω στο τσιμεντο και ενιωσα μια σουβλια στο δεξι μπρος μερους του γονατου. Δεν πριστηκε τιποτα αλλα ενιωθα τον πονο οταν περπατουσαν για 1.5 μηνα. Τωρα δεν το νιωθω οταν περπατω αλλα καποιος στιγμες το αισθανομαι. Καποιος μουπε οτι ηταν υπερδιαταση χιαστου, αλλος μου ειπε οτι ειναι ο μηνισκος (κακωση). Ισως πρεπει σταματησω το τρεξιματακι και να ξεκινησω κολυμβηση.
Μηνισκος.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιαν 2020, 01:52

Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:22
Οργισμένος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:15
Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:57
Ευχαριστώ πολύ. Αλλά για το ταχεία δυστυχώς έχω αρχίσει να χάνω την αισιοδοξία μου.

Δε βλέπω να γλυτώνω αρθροσκόπηση. Θα απολαύσω όλο το πακέτο :cry

Άστα να πάνε.
Perastika.
Εγω πριν 2,5 μηνες αφου τελειωσα ενα τρεξιματακι 5-6 χιλιομετρων εκανα διατασεις, επειτα γυρισα να φυγω αλλα ισα που γραπωσε το πελμα κατω στο τσιμεντο και ενιωσα μια σουβλια στο δεξι μπρος μερους του γονατου. Δεν πριστηκε τιποτα αλλα ενιωθα τον πονο οταν περπατουσαν για 1.5 μηνα. Τωρα δεν το νιωθω οταν περπατω αλλα καποιος στιγμες το αισθανομαι. Καποιος μουπε οτι ηταν υπερδιαταση χιαστου, αλλος μου ειπε οτι ειναι ο μηνισκος (κακωση). Ισως πρεπει σταματησω το τρεξιματακι και να ξεκινησω κολυμβηση.
Μηνισκος.
Οχι ρε γαμωτο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Ιαν 2020, 02:23

O Υπερκουλτουριάρης δικαιώνεται με κάθε δημοσίευση αυτού του νήματος.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Ιαν 2020, 02:31

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 21:43
Ευχαριστώ.

Καλά, ειδικά deadlift και ότι έχει να κάνει με squats (τα backsquats είναι η αγαπημένη μου άσκηση) είναι θα είναι οι τελευταίες ασκήσεις που θα ξεκινήσω. :lol:

Η ώθηση δίνεται από σημείο πολύ κοντά στο σημείο της ζημιάς. Τρομάζω και στην ιδέα.
Kόψε deadlifts. Αυτή την άσκηση δεν την έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου. Δεν αξίζει (risk/reward ratio).

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 10 Ιαν 2020, 10:26

Οργισμένος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:15
Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:57
Ευχαριστώ πολύ. Αλλά για το ταχεία δυστυχώς έχω αρχίσει να χάνω την αισιοδοξία μου.

Δε βλέπω να γλυτώνω αρθροσκόπηση. Θα απολαύσω όλο το πακέτο :cry

Άστα να πάνε.
Perastika.
Εγω πριν 2,5 μηνες αφου τελειωσα ενα τρεξιματακι 5-6 χιλιομετρων εκανα διατασεις, επειτα γυρισα να φυγω αλλα ισα που γραπωσε το πελμα κατω στο τσιμεντο και ενιωσα μια σουβλια στο δεξι μπρος μερους του γονατου. Δεν πριστηκε τιποτα αλλα ενιωθα τον πονο οταν περπατουσαν για 1.5 μηνα. Τωρα δεν το νιωθω οταν περπατω αλλα καποιος στιγμες το αισθανομαι. Καποιος μουπε οτι ηταν υπερδιαταση χιαστου, αλλος μου ειπε οτι ειναι ο μηνισκος (κακωση). Ισως πρεπει σταματησω το τρεξιματακι και να ξεκινησω κολυμβηση.
Τύπε, ψάξε βρες να πας στον ορθοπεδικό που θα σου και πες του ότι είσαι από μένα.

Είναι ένας Ρουμάνος και λέγεται Κάκοσι Μινίσκου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22897
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Ιαν 2020, 10:29

Κράμπες πάνω στο σεχ πιάνονται ως τραυματισμοί απο γυμναστική?

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 10 Ιαν 2020, 10:30

vantono έγραψε:
10 Ιαν 2020, 10:29
Κράμπες πάνω στο σεχ πιάνονται ως τραυματισμοί απο γυμναστική?
Όχι τύπε, αλλά πρόσεχε μην σε βγάλει για αλλαγή η τύπισσα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών