Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Ιουν 2019, 20:58

paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 13:04
Thor έγραψε:
20 Ιουν 2019, 12:29
ειναι πολυ απλο.
Δοκιμαζεις ολες τις ασκησεις που εκανες και πριν,ηπια,και οποιες σ'ενοχλουν,απλα δεν τις ξανακανεις μεχρι να αναρρωσεις.
Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
Έχω την ίδια πάθηση. Είχα φτάσει σε βαθμό να πονάω όταν κρατούσα το τιμόνι στην οδήγηση. Στην αρχή, ο ιατρός μου συνταγογράφησε ισχυρά αντιφλεγμονώδη και συνέστησε αποχή από γυμναστική που επηρεάζει τον ώμο, για 2 εβδομάδες και βλέπουμε. Μου είπε πως αν ο πόνος συνέχιζε, να έβγαζα μια μαγνητική και να περνούσα να την δει και θα κινούμασταν αναλόγως (θεραπείες με έγχυση του ίδιου του αίματός σου στον ώμο, αφού έχει φυγοκεντριστεί πρώτα και κάτι τέτοια).

Μετά τις 2 εβδομάδες και την τήρηση των οδηγιών του ιατρού, έκανα μερικές συνεδρίες ρεφλεξολογίας με έναν φίλο μου ρεφλεξολόγο - φυσιοθεραπευτή, κατά τις οποίες δάκρυσα από τον πόνο! Ο ίδιος μου συνέστησε και ασκήσεις με λάστιχο για τον ώμο, τις οποίες για αρκετό καιρό τις έκανα πρωί - βράδυ. Είναι οι ασκήσεις για προθέρμανση εκγυμνάσεως στήθους. Τις γνωρίζουν όλοι οι γυμναστές και όσοι ασχολούνται με βάρη σοβαρά. Συνεχίζω να τις κάνω και τώρα σχεδόν καθημερινά και πάντα πριν γυμνάσω το στήθος και τους ώμους.

Είμαι αρκετά καλά, αλλά όποτε αμελώ τις ασκήσεις για κάποιο διάστημα, με θυμάται η τενοντίτιδα. Επίσης, πάντα έχω κάποια ενόχληση όταν γυμνάζω στήθος ή ώμους, αλλά δεν έχω σκοπό τον πρωταθλητισμό και είναι ανεκτός ο πόνος.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 20 Ιουν 2019, 21:07

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:41
Τους τελευταίους μήνες υποφέρω από τον πιο σοβαρό τραυματισμό που έχω υποστεί.

Γυμναστήριο, γυμνάζομαι φανατικά δύο δεκαετίες. Από πέρισυ το Σεπτέμβρη είπα έτσι για αλλαγή να το γυρίσω σε πιο crossfit-like προπονήσεις. Το Φεβρουάριο-Μάρτιο είχα μία ρουτίνα που είχε πολλά box jumps. Πολλές επαναλήψεις, με πολλούς γύρους, αλτήρες στα χέρια κλπ.

Δε κατάλαβα πότε ακριβώς, δεν ένιωσα πόνο αλλά τσίμπησα ένα ράγισμα στο χόνδρο της κνήμης. Στην αρχή δεν έδωσαν σημασία πονούσε λίγο, κυρίως σε ανεβοκατέβασμα σκάλας κσι λίγο στην οδήγηση. Έφτασα να μη μπορώ να ανεβοκατέβω μία σκάλα από τον πόνο.

Τώρα κάνω ενέσεις αυξητικών παραγόντων για την αποκατάσταση της βλάβης. Έχω κάνει τρεις και τώρα ετοιμαζόμουν να κάνω νέα μαγνητική για να δούμε την εξέλιξη με τον γιατρό μου. Ο πόνος είχε εξαφανιστεί για περίπου ένα μήνα αλλά την τελευταία εβδομάδα έχει επιστρέψει. Σπαραδικός και ασήμαντος αλλά αρκετός για να μου υπενθυμίζει ότι το πρόβλημα υπάρχει.

Αυτό όμως που με τρελαίνει δεν είναι ο πόνος αλλά το ότι δε μπορώ να γυμναστώ. Ήταν τρόπος ζωής για εμένα και έχω τρελαθεί, κάθε μέρα δε μπορώ να το χωνέψω.
Δεν μπορείς να κάνεις προπονήσεις για upper body μέχρι να επανέλθεις;

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιουν 2019, 21:25

Feindflug έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:58
[θεραπείες με έγχυση του ίδιου του αίματός σου στον ώμο, αφού έχει φυγοκεντριστεί πρώτα και κάτι τέτοια).


Αυτή ακριβώς είναι η θεραπεία που κάνω εγώ τώρα για το πόδι μου.
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
20 Ιουν 2019, 21:07
εν μπορείς να κάνεις προπονήσεις για upper body μέχρι να επανέλθεις;
Στη θεωρία ναι. Στη πράξη ούτε ολοκληρωμένο ζέσταμα δε μπορώ να κάνω (έκανα πάντα full body ζέσταμα ανεξαρτήτως τι θα δούλευα σε κάθε προπόνηση). Υστερα, σοβαρές ασκήσεις ανεξάρτητα μυϊκής ομάδας απαιτούν σταθερότητα κορμού και συμμετοχή και των ποδιών, από μπάρα - πιέσεις στήθους, στρατιωτικές για ώμους κλπ

Και με φοβίζει το ενδεχόμενο να συμβεί οτιδήποτε και να με ακινητοποιήσει. Με οικογένεια και δουλειά δεν έχω περιθώριο.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 20 Ιουν 2019, 21:31

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 21:25
Στη θεωρία ναι. Στη πράξη ούτε ολοκληρωμένο ζέσταμα δε μπορώ να κάνω (έκανα πάντα full body ζέσταμα ανεξαρτήτως τι θα δούλευα σε κάθε προπόνηση). Υστερα, σοβαρές ασκήσεις ανεξάρτητα μυϊκής ομάδας απαιτούν σταθερότητα κορμού και συμμετοχή και των ποδιών, από μπάρα - πιέσεις στήθους, στρατιωτικές για ώμους κλπ

Και με φοβίζει το ενδεχόμενο να συμβεί οτιδήποτε και να με ακινητοποιήσει. Με οικογένεια και δουλειά δεν έχω περιθώριο.
Δεν είχα ποτέ κάτι παρόμοιο και δεν κατάλαβα πόσο μπορεί να επηρεάσει. Πχ είχα σπάσει ένα δάχτυλο στο πόδι πριν 1 χρόνο αλλά με το που έβγαλα νάρθηκα δεν είχα πρόβλημα να κάνω πχ ohp. Βέβαια ντεντλιφτ κτλ μετά από 2 μήνες.
Όπως και να έχει περαστικά σου, κάνε κουράγιο, άσχημο πράγμα οι τραυματισμοί αλλά αν δεν το βάλεις κάτω θα επανέλθεις καλύτερος!

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιουν 2019, 21:43

Ευχαριστώ.

Καλά, ειδικά deadlift και ότι έχει να κάνει με squats (τα backsquats είναι η αγαπημένη μου άσκηση) είναι θα είναι οι τελευταίες ασκήσεις που θα ξεκινήσω. :lol:

Η ώθηση δίνεται από σημείο πολύ κοντά στο σημείο της ζημιάς. Τρομάζω και στην ιδέα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 20 Ιουν 2019, 22:03

ποσο κοστιζουν οι εγχυσεις αν επιτρεπεται;

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιουν 2019, 22:30

140€ η κάθε μία. Στο ιδιωτικό ιατρείο του γιατρού.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 20 Ιουν 2019, 22:35

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 22:30
140€ η κάθε μία. Στο ιδιωτικό ιατρείο του γιατρού.
Οκ.
Το ξέρουμε φαντάζομαι ότι- αν και διεθνώς δημοφιλείς στο χώρο του ιδιωτικού ιατρείου- ακόμα δεν έχει αποδειχθεί ότι έχουν ουσιαστική θετική δράση;

Μπορεί ίσως στο μέλλον, μπορεί και οχι

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιουν 2019, 22:52

Όχι δε το ξέρω.

Στο συγκεκριμένο γιατί πήγα κατόπιν πολλών θετικών συστάσεων. Μου έδειξε πολλά πριν/μετά videos από ασθενείς του που είχε εφαρμόσει την ίδια μέθοδο και όλοι μιλούσαν για μεγάλη βελτίωση και πολύ λιγότερο πόνο (και μένα με τραβάει video).

Μου το είχε εξηγήσει όμως ότι οι πολλές περιπτώσεις του ήταν γόνατο. Κνήμη / αστράγαλο είχε λίγες περίπτωσεις.

Στην αρχή μου είχε πει ότι το πόδι μου θα ήταν καλύτερο από πριν. Όταν ο πόνος επέμενε μου είπε ότι στόχος ήταν να πονάω πολύ λιγότερο σε σχέση με πριν τις θεραπείες και ότι αν δεν έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα θα πάμε σε αρθροσκόπηση.

Αυτό που με είχε ανησυχήσει πολύ είναι το ότι μου είπε πως αν παραμελούσα τη θεραπεία τελικά θα εξελισσόταν σε αρθρίτιδα.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Ιουν 2019, 23:39

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:41
Τους τελευταίους μήνες υποφέρω από τον πιο σοβαρό τραυματισμό που έχω υποστεί.

Γυμναστήριο, γυμνάζομαι φανατικά δύο δεκαετίες. Από πέρισυ το Σεπτέμβρη είπα έτσι για αλλαγή να το γυρίσω σε πιο crossfit-like προπονήσεις. Το Φεβρουάριο-Μάρτιο είχα μία ρουτίνα που είχε πολλά box jumps. Πολλές επαναλήψεις, με πολλούς γύρους, αλτήρες στα χέρια κλπ.

Δε κατάλαβα πότε ακριβώς, δεν ένιωσα πόνο αλλά τσίμπησα ένα ράγισμα στο χόνδρο της κνήμης. Στην αρχή δεν έδωσαν σημασία πονούσε λίγο, κυρίως σε ανεβοκατέβασμα σκάλας κσι λίγο στην οδήγηση. Έφτασα να μη μπορώ να ανεβοκατέβω μία σκάλα από τον πόνο.

Τώρα κάνω ενέσεις αυξητικών παραγόντων για την αποκατάσταση της βλάβης. Έχω κάνει τρεις και τώρα ετοιμαζόμουν να κάνω νέα μαγνητική για να δούμε την εξέλιξη με τον γιατρό μου. Ο πόνος είχε εξαφανιστεί για περίπου ένα μήνα αλλά την τελευταία εβδομάδα έχει επιστρέψει. Σπαραδικός και ασήμαντος αλλά αρκετός για να μου υπενθυμίζει ότι το πρόβλημα υπάρχει.

Αυτό όμως που με τρελαίνει δεν είναι ο πόνος αλλά το ότι δε μπορώ να γυμναστώ. Ήταν τρόπος ζωής για εμένα και έχω τρελαθεί, κάθε μέρα δε μπορώ να το χωνέψω.
Ποσο σε καταλαβαινω ρε φιλε! Εμενα ο ωμος με πονα και το κακο ειναι οτι ο πονος εμφανιζεται συχνα, διοτι ο ωμος συμμετεχει σε καθε σχεδον καθημερινη κινηση. Σε περιοριζει πολυ στο θεμα της γυμναστικης κανεις πολυ λιγα πραγματα συντηρησης και τραβαει καιρο, πολλοι μου λενε οτι οσο γυμναζεσαι δε θα γιατρευτει ποτε. Καποιοι θεομουρλοι που εχουν το ιδιο προβλημα λενε: "Σιγα μη σταματησω, ας μου καταστραφει τελειως, θα κανω εγχειριση δε με νοιαζει" και σηκωνουν παλι κατι βαρυ, τερατα οι αθεοφοβοι. Να πω εδω πως αυτο το προβλημα το εχουν παρα πολλοι στα γυμναστηρια και τα crossfitαδικα και το αγνοουν για να συνεχισουν οι εγκληματιες.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Ιουν 2019, 23:51

Feindflug έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:58
paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 13:04
Thor έγραψε:
20 Ιουν 2019, 12:29
ειναι πολυ απλο.
Δοκιμαζεις ολες τις ασκησεις που εκανες και πριν,ηπια,και οποιες σ'ενοχλουν,απλα δεν τις ξανακανεις μεχρι να αναρρωσεις.
Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
Έχω την ίδια πάθηση. Είχα φτάσει σε βαθμό να πονάω όταν κρατούσα το τιμόνι στην οδήγηση. Στην αρχή, ο ιατρός μου συνταγογράφησε ισχυρά αντιφλεγμονώδη και συνέστησε αποχή από γυμναστική που επηρεάζει τον ώμο, για 2 εβδομάδες και βλέπουμε. Μου είπε πως αν ο πόνος συνέχιζε, να έβγαζα μια μαγνητική και να περνούσα να την δει και θα κινούμασταν αναλόγως (θεραπείες με έγχυση του ίδιου του αίματός σου στον ώμο, αφού έχει φυγοκεντριστεί πρώτα και κάτι τέτοια).

Μετά τις 2 εβδομάδες και την τήρηση των οδηγιών του ιατρού, έκανα μερικές συνεδρίες ρεφλεξολογίας με έναν φίλο μου ρεφλεξολόγο - φυσιοθεραπευτή, κατά τις οποίες δάκρυσα από τον πόνο! Ο ίδιος μου συνέστησε και ασκήσεις με λάστιχο για τον ώμο, τις οποίες για αρκετό καιρό τις έκανα πρωί - βράδυ. Είναι οι ασκήσεις για προθέρμανση εκγυμνάσεως στήθους. Τις γνωρίζουν όλοι οι γυμναστές και όσοι ασχολούνται με βάρη σοβαρά. Συνεχίζω να τις κάνω και τώρα σχεδόν καθημερινά και πάντα πριν γυμνάσω το στήθος και τους ώμους.

Είμαι αρκετά καλά, αλλά όποτε αμελώ τις ασκήσεις για κάποιο διάστημα, με θυμάται η τενοντίτιδα. Επίσης, πάντα έχω κάποια ενόχληση όταν γυμνάζω στήθος ή ώμους, αλλά δεν έχω σκοπό τον πρωταθλητισμό και είναι ανεκτός ο πόνος.
Μη με απογοητευεις ρε φιλε και ελπιζω σε βελτιωση. Αυτος εδω ο τυπος που εχει το ιδιο προβλημα λεεο πως βελτιωθηκε και απαλλαχτηκε.

«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 21 Ιουν 2019, 00:19

paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 23:51
Feindflug έγραψε:
20 Ιουν 2019, 20:58
paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 13:04


Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
Έχω την ίδια πάθηση. Είχα φτάσει σε βαθμό να πονάω όταν κρατούσα το τιμόνι στην οδήγηση. Στην αρχή, ο ιατρός μου συνταγογράφησε ισχυρά αντιφλεγμονώδη και συνέστησε αποχή από γυμναστική που επηρεάζει τον ώμο, για 2 εβδομάδες και βλέπουμε. Μου είπε πως αν ο πόνος συνέχιζε, να έβγαζα μια μαγνητική και να περνούσα να την δει και θα κινούμασταν αναλόγως (θεραπείες με έγχυση του ίδιου του αίματός σου στον ώμο, αφού έχει φυγοκεντριστεί πρώτα και κάτι τέτοια).

Μετά τις 2 εβδομάδες και την τήρηση των οδηγιών του ιατρού, έκανα μερικές συνεδρίες ρεφλεξολογίας με έναν φίλο μου ρεφλεξολόγο - φυσιοθεραπευτή, κατά τις οποίες δάκρυσα από τον πόνο! Ο ίδιος μου συνέστησε και ασκήσεις με λάστιχο για τον ώμο, τις οποίες για αρκετό καιρό τις έκανα πρωί - βράδυ. Είναι οι ασκήσεις για προθέρμανση εκγυμνάσεως στήθους. Τις γνωρίζουν όλοι οι γυμναστές και όσοι ασχολούνται με βάρη σοβαρά. Συνεχίζω να τις κάνω και τώρα σχεδόν καθημερινά και πάντα πριν γυμνάσω το στήθος και τους ώμους.

Είμαι αρκετά καλά, αλλά όποτε αμελώ τις ασκήσεις για κάποιο διάστημα, με θυμάται η τενοντίτιδα. Επίσης, πάντα έχω κάποια ενόχληση όταν γυμνάζω στήθος ή ώμους, αλλά δεν έχω σκοπό τον πρωταθλητισμό και είναι ανεκτός ο πόνος.
Μη με απογοητευεις ρε φιλε και ελπιζω σε βελτιωση. Αυτος εδω ο τυπος που εχει το ιδιο προβλημα λεεο πως βελτιωθηκε και απαλλαχτηκε.

Δεν θέλω να παρακολουθώ βίντεο αυτού του τύπου και της παρέας του.

Όπως και να 'χει, κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πάρεις γνώμες ιατρών και φυσιοθεραπευτών κι έπειτα να αποφασίσεις.

Στην τελική, είτε θα έχεις τραυματισμούς από την γυμναστική είτε προβλήματα από την καθιστική ζωή. Διάλεξε και πάρε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 21 Ιουν 2019, 12:17

Feindflug έγραψε:
21 Ιουν 2019, 00:19
Δεν θέλω να παρακολουθώ βίντεο αυτού του τύπου και της παρέας του.

Όπως και να 'χει, κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πάρεις γνώμες ιατρών και φυσιοθεραπευτών κι έπειτα να αποφασίσεις.

Στην τελική, είτε θα έχεις τραυματισμούς από την γυμναστική είτε προβλήματα από την καθιστική ζωή. Διάλεξε και πάρε.
Ναι! Ειναι λιγο βλακακος ο τυπος. Εχω παει και σε φυσιοθεραπευτη και κανω και τις ασκησεις με το λαστιχο οι οποιες παραδοξως μου το επιδεινωνουν το χερι και απο εκει που τις εκανα καθημερινα, τις κανω ανα δυο μερες. Ωστοσο μετα απο καθε ασκηση με λαστιχο ο πονος ειναι πιο εντονος παρολο που τις κανω με προσοχη. Τις ασκησεις τις κανω κοντα πεντε μηνες και δεν βλεπω φως στο τουνελ, απορω πως καποιοι λενε οτι τους βοηθησαν, δεν βλεπω κατι τετοιο στη περιπτωση μου.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 21 Ιουν 2019, 14:34

Εγω εχω συμβιβαστει.
Με τα χρονια τροποποιω το τροπο εκγυμνασης μου,για να αποφευγω οσο μπορω τους τραυματισμους.
Δεν ειναι κακο καποια στιγμη,απλα να κανεις συντηρηση και οχι ενδυναμωση.
Καλυτερα να μπορεις να γυμναζεσαι εστω και λιγο,παρα καθολου.
Πριν χρονια μου φαινοταν αδιανοητο να σταματησω το καρατε.
Τελικα το εκανα και μετα απο 13 χρονια στο γυμναστηριο,οπου και δω η προπονηση γινεται ολο και πιο λαιτ,μου δειχνει,οτι ηταν σωστη η αποφαση.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 21 Ιουν 2019, 14:52

Thor έγραψε:
21 Ιουν 2019, 14:34
Εγω εχω συμβιβαστει.
Με τα χρονια τροποποιω το τροπο εκγυμνασης μου,για να αποφευγω οσο μπορω τους τραυματισμους.
Δεν ειναι κακο καποια στιγμη,απλα να κανεις συντηρηση και οχι ενδυναμωση.
Καλυτερα να μπορεις να γυμναζεσαι εστω και λιγο,παρα καθολου.
Πριν χρονια μου φαινοταν αδιανοητο να σταματησω το καρατε.
Τελικα το εκανα και μετα απο 13 χρονια στο γυμναστηριο,οπου και δω η προπονηση γινεται ολο και πιο λαιτ,μου δειχνει,οτι ηταν σωστη η αποφαση.
Καπου εκει εχω καταληξει και εγω πλεον, καλυτερα να γυμναζεσαι ηπια, παρα στα ορια σου και αλλες μλκς. Βεβαια μπορει να μην αναδομησεις το σωμα σου αλλα τουλαχιστον θα εχεις μακροπροθεσμα οφελη χωρις τραυματισμους. Ειναι αμαρτια να τραυματιζεσαι απο τοσο μικρος και να κουβαλας για δεκαετιες το προβλημα και γιατι παρακαλω; Για το τιποτα! Εκτος αν εισαι αθλητης και εχεις στοχο το πρωταθλημα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών