Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 10 Ιαν 2020, 12:23

Οργισμένος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:52
Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:22
Οργισμένος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:15


Perastika.
Εγω πριν 2,5 μηνες αφου τελειωσα ενα τρεξιματακι 5-6 χιλιομετρων εκανα διατασεις, επειτα γυρισα να φυγω αλλα ισα που γραπωσε το πελμα κατω στο τσιμεντο και ενιωσα μια σουβλια στο δεξι μπρος μερους του γονατου. Δεν πριστηκε τιποτα αλλα ενιωθα τον πονο οταν περπατουσαν για 1.5 μηνα. Τωρα δεν το νιωθω οταν περπατω αλλα καποιος στιγμες το αισθανομαι. Καποιος μουπε οτι ηταν υπερδιαταση χιαστου, αλλος μου ειπε οτι ειναι ο μηνισκος (κακωση). Ισως πρεπει σταματησω το τρεξιματακι και να ξεκινησω κολυμβηση.
Μηνισκος.
Οχι ρε γαμωτο.
αν ειναι μηνισκος,δεν μπορεις να τραβηξεις το ποδι σου προς τα πισω.
Δηλαδη η κλασικη ασκηση που κανουμε για τη διαταση του τετρακεφαλου.
Πιανουμε το κουτουπιε μας και τραβαμε προς τα πισω και το γονατο ''κοιταει'' στη γη.
Προσοχη,οχι λοξα,αλλα καθετα στη γη.
Αν τερματισει το ποδι χωρις πονο,δεν ειναι μηνισκος.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 10 Ιαν 2020, 12:27

GoBack έγραψε:
09 Ιαν 2020, 17:43
Thor έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:59
GoBack έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:22


Για 5 μερες δεν μπορουσα να πατησω το ποδι καλα καλα.Προχτες πηγα για πρωτη φορα παλι για χαλαρο τρεξιματακι και καμια διαταση.Δεν νιωθω σιγουρια να το πιεσω ακομα αν και δεν ποναει τιποτα πλεον.
εφοσον δεν σε ποναει,δεν ηταν θλαση.
Η θλαση ειναι οπως το καταγμα στα κοκκαλα,αν την εχεις,την ακους για τα καλα.
Μου γαμας το self diagnosis.21 Δεκεμβρη το επαθα.Για 5 μερες πονουσε και δεν μπορουσα να πατησω το ποδι.Μετα εφυγε ο πονος τελειως και μπορουσα να περπατησω κανονικα.Μετα σταδιακα αρχισα να κανω κινησεις που στην αρχη ηταν επιπονες.Και μετα απο 12 μερες(συνολο 17) μπορεσα να ξεκινησω χαλαρο τρεξιμο χωρις ενοχλησεις.Αν ειναι να ψοφολογαω με μια μικρη κακωση τοσο καιρο δεν μπορω να φανταστω τι θα γινει με τιποτα σοβαροτερο :lol:
εμ τι το περασες το σπορ ρε μαστορα,ειναι βαρια η καλογερικη.
Θελει καλο ζεσταμα πριν,και μετα αποθεραπεια,κι οσο μεγαλωνουμε,μεγαλυτερη ευλαβεια στη τηρηση αυτων.
Ρωτα και μενα,τι τραβαω για να μη τραυματιζομαι.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14891
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιαν 2020, 12:38

vantono έγραψε:
10 Ιαν 2020, 10:29
Κράμπες πάνω στο σεχ πιάνονται ως τραυματισμοί απο γυμναστική?
Που; στον σφιγκτηρα; :lol:
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14891
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιαν 2020, 12:45

Thor έγραψε:
10 Ιαν 2020, 12:23
Οργισμένος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:52
Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιαν 2020, 01:22

Μηνισκος.
Οχι ρε γαμωτο.
αν ειναι μηνισκος,δεν μπορεις να τραβηξεις το ποδι σου προς τα πισω.
Δηλαδη η κλασικη ασκηση που κανουμε για τη διαταση του τετρακεφαλου.
Πιανουμε το κουτουπιε μας και τραβαμε προς τα πισω και το γονατο ''κοιταει'' στη γη.
Προσοχη,οχι λοξα,αλλα καθετα στη γη.
Αν τερματισει το ποδι χωρις πονο,δεν ειναι μηνισκος.
Α μου δινεις ελπιδες.
Δεν εχω καμια απολυτως ενοχληση σε αυτη την ασκηση.
Γενικα τωρα δεν εχω ενοχλησεις στο γονατο ουτε οταν κινουμε ουτε οταν τρεχω, απλα καμια φορα το αισθανομαι ελαφρα οταν πχ γονατιζω να δεσω το παπουτσι του "τραυματισμενου γονατου". Αρα λεμε για υπερδιαταση χιαστου το οποιο μου φαινεται πιο πιθανο-ανκαι δεν εχω γνωσεις- καθως το επαθα τη στηγμη που η πατουσα μου γραπωσε ελαφρα στο εδαφος (σε ενα γκρι παγωμενο πεζοδρομιο μια κοσμοπολιτικης υπεργαμημενης πολης του ανεπτυγμενου ευρωπαικου βορρα) ενω γυρνουσα να αλλαξω κατευθυνση δλδ το αριστερο γονατο εστριψε (λαικιστικα) αριστερα αλλα η πατουσε εμεινε για λιγακι να κοιταζει ευθεια .

Για λεγε.
Παντως οι ενοχλησεις μου πλεον ειναι ελαχιστες και ανεπαισθητες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 10 Ιαν 2020, 12:51

το πιο πιθανο ειναι αυτο που λες και συ.
Αλλα,το σωστο ειναι να πας σε καποιον αθλιατρο,οχι απλο ορθοπεδικο να σε δει.
Αυτος θα σου κανει καποιες ασκησεις και θα καταλαβει τι εχεις.
Το εχω παθει και γω αυτο που λες,αλλα ευτυχως ημουν πιτσιρικας και καλα γυμνασμενος και δεν τραυματιστηκα.
Κολλησε το ποδι μου πανω στο πατωμα,την ωρα που εκανα γυριστη κλωτσια κι επρεπε το ποδι να κανει 180 μοιρες στροφη.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Ιαν 2020, 14:01

Γάταρος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 02:31
Kόψε deadlifts. Αυτή την άσκηση δεν την έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου. Δεν αξίζει (risk/reward ratio).
Ναι, μόνο που ο τύπος προτείνει σαν εναλακτική τα powercleans που είναι ακόμα πιο δύσκολα σαν τεχνική από τα deadlifts και έχουν τον ίδιο ακριβώς κίνδυνο να διαλύσουν την μέση ενός αρχάριου.

Δηλαδή πως το να σηκώσεις σιγά σιγά κιλά από κάτω (deadlift) είναι επικίνδυνο ενώ το να τα σηκώσεις απότομα και να τα εκτοξεύσεις στο στήθος σου (powerclean) είναι ακίνδυνο; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Ιαν 2020, 14:08

break έγραψε:
10 Ιαν 2020, 14:01
Γάταρος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 02:31
Kόψε deadlifts. Αυτή την άσκηση δεν την έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου. Δεν αξίζει (risk/reward ratio).
Ναι, μόνο που ο τύπος προτείνει σαν εναλακτική τα powercleans που είναι ακόμα πιο δύσκολα σαν τεχνική από τα deadlifts και έχουν τον ίδιο ακριβώς κίνδυνο να διαλύσουν την μέση ενός αρχάριου.

Δηλαδή πως το να σηκώσεις σιγά σιγά κιλά από κάτω (deadlift) είναι επικίνδυνο ενώ το να τα σηκώσεις απότομα και να τα εκτοξεύσεις στο στήθος σου (powerclean) είναι ακίνδυνο; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.
Εσύ εστίασε στο risκ/reward ratio. O τύπος συμμετέχει σε διαγωνισμούς strongman και κάνει και ο ίδιος deadlifts. Από την πλευρά σου πιστεύεις ότι αξίζει το ρίσκο σε σχέση με αυτό που θέλεις να πετύχεις;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Ιαν 2020, 14:30

Γάταρος έγραψε:
10 Ιαν 2020, 14:08
Εσύ εστίασε στο risκ/reward ratio. O τύπος συμμετέχει σε διαγωνισμούς strongman και κάνει και ο ίδιος deadlifts. Από την πλευρά σου πιστεύεις ότι αξίζει το ρίσκο σε σχέση με αυτό που θέλεις να πετύχεις;
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι από τις καλύτερες ασκήσεις και αν την κάνεις σωστά δεν έχει κανένα ρίσκο. Η κακή φήμη που έχει αποκτήσει είναι από όσους την κάνουν λάθος.

Στο γυμναστήριο συνέχεια βλέπεις άτομα να κάνουν deadlifts με την μέση καμπούρα, αγκομαχώντας στο όριο του βάρους που αντέχουν και από πάνω να μην δέχονται και συμβουλή από κανένα. Ε όταν με τα χρόνια αυτά τα άτομα κάνουν δισκοκήλες δεν θα τους φταίει η άσκηση αλλά το ξερό τους το κεφάλι.

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 29 Μαρ 2023, 11:37

εχει κανεις αποψη για το ποτε μπορεις να επανελθεις στο γυμναστηριο μετα απο θλαση;

η απαντηση ειναι προφανης, δλδ οταν σταματησει ο πονος, αλλα:

εφαγα θλαση στον τραπεζοειδη που με ξεκ@λιασε στον πονο για πανω απο μηνα, με παυσιπονα και αντιφλεγμονωδη (κατοπιν επισκεψης σε ορθοπεδικο) να μην κανουν τιποτα

τελικα η βελτιωση ηρθε μετα απο σχεδον 1,5 μηνα και εντελως συμπτωματικα με τη ληψη ομοιοπαθητικων (wtf δεν πιστευω καθολου σε αυτα αλλα τεραστια συμπτωση ομολογουμενως)

το θεμα ειναι πως εχω πια σποραδικες μονο μικροενοχλησεις στη διαρκεια της μερας, δλδ πονος σε κλιμακα 1,5/10, που περισσοτερο μου θυμιζουν τον τραυματισμο

το ερωτημα ειναι περιμενω να φυγουν εντελως; κι αν επιμενουν και η λυση ειναι η εκγυμναση, σταδιακα στην αρχη; σκεφτομαι δλδ οτι ο μυς αδυνατισε γιατι παρολο που συμμετειχε παντα στη στηριξη του σωματος εκανε μονο αυτο αφου ο πονος το περασμενο διαστημα ηταν αφορητος

σκεφτομαι δλδ μηπως παραμενω αδικα εκτος γυμναστηριου ή θα ειναι ρισκο να επιστρεψω εστω και σταδιακα με μικρα βαρη υπο τον φοβο υποτροπης

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 29 Μαρ 2023, 14:53

Kotas έγραψε:
29 Μαρ 2023, 11:37
εχει κανεις αποψη για το ποτε μπορεις να επανελθεις στο γυμναστηριο μετα απο θλαση;

η απαντηση ειναι προφανης, δλδ οταν σταματησει ο πονος, αλλα:

εφαγα θλαση στον τραπεζοειδη που με ξεκ@λιασε στον πονο για πανω απο μηνα, με παυσιπονα και αντιφλεγμονωδη (κατοπιν επισκεψης σε ορθοπεδικο) να μην κανουν τιποτα

τελικα η βελτιωση ηρθε μετα απο σχεδον 1,5 μηνα και εντελως συμπτωματικα με τη ληψη ομοιοπαθητικων (wtf δεν πιστευω καθολου σε αυτα αλλα τεραστια συμπτωση ομολογουμενως)

το θεμα ειναι πως εχω πια σποραδικες μονο μικροενοχλησεις στη διαρκεια της μερας, δλδ πονος σε κλιμακα 1,5/10, που περισσοτερο μου θυμιζουν τον τραυματισμο

το ερωτημα ειναι περιμενω να φυγουν εντελως; κι αν επιμενουν και η λυση ειναι η εκγυμναση, σταδιακα στην αρχη; σκεφτομαι δλδ οτι ο μυς αδυνατισε γιατι παρολο που συμμετειχε παντα στη στηριξη του σωματος εκανε μονο αυτο αφου ο πονος το περασμενο διαστημα ηταν αφορητος

σκεφτομαι δλδ μηπως παραμενω αδικα εκτος γυμναστηριου ή θα ειναι ρισκο να επιστρεψω εστω και σταδιακα με μικρα βαρη υπο τον φοβο υποτροπης
Η θλαση,αναλογα και με το βαθμο βεβαια,θελει 3 εβδομαδες πληρους ακινησιας του τραυματισμενου μυ.
Ο μυς για να προστατευτει απο επιδεινωση,κανει συσπαση,μαζευεται,για να μη προκαλειται περαιτερω διαταση και σπασιμο μυικων ινων.
Αυτη η συσπαση δεν φευγει μονη της,θελει ηπια εκγυμναση και καλη προθερμανση.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 29 Μαρ 2023, 15:33

Thor έγραψε:
29 Μαρ 2023, 14:53
Kotas έγραψε:
29 Μαρ 2023, 11:37
εχει κανεις αποψη για το ποτε μπορεις να επανελθεις στο γυμναστηριο μετα απο θλαση;

η απαντηση ειναι προφανης, δλδ οταν σταματησει ο πονος, αλλα:

εφαγα θλαση στον τραπεζοειδη που με ξεκ@λιασε στον πονο για πανω απο μηνα, με παυσιπονα και αντιφλεγμονωδη (κατοπιν επισκεψης σε ορθοπεδικο) να μην κανουν τιποτα

τελικα η βελτιωση ηρθε μετα απο σχεδον 1,5 μηνα και εντελως συμπτωματικα με τη ληψη ομοιοπαθητικων (wtf δεν πιστευω καθολου σε αυτα αλλα τεραστια συμπτωση ομολογουμενως)

το θεμα ειναι πως εχω πια σποραδικες μονο μικροενοχλησεις στη διαρκεια της μερας, δλδ πονος σε κλιμακα 1,5/10, που περισσοτερο μου θυμιζουν τον τραυματισμο

το ερωτημα ειναι περιμενω να φυγουν εντελως; κι αν επιμενουν και η λυση ειναι η εκγυμναση, σταδιακα στην αρχη; σκεφτομαι δλδ οτι ο μυς αδυνατισε γιατι παρολο που συμμετειχε παντα στη στηριξη του σωματος εκανε μονο αυτο αφου ο πονος το περασμενο διαστημα ηταν αφορητος

σκεφτομαι δλδ μηπως παραμενω αδικα εκτος γυμναστηριου ή θα ειναι ρισκο να επιστρεψω εστω και σταδιακα με μικρα βαρη υπο τον φοβο υποτροπης
Η θλαση,αναλογα και με το βαθμο βεβαια,θελει 3 εβδομαδες πληρους ακινησιας του τραυματισμενου μυ.
Ο μυς για να προστατευτει απο επιδεινωση,κανει συσπαση,μαζευεται,για να μη προκαλειται περαιτερω διαταση και σπασιμο μυικων ινων.
Αυτη η συσπαση δεν φευγει μονη της,θελει ηπια εκγυμναση και καλη προθερμανση.
αν καταλαβα καλα θεωρεις οτι αυτη η ενοχληση οφειλεται στη συσπαση του μυος για την αυτοπροστασια του;

οποτε δεν χρειαζεται να εξαλειφθει εντελως και η παραμικρη ενοχληση αλλα μπορω να μπω σταδιακα και με καλο ζεσταμα;

ακινησια δεν μπορουσα να εχω γιατι θα χρειαζοταν μονιμη κατακλιση, οπως ειπα ο τραπεζοειδης προφανως και ενεργοποιουταν διαρκως ακομα και οταν καθομουν σε καρεκλα

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 29 Μαρ 2023, 16:14

Kotas έγραψε:
29 Μαρ 2023, 15:33
Thor έγραψε:
29 Μαρ 2023, 14:53
Kotas έγραψε:
29 Μαρ 2023, 11:37
εχει κανεις αποψη για το ποτε μπορεις να επανελθεις στο γυμναστηριο μετα απο θλαση;

η απαντηση ειναι προφανης, δλδ οταν σταματησει ο πονος, αλλα:

εφαγα θλαση στον τραπεζοειδη που με ξεκ@λιασε στον πονο για πανω απο μηνα, με παυσιπονα και αντιφλεγμονωδη (κατοπιν επισκεψης σε ορθοπεδικο) να μην κανουν τιποτα

τελικα η βελτιωση ηρθε μετα απο σχεδον 1,5 μηνα και εντελως συμπτωματικα με τη ληψη ομοιοπαθητικων (wtf δεν πιστευω καθολου σε αυτα αλλα τεραστια συμπτωση ομολογουμενως)

το θεμα ειναι πως εχω πια σποραδικες μονο μικροενοχλησεις στη διαρκεια της μερας, δλδ πονος σε κλιμακα 1,5/10, που περισσοτερο μου θυμιζουν τον τραυματισμο

το ερωτημα ειναι περιμενω να φυγουν εντελως; κι αν επιμενουν και η λυση ειναι η εκγυμναση, σταδιακα στην αρχη; σκεφτομαι δλδ οτι ο μυς αδυνατισε γιατι παρολο που συμμετειχε παντα στη στηριξη του σωματος εκανε μονο αυτο αφου ο πονος το περασμενο διαστημα ηταν αφορητος

σκεφτομαι δλδ μηπως παραμενω αδικα εκτος γυμναστηριου ή θα ειναι ρισκο να επιστρεψω εστω και σταδιακα με μικρα βαρη υπο τον φοβο υποτροπης
Η θλαση,αναλογα και με το βαθμο βεβαια,θελει 3 εβδομαδες πληρους ακινησιας του τραυματισμενου μυ.
Ο μυς για να προστατευτει απο επιδεινωση,κανει συσπαση,μαζευεται,για να μη προκαλειται περαιτερω διαταση και σπασιμο μυικων ινων.
Αυτη η συσπαση δεν φευγει μονη της,θελει ηπια εκγυμναση και καλη προθερμανση.
αν καταλαβα καλα θεωρεις οτι αυτη η ενοχληση οφειλεται στη συσπαση του μυος για την αυτοπροστασια του;

οποτε δεν χρειαζεται να εξαλειφθει εντελως και η παραμικρη ενοχληση αλλα μπορω να μπω σταδιακα και με καλο ζεσταμα;

ακινησια δεν μπορουσα να εχω γιατι θα χρειαζοταν μονιμη κατακλιση, οπως ειπα ο τραπεζοειδης προφανως και ενεργοποιουταν διαρκως ακομα και οταν καθομουν σε καρεκλα
Καλα τα καταλαβες,απλα επειδη δεν ξερω κατα ποσο τον εχεις επιβαρυνει τον μυ στη διαρκεια των τριων εβδομαδων,δεν μπορω να σου πω με σιγουρια,αν μπορεις να ''μπεις'' σιγα-σιγα τωρα.
Πιο πολυ γινεται εμπειρικα η αποθεραπεια,με τα χρονια δηλαδη,ξερεις ποτε να ''μπεις''.
Μια μαγνητικη δειχνει ακριβως.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 29 Μαρ 2023, 16:34

Thor έγραψε:
29 Μαρ 2023, 16:14
Kotas έγραψε:
29 Μαρ 2023, 15:33
Thor έγραψε:
29 Μαρ 2023, 14:53


Η θλαση,αναλογα και με το βαθμο βεβαια,θελει 3 εβδομαδες πληρους ακινησιας του τραυματισμενου μυ.
Ο μυς για να προστατευτει απο επιδεινωση,κανει συσπαση,μαζευεται,για να μη προκαλειται περαιτερω διαταση και σπασιμο μυικων ινων.
Αυτη η συσπαση δεν φευγει μονη της,θελει ηπια εκγυμναση και καλη προθερμανση.
αν καταλαβα καλα θεωρεις οτι αυτη η ενοχληση οφειλεται στη συσπαση του μυος για την αυτοπροστασια του;

οποτε δεν χρειαζεται να εξαλειφθει εντελως και η παραμικρη ενοχληση αλλα μπορω να μπω σταδιακα και με καλο ζεσταμα;

ακινησια δεν μπορουσα να εχω γιατι θα χρειαζοταν μονιμη κατακλιση, οπως ειπα ο τραπεζοειδης προφανως και ενεργοποιουταν διαρκως ακομα και οταν καθομουν σε καρεκλα
Καλα τα καταλαβες,απλα επειδη δεν ξερω κατα ποσο τον εχεις επιβαρυνει τον μυ στη διαρκεια των τριων εβδομαδων,δεν μπορω να σου πω με σιγουρια,αν μπορεις να ''μπεις'' σιγα-σιγα τωρα.
Πιο πολυ γινεται εμπειρικα η αποθεραπεια,με τα χρονια δηλαδη,ξερεις ποτε να ''μπεις''.
Μια μαγνητικη δειχνει ακριβως.
σωστα, νομιζω ομως πως μια σχετικα ασφαλης λυση θα ειναι να αφησω την πλατη και να ασχοληθω με τις υπολοιπες μυικες ομαδες και με λιγα κιλα αρχικα αφου η πλατη συμμετεχει σε πολλες ασκησεις, οποτε αν διαπιστωσω ενταση της ενοχλησης στην πλατη να διακοψω

ευχαριστω :smt023

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 29 Μαρ 2023, 16:43

Kotas έγραψε:
29 Μαρ 2023, 16:34
Thor έγραψε:
29 Μαρ 2023, 16:14
Kotas έγραψε:
29 Μαρ 2023, 15:33


αν καταλαβα καλα θεωρεις οτι αυτη η ενοχληση οφειλεται στη συσπαση του μυος για την αυτοπροστασια του;

οποτε δεν χρειαζεται να εξαλειφθει εντελως και η παραμικρη ενοχληση αλλα μπορω να μπω σταδιακα και με καλο ζεσταμα;

ακινησια δεν μπορουσα να εχω γιατι θα χρειαζοταν μονιμη κατακλιση, οπως ειπα ο τραπεζοειδης προφανως και ενεργοποιουταν διαρκως ακομα και οταν καθομουν σε καρεκλα
Καλα τα καταλαβες,απλα επειδη δεν ξερω κατα ποσο τον εχεις επιβαρυνει τον μυ στη διαρκεια των τριων εβδομαδων,δεν μπορω να σου πω με σιγουρια,αν μπορεις να ''μπεις'' σιγα-σιγα τωρα.
Πιο πολυ γινεται εμπειρικα η αποθεραπεια,με τα χρονια δηλαδη,ξερεις ποτε να ''μπεις''.
Μια μαγνητικη δειχνει ακριβως.
σωστα, νομιζω ομως πως μια σχετικα ασφαλης λυση θα ειναι να αφησω την πλατη και να ασχοληθω με τις υπολοιπες μυικες ομαδες και με λιγα κιλα αρχικα αφου η πλατη συμμετεχει σε πολλες ασκησεις, οποτε αν διαπιστωσω ενταση της ενοχλησης στην πλατη να διακοψω

ευχαριστω :smt023
Σωστο κι αυτο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών