Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 21 Ιουν 2019, 14:59

ακριβως!
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 21 Ιουν 2019, 20:14

paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 23:39
Ποσο σε καταλαβαινω ρε φιλε! Εμενα ο ωμος με πονα και το κακο ειναι οτι ο πονος εμφανιζεται συχνα, διοτι ο ωμος συμμετεχει σε καθε σχεδον καθημερινη κινηση. Σε περιοριζει πολυ στο θεμα της γυμναστικης κανεις πολυ λιγα πραγματα συντηρησης και τραβαει καιρο, πολλοι μου λενε οτι οσο γυμναζεσαι δε θα γιατρευτει ποτε. Καποιοι θεομουρλοι που εχουν το ιδιο προβλημα λενε: "Σιγα μη σταματησω, ας μου καταστραφει τελειως, θα κανω εγχειριση δε με νοιαζει" και σηκωνουν παλι κατι βαρυ, τερατα οι αθεοφοβοι. Να πω εδω πως αυτο το προβλημα το εχουν παρα πολλοι στα γυμναστηρια και τα crossfitαδικα και το αγνοουν για να συνεχισουν οι εγκληματιες.
Ο Ταλαίπωρος ως επαγγελματίας μπορεί να μας πει αν η αίσθηση μου είναι σωστή: σε γυμναστήρια όλα αυτά τα χρόνια με τη διαφορά τη μεγαλύτερη αναφορά σε πόνους ή τραυματισμούς έχουν οι μυικές ομάδες των ώμων.

Είχα την "τύχη" να δω τραμαυτισμούς σε ώμους από πολύ νωρίς και ήμουν πολύ συντηρητικός με την προπόνηση τους. Επαρκές ζέσταμα (αυτό βέβαια full body πριν από κάθε προπόνηση), προσοχή στην ** τέλεια τεχνική και συντηρητικά κιλά.

Από τις εικόνες που έχω στο μυαλό μου, άνθρωπος με πόνο στον ένα ώμο να προσπαθεί να κάνει πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες και το εύρος κίνησης του πονεμένου ώμου ήταν πολύ μικρότερο.

Τέτοιες περιπτώσεις αν δε τις δεις με το γιατρό σου είσαι εγκληματίας. Πόσο χρονών είσαι (εννοείται αν θες το αναφέρεις); Ρωτάω γιατι αν είσαι μέσης ηλικίας (όπως εγώ, 40) έχεις δει με το γιατρό σου αν έχεις κάποια αρχή αρθρίτιδας στους ώμους σου; Αυτό είχαν διαγνώσει σε συναθλητή στο γυμναστήριο, γι' αυτό στο αναφέρω.

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Ιουν 2019, 23:10

Jack Shephard έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:14
paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 23:39
Ποσο σε καταλαβαινω ρε φιλε! Εμενα ο ωμος με πονα και το κακο ειναι οτι ο πονος εμφανιζεται συχνα, διοτι ο ωμος συμμετεχει σε καθε σχεδον καθημερινη κινηση. Σε περιοριζει πολυ στο θεμα της γυμναστικης κανεις πολυ λιγα πραγματα συντηρησης και τραβαει καιρο, πολλοι μου λενε οτι οσο γυμναζεσαι δε θα γιατρευτει ποτε. Καποιοι θεομουρλοι που εχουν το ιδιο προβλημα λενε: "Σιγα μη σταματησω, ας μου καταστραφει τελειως, θα κανω εγχειριση δε με νοιαζει" και σηκωνουν παλι κατι βαρυ, τερατα οι αθεοφοβοι. Να πω εδω πως αυτο το προβλημα το εχουν παρα πολλοι στα γυμναστηρια και τα crossfitαδικα και το αγνοουν για να συνεχισουν οι εγκληματιες.
Ο Ταλαίπωρος ως επαγγελματίας μπορεί να μας πει αν η αίσθηση μου είναι σωστή: σε γυμναστήρια όλα αυτά τα χρόνια με τη διαφορά τη μεγαλύτερη αναφορά σε πόνους ή τραυματισμούς έχουν οι μυικές ομάδες των ώμων.

Είχα την "τύχη" να δω τραμαυτισμούς σε ώμους από πολύ νωρίς και ήμουν πολύ συντηρητικός με την προπόνηση τους. Επαρκές ζέσταμα (αυτό βέβαια full body πριν από κάθε προπόνηση), προσοχή στην ** τέλεια τεχνική και συντηρητικά κιλά.

Από τις εικόνες που έχω στο μυαλό μου, άνθρωπος με πόνο στον ένα ώμο να προσπαθεί να κάνει πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες και το εύρος κίνησης του πονεμένου ώμου ήταν πολύ μικρότερο.

Τέτοιες περιπτώσεις αν δε τις δεις με το γιατρό σου είσαι εγκληματίας. Πόσο χρονών είσαι (εννοείται αν θες το αναφέρεις); Ρωτάω γιατι αν είσαι μέσης ηλικίας (όπως εγώ, 40) έχεις δει με το γιατρό σου αν έχεις κάποια αρχή αρθρίτιδας στους ώμους σου; Αυτό είχαν διαγνώσει σε συναθλητή στο γυμναστήριο, γι' αυτό στο αναφέρω.
Αν δεν πας σε ψαγμενο ιδιωτη δε βρισκεις λυση. Εμενα μου λενε παντοτε οτιδεν εχω τιποτα. Οταν τραυματισα τον αριστερο ωμο μου ειπαν ρηξη στην αρχη και μετα μου ειπαν οχι. Εχει κρεμασει ομως 1-2 εκατοστα πιο χαμηλα και κανει κρακ ορισμενες φορες. Καλα να μην πω για γονατα, γοφους....

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Ιουν 2019, 23:12

Με βλαστοκύτταρα κάνουν θεραπείες στην ελλάδα; Είχε μια εκπομπή ο τζόε ρόγκαν με ιστορίες από ιδιωτικές κλινικές που αποκαταστήσανε χοντρές ζημιές αθλητών μμα (επιπέδου μπας ράτεν)

(ΥΓ: ωραίος ο τυπάκος στο βίντεο, γιατί τον κράζετε;)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Ιουν 2019, 23:18

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 23:12
Με βλαστοκύτταρα κάνουν θεραπείες στην ελλάδα; Είχε μια εκπομπή ο τζόε ρόγκαν με ιστορίες από ιδιωτικές κλινικές που αποκαταστήσανε χοντρές ζημιές αθλητών μμα (επιπέδου μπας ράτεν)

(ΥΓ: ωραίος ο τυπάκος στο βίντεο, γιατί τον κράζετε;)
Ο μπας εχει σακατεψει τον αυχενα του.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Ιουν 2019, 23:23

Ναι (και) εκεί έχωσε. Λέει από εκεί που δεν μπορούσε να στρίψει (έστριβε μονοκόμματα όλον τον κορμό), τελικά απέκτησε πάλι ευλυγισία - όχι σε πλήρη αποκατάσταση, αλλά πολύ κοντά σε αυτό
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Ιουν 2019, 01:39

Jack Shephard έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:14

Ο Ταλαίπωρος ως επαγγελματίας μπορεί να μας πει αν η αίσθηση μου είναι σωστή: σε γυμναστήρια όλα αυτά τα χρόνια με τη διαφορά τη μεγαλύτερη αναφορά σε πόνους ή τραυματισμούς έχουν οι μυικές ομάδες των ώμων.

Είχα την "τύχη" να δω τραμαυτισμούς σε ώμους από πολύ νωρίς και ήμουν πολύ συντηρητικός με την προπόνηση τους. Επαρκές ζέσταμα (αυτό βέβαια full body πριν από κάθε προπόνηση), προσοχή στην ** τέλεια τεχνική και συντηρητικά κιλά.

Από τις εικόνες που έχω στο μυαλό μου, άνθρωπος με πόνο στον ένα ώμο να προσπαθεί να κάνει πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες και το εύρος κίνησης του πονεμένου ώμου ήταν πολύ μικρότερο.

Τέτοιες περιπτώσεις αν δε τις δεις με το γιατρό σου είσαι εγκληματίας. Πόσο χρονών είσαι (εννοείται αν θες το αναφέρεις); Ρωτάω γιατι αν είσαι μέσης ηλικίας (όπως εγώ, 40) έχεις δει με το γιατρό σου αν έχεις κάποια αρχή αρθρίτιδας στους ώμους σου; Αυτό είχαν διαγνώσει σε συναθλητή στο γυμναστήριο, γι' αυτό στο αναφέρω.
Είμαι 41, ίδια ηλικία είμαστε. Είχα πάει στο γιατρό και μου είχε πει ξεκούραση και να λαμβάνω κάτι αντιφλεγμονώδη, δεν μου πέρασε και πήγα για φυσικοθεραπείες, εκεί έκανα κάτι μασαζ με ηλεκτρομαγνητικούς παλμούς που σου θέρμαιναν το πονεμένο σημείο και ασκήσεις με λάστιχο. Δεν έχω πάει ξανά στο γιατρό διότι ο φυσικοθεραπευτής μου είπε να κάνω για κάποιο διάστημα τις ασκήσεις και στο σπίτι και το καλοκαίρι να πηγαίνω για μπάνιο και να κολυμπώ ελεύθερο, θα μου κάνει καλό και από το φθινόπωρο το ξαναβλέπουμε. Αν ο πόνος συνεχίσει, θα πάω γιατρό πάλι και νομίζω ότι θα μου πει για μαγνητική που δεν έχω βγάλει.

Πάντως είναι μυστήριο λίγο το πότε εμφανίζεται. Εμένα μου εμφανίστηκε μετά απο 10 χρόνια γυμναστικής, έναν άλλο που ξέρω μετά απο 30 χρόνια αφού όμως είχε κάνει μια μικρή παύση τριών χρόνων, γυμναζόταν απο τα 20, σταμάτησε στα 48 χρόνια και ξεκίνησε στα 50, τον έπιασε στα 51 του. Δεν μπορώ να πω πως είναι θέμα απειρίας ή τεχνικής μόνο, σίγουρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες (σταδιακή φθορά, ηλικία, προδιάθεση κλπ) που το κάνουν αναπόφευκτο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13942
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 22 Ιουν 2019, 01:43

Μπορείτε να κάνετε κολύμβηση μέχρι να αναρρωσετε μυϊκά.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Ιουν 2019, 03:55

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 23:23
Ναι (και) εκεί έχωσε. Λέει από εκεί που δεν μπορούσε να στρίψει (έστριβε μονοκόμματα όλον τον κορμό), τελικά απέκτησε πάλι ευλυγισία - όχι σε πλήρη αποκατάσταση, αλλά πολύ κοντά σε αυτό
Aκουγεται τρελο γιατι τα οστα παραμορφωνονται και οι μεσοσπονδυλιοι δισκοι τρυπανε.

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Ιουν 2019, 03:59

Απο οτι ενημερωνομαι γινεται μεγαλη προοδος σε βιολογικα ανταλλακτικα για το σωμα μας αλλα υστερουν οι χειρουργικες πρακτικες.

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Ιουν 2019, 04:01

Φανταστειτε νανομηχανες που θα τρωνε τα φθαρμενα κυτταρα και θα εκτυπωνουν καινουρια.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 10 Ιούλ 2019, 21:39

Επειδή και σε άλλους που έγραψαν εδώ σας έχουν προτείνει θεραπεία με έγχυση αυξητικών παραγόντων, να σας πω την πορεία της δικής μου θεραπείας, απλώς σαν μαρτυρία, όχι κάτι παραπάνω: η μαγνητική που έκανα πριν μία εβδομάδα έδειξε πλήρη αποκατάσταση της βλάβης στο χόνδρο της κνήμης και σε κάποια άλλα οστάρια.

Θα ήμουν τέλεια αλλά έχει μείνει υγρό μέσα στο οστό που από ότι μου είπε ο γιατρός προκαλεί οίδημα, αν και αυτό είναι επίσης μικρότερο. Μου είπε ότι γι' αυτό μπορεί να απαιτηθεί αρθροσκόπηση για τον καθαρισμό του αλλά μου είπε ότι μπορεί να φύγει και χωρίς και τώρα μου έχει δώσει ένα φάρμακο για ένα μήνα που το συνταγογραφούν σε περιπτώσεις οστεοπόρωσης. Ο στόχος είναι κατά το γιατρό να επιφέρει αναστολή στα κύτταρα τα οποία προκαλούν διάβρωση στην οστική μάζα.

Ελπίζω τώρα και με τις διακοπές που ξεκινούν το άλλο δεκαήμερο (=περισσότερη ξεκούραση) να επιτύχω πλήρη αποκατάσταση πριν το Σεπτέμβριο :)

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 10 Ιούλ 2019, 21:43

ερώτηση: τελευταία έχω σακατέψει τον αριστερό καρπό μου (δεν ξέρω πως)
με ενοχλεί όταν κάνω βαρύ πάγκο, στρατιωτικές πιέσεις, shrugs και κυρίως όταν κάνω εκτάσεις πλάγιων δελτοειδών
τι προτείνουν οι ειδικοί;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 10 Ιούλ 2019, 21:50

Σε πονάει στο πάνω ή στο κάτω μέρος του καρπού; Ή δε κάνει διακρίσεις.

Δεν είμαι ειδικός, η μόνη συμβουλή μου και με βάση τη δική μου εμπειρία είναι πήγαινε στο γιατρό σου πριν επιδεινωθεί.

Και ειδικά πάγκο στα όρια σου μη κάνεις χωρίς κάποιον spotter. Μη σε πιάσει π.χ. πόνος όταν ανεβάζεις την μπάρα, χάσεις τον έλεγχο και την φάς κατακέφαλα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 10 Ιούλ 2019, 21:52

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 21:43
ερώτηση: τελευταία έχω σακατέψει τον αριστερό καρπό μου (δεν ξέρω πως)
με ενοχλεί όταν κάνω βαρύ πάγκο, στρατιωτικές πιέσεις, shrugs και κυρίως όταν κάνω εκτάσεις πλάγιων δελτοειδών
τι προτείνουν οι ειδικοί;
Τενοντίτιδα μυρίζομαι, τύπε. Γρήγορα στον ιατρό.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών