Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 14 Φεβ 2019, 15:50

Ειπα να ανοιξω αυτο το νημα διοτι οσοι αθλουμαστε εχουμε τραυματιστει και εχουμε βρεθει σε θεση τι να κανουμε. Εδω λεω να συζηταμε για λυσεις, θεραπειες, ασκησεολογιο κλπ για την αντιμετωπιση τους καθως και την διατηρηση του επιπεδου μας. Αν υπαρχει νημα παρομοιο ας συγχωνευθει.

Αυτη την περιοδο εχω παθει θλαση στους πισω μηριαιους γλουτους ( τουλαχιστον αυτο πιστευω μεχρι να βγαλει την διαγνωση γιατρος) και τωρα αναρωτιεμαι τι ασκησεις για τα ποδια στο γυμναστηριο θα πρεπει να αποφυγω και ποιες να κανω για να διατηρησω και τον τετρακεφαλο μου σε ενα επιπεδο ωστε να μην αφεθει. Οποιος ξερει ας μου πει μια γνωμη.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 02 Μαρ 2019, 15:37

καλησπερα επειδη δεν ξερω πού να ρωτησω, αν μας διαβαζει κανενας νευροχειρουργος/χειρουργος ας μου στειλει ενα πμ
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69623
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Μαρ 2019, 15:40

paul25 έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:50
Ειπα να ανοιξω αυτο το νημα διοτι οσοι αθλουμαστε εχουμε τραυματιστει και εχουμε βρεθει σε θεση τι να κανουμε. Εδω λεω να συζηταμε για λυσεις, θεραπειες, ασκησεολογιο κλπ για την αντιμετωπιση τους καθως και την διατηρηση του επιπεδου μας. Αν υπαρχει νημα παρομοιο ας συγχωνευθει.

Αυτη την περιοδο εχω παθει θλαση στους πισω μηριαιους γλουτους ( τουλαχιστον αυτο πιστευω μεχρι να βγαλει την διαγνωση γιατρος) και τωρα αναρωτιεμαι τι ασκησεις για τα ποδια στο γυμναστηριο θα πρεπει να αποφυγω και ποιες να κανω για να διατηρησω και τον τετρακεφαλο μου σε ενα επιπεδο ωστε να μην αφεθει. Οποιος ξερει ας μου πει μια γνωμη.
Το γυμναστήριο που πας δεν έχει φυσιοθεραπευτή;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 02 Μαρ 2019, 16:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μαρ 2019, 15:40

Το γυμναστήριο που πας δεν έχει φυσιοθεραπευτή;
Πηγαινω σε αυτο που παει ο περισσοτερος κοσμος και τα οποια δεν εχουν φυσικοθεραπευτη.Πιστευω σε πιο ακριβοτερα γουστα να εχει.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 02 Μαρ 2019, 16:27

paul25 έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:50
Ειπα να ανοιξω αυτο το νημα διοτι οσοι αθλουμαστε εχουμε τραυματιστει και εχουμε βρεθει σε θεση τι να κανουμε. Εδω λεω να συζηταμε για λυσεις, θεραπειες, ασκησεολογιο κλπ για την αντιμετωπιση τους καθως και την διατηρηση του επιπεδου μας. Αν υπαρχει νημα παρομοιο ας συγχωνευθει.

Αυτη την περιοδο εχω παθει θλαση στους πισω μηριαιους γλουτους ( τουλαχιστον αυτο πιστευω μεχρι να βγαλει την διαγνωση γιατρος) και τωρα αναρωτιεμαι τι ασκησεις για τα ποδια στο γυμναστηριο θα πρεπει να αποφυγω και ποιες να κανω για να διατηρησω και τον τετρακεφαλο μου σε ενα επιπεδο ωστε να μην αφεθει. Οποιος ξερει ας μου πει μια γνωμη.
Δεν υπάρχουν πισω μηριαιοι γλουτοί.

Είτε εννοείς τους δικέφαλους μηριαίους, είτε τους γλουτιαίους.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 02 Μαρ 2019, 16:33

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:27
paul25 έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:50
Ειπα να ανοιξω αυτο το νημα διοτι οσοι αθλουμαστε εχουμε τραυματιστει και εχουμε βρεθει σε θεση τι να κανουμε. Εδω λεω να συζηταμε για λυσεις, θεραπειες, ασκησεολογιο κλπ για την αντιμετωπιση τους καθως και την διατηρηση του επιπεδου μας. Αν υπαρχει νημα παρομοιο ας συγχωνευθει.

Αυτη την περιοδο εχω παθει θλαση στους πισω μηριαιους γλουτους ( τουλαχιστον αυτο πιστευω μεχρι να βγαλει την διαγνωση γιατρος) και τωρα αναρωτιεμαι τι ασκησεις για τα ποδια στο γυμναστηριο θα πρεπει να αποφυγω και ποιες να κανω για να διατηρησω και τον τετρακεφαλο μου σε ενα επιπεδο ωστε να μην αφεθει. Οποιος ξερει ας μου πει μια γνωμη.
Δεν υπάρχουν πισω μηριαιοι γλουτοί.

Είτε εννοείς τους δικέφαλους μηριαίους, είτε τους γλουτιαίους.
Εχεις δικο τον δικεφαλο μηριαιο εννοουσα
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 02 Μαρ 2019, 16:40

Θα κάνεις εκτάσεις τετρακεφάλων, η οποία είναι άσκηση απομόνωσης. Ωστόσο, με λιγα κιλά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 03 Μαρ 2019, 00:55

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:40
Θα κάνεις εκτάσεις τετρακεφάλων, η οποία είναι άσκηση απομόνωσης. Ωστόσο, με λιγα κιλά.
Ευχαριστώ πολύ! Το ένοιωθα σχεδόν ένα μήνα, αλλά με τον καιρό εξασθένισε και αυτό με έκανε να ησυχάσω πάλι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 03 Μαρ 2019, 01:08

Hey Baby έγραψε:
02 Μαρ 2019, 15:37
καλησπερα επειδη δεν ξερω πού να ρωτησω, αν μας διαβαζει κανενας νευροχειρουργος/χειρουργος ας μου στειλει ενα πμ
Ρωτα εδω
Ειχα περασει παλια ενα κλιματιστικο σε εναν νευροχειρουργο και κατι εμαθα και εγω
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 20 Ιουν 2019, 12:29

paul25 έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:50
Ειπα να ανοιξω αυτο το νημα διοτι οσοι αθλουμαστε εχουμε τραυματιστει και εχουμε βρεθει σε θεση τι να κανουμε. Εδω λεω να συζηταμε για λυσεις, θεραπειες, ασκησεολογιο κλπ για την αντιμετωπιση τους καθως και την διατηρηση του επιπεδου μας. Αν υπαρχει νημα παρομοιο ας συγχωνευθει.

Αυτη την περιοδο εχω παθει θλαση στους πισω μηριαιους γλουτους ( τουλαχιστον αυτο πιστευω μεχρι να βγαλει την διαγνωση γιατρος) και τωρα αναρωτιεμαι τι ασκησεις για τα ποδια στο γυμναστηριο θα πρεπει να αποφυγω και ποιες να κανω για να διατηρησω και τον τετρακεφαλο μου σε ενα επιπεδο ωστε να μην αφεθει. Οποιος ξερει ας μου πει μια γνωμη.
ειναι πολυ απλο.
Δοκιμαζεις ολες τις ασκησεις που εκανες και πριν,ηπια,και οποιες σ'ενοχλουν,απλα δεν τις ξανακανεις μεχρι να αναρρωσεις.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Ιουν 2019, 13:04

Thor έγραψε:
20 Ιουν 2019, 12:29
ειναι πολυ απλο.
Δοκιμαζεις ολες τις ασκησεις που εκανες και πριν,ηπια,και οποιες σ'ενοχλουν,απλα δεν τις ξανακανεις μεχρι να αναρρωσεις.
Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 20 Ιουν 2019, 13:35

paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 13:04
Thor έγραψε:
20 Ιουν 2019, 12:29
ειναι πολυ απλο.
Δοκιμαζεις ολες τις ασκησεις που εκανες και πριν,ηπια,και οποιες σ'ενοχλουν,απλα δεν τις ξανακανεις μεχρι να αναρρωσεις.
Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
Ξεκουραση,δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.
Κι εννοειται φαρμακευτικη αγωγη,αν σου εχει δωσει ο γιατρος.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιουν 2019, 20:41

Τους τελευταίους μήνες υποφέρω από τον πιο σοβαρό τραυματισμό που έχω υποστεί.

Γυμναστήριο, γυμνάζομαι φανατικά δύο δεκαετίες. Από πέρισυ το Σεπτέμβρη είπα έτσι για αλλαγή να το γυρίσω σε πιο crossfit-like προπονήσεις. Το Φεβρουάριο-Μάρτιο είχα μία ρουτίνα που είχε πολλά box jumps. Πολλές επαναλήψεις, με πολλούς γύρους, αλτήρες στα χέρια κλπ.

Δε κατάλαβα πότε ακριβώς, δεν ένιωσα πόνο αλλά τσίμπησα ένα ράγισμα στο χόνδρο της κνήμης. Στην αρχή δεν έδωσαν σημασία πονούσε λίγο, κυρίως σε ανεβοκατέβασμα σκάλας κσι λίγο στην οδήγηση. Έφτασα να μη μπορώ να ανεβοκατέβω μία σκάλα από τον πόνο.

Τώρα κάνω ενέσεις αυξητικών παραγόντων για την αποκατάσταση της βλάβης. Έχω κάνει τρεις και τώρα ετοιμαζόμουν να κάνω νέα μαγνητική για να δούμε την εξέλιξη με τον γιατρό μου. Ο πόνος είχε εξαφανιστεί για περίπου ένα μήνα αλλά την τελευταία εβδομάδα έχει επιστρέψει. Σπαραδικός και ασήμαντος αλλά αρκετός για να μου υπενθυμίζει ότι το πρόβλημα υπάρχει.

Αυτό όμως που με τρελαίνει δεν είναι ο πόνος αλλά το ότι δε μπορώ να γυμναστώ. Ήταν τρόπος ζωής για εμένα και έχω τρελαθεί, κάθε μέρα δε μπορώ να το χωνέψω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 20 Ιουν 2019, 20:45

Περαστικά Τζακ, εύχομαι ταχεία ανάρρωση.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιουν 2019, 20:57

Ευχαριστώ πολύ. Αλλά για το ταχεία δυστυχώς έχω αρχίσει να χάνω την αισιοδοξία μου.

Δε βλέπω να γλυτώνω αρθροσκόπηση. Θα απολαύσω όλο το πακέτο :cry

Άστα να πάνε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών