Πάρεση προσωπικού νεύρου

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 17 Φεβ 2019, 12:02

Ψύξη ίσως? :102:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 17 Φεβ 2019, 12:08

Περαστικά φίλε Nero!!! Εύχομαι ταχεία ανάρρωση το γρηγορότερο δυνατό και σιδερένιος. Να είσαι πάντα καλά και δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που ξανάρθες! :)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Nero

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 17 Φεβ 2019, 12:13

Beria έγραψε:
17 Φεβ 2019, 12:01
Ποια είναι η αιτία της παρεσης;
Δεν ξέρουμε ακόμα και ελπίζω να μην χρειαστεί να μάθω ποτέ γιατί οι πιθανές αιτίες με φοβίζουν λίγο. Ένα ηλεκτρομυογράφημα κάναμε μόνο και μια φυσική εξέταση. Φοβόμουν ότι θα με στείλει για καμιά αξονική αλλά προς ώρας τη γλίτωσα

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 17 Φεβ 2019, 12:24

Πακετάκι . Εύχομαι στο 3 μηνό ν είσαι φρη συμπτωμάτων .
Καλώς ήρθες !! Μη μας θυμάσαι μόνο στα δύσκολα όμως ... έχουμε #ανακεφαλαιοποιησημετσιπρατελοσφλεβαρη2019 :lol:
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 17 Φεβ 2019, 12:25

Θυμάμαι ότι το είχα καταλάβει κάνοντας μπουκωματα με Λιστεριν. Η δεξιά πλευρά του στόματός μου δεν μπορούσε να αντέξει την πίεση. Δοκίμασα ξανά με νερό, τα ιδια. Ε λέω κάτι τρέχει εδώ και πηγα στο γιατρό αμέσως. Μέσα σε 7 μέρες έκανε τον κύκλο του, δηλαδή η δεξιά πλευρά του προσώπου μου ήταν παράλυτη, και μετά την κορτιζόνη έγινα καλά σε περιπου μια βδομάδα. Η χειρότερη αίσθηση ήταν ότι όλα όσα ετρωγα μου φαινόταν εντελως άνοστα.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έφταιξε και το έπαθα.
Ευτυχώς το πρόσωπό μου επανήλθε στο 100%.
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27153
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Φεβ 2019, 12:27

Nero έγραψε:
17 Φεβ 2019, 12:13
Beria έγραψε:
17 Φεβ 2019, 12:01
Ποια είναι η αιτία της παρεσης;
Δεν ξέρουμε ακόμα και ελπίζω να μην χρειαστεί να μάθω ποτέ γιατί οι πιθανές αιτίες με φοβίζουν λίγο. Ένα ηλεκτρομυογράφημα κάναμε μόνο και μια φυσική εξέταση. Φοβόμουν ότι θα με στείλει για καμιά αξονική αλλά προς ώρας τη γλίτωσα
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πράμα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Φεβ 2019, 12:31

Nero έγραψε:
17 Φεβ 2019, 01:48
aka παράλυση bell. Ήμουν σίγουρος ότι παθαίνω εγκεφαλικό. Ήλπιζα τουλάχιστον να τα καρακαρώσω και να μη μείνω φυτό, με κάποια σοβαρή αναπηρία ή ακόμα χειρότερα χάσω νοητικές λειτουργίες. Ο πανικός υποχώρησε κάπως όταν κατάλαβα ότι εκτός από το μισό πρόσωπο που παρέλυσε ξαφνικά δεν υπήρξε καμιά άλλη αλλαγή. Τώρα βαράω σε καθημερινή βάση κάτι ενεσάρες κορτιζόνης και είπα να ξεχάσω τον πόνο μου διαβάζοντας libertarians να χοροπηδάνε απο τη χαρά τους που ο πρόεδρος αναλαμβάνει μέτρα έκτακτης ανάγκης. Δεν απογοητεύτηκα :003:
Περαστικα nero και απο εμενα, μακαρι να μην σε ξαναβρει ποτε τιποτα κακο ξανα. :wave:
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Φεβ 2019, 12:32

Nero έγραψε:
17 Φεβ 2019, 01:48
aka παράλυση bell. Ήμουν σίγουρος ότι παθαίνω εγκεφαλικό. Ήλπιζα τουλάχιστον να τα καρακαρώσω και να μη μείνω φυτό, με κάποια σοβαρή αναπηρία ή ακόμα χειρότερα χάσω νοητικές λειτουργίες. Ο πανικός υποχώρησε κάπως όταν κατάλαβα ότι εκτός από το μισό πρόσωπο που παρέλυσε ξαφνικά δεν υπήρξε καμιά άλλη αλλαγή. Τώρα βαράω σε καθημερινή βάση κάτι ενεσάρες κορτιζόνης και είπα να ξεχάσω τον πόνο μου διαβάζοντας libertarians να χοροπηδάνε απο τη χαρά τους που ο πρόεδρος αναλαμβάνει μέτρα έκτακτης ανάγκης. Δεν απογοητεύτηκα :003:
κακώς πήρες κορτισόνη και κακώς συνεχίζεις να παίρνεις. Το έχω πάθει και εγώ, η κορτιζόνη βοηθάει αν την πάρεις το πρώτο 48ωρο και τέρμα. ΓΙα να το επιβεβαιώσεις πήγαινε και σε άλλους γιατρούς. Κατά τα άλλα το 50% όσων το πάθουν θα δουν σοβαρή βελτίωση τον πρώτο μήνα και θα γίνουν καλά σε ένα 3μηνο, το 85% θα κρατήσει το πολύ ένα 6μηνο και το 95% θα κρατήσει 1χρόνο και υπάρχει ένα 5% που θα έχει κάποια προβλήματα μόνιμα. Αυτό που χρειάζεσαι είναι καλό φαί, σκόρδο, σέλινο. Όταν το έιχα πάθει έτρωγα μισό κιλό τζατζίκι με σέλινο τη μέρα γιατί είχα κλάσει μέντες. Σε ένα μήνα είχε σχεδόν φύγει

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Φεβ 2019, 12:35

Το είχε πάθει μια θεία μου. Πακετάκι. Σε 2 3 μήνες είχε επανέλθει όμως. Συμβουλευσου ειδικό.

Καλώς ήρθες πάλι αδερφέ! Σιδερένιος να είσαι κ θα είσαι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Φεβ 2019, 12:37

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Φεβ 2019, 12:27
Nero έγραψε:
17 Φεβ 2019, 12:13
Beria έγραψε:
17 Φεβ 2019, 12:01
Ποια είναι η αιτία της παρεσης;
Δεν ξέρουμε ακόμα και ελπίζω να μην χρειαστεί να μάθω ποτέ γιατί οι πιθανές αιτίες με φοβίζουν λίγο. Ένα ηλεκτρομυογράφημα κάναμε μόνο και μια φυσική εξέταση. Φοβόμουν ότι θα με στείλει για καμιά αξονική αλλά προς ώρας τη γλίτωσα
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πράμα
δεν υπάρχει γνωστή αιτία, το μόνο που ξέρουν είναι ότι εμφανίζεται συνήθως μετά από σοβαρή ίοση. Εγώ το είχα πάθει ένα μήνα μετά από μια ίωση που με είχε μια βδομάδα τέζα και σε περίοδο που το ανοσοποιητικό μου την είχε ακούσει στέρεο. Για κάποιο λόγο παρουσιάζεται μιε φλεγμονή στο νεύρο κοντά στο αυτί και δεν επιτρέπει την σωστή μεταφορά σήματος.

Φυσικά και εγώ στην αρχή είπα ότι ή έπαθα εγκεφαλικό ή όγκο στον εγκέφαλο. Αλλά ευτυχώς η παράλυση μπελ είναι κάτι εντελώς περαστικό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τον πρώτο μήνα αισθάνεσαι πόνο με το παραμικρό άγγιγμα στο μάγουλο που το έχεις, δεν μπορείς να κλείσεις το ένα σου μάτι οπότε το μπάνιο γίνεται διαδικασία, ξακρίζεις χωρίς λόγο και δεν μπορείς να μιλήσεις κανονικά γιατί δεν ελέγχεις το μισό χείλος

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27153
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Φεβ 2019, 12:40

Θενξ, Δήμο... Περαστικά Νέρο!
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15819
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 17 Φεβ 2019, 12:49

περαστικά φίλε
γερός να 'σαι να μαλώνουμε εδώ μέσα :)



μου κάνει εντύπωση πόσοι το έχετε πάθει ή έχετε γνωστούς που το έπαθαν
πρώτη φορά διαβάζω σχετικά
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 17 Φεβ 2019, 13:17

περαστικά μποη και άσε την καζούρα με τις τάχα ρυτίδες :lol:
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Nero

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 17 Φεβ 2019, 13:19

Μου λέει νοσοκόμα να κάνουμε την ένεση στον κώλο που πονάει λιγότερο. Όχι ευχαριστώ,θα πάρω τον πόνο :lol:

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Πάρεση προσωπικού νεύρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 17 Φεβ 2019, 13:20

Nero έγραψε:
17 Φεβ 2019, 01:48
aka παράλυση bell. Ήμουν σίγουρος ότι παθαίνω εγκεφαλικό. Ήλπιζα τουλάχιστον να τα καρακαρώσω και να μη μείνω φυτό, με κάποια σοβαρή αναπηρία ή ακόμα χειρότερα χάσω νοητικές λειτουργίες. Ο πανικός υποχώρησε κάπως όταν κατάλαβα ότι εκτός από το μισό πρόσωπο που παρέλυσε ξαφνικά δεν υπήρξε καμιά άλλη αλλαγή. Τώρα βαράω σε καθημερινή βάση κάτι ενεσάρες κορτιζόνης και είπα να ξεχάσω τον πόνο μου διαβάζοντας libertarians να χοροπηδάνε απο τη χαρά τους που ο πρόεδρος αναλαμβάνει μέτρα έκτακτης ανάγκης. Δεν απογοητεύτηκα :003:
περαστικα να είναι μωρε
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών