Έλληνες και μαθηματικά

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 22 Οκτ 2021, 11:41

The Age of Aquarius έγραψε:
02 Σεπ 2021, 20:38
Δημοκράτης έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:51
Katia Sycara
:hebit::hebit:
Τιμή μου που δούλεψα μαζί της στο παρελθόν στο λατρεμένο Carnegie Mellon :romance-hearteyes:
Όμως δε μπορεί να καταχωρηθεί ως μαθηματικός, παρόλο που αυτό ήταν το βασικό της πτυχίο. Ακολούθησε εντελώς διαφορετικό δρόμο.
διαβασα το γουικι πεητζ της
https://en.wikipedia.org/wiki/Katia_Sycara
Sycara's group has developed the RETSINA multiagent infrastructure, a toolkit that enables the development of heterogeneous software agents that can dynamically coordinate in open information environments (e.g. the Internet).
#agapo
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 22 Οκτ 2021, 11:42

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:30
Γιατί οι Έλληνες είναι σκραπες στα μαθηματικά; φταίει το χαμηλό iq ή το εκπαιδευτικό σύστημα;
δε μου κάνει εντύπωση η απουσια της ελλαδας απο τη λιστα των πρωτων μεταλλιων οσο απο τη λιστα στην οποια μονο μελος ειναι η βορειος κορεα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Οκτ 2021, 11:56

Lord Brum έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:19
Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Δεν ξερω για τα μαθηματικα τυπε, παντως στη χημεια εισαι πολυ δυνατος
Ήμουν. Πραγματικά.
Είχα δώσει πανελλαδικές σε δύο διαφορετικές κατευθύνσεις.
Στη μία εκ των δύο, έγραψα 19,2 στη Χημεία.
Ωραία χρόνια.

Αργότερα ανακάλυψα ότι η ρακοσυλλεκτική είναι κλάσεις ανώτερη από τις δύο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Οκτ 2021, 12:10

stavmanr έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:56
Lord Brum έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:19
Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Δεν ξερω για τα μαθηματικα τυπε, παντως στη χημεια εισαι πολυ δυνατος
Ήμουν. Πραγματικά.
Είχα δώσει πανελλαδικές σε δύο διαφορετικές κατευθύνσεις.
Στη μία εκ των δύο, έγραψα 19,2 στη Χημεία.
Ωραία χρόνια.

Αργότερα ανακάλυψα ότι η ρακοσυλλεκτική είναι κλάσεις ανώτερη από τις δύο.
Χαχαχα...ό,τι να 'ναι με πατάτες :smt005:
Στις "παραθέσεις" θα πρέπει να είχες πάρει 20!

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5108
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 22 Οκτ 2021, 12:21

Δεν εκανε λαθος στις παραθεσεις. Στους λογαριασμους μπερδεύτηκε.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 22 Οκτ 2021, 12:27

Υδράργυρος έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:43
Στα θρησκευτικά βάλε. Εκεί είναι ξεφτέρια
Πως λεγόντουσαν τα παιδιά του Ισαάκ;
Φαντάζομαι οι Έλληνες θα το ξέρουν αφού είναι ξεφτέρια όπως λες...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Οκτ 2021, 12:32

nick έγραψε:
22 Οκτ 2021, 12:21
Δεν εκανε λαθος στις παραθεσεις. Στους λογαριασμους μπερδεύτηκε.
:lol::lol:
Καλό, αν και δεν το νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 22 Οκτ 2021, 13:11

Υδράργυρος έγραψε:
02 Σεπ 2021, 11:47
Αντί να κάνουνε μαθηματικά κάνουν αρχαία και θρησκευτικά. Χάνουν και τοσες τάξεις με την ιστορική ορθογραφία
ετσι αναπτυσσεται η εθνικη και θρησκευτικη συνειδηση οπως επιτασσει το Συνταγμα

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Οκτ 2021, 14:13

Υδράργυρος έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:04
Βλήμα είσαι αλλά θα σου απαντήσω: Οι Κινέζοι επειδή γράφουν με ιδεογράμματα δεν έχουν ούτε λογοτεχνία ούτε ποίηση ούτε τίποτα από αυτά
Ρε φίλε, αν έχω απαντήσει μία ή δύο φορές σε ποστ σου, είναι ζήτημα...
Αλλά αυτό που έγραψες, είναι από τις πιο δυνατές παπαριές που έχω διαβάσει τόσα χρόνια στα φόρα.

Ώστε οι Κινέζοι, επειδή γράφουν με ιδεογράμματα, δεν έχουν ούτε λογοτεχνία ούτε και ποίησηε;
Και φυσικά θα πιστεύεις πως και όσοι άλλοι λαοί γράφουν με ιδεογράμματα, λόγου χάριν οι Ιάπωνες, δεν θα έχουν ούτε και αυτοί, έτσι;

Τώρα να σε χαρακτηρίσω σκράπα; να σε πω ημιμαθή; να πω ότι είσαι ιδεολογικό πρόβατο που καταπίνει αμάσητο το σανό του κόμματός του;
Πες μου εσύ...

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 22 Οκτ 2021, 16:02

klg έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:23
Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια το πρόβλημα δεν είναι γνωσιολογικό.
Τι θα πει αυτό;

Manolis
Δημοσιεύσεις: 1995
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 22 Οκτ 2021, 17:01

The Age of Aquarius έγραψε:
02 Σεπ 2021, 21:03
Πάντως πέρα από τους κινέζους που παίζουν σε μια κατηγορία μόνοι τους ( :hebit: ), το πρώην ανατολικό μπλοκ εξακολουθεί και κρατάει ψηλά τα σκήπτρα.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι Ουκρανούς που ότι και να τους έδινες το λύνανε. Είχα σκαλώσει μια φορά και ένα καιρό για καμιά βδομάδα σε ένα πρόβλημα και τους είπα να με βοηθήσουν και θα τους κεράσω τα ποτά. Μέσα σε 24 ώρες το χαν λύσει. Σκυλιά μαύρα.
το ότι βρίσκονται ψηλά στη λίστα οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ οφείλεται στα μεταλλια που έπαιρναν επί κομμουνισμού τώρα πλέον έχουν παρακμάσει.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 22 Οκτ 2021, 19:01

Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 16:02
klg έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:23
Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια το πρόβλημα δεν είναι γνωσιολογικό.
Τι θα πει αυτό;
Θα πει ότι δεν είναι το θέμα να γνωρίζεις τι θα βγει αν προσθέσεις δύο "ανόμοια πράγματα", το θέμα είναι πώς θα κατασκεύαζες την άλγεβρα τέτοιων πραγμάτων.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 22 Οκτ 2021, 19:16

Manolis έγραψε:
22 Οκτ 2021, 17:01
The Age of Aquarius έγραψε:
02 Σεπ 2021, 21:03
Πάντως πέρα από τους κινέζους που παίζουν σε μια κατηγορία μόνοι τους ( :hebit: ), το πρώην ανατολικό μπλοκ εξακολουθεί και κρατάει ψηλά τα σκήπτρα.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι Ουκρανούς που ότι και να τους έδινες το λύνανε. Είχα σκαλώσει μια φορά και ένα καιρό για καμιά βδομάδα σε ένα πρόβλημα και τους είπα να με βοηθήσουν και θα τους κεράσω τα ποτά. Μέσα σε 24 ώρες το χαν λύσει. Σκυλιά μαύρα.
το ότι βρίσκονται ψηλά στη λίστα οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ οφείλεται στα μεταλλια που έπαιρναν επί κομμουνισμού τώρα πλέον έχουν παρακμάσει.
Ααα τα μετάλλια τους έκαναν έξυπνους στα μαθηματικά;
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Οκτ 2021, 23:29

Fixer66 έγραψε:
22 Οκτ 2021, 07:34
Είναι εντυπωσιακό το πόσα δε ξέρουμε. Και πόσα θα μπορούσαμε να μάθουμε. 1.000 μέρες 1.000 χρόνια δεν είναι αρκετάαα. Απ' τα άλλα όντα. Πχ σκεφτόμουν το εξής αστείο τις προάλλες. Λέμε σ' ένα παιδί "καλά δε ξέρεις μαθηματικά"; Ξέρεις δε θέλω να σε προσβάλω...και δηλαδή ξέρουμε τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο όμοια πράγματα. Δύο ακέραιους, δύο πραγματικούς αριθμούς ή δύο μιγαδικούς αριθμούς λχ. Ομως τι θα βγεί αν προσθέσουμε δυο ανόμοια πράγματα; Αυτό το γνωρίζουμε; Ε; Ε; Για παράδειγμα ένα Μινόταυρο και μία Μέδουσα. Τι μας κάνει αν προσθέσουμε μια Μέδουσα και έναν Μινόταυρο;

Εγώ λέω: Μέδουσα + Μινόταυρος = ενόχληση.

Αλλάαα...
Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω? Εμείς στο σχολείο δεν μάθαμε μαθηματικά με μήλα αλλά με πορτοκάλια. :)
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Έλληνες και μαθηματικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Οκτ 2021, 10:12

Λοξίας έγραψε:
22 Οκτ 2021, 14:13
Υδράργυρος έγραψε:
02 Σεπ 2021, 12:04
Βλήμα είσαι αλλά θα σου απαντήσω: Οι Κινέζοι επειδή γράφουν με ιδεογράμματα δεν έχουν ούτε λογοτεχνία ούτε ποίηση ούτε τίποτα από αυτά
Ρε φίλε, αν έχω απαντήσει μία ή δύο φορές σε ποστ σου, είναι ζήτημα...
Αλλά αυτό που έγραψες, είναι από τις πιο δυνατές παπαριές που έχω διαβάσει τόσα χρόνια στα φόρα.

Ώστε οι Κινέζοι, επειδή γράφουν με ιδεογράμματα, δεν έχουν ούτε λογοτεχνία ούτε και ποίησηε;
Και φυσικά θα πιστεύεις πως και όσοι άλλοι λαοί γράφουν με ιδεογράμματα, λόγου χάριν οι Ιάπωνες, δεν θα έχουν ούτε και αυτοί, έτσι;

Τώρα να σε χαρακτηρίσω σκράπα; να σε πω ημιμαθή; να πω ότι είσαι ιδεολογικό πρόβατο που καταπίνει αμάσητο το σανό του κόμματός του;
Πες μου εσύ...
Κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντήσω γιατί είσαι στενόμυαλος και μη δεκτικός σε απόψεις διάφορες από αυτό που έχεις στο μυαλό σου.
Τεσπα, την εποχή του Μάρκο Πόλο οι Κινέζοι είχαν πολιτισμική υπεροχή έναντι της δύσης. Με την ανακάλυψη της τυπογραφίας και τη διάδοση της γνώσης στη δύση η υπεροχή αυτή ανατράπηκε, και μερικούς αιώνες μετά η Κίνα είχε τελείως αποικιοποιηθεί από τη δύση.

Μέχρι τη δεκαετία του 70 το 80% των Κινέζων δεν ήξερε πάνω από 200 ιδεογράμματα. Πρακτικά αγράμματοι. Και σήμερα για να αρχίσεις να διαβάζεις απλά κείμενα πρέπει να ξέρεις 3000 ιδεογράμματα. Και μέχρι εκεί φτάνει η γνώση της μεγάλης πλειοψηφίας των Κινέζων.
Η γραφή με ιδεογράμματα δε δίνει εργαλεία στο λογοτέχνη, ούτε βοηθάει στη διάδοση στις πλατιές μάζες, τουλάχιστον όπως τα ξέρουμε στη δύση. Για αυτό το λόγο πολλά έθνη έχουν εγκαταλείψει τα ιδεογράμματα, όπως οι Μογγόλοι, οι Καζάχοι, οι Βιετναμέζοι. Αλλά και όσοι συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν κάνουν απλοποιήσεις και εισάγουν υβριδικές γραφές με συνδυασμό φωνητικών χαρακτήρων και ιδεογραμμάτων. Οι Μογγόλοι είχαν μεγάλη ανάπτυξη στην ποίηση και τη λογοτεχνία από τότε που αντικατέστησαν την κινέζικη γραφή με το κυριλλικό αλφάβητο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών