To νήμα των ΑΠΕ

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Νοέμ 2022, 13:38

Ασέβαστος έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 11:07
κοστος για 3kw πρεπει να ειναι κατω απο πεντοχιλιαρο, εχω καιρο να κοιταξω τιμες. ισως αλλα τοσα για μπαταρια, η και χωρις, με net metering.
12 χιλιαρικάκια, μαζί με την μπαταρία, την εγκατάσταση και το αυτόματο (ομαλό) σύστημα εκτροπής με το σύστημα της ΔΕΗ...
Ζωή μπαταρίας όχι πάνω από 10 χρόνια...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Νοέμ 2022, 08:41

OANNHSEA έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 13:38
Ασέβαστος έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 11:07
κοστος για 3kw πρεπει να ειναι κατω απο πεντοχιλιαρο, εχω καιρο να κοιταξω τιμες. ισως αλλα τοσα για μπαταρια, η και χωρις, με net metering.
12 χιλιαρικάκια, μαζί με την μπαταρία, την εγκατάσταση και το αυτόματο (ομαλό) σύστημα εκτροπής με το σύστημα της ΔΕΗ...
Ζωή μπαταρίας όχι πάνω από 10 χρόνια...

.
https://www.mipesun.gr/%CF%80%CE%B1%CE% ... tering.htm

3αρι ξεκινα απο 5κ. μπαταριες δεν χρειαζονται στο νετ μετερινκ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 10 Νοέμ 2022, 10:37

Ασέβαστος έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 08:41
OANNHSEA έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 13:38
Ασέβαστος έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 11:07
κοστος για 3kw πρεπει να ειναι κατω απο πεντοχιλιαρο, εχω καιρο να κοιταξω τιμες. ισως αλλα τοσα για μπαταρια, η και χωρις, με net metering.
12 χιλιαρικάκια, μαζί με την μπαταρία, την εγκατάσταση και το αυτόματο (ομαλό) σύστημα εκτροπής με το σύστημα της ΔΕΗ...
Ζωή μπαταρίας όχι πάνω από 10 χρόνια...

.
https://www.mipesun.gr/%CF%80%CE%B1%CE% ... tering.htm

3αρι ξεκινα απο 5κ. μπαταριες δεν χρειαζονται στο νετ μετερινκ.
Πρώτον δεν γράφει εάν είναι μέσα στην τιμή η τοποθέτηση.
Δεύτερον, 3 Kw χωρίς μπαταρία είναι απελπιστικά λίγα.
Τρίτον, το σύστημα αυτόματης αλλαγής με το δίκτυο της ΔΕΗ κοστίζει.
Τέταρτον, χωρίς μπαταρία το βράδυ τι θα κάνει; Θα χρησιμοποιεί φανούς λαδιού ή θα ουρλιάζει στο φεγγάρι;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Νοέμ 2022, 11:57

OANNHSEA έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 10:37

Τέταρτον, χωρίς μπαταρία το βράδυ τι θα κάνει; Θα χρησιμοποιεί φανούς λαδιού ή θα ουρλιάζει στο φεγγάρι;
πιστευα οτι εισαι ενημερωμενος.

γκουγκλισε net metering και ξαναελα με τον κηδεμονα σου.

εχει και ετοιμα, με εγκατασταση

https://www.mp-energy.gr/%CF%80%CF%81%C ... CE%B7.html

βρισκεις και φτηνοτερα

https://www.eshops.gr/%CF%84%CE%B9%CE%B ... -440-watt/

εχει και calculator, γιο οτι μεγεθη θες

https://www.solaire.gr/net-metering/ypo ... ikies.html
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 10 Νοέμ 2022, 12:57

Εγώ Net meterimg δεν θα έβαζα σε καμία περίπτωση...
Ρώτα όσους έχουν βάλει και θα δεις, αν δεν έχεις καταλάβει μόνος σου...
Εκτός εάν στο μέλλον αλλάξει η νομοθεσία.

Επίσης στην δεύτερη εταιρεία που έβαλες, το κόστος για 4Mw είναι σημαντικό αυξημένο λόγω εγκατάστασης...

Σου το ξαναγράφω: το έχω ψάξει και η καλύτερη πρόταση που είχα είναι 12 χιλιάρικα για 3Kw, με την εγκατάσταση, την μπαταρία και την εναλλαγή με το δίκτυο της ΔΕΗ. Εγώ πάντως θα περιμένω λίγα χρόνια για να δω τι τιμές σύμφωνα με την κιλοβατώρα για να αγοράσω ένα σύστημα.

ΥΓ
Επειδή έχω θέση για παρκάρισμα στο σπίτι, έψαξα να δω και πόσο κοστίζει το σύστημα ταχείας φόρτισης ενός ηλεκτρικού αυτοκινήτου. Εκεί παίζει το θέμα και είναι αρκετά πιο οικονομικό να το φορτίζεις με απλή οικιακή σύνδεση - που εννοείται θα συνδέεται στο σύστημα του Φ/Β.

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Νοέμ 2022, 14:28

OANNHSEA έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 12:57
Εγώ Net meterimg δεν θα έβαζα σε καμία περίπτωση...
Ρώτα όσους έχουν βάλει και θα δεις, αν δεν έχεις καταλάβει μόνος σου...
εχω ρωτησει, αποσβεση στην 5ετια.

εσυ μη βαζεις :102: γουστα ειναι αυτα. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 10 Νοέμ 2022, 18:37

Ασέβαστος έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:28
OANNHSEA έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 12:57
Εγώ Net meterimg δεν θα έβαζα σε καμία περίπτωση...
Ρώτα όσους έχουν βάλει και θα δεις, αν δεν έχεις καταλάβει μόνος σου...
εχω ρωτησει, αποσβεση στην 5ετια.

εσυ μη βαζεις :102: γουστα ειναι αυτα. :003:
Δηλαδή εσύ στην πενταετία δίνεις 8000 ευρώ ρεύμα συν το πάγιο και τα σταθερά στη ΔΕΗ;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 30 Νοέμ 2022, 10:31

ΑΠΕ: Πρώτη πηγή ενέργειας στην Ελλάδα το 10μηνο Ιανουαρίου – Οκτωβρίου
Εικόνα
https://news.b2green.gr/26793/%ce%b1%cf ... %b1-%cf%84

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 13 Δεκ 2022, 10:46

Ελήφθη η τελική επενδυτική απόφαση και ξεκινά η κατασκευή του «Holland Hydrogen I». Είναι το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής υδρογόνου της Ευρώπης από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Εικόνα
https://ecopress.gr/i-megalyteri-monada ... zNQB-bhdR0

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Δεκ 2022, 18:58

OANNHSEA έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 14:38
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 14:31
Η συνωμοσία των "απείθαρχων τριτοκοσμικών" είναι μια μπαρούφα ολκής. Οι εκπομπές CO2 είναι αρθροιστικες, προφανώς και θα πρέπει πρώτα να κάνουν τη μετάβαση οι ιστορικοί ρυπαντές, ενώ οι πιο πρόσφατοι θα πρέπει να έχουν περισσότερο χρόνο, αφού και λιγότερο υπεύθυνοι είναι, και λιγοτερους πόρους έχουν για τη μετάβαση. Αυτά έχουν αναγνωριστεί σε όλες τις διεθνείς συμφωνίες ως αναπόσπαστο τμήμα της δίκαιης κατανομής της προσπάθειας.
Αλήθεια;;;
Για πες μου πόσο CO2 παράγει η Ελλάδα κατά άτομο από τα εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με άνθρακα και πόσο ο ΒΟΘΡΟΣ της Κίνας;

.
Ναι αλλα η Ελλαδα (μαζι με αλλες δυτικες χωρες) εχει μεταφερει ολη τη βιομηχανικη παραγωγη της στην Κινα.

Για να εφτιαχνες κι εσυ ολες αυτες τις μαλακιες να δούμε αν θα την έβγαζες με φωτοβολταϊκά (που ακόμα κι αυτα εκεί φτιαχνονται).

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 20 Δεκ 2022, 18:46

foscilis έγραψε:
13 Δεκ 2022, 18:58
OANNHSEA έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 14:38
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 14:31
Η συνωμοσία των "απείθαρχων τριτοκοσμικών" είναι μια μπαρούφα ολκής. Οι εκπομπές CO2 είναι αρθροιστικες, προφανώς και θα πρέπει πρώτα να κάνουν τη μετάβαση οι ιστορικοί ρυπαντές, ενώ οι πιο πρόσφατοι θα πρέπει να έχουν περισσότερο χρόνο, αφού και λιγότερο υπεύθυνοι είναι, και λιγοτερους πόρους έχουν για τη μετάβαση. Αυτά έχουν αναγνωριστεί σε όλες τις διεθνείς συμφωνίες ως αναπόσπαστο τμήμα της δίκαιης κατανομής της προσπάθειας.
Αλήθεια;;;
Για πες μου πόσο CO2 παράγει η Ελλάδα κατά άτομο από τα εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με άνθρακα και πόσο ο ΒΟΘΡΟΣ της Κίνας;

.
Ναι αλλα η Ελλαδα (μαζι με αλλες δυτικες χωρες) εχει μεταφερει ολη τη βιομηχανικη παραγωγη της στην Κινα.

Για να εφτιαχνες κι εσυ ολες αυτες τις μαλακιες να δούμε αν θα την έβγαζες με φωτοβολταϊκά (που ακόμα κι αυτα εκεί φτιαχνονται).

Πρώτον, πήγαν την παραγωγή στην Κϊνα και οι δουλειές στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ μειώθηκαν δραματικά.
Άρα μας γαμάνε δύο φορές - και μας παίρνουν τις δουλειές, και μας βάζουν να πληρώσουμε κερατιάτικα!!!

Δεύτερον χέστικα εάν η Κίνα παράγει η όχι προϊόντα!!!
Εάν θέλει να παράγει, τότε θα μειώσει την παραγωγή CO2 ή θα την πάρει ο διάολος!!!
Το ίδιο με την Κίνα, το Βιετνάμ και τις άλλες χώρες στις οποίες κατευθύνεται η παραγωγή!!!
Δεν θα φτύνω εγώ αίμα για να πληρώνω τεράστια ποσά, έτσι ώστε να αποκτά δύναμη η κάθε κωλοχώρα και να πάνω να βγάζουν γλώσσα!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Δεκ 2022, 19:39

OANNHSEA έγραψε:
20 Δεκ 2022, 18:46
foscilis έγραψε:
13 Δεκ 2022, 18:58
OANNHSEA έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 14:38


Αλήθεια;;;
Για πες μου πόσο CO2 παράγει η Ελλάδα κατά άτομο από τα εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με άνθρακα και πόσο ο ΒΟΘΡΟΣ της Κίνας;

.
Ναι αλλα η Ελλαδα (μαζι με αλλες δυτικες χωρες) εχει μεταφερει ολη τη βιομηχανικη παραγωγη της στην Κινα.

Για να εφτιαχνες κι εσυ ολες αυτες τις μαλακιες να δούμε αν θα την έβγαζες με φωτοβολταϊκά (που ακόμα κι αυτα εκεί φτιαχνονται).

Πρώτον, πήγαν την παραγωγή στην Κϊνα και οι δουλειές στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ μειώθηκαν δραματικά.
Άρα μας γαμάνε δύο φορές - και μας παίρνουν τις δουλειές, και μας βάζουν να πληρώσουμε κερατιάτικα!!!

Δεύτερον χέστικα εάν η Κίνα παράγει η όχι προϊόντα!!!
Εάν θέλει να παράγει, τότε θα μειώσει την παραγωγή CO2 ή θα την πάρει ο διάολος!!!
Το ίδιο με την Κίνα, το Βιετνάμ και τις άλλες χώρες στις οποίες κατευθύνεται η παραγωγή!!!
Δεν θα φτύνω εγώ αίμα για να πληρώνω τεράστια ποσά, έτσι ώστε να αποκτά δύναμη η κάθε κωλοχώρα και να πάνω να βγάζουν γλώσσα!!!

.
Ναι ρε παιδι μου αλλα εννοω οταν παιρνεις πχ ψαρι και το περιτυλιγμα εχει φτιαχτει στην κινα, αυτο εχει καποιες εκπομπες κο2 που ναι μεν προσμετρωνται στην κινα αλλα ουσιαστικα ειναι δικες σου. Δεν τους επιασε ιδιαιτερη καβλα να εκπεμπουν κο2 γιατι ετσι. Απλως η βιομηχανικη παραγωγη μετακινηθηκε εκει.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 20 Δεκ 2022, 21:02

foscilis έγραψε:
20 Δεκ 2022, 19:39
Ναι ρε παιδι μου αλλα εννοω οταν παιρνεις πχ ψαρι και το περιτυλιγμα εχει φτιαχτει στην κινα, αυτο εχει καποιες εκπομπες κο2 που ναι μεν προσμετρωνται στην κινα αλλα ουσιαστικα ειναι δικες σου. Δεν τους επιασε ιδιαιτερη καβλα να εκπεμπουν κο2 γιατι ετσι. Απλως η βιομηχανικη παραγωγη μετακινηθηκε εκει.
Δηλαδή π.χ. το λάδι που εξάγουμε. Οι εκπομπές CO2 είναι της Ελλάδας, άσχετα εάν το καταναλώνει Σουηδός... Μμμμ...
Μόνο που είναι οι κινέζοι πολίτες οι οποίοι ωφελούνται από αυτό - έχουν δουλειά - και αυτοί πρέπει να πληρώσουν.
Αλλιώς...
Μπορούν να κάτσουν μέσα σε καλύβες από μπαμπού, χωρίς ηλεκτρικό ή άλλες "πολυτέλειες", να τρώνε ότι παράγουν και να μην τους ζητά κανείς να πληρώσουν για το περιβάλλον - ή ακόμα χειρότερα για την παραγωγή αγροκτηνοτροφικών προϊόντων!!!
Και να πληρώνω εγώ που θα τα παράγω...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2022, 23:45

OANNHSEA έγραψε:
20 Δεκ 2022, 21:02
foscilis έγραψε:
20 Δεκ 2022, 19:39
Ναι ρε παιδι μου αλλα εννοω οταν παιρνεις πχ ψαρι και το περιτυλιγμα εχει φτιαχτει στην κινα, αυτο εχει καποιες εκπομπες κο2 που ναι μεν προσμετρωνται στην κινα αλλα ουσιαστικα ειναι δικες σου. Δεν τους επιασε ιδιαιτερη καβλα να εκπεμπουν κο2 γιατι ετσι. Απλως η βιομηχανικη παραγωγη μετακινηθηκε εκει.
Δηλαδή π.χ. το λάδι που εξάγουμε. Οι εκπομπές CO2 είναι της Ελλάδας, άσχετα εάν το καταναλώνει Σουηδός... Μμμμ...
Μόνο που είναι οι κινέζοι πολίτες οι οποίοι ωφελούνται από αυτό - έχουν δουλειά - και αυτοί πρέπει να πληρώσουν.
Αλλιώς...
Μπορούν να κάτσουν μέσα σε καλύβες από μπαμπού, χωρίς ηλεκτρικό ή άλλες "πολυτέλειες", να τρώνε ότι παράγουν και να μην τους ζητά κανείς να πληρώσουν για το περιβάλλον - ή ακόμα χειρότερα για την παραγωγή αγροκτηνοτροφικών προϊόντων!!!
Και να πληρώνω εγώ που θα τα παράγω...

.
Αν το πας σε προσωπικό επίπεδο "αυτός και εγώ", εσύ πολύ περισσότερο CO2 εκπέμπεις (το ανα κεφαλή που σου αναλογεί).
Οπότε άστο καλύτερα, γύρνα το πάλι σε χώρες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: To νήμα των ΑΠΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Δεκ 2022, 17:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Δεκ 2022, 23:45
OANNHSEA έγραψε:
20 Δεκ 2022, 21:02
foscilis έγραψε:
20 Δεκ 2022, 19:39
Ναι ρε παιδι μου αλλα εννοω οταν παιρνεις πχ ψαρι και το περιτυλιγμα εχει φτιαχτει στην κινα, αυτο εχει καποιες εκπομπες κο2 που ναι μεν προσμετρωνται στην κινα αλλα ουσιαστικα ειναι δικες σου. Δεν τους επιασε ιδιαιτερη καβλα να εκπεμπουν κο2 γιατι ετσι. Απλως η βιομηχανικη παραγωγη μετακινηθηκε εκει.
Δηλαδή π.χ. το λάδι που εξάγουμε. Οι εκπομπές CO2 είναι της Ελλάδας, άσχετα εάν το καταναλώνει Σουηδός... Μμμμ...
Μόνο που είναι οι κινέζοι πολίτες οι οποίοι ωφελούνται από αυτό - έχουν δουλειά - και αυτοί πρέπει να πληρώσουν.
Αλλιώς...
Μπορούν να κάτσουν μέσα σε καλύβες από μπαμπού, χωρίς ηλεκτρικό ή άλλες "πολυτέλειες", να τρώνε ότι παράγουν και να μην τους ζητά κανείς να πληρώσουν για το περιβάλλον - ή ακόμα χειρότερα για την παραγωγή αγροκτηνοτροφικών προϊόντων!!!
Και να πληρώνω εγώ που θα τα παράγω...

.
Αν το πας σε προσωπικό επίπεδο "αυτός και εγώ", εσύ πολύ περισσότερο CO2 εκπέμπεις (το ανα κεφαλή που σου αναλογεί).
Οπότε άστο καλύτερα, γύρνα το πάλι σε χώρες.

Μην βάζεις στοίχημα, θα το χάσεις...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών