Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41945
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Μάιος 2024, 15:04

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Μάιος 2024, 13:40
hellegennes έγραψε:
29 Μάιος 2024, 13:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Μάιος 2024, 13:20

Η ικανότητα εκτόξευσης είναι μια υποδομή. Το τι εκτοξεύουν είναι άσχετο metric. Αν η Ευρώπη είναι between jobs δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεται, θα βγεί και του χρόνου διάγραμμα.
Τι είναι αυτά που λες; Το ίδιο είναι να εκτοξεύεις δορυφόρους που κοστίζουν 5 χιλιάρικα με assembly μιας εβδομάδας με διαστημικό τηλεσκόπιο 10 δισεκατομμυρίων που πήρε 25 χρόνια για να φτιαχτεί;

Τι άσχετο metric και κουραφέξαλα;

Είναι σαν να λες ότι ο τοπικός εργολάβος που ανέβασε 100 οικοδομές έχει σημαντικότερα credentials από τον κατασκευαστή του Μπουρτζ Χαλίφα.
Όχι καμία σχέση. Είναι σα να σου λέω μπορώ να στείλω χίλια πλοία αύριο όπου θέλω και να μου λες ναι αλλά εγώ μπορώ να στείλω ένα πλοίο με τη Μόνα Λίζα.

Υποδομή.
Όχι, είναι σαν να μου λες χίλια πλοία και να εννοείς ψαροκάικα και να το συγκρίνεις με το υπερωκεάνειό μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Μάιος 2024, 15:16

hellegennes έγραψε:
29 Μάιος 2024, 15:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Μάιος 2024, 13:40
hellegennes έγραψε:
29 Μάιος 2024, 13:36


Τι είναι αυτά που λες; Το ίδιο είναι να εκτοξεύεις δορυφόρους που κοστίζουν 5 χιλιάρικα με assembly μιας εβδομάδας με διαστημικό τηλεσκόπιο 10 δισεκατομμυρίων που πήρε 25 χρόνια για να φτιαχτεί;

Τι άσχετο metric και κουραφέξαλα;

Είναι σαν να λες ότι ο τοπικός εργολάβος που ανέβασε 100 οικοδομές έχει σημαντικότερα credentials από τον κατασκευαστή του Μπουρτζ Χαλίφα.
Όχι καμία σχέση. Είναι σα να σου λέω μπορώ να στείλω χίλια πλοία αύριο όπου θέλω και να μου λες ναι αλλά εγώ μπορώ να στείλω ένα πλοίο με τη Μόνα Λίζα.

Υποδομή.
Όχι, είναι σαν να μου λες χίλια πλοία και να εννοείς ψαροκάικα και να το συγκρίνεις με το υπερωκεάνειό μου.
Δεν τον νοιάζει τον launch provider ρε μαν αν πήρε 25 χρόνια να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο ή αν εκτοξεύσεις μουσακά. Μια υπηρεσία παρέχει που λέγεται τόνοι σε LEO/GEO/beyond. Διαστημικές νταλίκες νοικιάζει, πως να το πω. Ε σε αυτή την υπηρεσία έχει κάνει επανάσταση η οποία είναι εξίσου θετική για όσους φτιάχνουν τηλεσκόπια ή για όσους πουλάνε μουσακά στον ISS.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41945
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Μάιος 2024, 16:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Μάιος 2024, 15:16
hellegennes έγραψε:
29 Μάιος 2024, 15:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Μάιος 2024, 13:40

Όχι καμία σχέση. Είναι σα να σου λέω μπορώ να στείλω χίλια πλοία αύριο όπου θέλω και να μου λες ναι αλλά εγώ μπορώ να στείλω ένα πλοίο με τη Μόνα Λίζα.

Υποδομή.
Όχι, είναι σαν να μου λες χίλια πλοία και να εννοείς ψαροκάικα και να το συγκρίνεις με το υπερωκεάνειό μου.
Δεν τον νοιάζει τον launch provider ρε μαν αν πήρε 25 χρόνια να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο ή αν εκτοξεύσεις μουσακά. Μια υπηρεσία παρέχει που λέγεται τόνοι σε LEO/GEO/beyond. Διαστημικές νταλίκες νοικιάζει, πως να το πω. Ε σε αυτή την υπηρεσία έχει κάνει επανάσταση η οποία είναι εξίσου θετική για όσους φτιάχνουν τηλεσκόπια ή για όσους πουλάνε μουσακά στον ISS.
Προσπάθησε να καταλάβεις ότι μιλάμε για διαφορετικά συστήματα εκτόξευσης. Δεν είναι το ίδιο να εκτοξεύεις χαμηλού ρίσκου δορυφόρους αντί υψηλής σημασίας μακροχρόνια πρότζεκτ. Το σύστημα, η οργάνωση, ο χρόνος, οι προδιαγραφές, έχουν όλα μακράν υψηλότερα στάνταρ.

Όταν λες λοιπόν "τι έχει καταφέρει μωρέ η SpaceX" ειρωνικά και βάζεις πίνακα που δείχνει απλώς όγκο payload, είναι σαν να μου συγκρίνεις τετραγωνικά μέτρα οικοδομής ενός ράντομ εργολάβου με υψηλών προδιαγραφών ουρανοξύστη.

Έχει σημασία τι εκτοξεύουν γιατί δεν είναι ίδιες οι προδιαγραφές και δεν είναι ίδια η σημασία της κάθε εκτόξευσής τους. Όταν συζητάτε λοιπόν για ταξίδι στον Άρη, είναι παραπλανητικό να μας λες για τα Starlink του Ήλον λες και είναι κάποιο μεγάλο κατόρθωμα.

Ακόμη και στον ISS κυρίως Soyuz χρησιμοποιούνται και θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούνται. Η SpaceX έχει 9 αποστολές μέχρι τώρα. Αστείο και να το συζητάμε (από την ίδρυση της SpaceX έχουν εκτοξευθεί 100 αποστολές στον ISS).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Μάιος 2024, 16:41

Καλά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Μάιος 2024, 14:55

Ετοιμαζόμαστε για την 5η Ιουνίου, όπου στόχος είναι το Starship να μην καεί κατά την επανείσοδο στην ατμόσφαιρα.

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Ιουν 2024, 15:27

Αύριο στις 15:00 ώρα Ελλάδος ανοίγει το παράθυρο. Ουσιαστικά όλα γίνονται για το heat shield σε αυτή την πτήση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24339
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 06 Ιουν 2024, 16:09





:vp15:
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Ιουν 2024, 20:09

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Η SpaceX στην πρωτοπορία των reusable πυραύλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 07 Ιουν 2024, 14:06

Αυτό που πετύχαν είναι ασύλληπτο!

Να πω ότι δεν είχα συλλάβει το μέγεθος, παρότι ήξερα τα νούμερα.

Εδώ μια φωτό (παλιά) που δείχνει τους ανθρώπους σάντουιτς μεταξύ του Super-Heavy που προσγείωσαν (~70m) με το υπόλοιπο Starship από πάνω (σύνολο 121m).

Εικόνα

fucking impressive!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών