Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Νοέμ 2018, 00:00

paul25 έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:56
Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:42
paul25 έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:09
Καλα τα LED αλλα οσοι εχουν παιδια θα πρεπει να αγοραζουν καλα και ποιοτικα που αποτρεπουν το φωτοβιολογικο για καλο και για κακο.
Έχει μεγάλη διαφορά η καλή λάμπα και είναι ακριβή αλλά αξίζει. Δεν είναι μόνο για τα παιδιά.. Υπάρχουν λάμπες λεντ με 2€ και με 10€, τεράστια διαφορά στην ποιότητα και την απόδοση και ας έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, εγώ τις έχω αλλάξει όλες τις λάμπες του σπιτιού με καλές.
Και το φωτιστικο παιζει ρολο, το καλυμα του για το φιλτραρισμα της ακτινοβολιας και την αποφυγη αμεσης εκθεσης με τα τσιπς.
Εκεί δεν είχα επιλογές, κάτι πλαφονιέρες οροφής πήρα σχετικά καλές χωρίς να το γνωρίζω αυτό που λες.
the end

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 00:10

Πάνας έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 00:00

Εκεί δεν είχα επιλογές, κάτι πλαφονιέρες οροφής πήρα σχετικά καλές χωρίς να το γνωρίζω αυτό που λες.
Το καλυμα το λενε diffuser και υπαρχει για να σκεδαζει την ακτινοβολια. Δεν ειναι ευκολο να βρεις καλο LED φωτιστικο διοτι η πιατσα ειναι γεματη απο σκατοΚινεζικα, τουλαχιστον για οικιακη χρηση ειναι δυσκολο να βρεις, λιγες εταιρειες ειναι καλες και τα φωτιστικα τους ειναι πολυ ακριβα. Αγορασα και εγω μια λαμπα γραφειου φθηνη των 10 ευρω απο πρακτικερ, το καλυμα ειναι της πλακας τα τσιπς φαινονται πεντακαθαρα, δεν μπορω να την ανασηκωσω εξαιτιας αυτου, διοτι λαμπουν τα SMD κατευθειαν μεσα στο ματι μου, τη κραταω με κλιση προς τα κατω για να μη με βρισκει.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 22 Νοέμ 2018, 00:11

Εγώ έχω από παλιά ένα φωτιστικό γραφείου ίνοξ (όχι κάτι ακριβό από ό,τι θυμάμαι) με λεντάκι, όποτε το άναβα τσουρούφλιζε ολόκληρο
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 00:15

Σουβλίτσα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 00:11
Εγώ έχω από παλιά ένα φωτιστικό γραφείου ίνοξ (όχι κάτι ακριβό από ό,τι θυμάμαι) με λεντάκι, όποτε το άναβα τσουρούφλιζε ολόκληρο
Α! Μπραβο! Ξεχασα και αυτο, τα τσιπς των LED ανεβαζουν πολυ θερμοκρασια, αν εχεις ενσωματωμενα σε φθηνο φωτιστικο την πατησες, διοτι δεν εχουν καλο συστημα ψυξης και μειωνουν το χρονο ζωης τους.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 04:21

paul25 έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:56
Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:42
paul25 έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:09
Καλα τα LED αλλα οσοι εχουν παιδια θα πρεπει να αγοραζουν καλα και ποιοτικα που αποτρεπουν το φωτοβιολογικο για καλο και για κακο.
Έχει μεγάλη διαφορά η καλή λάμπα και είναι ακριβή αλλά αξίζει. Δεν είναι μόνο για τα παιδιά.. Υπάρχουν λάμπες λεντ με 2€ και με 10€, τεράστια διαφορά στην ποιότητα και την απόδοση και ας έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, εγώ τις έχω αλλάξει όλες τις λάμπες του σπιτιού με καλές.
Και το φωτιστικο παιζει ρολο, το καλυμα του για το φιλτραρισμα της ακτινοβολιας και την αποφυγη αμεσης εκθεσης με τα τσιπς.
Για δώστε λίγο περισσότερες πληροφορίες για τα θέματα υγείας. Τι κίνδυνοι υπάρχουν και ποιος τύπος λάμπα είναι ασφαλέστερος;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 06:37

paul25 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 00:10
Πάνας έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 00:00

Εκεί δεν είχα επιλογές, κάτι πλαφονιέρες οροφής πήρα σχετικά καλές χωρίς να το γνωρίζω αυτό που λες.
Το καλυμα το λενε diffuser και υπαρχει για να σκεδαζει την ακτινοβολια. Δεν ειναι ευκολο να βρεις καλο LED φωτιστικο διοτι η πιατσα ειναι γεματη απο σκατοΚινεζικα, τουλαχιστον για οικιακη χρηση ειναι δυσκολο να βρεις, λιγες εταιρειες ειναι καλες και τα φωτιστικα τους ειναι πολυ ακριβα. Αγορασα και εγω μια λαμπα γραφειου φθηνη των 10 ευρω απο πρακτικερ, το καλυμα ειναι της πλακας τα τσιπς φαινονται πεντακαθαρα, δεν μπορω να την ανασηκωσω εξαιτιας αυτου, διοτι λαμπουν τα SMD κατευθειαν μεσα στο ματι μου, τη κραταω με κλιση προς τα κατω για να μη με βρισκει.
νιώθω οτι έχει κολλήσει η βελόνα μου, αλλά χιαόμι, έχουν diffusers της οσραμ ακόμα και στα λεδακια των 5 ευρώ, που είναι απίστευτα βέβαια, τα έχω αναμμένα μήνες συνεχόμενα. Στα πιο ακριβά απλά δεν παίζονται νομίζω, δείτε τις ταβανιού και την γραφείου που έχουν.

υγ.
για γραφείο/παιδιά: https://www.skroutz.gr/s/13373726/Xiao ... ml#reviews, https://www.gearbest.com/table-lamps/pp ... id=1433363
ταβανιού απο Ευρώπη https://www.gearbest.com/ceiling-lights ... id=1101231

γενικά τα xiaomi Zhirui ειναι τα philips hue στο 1/3 της τιμής.

γενικά η χιαομι μου θυμίζει την διαφήμιση με τον εισαγόμενο που 80 :) Μοιάζει να είναι η καλύτερη τους προσπάθειά με κάθε μέσο να μην το πάθουν και εκείνοι, να μην συνδέσουν το καλό προϊόν με το ξένο.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 16:42

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 04:21
Για δώστε λίγο περισσότερες πληροφορίες για τα θέματα υγείας. Τι κίνδυνοι υπάρχουν και ποιος τύπος λάμπα είναι ασφαλέστερος;
Σε γενικες γραμμες συμβαινει το εξης, Η ακτινοβολια LED εμπεριεχει μεγαλη ποσοτητα μπλε ακτινοβολιας η οποια εχει βρεθει απο ιατρικες μελετες οτι στρεσαρει τον αμφιβληστροειδη του ματιου με ενδεχομενως μακροχρονιες συνεπειες στην οραση. Επισης αναστελει τις βραδυνες ωρες τη μελατονινη και σου καθυστερει τον υπνο η κοιμασαι αλλα δεν κανεις βαθυ και ξεκουραστο υπνο. Για την αποφυγη της εκθεσης σου σε αυτο το φαινομενο οι κατασκευαστες καλυπτουν τα LED chips ειτε με φακους, ειτε με εξωτερικο καλυμα του φωτιστικου. Επειδη ομως δεν μπορεις να ξερεις ποιο φωτιστικο φερει το καταλληλο καλυμα η SMD που δεν δημιουργει το φαινομενο, προτεινω τα LED γνωστων εταιρειων του χωρου που τουλαχιστον κρατουν ενα επιπεδο. Ομως ειναι ακριβα, λαμπα γραφειου philips οπως παρεθεσε ο enaon κοστιζουν 50-60 ευρω, εγω που ηθελα για δυο γραφεια θα επρεπε να σκασω 120 ευρω και εκανα τη μλκα να παρω των 10 ευρω.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Spearman
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 16:31

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spearman » 22 Νοέμ 2018, 17:14

paul25 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 16:42
Σε γενικες γραμμες συμβαινει το εξης, Η ακτινοβολια LED εμπεριεχει μεγαλη ποσοτητα μπλε ακτινοβολιας η οποια εχει βρεθει απο ιατρικες μελετες οτι στρεσαρει τον αμφιβληστροειδη του ματιου με ενδεχομενως μακροχρονιες συνεπειες στην οραση. Επισης αναστελει τις βραδυνες ωρες τη μελατονινη και σου καθυστερει τον υπνο η κοιμασαι αλλα δεν κανεις βαθυ και ξεκουραστο υπνο. Για την αποφυγη της εκθεσης σου σε αυτο το φαινομενο οι κατασκευαστες καλυπτουν τα LED chips ειτε με φακους, ειτε με εξωτερικο καλυμα του φωτιστικου. Επειδη ομως δεν μπορεις να ξερεις ποιο φωτιστικο φερει το καταλληλο καλυμα η SMD που δεν δημιουργει το φαινομενο, προτεινω τα LED γνωστων εταιρειων του χωρου που τουλαχιστον κρατουν ενα επιπεδο. Ομως ειναι ακριβα, λαμπα γραφειου philips οπως παρεθεσε ο enaon κοστιζουν 50-60 ευρω, εγω που ηθελα για δυο γραφεια θα επρεπε να σκασω 120 ευρω και εκανα τη μλκα να παρω των 10 ευρω.
Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολική η σπουδή σου. Τα επίπεδα ακτινοβολίας των LED σε ότι αφορά το μπλέ είναι πολύ πολύ μικρότερα από αυτά που ενδεχομένως να προκαλούσαν πρόβλημα. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να κοιτάμε κατευθείαν επι ώρες ένα led προβολάκι από απόσταση 10 cm.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 17:56

Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν αρκετά χρόνια αλλά δεν το βρίσκω και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Κατηγορούσε όλες τις νέες τεχνολογίες φωτισμού ως επιβλαβείς σε σχέση με τις λάμπες πυρακτώσεως. Αν δεν κάνω λάθος ανέφερε κάτι για ακτινοβολία από τα ενσωματωμένα κυκλώματα μέσα στις λάμπες. Επίσης για πιο κουραστικό φως.
Υπάρχουν σχετικές πληροφορίες πάνω σε αυτά; Με ενδιαφέρει το θέμα της επιβλαβούς ακτινοβολίας και αν υπάρχει με τι συγκρίνεται πχ ανάλογη ενός wifi router η περισσότερο; Σε τι φάσμα; Τι αφορά; Δέρμα, μάτια ή γενικά;
Επίσης ξέρει κανείς αν δημιουργείται παρεμβολή (βόμβος) σε ηχητικά συστήματα;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 18:07

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 17:56
Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν αρκετά χρόνια αλλά δεν το βρίσκω και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Κατηγορούσε όλες τις νέες τεχνολογίες φωτισμού ως επιβλαβείς σε σχέση με τις λάμπες πυρακτώσεως. Αν δεν κάνω λάθος ανέφερε κάτι για ακτινοβολία από τα ενσωματωμένα κυκλώματα μέσα στις λάμπες. Επίσης για πιο κουραστικό φως.
Υπάρχουν σχετικές πληροφορίες πάνω σε αυτά; Με ενδιαφέρει το θέμα της επιβλαβούς ακτινοβολίας και αν υπάρχει με τι συγκρίνεται πχ ανάλογη ενός wifi router η περισσότερο; Σε τι φάσμα; Τι αφορά; Δέρμα, μάτια ή γενικά;
Επίσης ξέρει κανείς αν δημιουργείται παρεμβολή (βόμβος) σε ηχητικά συστήματα;
αν εννοείς αν δημιουργούν θόρυβο που μετά περνάει σαν βόμβος, είναι πρόβλημα των μετασχηματιστών των 12βολτων όταν τους βάλεις λεντ λάμπες, στα 220 καμία που δεν ειναι της πλάκας δεν έχω δει να το κάνει. Για τον φωτισμό ειναι αυτό που λέει ο Παύλος, αλλά μην επικεντρώνεσαι στο κακό, στην υγεία, απλά ειναι πιο ξεκούραστο αν έχεις φίλτρα σωστά και βγάζει την θερμοκρασία που πρέπει για διάβασμα. Το diffuser κυρίως διαχέει ομοιόμορφα, πολύ σημαντικό για να είναι ξεκούραστο. Δοκιμάστε παιδιά αυτά για διάβασμα σε ένα απλό παουερμπανκ, πολύ ευχάριστο διάχυτο φως.

Για τα άλλα που λες με την ακτινοβολία ελπίζω να τα ρωτάς απο επιστημονικό ενδιαφέρον :)

https://www.gearbest.com/electronics-ga ... 80338.html

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 18:27

enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 18:07
Για τα άλλα που λες με την ακτινοβολία ελπίζω να τα ρωτάς απο επιστημονικό ενδιαφέρον :)
Μάλλον υπονοείς ότι είναι τόσες πολλές οι πηγές ακτινοβολίας που δεν έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση. Προσωπικά αποφεύγω ότι μπορώ και ότι δεν μου χρειάζεται. Μια χαρά είμαι μέσα στο σπίτι χωρίς Wifi πχ. Μα θα μου πεις έχουν οι γείτονες. Σωστά αλλά το δικό μου θα ήταν πιο κοντά και το κινητό ή το PC δίπλα μου. Συνεπώς αφού δεν μου λείπει κάτι δεν βλέπω το λόγο να μην το αποφύγω. Με την ίδια λογική αν υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση από τους νέους λαμπτήρες θα προτιμήσω να κρατήσω τους πυρακτώσεως όσο βρίσκω. Τουλάχιστον στους χώρους στους οποίους περνάω αρκετές ώρες (αν και αυτό δεν είναι ιδανικό για την κατανάλωση ρεύματος). Έχω χάσει 2-3 συγγενείς και φίλους τον τελευταίο χρόνο από καρκίνο και κάπως το συγκεκριμένο θέμα με ευαισθητοποιεί.
Υπάρχει κάτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα;

Επίσης ποια τεχνολογία θεωρείται πιο ασφαλής; Αλογόνου, CFL ή LED;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 19:04

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 18:27
enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 18:07
Για τα άλλα που λες με την ακτινοβολία ελπίζω να τα ρωτάς απο επιστημονικό ενδιαφέρον :)
Μάλλον υπονοείς ότι είναι τόσες πολλές οι πηγές ακτινοβολίας που δεν έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση. Προσωπικά αποφεύγω ότι μπορώ και ότι δεν μου χρειάζεται. Μια χαρά είμαι μέσα στο σπίτι χωρίς Wifi πχ. Μα θα μου πεις έχουν οι γείτονες. Σωστά αλλά το δικό μου θα ήταν πιο κοντά και το κινητό ή το PC δίπλα μου. Συνεπώς αφού δεν μου λείπει κάτι δεν βλέπω το λόγο να μην το αποφύγω. Με την ίδια λογική αν υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση από τους νέους λαμπτήρες θα προτιμήσω να κρατήσω τους πυρακτώσεως όσο βρίσκω. Τουλάχιστον στους χώρους στους οποίους περνάω αρκετές ώρες (αν και αυτό δεν είναι ιδανικό για την κατανάλωση ρεύματος). Έχω χάσει 2-3 συγγενείς και φίλους τον τελευταίο χρόνο από καρκίνο και κάπως το συγκεκριμένο θέμα με ευαισθητοποιεί.
Υπάρχει κάτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα;

Επίσης ποια τεχνολογία θεωρείται πιο ασφαλής; Αλογόνου, CFL ή LED;
δεν γνωρίζω κανένα λόγο στ που η led μπορεί να έχει σχέση με αντινοβολία, υπάρχει μία παρανόηση διότι επηρεάζουν τα σήματα του wifi αλλά το κάνουν στο επίπεδο της παροχής οι μετασχηματιστές, δημιουργούν θόρυβο διότι δεν τους αρέσει που έχουν τόσο μικρή κατανάλωση οι 12βολτ λεντ. Οι αλογόνου είναι η βασική ιδέα της πυρακτώσεως απλά αντέχει παραπάνω, η φθορίου έχει φθόριο, οι λεντ οι καλές νομίζω δεν έχουν πρόβλημα κανένα.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Νοέμ 2018, 19:29

Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:42
Έχει μεγάλη διαφορά η καλή λάμπα και είναι ακριβή αλλά αξίζει. Δεν είναι μόνο για τα παιδιά.. Υπάρχουν λάμπες λεντ με 2€ και με 10€, τεράστια διαφορά στην ποιότητα και την απόδοση και ας έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, εγώ τις έχω αλλάξει όλες τις λάμπες του σπιτιού με καλές.
Ποιές είναι οι <καλές>; Για δώσε παράδειγμα.

Στην μηχανή έβαλες λεντ;

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Νοέμ 2018, 20:04

enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 06:37
ταβανιού απο Ευρώπη https://www.gearbest.com/ceiling-lights ... id=1101231
Άσε που θα βάλουμε και λάμπες Wi-Fi :D

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Νοέμ 2018, 20:12

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 18:27
Μάλλον υπονοείς ότι είναι τόσες πολλές οι πηγές ακτινοβολίας που δεν έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση. Προσωπικά αποφεύγω ότι μπορώ και ότι δεν μου χρειάζεται. Μια χαρά είμαι μέσα στο σπίτι χωρίς Wifi πχ. Μα θα μου πεις έχουν οι γείτονες. ...
Βάφεις όλο το σπίτι με χρώμα που κόβει τις ακτινοβολίες και λύνεις το θέμα από εξωτερικές πηγές.
Αλλά δεν θα πιάνει το κινητό σου μέσα στο σπίτι. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών