Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.

Τι λέτε;

Ναι
21
49%
Όχι
9
21%
Έχω κάνει και τις τρεις δόσεις
13
30%
 
Σύνολο ψήφων: 43

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20361
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Ιουν 2022, 16:39

Daje έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:34
hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:32
Daje έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:29
Το ιδιο συμβαινει και με το πουλι οταν εχεις στυση και δεν εχεις εξπερματωσει?
Ανεβαινει δηλαδη το ενεργειακο επιπεδο της καυλας και γι'αυτο το πουλι φαινεται πιο στιβαρο? (εξου και το "ειναι βαρια ειναι βαρια, η τετοια του τσολια")
Όχι, αυξάνεται η ποσότητα αίματος και διαστέλλεται ο σπογγώδης ιστός, άρα κυριολεκτικά αυξάνει σε σωματίδια (αιμοσφαίρια, αιμοπετάλια, πλάσμα).
Το βαρος δηλαδη της ψωλης αυξανεται, αλλα συνολικα το βαρος του σωματος παραμενει σταθερο? (αρα ισως γι'αυτο να μην σκεφτομαστε με καθαρο μυαλο, οπως λεει και η Αξιωτισσα)
Αφού εκσπερματίζεις, πώς είναι δυνατόν να διατηρείς σταθερή τη μάζα του σώματος; Εκτός να έχεις καταπιεί πριν, οπότε πάσο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιουν 2022, 16:52

Daje έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:34
hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:32
Daje έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:29
Το ιδιο συμβαινει και με το πουλι οταν εχεις στυση και δεν εχεις εξπερματωσει?
Ανεβαινει δηλαδη το ενεργειακο επιπεδο της καυλας και γι'αυτο το πουλι φαινεται πιο στιβαρο? (εξου και το "ειναι βαρια ειναι βαρια, η τετοια του τσολια")
Όχι, αυξάνεται η ποσότητα αίματος και διαστέλλεται ο σπογγώδης ιστός, άρα κυριολεκτικά αυξάνει σε σωματίδια (αιμοσφαίρια, αιμοπετάλια, πλάσμα).
Το βαρος δηλαδη της ψωλης αυξανεται, αλλα συνολικα το βαρος του σωματος παραμενει σταθερο? (αρα ισως γι'αυτο να μην σκεφτομαστε με καθαρο μυαλο, οπως λεει και η Αξιωτισσα)
Ναι, αλλά το αίμα δεν έρχεται από τον εγκέφαλο αλλιώς θα υπήρχαν σοβαρότερα προβλήματα απ' αυτά που υπονοεί η Αξιώτισσα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιουν 2022, 16:53

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:39
Daje έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:34
hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:32


Όχι, αυξάνεται η ποσότητα αίματος και διαστέλλεται ο σπογγώδης ιστός, άρα κυριολεκτικά αυξάνει σε σωματίδια (αιμοσφαίρια, αιμοπετάλια, πλάσμα).
Το βαρος δηλαδη της ψωλης αυξανεται, αλλα συνολικα το βαρος του σωματος παραμενει σταθερο? (αρα ισως γι'αυτο να μην σκεφτομαστε με καθαρο μυαλο, οπως λεει και η Αξιωτισσα)
Αφού εκσπερματίζεις, πώς είναι δυνατόν να διατηρείς σταθερή τη μάζα του σώματος; Εκτός να έχεις καταπιεί πριν, οπότε πάσο.
Μετά την εκσπερμάτιση, ναι. Διορθώνεται βέβαια σχεδόν αμέσως μετά που πάμε και χλαπακιάζουμε, συνήθως κάτι με ζάχαρη, για να αναπληρώσει την απώλεια σπερματικής φρουκτόζης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20361
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Ιουν 2022, 17:07

hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:53
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:39
Daje έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:34


Το βαρος δηλαδη της ψωλης αυξανεται, αλλα συνολικα το βαρος του σωματος παραμενει σταθερο? (αρα ισως γι'αυτο να μην σκεφτομαστε με καθαρο μυαλο, οπως λεει και η Αξιωτισσα)
Αφού εκσπερματίζεις, πώς είναι δυνατόν να διατηρείς σταθερή τη μάζα του σώματος; Εκτός να έχεις καταπιεί πριν, οπότε πάσο.
Μετά την εκσπερμάτιση, ναι. Διορθώνεται βέβαια σχεδόν αμέσως μετά που πάμε και χλαπακιάζουμε, συνήθως κάτι με ζάχαρη, για να αναπληρώσει την απώλεια σπερματικής φρουκτόζης.
Α, δεν ξέρω, εγώ πάω για ύπνο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιουν 2022, 17:17

Έχω win10 κινητό Microsoft απ 'το 2014, πλήρως λειτουργικό, συλλεκτικό κομμάτι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιουν 2022, 23:03

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 17:07
hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:53
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:39


Αφού εκσπερματίζεις, πώς είναι δυνατόν να διατηρείς σταθερή τη μάζα του σώματος; Εκτός να έχεις καταπιεί πριν, οπότε πάσο.
Μετά την εκσπερμάτιση, ναι. Διορθώνεται βέβαια σχεδόν αμέσως μετά που πάμε και χλαπακιάζουμε, συνήθως κάτι με ζάχαρη, για να αναπληρώσει την απώλεια σπερματικής φρουκτόζης.
Α, δεν ξέρω, εγώ πάω για ύπνο.
Αμέσως μετά; Αν δεν επέλθει ύπνος στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα μετά δεν παίζει. Αλλά αυτό ισχύει για τους άντρες. Δεν είχα ποτέ σχέση που να ήθελε να κοιμηθεί αμέσως μετά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14832
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Ιουν 2022, 23:07

hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:53
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:39
Daje έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:34


Το βαρος δηλαδη της ψωλης αυξανεται, αλλα συνολικα το βαρος του σωματος παραμενει σταθερο? (αρα ισως γι'αυτο να μην σκεφτομαστε με καθαρο μυαλο, οπως λεει και η Αξιωτισσα)
Αφού εκσπερματίζεις, πώς είναι δυνατόν να διατηρείς σταθερή τη μάζα του σώματος; Εκτός να έχεις καταπιεί πριν, οπότε πάσο.
Μετά την εκσπερμάτιση, ναι. Διορθώνεται βέβαια σχεδόν αμέσως μετά που πάμε και χλαπακιάζουμε, συνήθως κάτι με ζάχαρη, για να αναπληρώσει την απώλεια σπερματικής φρουκτόζης.
Δηλαδή ρε τύπε, χωρίς τσικουλάτα δεν γαμάς;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14832
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Ιουν 2022, 23:09

hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 23:03
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 17:07
hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:53


Μετά την εκσπερμάτιση, ναι. Διορθώνεται βέβαια σχεδόν αμέσως μετά που πάμε και χλαπακιάζουμε, συνήθως κάτι με ζάχαρη, για να αναπληρώσει την απώλεια σπερματικής φρουκτόζης.
Α, δεν ξέρω, εγώ πάω για ύπνο.
Αμέσως μετά; Αν δεν επέλθει ύπνος στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα μετά δεν παίζει. Αλλά αυτό ισχύει για τους άντρες. Δεν είχα ποτέ σχέση που να ήθελε να κοιμηθεί αμέσως μετά.
Τις διαβάζεις τα ποιήματά σου μετά την πράξη, τύπε;

Προκαλείς και εγκεφαλικούς οργασμούς;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιουν 2022, 23:15

Συνήθως κοιμάμαι αμέσως. Αν δεν κοιμηθώ αμέσως τρώω κάτι γλυκό, κατά προτίμηση κρύο. Εγκεφαλικούς οργασμούς προκαλώ και μόνο με την παρουσία μου, δεν χρειάζεται να διαβάσω τίποτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιουν 2022, 23:36

Awesomatic έγραψε:
29 Δεκ 2021, 09:45
E=m*c² αν λύσεις ως προς τη μάζα γίνεται m=E/c² και συγκρίνεις ως προς τη νέα ενέργεια E' για να βρεις τη νέα νέα μάζα m'

Από το παραπάνω προκύπτει ότι η ενέργεια που μπορεί να αποθηκεύσει μια συσκευή είναι τόσο μικρή που δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος.
:fp:
Με το συμπάθειο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιουν 2022, 23:44

Πες τα, Γαλιλαίε. Δώσε μας τα φώτα σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιουν 2022, 23:46

vagabondo έγραψε:
17 Ιουν 2022, 15:40
hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2022, 01:15
mao mao έγραψε:
17 Ιουν 2022, 01:09



και;
Αυξάνεται η μάζα τους. Η διαφορά είναι μικρή, της τάξης των πικογραμμαρίων, αλλά υπαρκτή. Φυσικά το βάρος της μπαταρίας μεταβάλλεται πολύ περισσότερο από άλλους παράγοντες. Ακόμα και η σκόνη που θα κάτσει πάνω της όσο φορτίζει θα ζυγίζει περισσότερο.
Μετά από 1000 φορτίσεις μιας καινούργιας μπαταρίας, πώς μεταβάλλεται το βάρος της;
Συνήθως μεταβάλλεται η ταχύτητά της καθώς κινείται με υποβοηθούμενη ελεύθερη πτώση από τον 5+ όροφο προς το οδόστρωμα.
Επί τούτου, αυξάνει και η μάζα της σχετικά με την αδρανειακή της αρχική μάζα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιουν 2022, 23:47

hellegennes έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:44
Πες τα, Γαλιλαίε. Δώσε μας τα φώτα σου.
Γαλη-λαίος παρακαλώ.
Έχω λάβει φορουμικά σεμινάρια από τον Γαλή.

Στην κλασική μηχανική, μάζα είναι η ποσότητα της ύλης που περιλαμβάνεται σε ένα σώμα.
Επομένως, η κλασική μάζα δεν μεταβάλλεται με τη φόρτιση παρά μόνο στο βαθμό που αλλοιώνεται η χημική σύσταση της μπαταρίας, με οποιονδήποτε τρόπο. Η μάζα αυτή μετριέται με καντάρια.

Στη σχετικιστική μηχανική, μάζα είναι η δυνατότητα ενός σώματος να αντιστέκεται στις μεταβολές της φυσικής του κατάστασης (ταχύτητα, ορμή κλπ).
Η μάζα αυτή μεταβάλλεται με τη φόρτιση και δεν μετριέται με καντάρια.

Επί τούτου υπάρχουν διάφορες "μάζες" ώστε να έχει κανείς να παίζει για μερικούς αιώνες.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 19 Ιουν 2022, 16:06

stavmanr έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:36
Awesomatic έγραψε:
29 Δεκ 2021, 09:45
E=m*c² αν λύσεις ως προς τη μάζα γίνεται m=E/c² και συγκρίνεις ως προς τη νέα ενέργεια E' για να βρεις τη νέα νέα μάζα m'

Από το παραπάνω προκύπτει ότι η ενέργεια που μπορεί να αποθηκεύσει μια συσκευή είναι τόσο μικρή που δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος.
:fp:
Με το συμπάθειο.
Ρώτησε κάτι, απάντησα πως βγαίνει. Τεχνικά είναι πολύ πιο σύνθετο, η αποθήκευση ενέργειας σε χημική δεν είναι ακριβώς το ίδιο (ούτε ακριβώς το είδος της μάζας) αλλά μπορείς να το απλοποιήσεις σε δυναμική ενέργεια χωρίς βλάβη στη γενικότητα. Το μέγεθος πρακτικά είναι μη μετρήσιμο και όπως έγραψε κάποιος πριν η σκόνη που πέφτει πάνω στη συσκευή κατά τη φόρτιση είναι πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη.

Διαφωνείς κάπου;
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Είναι το φορτισμένο κινητό πιο βαρύ απ' όσο όταν ειν' άδειο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2022, 17:50

Awesomatic έγραψε:
19 Ιουν 2022, 16:06
stavmanr έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:36
Awesomatic έγραψε:
29 Δεκ 2021, 09:45
E=m*c² αν λύσεις ως προς τη μάζα γίνεται m=E/c² και συγκρίνεις ως προς τη νέα ενέργεια E' για να βρεις τη νέα νέα μάζα m'

Από το παραπάνω προκύπτει ότι η ενέργεια που μπορεί να αποθηκεύσει μια συσκευή είναι τόσο μικρή που δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος.
:fp:
Με το συμπάθειο.
Ρώτησε κάτι, απάντησα πως βγαίνει. Τεχνικά είναι πολύ πιο σύνθετο, η αποθήκευση ενέργειας σε χημική δεν είναι ακριβώς το ίδιο (ούτε ακριβώς το είδος της μάζας) αλλά μπορείς να το απλοποιήσεις σε δυναμική ενέργεια χωρίς βλάβη στη γενικότητα. Το μέγεθος πρακτικά είναι μη μετρήσιμο και όπως έγραψε κάποιος πριν η σκόνη που πέφτει πάνω στη συσκευή κατά τη φόρτιση είναι πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη.

Διαφωνείς κάπου;
Κάτι άλλο ήθελες να πεις από αυτό που έγραψες εδώ. Αν καταλαβαίνω σωστά εννοούσες την έξτρα μάζα γιατί η ενέργεια δεν είναι ούτε ασήμαντη και προφανώς είναι μετρήσιμη.
Από το παραπάνω προκύπτει ότι η ενέργεια που μπορεί να αποθηκεύσει μια συσκευή είναι τόσο μικρή που δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών