Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Νοέμ 2018, 20:26

Μηχανικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 19:29
Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:42
Έχει μεγάλη διαφορά η καλή λάμπα και είναι ακριβή αλλά αξίζει. Δεν είναι μόνο για τα παιδιά.. Υπάρχουν λάμπες λεντ με 2€ και με 10€, τεράστια διαφορά στην ποιότητα και την απόδοση και ας έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, εγώ τις έχω αλλάξει όλες τις λάμπες του σπιτιού με καλές.
Ποιές είναι οι <καλές>; Για δώσε παράδειγμα.

Στην μηχανή έβαλες λεντ;
Στην μηχανή όχι δεν πληρώνω ρεύμα. :P
Βασικά περιμένω να βγάλουν καλές άλλες εταιρίες γιατί τώρα βγάζει μόνο η Philips και τις έχει 120€ (Η4) την μία και έχω δύο... ε, όχι να μας πιάσουν και τον κώλο!

Παίρνω τις sigalux είναι κάτι γερμανικές που έχει ο Σκλαβενίτης τις έχει 5€ των 13W 1520 lumen 2700K, οι Philips είναι πολύ πιο ακριβές αλλά είναι εφάμιλλες.
the end

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 20:56

Μηχανικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 20:12
ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 18:27
Μάλλον υπονοείς ότι είναι τόσες πολλές οι πηγές ακτινοβολίας που δεν έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση. Προσωπικά αποφεύγω ότι μπορώ και ότι δεν μου χρειάζεται. Μια χαρά είμαι μέσα στο σπίτι χωρίς Wifi πχ. Μα θα μου πεις έχουν οι γείτονες. ...
Βάφεις όλο το σπίτι με χρώμα που κόβει τις ακτινοβολίες και λύνεις το θέμα από εξωτερικές πηγές.
Αλλά δεν θα πιάνει το κινητό σου μέσα στο σπίτι. :D
Ποια μπογια ειναι αυτη;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24262
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 21:05

Μηχανικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 20:04
Άσε που θα βάλουμε και λάμπες Wi-Fi :D
πριν χρόνια μηχ πάω στον καυκά, του λέω θανάση φέρνεις λάμπες osram με υποστήριξη dali; Ε ναι μου λέει, πουλάω σαν τρελός, όλοι τις βάζουν σε εταιρίες. Ενθουσιάζομαι, κοίτα να δείς λέω είμαστε μπροστά. Τεσπα μην σου λέω πολλά, δεν ήξερε οτι το dali είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας και οτι οι λάμπες αυτές είναι σμαρτ, όταν του ειπα οτι θέλω και μία γέφυρα απο knx σε 64 dali νόμιζε οτι του κάνω πλάκα, νόμιζε οτι απλά σημαίνει οτι οι λάμπες ντιμάρονται, τις συνδέανε σαν συμβατικές.

ο μόνος λόγος που οι λάμπες της χιαομι δεν ειναι επανάσταση για εταιρικές εγκαταστάσεις, είναι οτι οι ηλεκτρολόγοι ειναι σαν τους πολιτικούς μηχανικούς, περαστικοί δεινόσαυροι. :003:

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 21:12

enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:05

πριν χρόνια μηχ πάω στον καυκά, του λέω θανάση φέρνεις λάμπες osram με υποστήριξη dali; Ε ναι μου λέει, πουλάω σαν τρελός, όλοι τις βάζουν σε εταιρίες. Ενθουσιάζομαι, κοίτα να δείς λέω είμαστε μπροστά. Τεσπα μην σου λέω πολλά, δεν ήξερε οτι το dali είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας και οτι οι λάμπες αυτές είναι σμαρτ, όταν του ειπα οτι θέλω και μία γέφυρα απο knx σε 64 dali νόμιζε οτι του κάνω πλάκα, νόμιζε οτι απλά σημαίνει οτι οι λάμπες ντιμάρονται, τις συνδέανε σαν συμβατικές.

ο μόνος λόγος που οι λάμπες της χιαομι δεν ειναι επανάσταση για εταιρικές εγκαταστάσεις, είναι οτι οι ηλεκτρολόγοι ειναι σαν τους πολιτικούς μηχανικούς, περαστικοί δεινόσαυροι. :003:
Ακομα ετσι χρησιμοποιουν το dali ως dimmable, δεν γνωριζω κανεναν να το χρησιμοποιει για το λογο που κατασκευαστηκε.Ασε που δε πουλα και πολυ.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43835
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Νοέμ 2018, 21:13

enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:05
Μηχανικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 20:04
Άσε που θα βάλουμε και λάμπες Wi-Fi :D
πριν χρόνια μηχ πάω στον καυκά, του λέω θανάση φέρνεις λάμπες osram με υποστήριξη dali; Ε ναι μου λέει, πουλάω σαν τρελός, όλοι τις βάζουν σε εταιρίες. Ενθουσιάζομαι, κοίτα να δείς λέω είμαστε μπροστά. Τεσπα μην σου λέω πολλά, δεν ήξερε οτι το dali είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας και οτι οι λάμπες αυτές είναι σμαρτ, όταν του ειπα οτι θέλω και μία γέφυρα απο knx σε 64 dali νόμιζε οτι του κάνω πλάκα, νόμιζε οτι απλά σημαίνει οτι οι λάμπες ντιμάρονται, τις συνδέανε σαν συμβατικές.

ο μόνος λόγος που οι λάμπες της χιαομι δεν ειναι επανάσταση για εταιρικές εγκαταστάσεις, είναι οτι οι ηλεκτρολόγοι ειναι σαν τους πολιτικούς μηχανικούς, περαστικοί δεινόσαυροι. :003:
Ο μηχανικός ντίμμερ η άληθεια είναι βολεύει πιο πολύ από το να βγάλεις το κινητό σου, να ανοίξεις το αππ, να διαλέξεις τη συσκευή, και να αλλάξεις τα σέττινγκ της.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24262
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 21:15

paul25 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:12

Ακομα ετσι χρησιμοποιουν το dali ως dimmable, δεν γνωριζω κανεναν να το χρησιμοποιει για το λογο που κατασκευαστηκε.
έχω κάνει μερικές μεγάλες εγκαταστάσεις, ξέρω και αλλες 2-3, αυτά και εγώ, την χρησιμοποιούν σαν συμβατική πράγματι όλοι, σε ένα σοβαρό κόσμο μάζευες όσους είχαν σχέση και τους απέλυες. :003:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Νοέμ 2018, 21:15

enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:05
Μηχανικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 20:04
Άσε που θα βάλουμε και λάμπες Wi-Fi :D
πριν χρόνια μηχ πάω στον καυκά, του λέω θανάση φέρνεις λάμπες osram με υποστήριξη dali; Ε ναι μου λέει, πουλάω σαν τρελός, όλοι τις βάζουν σε εταιρίες. Ενθουσιάζομαι, κοίτα να δείς λέω είμαστε μπροστά. Τεσπα μην σου λέω πολλά, δεν ήξερε οτι το dali είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας και οτι οι λάμπες αυτές είναι σμαρτ, όταν του ειπα οτι θέλω και μία γέφυρα απο knx σε 64 dali νόμιζε οτι του κάνω πλάκα, νόμιζε οτι απλά σημαίνει οτι οι λάμπες ντιμάρονται, τις συνδέανε σαν συμβατικές.

ο μόνος λόγος που οι λάμπες της χιαομι δεν ειναι επανάσταση για εταιρικές εγκαταστάσεις, είναι οτι οι ηλεκτρολόγοι ειναι σαν τους πολιτικούς μηχανικούς, περαστικοί δεινόσαυροι. :003:
Για ρίξε ένα σχέδιο σύνδεσης της λάμπας... πρώτη φορά το ακούω αυτό!
the end

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 21:17

enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:15
έχω κάνει μερικές μεγάλες εγκαταστάσεις, ξέρω και αλλες 2-3, αυτά και εγώ, την χρησιμοποιούν σαν συμβατική πράγματι όλοι, σε ένα σοβαρό κόσμο μάζευες όσους είχαν σχέση και τους απέλυες. :003:
Ασε που μαντευω πως ακομα θα πρεπει να εγκαθιστας και φωτιστικα με μαγνητικα drivers, ετσι;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24262
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 21:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:13
Ο μηχανικός ντίμμερ η άληθεια είναι βολεύει πιο πολύ από το να βγάλεις το κινητό σου, να ανοίξεις το αππ, να διαλέξεις τη συσκευή, και να αλλάξεις τα σέττινγκ της.
δεν καταλαβαίνεις μάλλον τι κάνουν. Έχουν το νόημα να βάλεις σε μια μεγάλη αίθουσα 100 λάμπες, και αντί να τις κάνεις ομάδες όπως θα ήθελες να ανάβουν ίσως πιθανώς κλπ, και να κατεβάσεις επιστροφές κπλ σε χίλια μέρη, απλά τις συνδέεις όλες σε μία γραμμή, και μετά στέλνεις σήματα σε όσες θες να κάνουν ό,τι θές, με συμβατικούς διακόπτες νομίζεις, δεν το καταλαβαίνει ο τελικός χρήστης.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Νοέμ 2018, 21:19

Ναι αν οι λάμπες είναι Wi-Fi, μπορείς να τις ανοιγοκλείνεις όταν λείπεις από το σπίτι για να νομίζουν οι κλέφτες ότι κάποιος είναι μέσα. :D

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24262
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 21:21

Πάνας έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:15

Για ρίξε ένα σχέδιο σύνδεσης της λάμπας... πρώτη φορά το ακούω αυτό!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Νοέμ 2018, 21:22

enaon έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:17
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:13
Ο μηχανικός ντίμμερ η άληθεια είναι βολεύει πιο πολύ από το να βγάλεις το κινητό σου, να ανοίξεις το αππ, να διαλέξεις τη συσκευή, και να αλλάξεις τα σέττινγκ της.
δεν καταλαβαίνεις μάλλον τι κάνουν. Έχουν το νόημα να βάλεις σε μια μεγάλη αίθουσα 100 λάμπες, και αντί να τις κάνεις ομάδες όπως θα ήθελες να ανάβουν ίσως πιθανώς κλπ, και να κατεβάσεις επιστροφές κπλ σε χίλια μέρη, απλά τις συνδέεις όλες σε μία γραμμή, και μετά στέλνεις σήματα σε όσες θες να κάνουν ό,τι θές, με συμβατικούς διακόπτες νομίζεις, δεν το καταλαβαίνει ο τελικός χρήστης.
Για να λειτουργούν με προτόκωλο θα πρέπει να έχουν τσιπ με σειριακό αριθμό και να συνδέονται με PC... κάνω λάθος; Στην προκειμένη το dali είναι ένα μικρό PC... ε;
the end

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 21:24

Μηχανικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:19
Ναι αν οι λάμπες είναι Wi-Fi, μπορείς να τις ανοιγοκλείνεις όταν λείπεις από το σπίτι για να νομίζουν οι κλέφτες ότι κάποιος είναι μέσα. :D
Μηχσνικε τωρα με αυτο που εγραψες μου θυμισες τα LED που θα εκπεμπουν wi-fi στο σπιτι σου για να εχεις ιντερνετ μεσω φωτισμου σε ολο το σπιτι. Κριμα που δεν προχωρησε το σχεδιο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24262
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 21:25

Μηχανικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:19
Ναι αν οι λάμπες είναι Wi-Fi, μπορείς να τις ανοιγοκλείνεις όταν λείπεις από το σπίτι για να νομίζουν οι κλέφτες ότι κάποιος είναι μέσα. :D
βρε άσε το wifi, πές οτι το έχεις μόνο για να αλλάζεις θερμοκρασία στην λάμπα αν χρειαστεί, να μην αγοράζεις άλλη, 17 χρόνια ζωή δίνει η χιαόμι, θα την βαρεθείς αν δεν την αλλάζεις λίγο. Απλά σκέψου οτι δεν έχουν νόημα πλέον οι επιστροφές και τα κατεβάσματα, όλες σε μία γραμμή και οι διακόπτες μιλάνε με όποια θέλουν με selv τάση, η υπόθεση καλωδίωση είναι άλλο παιχνίδι πλέον.

Και αν δεν βλέπεις στο σπίτι το νόημα, σκέψου εταιρία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24262
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φωτισμός αυτός ο άγνωστος ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Νοέμ 2018, 21:29

Πάνας έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 21:22
Για να λειτουργούν με προτόκωλο θα πρέπει να έχουν τσιπ με σειριακό αριθμό και να συνδέονται με PC... κάνω λάθος; Στην προκειμένη το dali είναι ένα μικρό PC... ε;
το δαλι στην λάμπα ειναι η ικανότητά της να δέχεται σήματα, είναι απλά το τερματικό, το πισι που λες είναι ένας δαλι κεντρικός κοντολερ, ένας knx κοντρολερ, ένας απλός έξυπνος διακόπτης που μιλάει δαλι κλπ, γενικά ένας μικροκοντρόλερ μιλάει δαλί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών