Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5692
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 27 Δεκ 2021, 12:39

stavmanr έγραψε:
27 Δεκ 2021, 11:40
Stalker έγραψε:
26 Δεκ 2021, 11:31
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Δεκ 2021, 12:43
Ρε μλκς! Έχομε κριέισιονιστς στο φόρουμ;!
Εσύ τι λες, ότι ο κάλος στον εγκέφαλο αρχίζει και τελειώνει με τον αντιεμβολιασμό;

Η ΘτΕ είναι το όριτζιναλ κόκκινο πανί για όλους όσους την έχουν δει αντισυστημικοί και γενικά εξυπνότεροι από όλους τους επιστήμονες του κόσμου.
Ο "κάλος στον εγκέφαλο" συνεχίζει να υπάρχει και στους εμβολιασμένους αλλά και στους οπαδούς κάθε θεωρίας.
Δεν έχει σχέση με το τί υποστηρίζει κανείς φανατικά, αλλά ότι το υποστηρίζει χωρίς να καταλαβαίνει τι υποστηρίζει.
Δεν εφαρμόζεις και στην περίπτωση σου αυτή την φοβερή ενόραση μήπως βγει κανένα ενδιαφέρον συμπέρασμα; Δημιουργιστής υπέρ των mRNA εμβολίων είναι πολύ κλόουν συνδυασμός ακόμα και για τα δεδομένα του πχόρουμ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Δεκ 2021, 12:49

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2021, 11:45
stavmanr έγραψε:
27 Δεκ 2021, 11:34

Εδώ να υπενθυμίσω ότι η Γένεση αναφέρεται σε εξέλιξη.
ἐξαγαγέτω τὰ ὕδατα ἑρπετὰ ψυχῶν ζωσῶν καὶ πετεινὰ πετόμενα ἐπὶ τῆς γῆς κατὰ τὸ στερέωμα τοῦ οὐρανοῦ. καὶ ἐγένετο οὕτως
Εδώ λέει ότι ο Θεός ξεστόμισε μια διαταγή και από τη θάλασσα βγήκαν ερπετά καθώς και πουλιά που γέμισαν τον ουρανό.

Αν όντως έλεγε για εξέλιξη είναι λίγο περίεργο που δεν πέρασε από κανενός το μυαλό για 3.000 χρόνια.
Πώς γίνεται να εκστόμισε κάτι ο Θεός με τον ίδιο τρόπο που το κάνουν οι άνθρωποι όταν δεν είναι άνθρωπος.

Αλλά, όχι, είναι πιο λογικό από το να έφτιαξε τα ζώα μια άλλη δύναμη, πες το Θεό, από το να γαμιώνταν μεταξύ τους διαφορετικά είδη και να έβγαινε κάτι άλλο. Και όλα αυτά εντελώς κατά τύχη δεν συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Δεκ 2021, 12:53

Όσο για το big bang, για να τρολάρω λιγάκι, ποιος άναψε τη φωτιά στο δυναμίτη που τα προκάλεσε;

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5692
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 27 Δεκ 2021, 13:02

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Δεκ 2021, 12:49
foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2021, 11:45
stavmanr έγραψε:
27 Δεκ 2021, 11:34

Εδώ να υπενθυμίσω ότι η Γένεση αναφέρεται σε εξέλιξη.
Εδώ λέει ότι ο Θεός ξεστόμισε μια διαταγή και από τη θάλασσα βγήκαν ερπετά καθώς και πουλιά που γέμισαν τον ουρανό.

Αν όντως έλεγε για εξέλιξη είναι λίγο περίεργο που δεν πέρασε από κανενός το μυαλό για 3.000 χρόνια.
Πώς γίνεται να εκστόμισε κάτι ο Θεός με τον ίδιο τρόπο που το κάνουν οι άνθρωποι όταν δεν είναι άνθρωπος.

Αλλά, όχι, είναι πιο λογικό από το να έφτιαξε τα ζώα μια άλλη δύναμη, πες το Θεό, από το να γαμιώνταν μεταξύ τους διαφορετικά είδη και να έβγαινε κάτι άλλο. Και όλα αυτά εντελώς κατά τύχη δεν συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια...
Τα πρόβαρες σε κανένα ανιψάκι αυτά και του έκαναν εντύπωση;

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς τόση περηφάνεια για το να μην ξέρεις τίποτα για οτιδήποτε.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6935
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Δεκ 2021, 13:36

stavmanr έγραψε:
27 Δεκ 2021, 11:37
Λοξίας έγραψε:
26 Δεκ 2021, 12:01
Εμπεδοκλής έγραψε:
26 Δεκ 2021, 10:49
Απλά ξαφνικά, τώρα που υπάρχει καταγραφή δεν εμφανίζονται τα άτιμα. Γκαντεμιά.
Σωστά!
Όταν υπάρχει καταγραφή, δεν εμφανίζονται πολλά πράγματα...όπως τα "θαύματα", για παράδειγμα.
Δεν βαρεθήκατε; Οι πιστοί να νομίζετε ότι την λέτε στην επιστήμη και οι άθεοι να νομίζετε ότι την λέτε στους πιστούς;

Στα σοβαρά σας τώρα, οι πιστοί πιστεύετε ότι αποδομείτε την ΘτΕ με φορουμικές ατάκες και επιστημονικές δηθενιές;
Από την άλλη οι άθεοι (και εγώ άθεος είμαι), πιστεύετε πως με την ΘτΕ έχετε ισοπεδώσει την θρησκεία;
Ούτε οι μεν μπορείτε να αποδείξετε την ύπαρξη του θεού που πιστεύετε, ούτε οι δε την ανυπαρξία του.
Διότι, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η ύπαρξη ή όχι θεού.
Αυτού του τύπου οι κοκ(κ)ορομαχίες στα φόρα, θυμίζουν, έντονα, διαμάχες μεταξύ οπαδών ποδοσφαιρικών ομάδων...ποια είναι η καλύτερη.

Ησυχάστε. Ό,τι είναι να αποδειχθεί, θα αποδειχθεί και χωρίς την συμετοχή μας.

Άντε και Καλή Χρονιά...
:wave:
Κανείς, Λοξία, δεν αποδομεί την ΘτΕ. Αυτό που συζητάμε είναι το τί πρεσβεύει η ΘτΕ μέσα από τα πειράματα και τις έρευνές της.
Κι εκεί διαφωνούμε ότι η ΘτΕ λέει αυτό που κάποιοι νομίζουν.

Υπάρχουν ευρήματα σημαντικά που δείχνουν κάποια πράγματα και υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δεν αποδεικνύονται πουθενά. Κι όλα αυτά κακώς μπαίνουν μαζί στη μπετονιέρα της ΘτΕ.
Εντάξει, κάποιοι, πολλοί ή λίγοι, μπορεί να νομίζουν πως αυτά που λέει η ΘτΕ δικαιώνει την δική τους κοσμοαντίληψη, αλλά αυτό δεν είναι μονοσήμαντο. Ισχύει και για τις δύο πλευρές.

Πάντως έχω διαφορετική άποψη για το αν επιχειρείται-επιχειρείτε αποδόμηση της ΘτΕ.
Κάποιες θρησκείες παραμένουν αδιάφορες απέναντι στην θεωρία αυτήν, αλλά για τον χριστιανισμό είναι κόκκινο πανί.
Δεν είναι τυχαίο πως κινήματα δημιουργιστών δεν υπάρχουν στην ευρύτερη Ασία, ούτε καν στο Ισραήλ, αλλά υπάρχουν άφθονα στις ΗΠΑ.
Παρ' όλο που η ΘτΕ δεν ασχολείται με θεολογικά θέματα (πως θα μπορούσε άλλωστε!), η χριστιανική θρησκεία φοβάται πως την υπονομεύει. Και έχει εξαπολύσει ένα είδος πολέμου εναντίον της.

Αντικειμενικά τώρα και ασχέτως με το τι νομίζει ο καθένας πως λέει η ΘτΕ (είπαμε, ισχύει και για τις δύο πλευρές), κριτική και κατάρριψη "πραγμάτων που λέγονται και δεν αποδεικνύονται πουθενα", δεν μπορείς να κάνεις ούτε εσύ, ούτε εγώ. Την γνωμη μας σαφώς και την λέμε, αλλά το "δεν αποδεικνύονται πουθενά", δεν έχουμε τα εχέγγυα για να το τεκμηριώσουμε.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Δεκ 2021, 15:53

Parrot έγραψε:
25 Δεκ 2021, 11:26
klg έγραψε:
24 Οκτ 2021, 00:07
Οι έλληνες είναι θρησκόληπτα αμόρφωτα γίδια; Who would have though that...
Ναι, ενώ όλοι οι άλλoι λαοί είναι τέρατα μορφώσεως.. :giggle:
Σε σχέση με τους υποβαλκάνιους κατσιγάμηδες, οι άλλοι λαοί είναι pretty much ο Κύκλος της Βιέννης.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Δεκ 2021, 16:00

Animal έγραψε:
25 Δεκ 2021, 14:33
Parrot έγραψε:
25 Δεκ 2021, 11:26
klg έγραψε:
24 Οκτ 2021, 00:07
Οι έλληνες είναι θρησκόληπτα αμόρφωτα γίδια; Who would have though that...
Ναι, ενώ όλοι οι άλλoι λαοί είναι τέρατα μορφώσεως.. :giggle:
Δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται όλος αυτός ο εθνομηδενισμος και τάση απαξίωσης του ελληνικό λαού.Και όλα αυτά με ποια αφορμή; Μια θεωρία που όπως λέει και το όνομα της είναι απλά μια θεωρία.Αν ίσχυε στα σίγουρα δεν θα λεγόταν θεωρία.Εκτος κι αν κάποιοι έχουν ξεχάσει τι πάει να πει η λέξη θεωρία.
Για πες μας λοιπόν, πώς λέμε στη βιολογία τις θεωρίες που ισχούν; Μάλλον εσύ δεν ξέρεις ότι η λέξη θεωρία προφανώς και δεν σημαίνει μόνο "υπόθεση", ειδικά στο context της επιστήμης. Όσον αφορά τον "ελληνικό λαό", πραγματικά κάθε φορά που ένας από τους χριστιανοταλιμπάν που δεν "πιστεύον" στη ΘτΕ παίρνει αντιβιωτικά, θα πρέπει να τον στέλνουμε παραυτα στα γκούλαγκ του Μπούμπη.

Άντε με τους γαβγαβ σε αυτό το μπουρδέλο για χώρα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Δεκ 2021, 17:14

Stalker έγραψε:
27 Δεκ 2021, 13:02
Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Δεκ 2021, 12:49
foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2021, 11:45


Εδώ λέει ότι ο Θεός ξεστόμισε μια διαταγή και από τη θάλασσα βγήκαν ερπετά καθώς και πουλιά που γέμισαν τον ουρανό.

Αν όντως έλεγε για εξέλιξη είναι λίγο περίεργο που δεν πέρασε από κανενός το μυαλό για 3.000 χρόνια.
Πώς γίνεται να εκστόμισε κάτι ο Θεός με τον ίδιο τρόπο που το κάνουν οι άνθρωποι όταν δεν είναι άνθρωπος.

Αλλά, όχι, είναι πιο λογικό από το να έφτιαξε τα ζώα μια άλλη δύναμη, πες το Θεό, από το να γαμιώνταν μεταξύ τους διαφορετικά είδη και να έβγαινε κάτι άλλο. Και όλα αυτά εντελώς κατά τύχη δεν συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια...
Τα πρόβαρες σε κανένα ανιψάκι αυτά και του έκαναν εντύπωση;

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς τόση περηφάνεια για το να μην ξέρεις τίποτα για οτιδήποτε.
Τύπος, είσαι ψαγμένος;

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 27 Δεκ 2021, 17:43

klg έγραψε:
27 Δεκ 2021, 15:53
Parrot έγραψε:
25 Δεκ 2021, 11:26
klg έγραψε:
24 Οκτ 2021, 00:07
Οι έλληνες είναι θρησκόληπτα αμόρφωτα γίδια; Who would have though that...
Ναι, ενώ όλοι οι άλλoι λαοί είναι τέρατα μορφώσεως.. :giggle:
Σε σχέση με τους υποβαλκάνιους κατσιγάμηδες, οι άλλοι λαοί είναι pretty much ο Κύκλος της Βιέννης.
Sure..

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Δεκ 2021, 18:11

Λοξίας έγραψε:
27 Δεκ 2021, 13:36
Αντικειμενικά τώρα και ασχέτως με το τι νομίζει ο καθένας πως λέει η ΘτΕ (είπαμε, ισχύει και για τις δύο πλευρές), κριτική και κατάρριψη "πραγμάτων που λέγονται και δεν αποδεικνύονται πουθενα", δεν μπορείς να κάνεις ούτε εσύ, ούτε εγώ. Την γνωμη μας σαφώς και την λέμε, αλλά το "δεν αποδεικνύονται πουθενά", δεν έχουμε τα εχέγγυα για να το τεκμηριώσουμε.
Τη γνώμη μας γράφουμε, Λοξία. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Κι έχουμε το δικαίωμα να θεωρούμε μία άποψη ως τεκμηριωμένη ή όχι, και να εξηγούμε γιατί είναι ή δεν είναι επαρκώς τεκμηριωμένη κατά την άποψή μας.
Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Αυτό το "έχουμε το δικαίωμα της άποψης, αλλά δεν έχουμε το δικαίωμα της άποψης" δεν το κατάλαβα ποτέ.
Επίσης, "εξαναγκάζομαι" να γράψω το αυτονόητο, ότι δηλαδή δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να δικαιώσει εμένα, εσένα ή τον οποιονδήποτε άλλο, όποια κι αν είναι η όποια ιδιότητά μας στη συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Δεκ 2021, 19:20

Parrot έγραψε:
27 Δεκ 2021, 17:43
klg έγραψε:
27 Δεκ 2021, 15:53
Parrot έγραψε:
25 Δεκ 2021, 11:26

Ναι, ενώ όλοι οι άλλoι λαοί είναι τέρατα μορφώσεως.. :giggle:
Σε σχέση με τους υποβαλκάνιους κατσιγάμηδες, οι άλλοι λαοί είναι pretty much ο Κύκλος της Βιέννης.
Sure..
Δηλαδή εσένα το πρόβλημα σου δεν είναι πώς οι έλληνες είναι μπετόστοκοι, αλλά ότι δεν είναι περισσότερο μπετόστοκοι από τους Βούλγαρους;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 27 Δεκ 2021, 19:39

klg έγραψε:
27 Δεκ 2021, 19:20
Parrot έγραψε:
27 Δεκ 2021, 17:43
klg έγραψε:
27 Δεκ 2021, 15:53


Σε σχέση με τους υποβαλκάνιους κατσιγάμηδες, οι άλλοι λαοί είναι pretty much ο Κύκλος της Βιέννης.
Sure..
Δηλαδή εσένα το πρόβλημα σου δεν είναι πώς οι έλληνες είναι μπετόστοκοι, αλλά ότι δεν είναι περισσότερο μπετόστοκοι από τους Βούλγαρους;
Όχι, απλά δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση έτσι. Γιατί στο παράδειγμα σου, μπορεί να πάρεις έναν "μπετόστοκο" έλληνα αλλά θα μπορέσεις να τον συγκρίνεις με έναν βούλγαρο που είναι το αντίθετο από αυτό;
Σαφώς και ένας λαός πρέπει να ξέρει τα μειονεκτήματα του ώστε να μπορεί να τα διορθώνει, αλλά το συνεχόμενο και επαναλαμβανόμενο αυτομαστίγωμα δημιουργεί στο τέλος το αντίθετο απ' το επιθυμητό effect.
Επίσης, η αποδοχή ή μη μιας επιστημονικής θεωρίας δεν αρκεί για να χαρακτηριστεί ένα άτομο κάπως..

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6935
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Δεκ 2021, 21:02

stavmanr έγραψε:
27 Δεκ 2021, 18:11
Λοξίας έγραψε:
27 Δεκ 2021, 13:36
Αντικειμενικά τώρα και ασχέτως με το τι νομίζει ο καθένας πως λέει η ΘτΕ (είπαμε, ισχύει και για τις δύο πλευρές), κριτική και κατάρριψη "πραγμάτων που λέγονται και δεν αποδεικνύονται πουθενα", δεν μπορείς να κάνεις ούτε εσύ, ούτε εγώ. Την γνωμη μας σαφώς και την λέμε, αλλά το "δεν αποδεικνύονται πουθενά", δεν έχουμε τα εχέγγυα για να το τεκμηριώσουμε.
Τη γνώμη μας γράφουμε, Λοξία. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Κι έχουμε το δικαίωμα να θεωρούμε μία άποψη ως τεκμηριωμένη ή όχι, και να εξηγούμε γιατί είναι ή δεν είναι επαρκώς τεκμηριωμένη κατά την άποψή μας.
Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Αυτό το "έχουμε το δικαίωμα της άποψης, αλλά δεν έχουμε το δικαίωμα της άποψης" δεν το κατάλαβα ποτέ.
Επίσης, "εξαναγκάζομαι" να γράψω το αυτονόητο, ότι δηλαδή δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να δικαιώσει εμένα, εσένα ή τον οποιονδήποτε άλλο, όποια κι αν είναι η όποια ιδιότητά μας στη συζήτηση.
Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις...
Αυτό που υπονοείς στο υπογραμμισμένο δεν το ισχυρίστηκα ποτέ και δεν έχει καμία σχέση με ό,τι έχω πει -και τώρα και παλαιότερα.

Ας επαναλάβω...
Δικαίωμα γνώμης, υπέρ ή εναντίον μιας θεωρίας, έχεις αναφαίρετο. Συμφωνούμε;
Δικαίωμα έκφρασης αυτής της γνώμης, έχεις αναφαίρετο. Συμφωνούμε;
Η γνώμη σου και η άποψή σου πως η ΘτΕ είναι στο τάδε και στο δείνα σημείο λανθασμένη, ή και ολόκληρη είναι λάθος, είναι σεβαστή και έχεις αναφαίρετο δικαίωμα να την διατυπώνεις. Συμφωνούμε;
Πιστεύω πως ναι, συμφωνούμε.

Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι το ότι δεν μπορείς να "καταρρίψεις" μια θεωρία. Δώσε σημασία στο ρήμα σε παρακαλώ.
Για να καταρρίψεις μια θεωρία, πρέπει να την έχεις σπουδάσει σε βάθος, να είσαι ειδικός σε αυτήν. Επί πλέον, η κατάρριψη μιας θεωρίας δεν επιτυγχάνεται σε φόρα γενικών θεμάτων από ανθρώπους που έχουν γενικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις πάνω σε αυτήν, άσχετο αν οι δικές σου γνώσεις είναι περισσότερες απο τις δικές μου. Δεν παύουν να είναι και αυτές εγκυκλοπαιδικές και επιφανειακές.
Όσες θεωρίες έχουν καταρριφθεί, αυτό έχει επιτευχθεί με δημοσιεύσεις μελετών, πειραμάτων, ερευνών σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά, σε παγκόσμια συνέδρια, με αποδεικτικά στοιχεία και τεκμηριώσεις της κατάρριψης.

Δεν βλέπω τον λόγο λοιπόν, που δεν καταλαβαίνεις τι λέω και υποστηρίζω...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Δεκ 2021, 21:40

Λοξίας έγραψε:
27 Δεκ 2021, 21:02
stavmanr έγραψε:
27 Δεκ 2021, 18:11
Λοξίας έγραψε:
27 Δεκ 2021, 13:36
Αντικειμενικά τώρα και ασχέτως με το τι νομίζει ο καθένας πως λέει η ΘτΕ (είπαμε, ισχύει και για τις δύο πλευρές), κριτική και κατάρριψη "πραγμάτων που λέγονται και δεν αποδεικνύονται πουθενα", δεν μπορείς να κάνεις ούτε εσύ, ούτε εγώ. Την γνωμη μας σαφώς και την λέμε, αλλά το "δεν αποδεικνύονται πουθενά", δεν έχουμε τα εχέγγυα για να το τεκμηριώσουμε.
Τη γνώμη μας γράφουμε, Λοξία. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Κι έχουμε το δικαίωμα να θεωρούμε μία άποψη ως τεκμηριωμένη ή όχι, και να εξηγούμε γιατί είναι ή δεν είναι επαρκώς τεκμηριωμένη κατά την άποψή μας.
Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Αυτό το "έχουμε το δικαίωμα της άποψης, αλλά δεν έχουμε το δικαίωμα της άποψης" δεν το κατάλαβα ποτέ.
Επίσης, "εξαναγκάζομαι" να γράψω το αυτονόητο, ότι δηλαδή δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να δικαιώσει εμένα, εσένα ή τον οποιονδήποτε άλλο, όποια κι αν είναι η όποια ιδιότητά μας στη συζήτηση.
Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις...
Αυτό που υπονοείς στο υπογραμμισμένο δεν το ισχυρίστηκα ποτέ και δεν έχει καμία σχέση με ό,τι έχω πει -και τώρα και παλαιότερα.

Ας επαναλάβω...
Δικαίωμα γνώμης, υπέρ ή εναντίον μιας θεωρίας, έχεις αναφαίρετο. Συμφωνούμε;
Δικαίωμα έκφρασης αυτής της γνώμης, έχεις αναφαίρετο. Συμφωνούμε;
Η γνώμη σου και η άποψή σου πως η ΘτΕ είναι στο τάδε και στο δείνα σημείο λανθασμένη, ή και ολόκληρη είναι λάθος, είναι σεβαστή και έχεις αναφαίρετο δικαίωμα να την διατυπώνεις. Συμφωνούμε;
Πιστεύω πως ναι, συμφωνούμε.

Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι το ότι δεν μπορείς να "καταρρίψεις" μια θεωρία. Δώσε σημασία στο ρήμα σε παρακαλώ.
Για να καταρρίψεις μια θεωρία, πρέπει να την έχεις σπουδάσει σε βάθος, να είσαι ειδικός σε αυτήν. Επί πλέον, η κατάρριψη μιας θεωρίας δεν επιτυγχάνεται σε φόρα γενικών θεμάτων από ανθρώπους που έχουν γενικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις πάνω σε αυτήν, άσχετο αν οι δικές σου γνώσεις είναι περισσότερες απο τις δικές μου. Δεν παύουν να είναι και αυτές εγκυκλοπαιδικές και επιφανειακές.
Όσες θεωρίες έχουν καταρριφθεί, αυτό έχει επιτευχθεί με δημοσιεύσεις μελετών, πειραμάτων, ερευνών σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά, σε παγκόσμια συνέδρια, με αποδεικτικά στοιχεία και τεκμηριώσεις της κατάρριψης.

Δεν βλέπω τον λόγο λοιπόν, που δεν καταλαβαίνεις τι λέω και υποστηρίζω...
Μα βρε Λοξία, το να αμφισβητείς μία θεωρία ή να υποστηρίζεις μία θεωρία είναι ένα και το αυτό. Αν δεν μπορείς να αμφισβητήσεις μία θεωρία, δεν μπορείς ούτε να την αποδεχτείς, υπό την άποψη ότι δεν την καταλαβαίνεις, δηλαδή δεν μπορείς να την αποδείξεις στον εαυτό σου.

Αυτό που δεν αντιλαμβάνεσαι σε αυτά που γράφω είναι ότι η δική σου (δεν είναι προσωπικό, ο 2ος πληθυντικός χρησιμοποιείται για οικειότητα) άποψη για τη θεωρία περιλαμβάνει τη δική σου δυνατότητα να τεκμηριώνει ή όχι τη θεωρία. Σε άλλη περίπτωση αντιμετωπίζεις τις θεωρίες ως θρησκευτικές δραστηριότητες που πρέπει να αποδεχτείς για κοινωνικούς λόγους, δηλαδή μέσα από αυθεντίες και άλλα αναγνωρισμένα σοφίσματα.

Το μεγαλύτερο, δε, πρόβλημα είναι ότι η τεκμηρίωση μίας θεωρίας δεν είναι μονοαδιάστατη μεθοδολογικά. Εμπεριέχει ερμηνευτικά πλαίσια, δημιουργικές εκφράσεις, ρητές ή άρρητες, φανερές ή κρυφές παραδοχές κλπ. Το σύνολο αυτό είναι που πρέπει να αμφισβητήσεις (εξ ορισμού της επιστημονικής δραστηριότητας) προκειμένου να μπορέσεις να φτάσεις σε σημείο να κατανοήσεις τι πραγματικά πρεσβεύει η θεωρία κι όχι τι φάνηκε να πρεσβεύει με την πρώτη ματιά.
Το να γράψεις "συμφωνώ με την ειδική θεωρία της σχετικότητας" δεν λέει τίποτα, ούτε σε εμένα, ούτε και σε εσένα τον ίδιο. Με τι συμφωνείς ακριβώς; Τι κατάλαβες ότι περιγράφει; Πότε και πού εφαρμόζεται; Ποια είναι τα όρια εφαρμογής; Τι σημαίνει για τη λειτουργία του σύμπαντος; Τι παρασύρει στη συνολική εικόνα κατανόησης του κόσμου;
Όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις, να τα επικοινωνήσεις, να ακούσεις απόψεις, όχι μόνο ειδικών της Φυσικής, αλλά και "απλών" ανθρώπων που μπορούν να βλέπουν πολλές πτυχές εκτός των τεχνικών λεπτομερειών μίας φυσικής διατύπωσης. Σε τελική ανάλυση, δεν έχει νόημα να ξέρω τι συμβαίνει στο κέντρο μίας μαύρης τρύπας, αν δεν μπορώ να το εντάξω ταυτόχρονα σε ένα φιλοσοφικό πλαίσιο που να δίνει νόημα στη ζωή μου και γενικά στην ύπαρξη.

Ναι, είναι καλό να παρευρίσκονται και άνθρωποι με τεχνικές ικανότητες (μαθηματικά κλπ) για να μπορούν να σε υποβοηθούν με την εμπειρία τους στο τεχνικό κομμάτι, αλλά το σύνολο μίας φυσικής ή κοινωνικής θεωρίας δεν αναλώνεται σε τεχνικά ζητήματα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6935
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Δημοσκοπική έρευνα για αποδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης απο το Ευρωβαρόμετρο-Μόνο 1 στους 2 την αποδέχεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Δεκ 2021, 23:04

stavmanr έγραψε:
27 Δεκ 2021, 21:40
Μα βρε Λοξία, το να αμφισβητείς μία θεωρία ή να υποστηρίζεις μία θεωρία είναι ένα και το αυτό. Αν δεν μπορείς να αμφισβητήσεις μία θεωρία, δεν μπορείς ούτε να την αποδεχτείς, υπό την άποψη ότι δεν την καταλαβαίνεις, δηλαδή δεν μπορείς να την αποδείξεις στον εαυτό σου.

Αυτό που δεν αντιλαμβάνεσαι σε αυτά που γράφω είναι ότι η δική σου (δεν είναι προσωπικό, ο 2ος πληθυντικός χρησιμοποιείται για οικειότητα) άποψη για τη θεωρία περιλαμβάνει τη δική σου δυνατότητα να τεκμηριώνει ή όχι τη θεωρία. Σε άλλη περίπτωση αντιμετωπίζεις τις θεωρίες ως θρησκευτικές δραστηριότητες που πρέπει να αποδεχτείς για κοινωνικούς λόγους, δηλαδή μέσα από αυθεντίες και άλλα αναγνωρισμένα σοφίσματα.

Το μεγαλύτερο, δε, πρόβλημα είναι ότι η τεκμηρίωση μίας θεωρίας δεν είναι μονοαδιάστατη μεθοδολογικά. Εμπεριέχει ερμηνευτικά πλαίσια, δημιουργικές εκφράσεις, ρητές ή άρρητες, φανερές ή κρυφές παραδοχές κλπ. Το σύνολο αυτό είναι που πρέπει να αμφισβητήσεις (εξ ορισμού της επιστημονικής δραστηριότητας) προκειμένου να μπορέσεις να φτάσεις σε σημείο να κατανοήσεις τι πραγματικά πρεσβεύει η θεωρία κι όχι τι φάνηκε να πρεσβεύει με την πρώτη ματιά.
Το να γράψεις "συμφωνώ με την ειδική θεωρία της σχετικότητας" δεν λέει τίποτα, ούτε σε εμένα, ούτε και σε εσένα τον ίδιο. Με τι συμφωνείς ακριβώς; Τι κατάλαβες ότι περιγράφει; Πότε και πού εφαρμόζεται; Ποια είναι τα όρια εφαρμογής; Τι σημαίνει για τη λειτουργία του σύμπαντος; Τι παρασύρει στη συνολική εικόνα κατανόησης του κόσμου;
Όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις, να τα επικοινωνήσεις, να ακούσεις απόψεις, όχι μόνο ειδικών της Φυσικής, αλλά και "απλών" ανθρώπων που μπορούν να βλέπουν πολλές πτυχές εκτός των τεχνικών λεπτομερειών μίας φυσικής διατύπωσης. Σε τελική ανάλυση, δεν έχει νόημα να ξέρω τι συμβαίνει στο κέντρο μίας μαύρης τρύπας, αν δεν μπορώ να το εντάξω ταυτόχρονα σε ένα φιλοσοφικό πλαίσιο που να δίνει νόημα στη ζωή μου και γενικά στην ύπαρξη.

Ναι, είναι καλό να παρευρίσκονται και άνθρωποι με τεχνικές ικανότητες (μαθηματικά κλπ) για να μπορούν να σε υποβοηθούν με την εμπειρία τους στο τεχνικό κομμάτι, αλλά το σύνολο μίας φυσικής ή κοινωνικής θεωρίας δεν αναλώνεται σε τεχνικά ζητήματα.
Έχεις παραβλέψει όλο το "point" μου, που λέμε και στο χωριό...
Η δική μου ή δική σου (και μιλάω ακριβώς για εμάς τους δύο) δυνατότητα απέναντι στην θεωρία της σχετικότητας (μιας και την ανέφερες), φτάνει μέχρι του σημείου να προσπαθήσουμε να την καταλάβουμε όσο καλύτερα μπορούμε και όσο μας επιτρέπουν οι γνώσεις μας και η αντίληψή μας.
Εσύ πιθανόν να την κατανοήσεις καλύτερα, επειδή έχεις περισσότερες γνώσεις και οξύτερη αντίληψη. Αλλά μέχρις εκεί, διότι ούτε εσύ ούτε εγώ είμαστε φυσικοί/μαθηματικοί. Και δεν έχουμε ασχοληθεί με αυτό το πεδίο, με έρευνες, παρατηρήσεις, μελέτες επιστημονικού επιπέδου.

Το επίπεδό μας λοιπόν, φτάνει μέχρι του σημείου να εξηγήσουμε τι έχουμε κατανοήσει από την θεωρία της Σχετικότητας, τι περιγράφει αυτή, που εφαρμόζεται, να ανταλλάξουμε απόψεις, να μάθουμε κάτι παραπάνω κ.λπ. και να εκφράσουμε την άποψη πως συμφωνούμε ή διαφωνούμε. Μέχρις εκεί! ΔΕΝ μπορούμε να καταρρίψουμε την ΘτΣ.
Για πολλοστή φορά γράφω το ρήμα καταρρίπτω, το οποίο αρέσκονται να χρησιμοποιούν όλοι όσοι "καταρρίπτουν" την ΘτΣ, χωρίς, όχι μόνον να έχουν επιστημονικό έργο σε αυτήν, αλλά να μην είναι ούτε καν φυσικοί-μαθηματικοί!

Δεν έχουν σχέση αυτά που γράφεις με αυτό που ξεκάθαρα λέω.
Δεν πρόκειται για φιλοσοφία ή προεκτάσεις φιλοσοφικές στην κοσμοθεωρία μου.
Πρόκειτα για ένα ξεκάθαρο (και πεζό) ζήτημα. Διαδικαστικό αν θέλεις. Ούτε εσύ, ούτε εγώ, μπορούμε να καταρρίψουμε/διαψεύσουμε την ΘτΣ, ή και να την επιβεβαιώσουμε, διότι δεν εχουμε τα εχέγγυα, τα προσόντα να το κάνουμε.

Μόλις πριν λίγες ημέρες, η ΘτΣ πέρασε επιτυχώς άλλο ένα τεστ.
Η επιβεβαίωση αυτή δεν προήλθε από κάποιους σαν εσένα και εμένα, αλλά από επιστήμονες που είχαν στην διάθεσή τους και τις γνώσεις και τα εργαλεία για κάτι τέτοιο. Αν κάποτε η ΘτΣ καταρριφθεί, αυτή η κατάρριψη πάλι από ανθρώπους του ίδιου επιστημονικού βεληνεκούς θα επέλθει.
Όχι από κάποιον stavmanr ή από κάποιον Λοξία, που θα αρθρογραφούν σε ένα φόρουμ, αλλά δεν θα είναι σπουδασμένοι και με έργο στο επιστημονικό αυτό πεδίο.

Άσχετα με το πως αντιλαμβάνεται κάποιος την ΘτΣ και με την ικανότητά του να την κατανοήσει, η δυνατότητα τεκμηρίωσης ή κατάρριψης αυτής δεν του ανήκει, εκτός αν είναι ειδικός επιστήμονας σε αυτήν, έχει έργο, παρατηρήσεις και μελέτες που αποδεικνύουν την απόρριψη αυτήν.
Αυτό που του ανήκει, είναι το δικαίωμα να μην δέχεται, αυτός προσωπικά, την ισχύ της.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών