Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 27 Φεβ 2021, 00:37

teratoulis έγραψε:
25 Φεβ 2021, 11:25
pussycat έγραψε:
25 Φεβ 2021, 10:34
teratoulis έγραψε:
21 Φεβ 2021, 22:52
Γεια χαρά παιδιά,

δεν έχω σχέση με το αντικείμενο όμως έχω παρακολουθήσει αρκετές διαλέξεις του Δανέζη στο youtube.

Στην αρχή είχα ενθουσιαστεί, μετά σιγά σιγά άρχισε να μου προκαλεί σύγχυση.

Το πρόβλημα είναι ότι κάνει λογικά άλματα (και ισως και λάθη), προσπαθώντας εν αγωνίως να αποδείξει οτι υπάρχει και κάτι άλλο ταυτίζοντας μάλιστα την 4η διάσταση με την ψυχή κτλ. και άλλα πολλά που αναφέρθηκαν από άλλα παιδιά.

Anyway, βλέπω κάποιους σχετικούς με το θέμα (φαντάζομαι θα ναι θεωρητικοί φυσικοί?) όπως ο Κουρκούας. Οπότε αν γίνεται να μας παραπέμψει σε κάποιες πιο αξιόπιστες πηγές θα ήταν ωραίο.

Ευχαριστώ και καλώς ήρθα! :)
Ο Δανέζης είναι ένας "διασκεδαστής", entertainer, στην ίδια κατηγορία με Καφάτο, Ντίπακ Τσόπρα και λοιπούς. Οι διαλέξεις του έχουν μηδενική επιστημονική αξία, ενώ και φιλοσοφικά είναι πολύ κακές. Δε νομίζω πως αξίζει να ασχοληθεί κανείς σοβαρά μαζί του, παρά ίσως μόνο ως άσκηση, για να βρει τα λάθη και τις παρανοήσεις του. Καλώς ήρθες! :wave:

Χαχα συμφωνώ, έχει πάντως αξία να αναδειχθούν οι αντιφάσεις και τα λάθη, γιατί με το πρόσχημα της επιστήμης γίνεται επικίνδυνο!!

Επίσης ευκαιρία ίσως να καταλάβουμε τι ισχύει μήπως μάθουμε και τίποτα, χωρίς να μπλέκουμε τη γνώση με ενοχικά συμπλέγματα θρησκευτικής προέλευσης!

Γι αυτό όσοι είναι σχετικοί με το θέμα ας παραθέσουν επίσης και τις σχετικές πηγές, για όσους ενδιαφέρονται!
Επικίνδυνο;! Δηλαδή; Ο Δανέζης είναι επικίνδυνος εννοείς; Αν ναι, πώς, σε τι;

Όσο για τις πηγές που ρωτάς, πηγές σχετικά με τι; Σχετικά με αυτά που λέει ο Δανέζης; Χε, ο Δανέζης αναφέρεται στα πάντα, οπότε ό,τι πηγή να βάλει κανείς, πάντα μέσα θα πέσει. Αν πάντως θες να μάθεις τι ισχύει, οι πηγές δε θα σε βοηθήσουν, μάλλον το αντίθετο!

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 27 Φεβ 2021, 00:42

Prepon έγραψε:
26 Φεβ 2021, 00:57
pussycat έγραψε:
25 Φεβ 2021, 10:34
teratoulis έγραψε:
21 Φεβ 2021, 22:52
Γεια χαρά παιδιά,

δεν έχω σχέση με το αντικείμενο όμως έχω παρακολουθήσει αρκετές διαλέξεις του Δανέζη στο youtube.

Στην αρχή είχα ενθουσιαστεί, μετά σιγά σιγά άρχισε να μου προκαλεί σύγχυση.

Το πρόβλημα είναι ότι κάνει λογικά άλματα (και ισως και λάθη), προσπαθώντας εν αγωνίως να αποδείξει οτι υπάρχει και κάτι άλλο ταυτίζοντας μάλιστα την 4η διάσταση με την ψυχή κτλ. και άλλα πολλά που αναφέρθηκαν από άλλα παιδιά.

Anyway, βλέπω κάποιους σχετικούς με το θέμα (φαντάζομαι θα ναι θεωρητικοί φυσικοί?) όπως ο Κουρκούας. Οπότε αν γίνεται να μας παραπέμψει σε κάποιες πιο αξιόπιστες πηγές θα ήταν ωραίο.

Ευχαριστώ και καλώς ήρθα! :)
Ο Δανέζης είναι ένας "διασκεδαστής", entertainer, στην ίδια κατηγορία με Καφάτο, Ντίπακ Τσόπρα και λοιπούς. Οι διαλέξεις του έχουν μηδενική επιστημονική αξία, ενώ και φιλοσοφικά είναι πολύ κακές. Δε νομίζω πως αξίζει να ασχοληθεί κανείς σοβαρά μαζί του, παρά ίσως μόνο ως άσκηση, για να βρει τα λάθη και τις παρανοήσεις του. Καλώς ήρθες! :wave:
Αδερφέ μας άνοιξες τα μάτια.
Να σε έχει ο Θεός καλά.
Επίσης!
Prepon έγραψε: Μια ερώτηση μόνο, έχεις περισσότερα πτυχία και ακαδημαϊκά προσόντα ώστε να είσαι σε θέση να κρίνεις τον Δανέζη;
Δυστυχώς δε μου επιτρέπεται να αποκαλύψω τα πόσα πτυχία και ακαδημαϊκά προσόντα έχω, δεσμεύομαι με NDA! :wave:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Φεβ 2021, 00:49

pussycat έγραψε:
27 Φεβ 2021, 00:23
Φιλαράκι έγραψε:
26 Φεβ 2021, 00:38
pussycat έγραψε:
25 Φεβ 2021, 10:34
Ο Δανέζης είναι ένας "διασκεδαστής", entertainer, στην ίδια κατηγορία με Καφάτο, Ντίπακ Τσόπρα και λοιπούς. Οι διαλέξεις του έχουν μηδενική επιστημονική αξία, ενώ και φιλοσοφικά είναι πολύ κακές. Δε νομίζω πως αξίζει να ασχοληθεί κανείς σοβαρά μαζί του, παρά ίσως μόνο ως άσκηση, για να βρει τα λάθη και τις παρανοήσεις του. Καλώς ήρθες! :wave:
Τι σημαίνει φιλοσοφικά κακές;
Κακές ποιοτικά εννοώ, όχι πως είναι μοχθηρές ή κάτι άλλο.

Τι λέει βασικά ο Δανέζης; Πως οι αισθήσεις μας δημιουργούν ψευδαισθήσεις, οπότε πως ο κόσμος των αισθήσεων είναι ψεύτικος, και πως, για να υπάρχει αλήθεια σε αυτόν τον κόσμο, αυτή η αλήθεια πρέπει να αναζητηθεί πέραν των αισθήσεων, σε έναν άλλον κόσμο, νοητικό. Ε, αυτό είναι μια πολύ παλιά φιλοσοφική θεώρηση των πραγμάτων που ανάγεται στον Πλάτωνα, αν κι ανάθεμα αν ο Πλάτων θα συμφωνούσε σε αυτό, αλλά τελοσπάντων. Το θέμα είναι πως έχουν γίνει τεράστια βήματα στη φιλοσοφία από τότε, και πως ο Δανέζης είτε τα αγνοεί, είτε τα παραγνωρίζει, αλλά όπως και να έχει, ούτε τα αναφέρει ούτε καν τα επεξεργάζεται. Για αυτό βασικά είναι κακή η φιλοσοφία του, διότι δε λαμβάνει υπόψιν του τις ιστορικές εξελίξεις αυτής, και τις οποιεσδήποτε αντιρρήσεις, όπως επίσης γιατί δεν έχει κάποιο συμπαγές φιλοσοφικό σύστημα, παρά μόνο τσιτάτες εκφράσεις περί "matrix" ή "homo universalis". Πού είναι ένα φιλοσοφικό του πόνημα, αντίστοιχο του Καντ ή του Χέγκελ, όπου θα αναγνώριζε τις αδυναμίες της προηγούμενης φιλοσοφίας και θα τις έλυνε; Φιλοσοφικοιστορικά δλδ, φαίνεται να είναι εντελώς αναλφάβητος.
Με δυο λόγια, είναι φιλοσοφία βάθους για 16χρονα, αντίστοιχη της ταινίας Μάτριξ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Φεβ 2021, 13:23

hellegennes έγραψε:
26 Φεβ 2021, 21:55
Antares έγραψε:
26 Φεβ 2021, 14:07
Υπάρχει και η θεωρία της πενταδιάστατης βαρύτητας (5d gravity) με πολλά άρθρα (υπάρχουν και περιγραφικά ώστε να γίνει μια αρχική κατανόηση). Ο τετραδιάστατος χωρόχρονος είναι καλά μελετημένος με την γενική θεωρία της σχετικότητας, η 5d gravity είναι η επέκτασή της και σχετίζεται με την M-theory (ενοποιημένες θεωρίες υπερχορδών).
Το πρόβλημα με την θεωρία αυτή είναι ότι έγιναν πειράματα για να βρεθεί η έξτρα διάσταση και τζίφος. Πρόσφατα μάλιστα. Υπάρχει ακόμα η πιθανότητα να εκτείνεται η βαρύτητα σε τέταρτη χωρική διάσταση που να θέλει καλύτερες μετρήσεις, αλλά όλο και απομακρύνεται ετούτη η πιθανότητα.
Ποιά πειράματα έγιναν; Αφού απαιτούνται ενέργειες που δεν έχουν επιτευχθεί τους επιταχυντές ακόμη. Δεν γνωρίζω τις θεωρίες καλά, αλλά είναι θεωρητικές ακόμη, όπως και η M -theory (ενοποιημένες θεωρίες υπερχορδών και μεμβρανών ή βρανών εξ΄ου και το Μ). Ενοποιήθηκαν λόγω του ότι υπερκαλύπτονταν, όπως και οι θεωρίες της 5d gravity, ανάλογα με την περιγραφή που δίνουν στην πέμπτη διάσταση, αν είναι άπειρη, αν είναι συμπυκνωμένη κλπ.
https://cms.cern/physics/detecting-extra-dimensions
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 28 Φεβ 2021, 14:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2021, 18:44

Antares έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:23
hellegennes έγραψε:
26 Φεβ 2021, 21:55
Antares έγραψε:
26 Φεβ 2021, 14:07
Υπάρχει και η θεωρία της πενταδιάστατης βαρύτητας (5d gravity) με πολλά άρθρα (υπάρχουν και περιγραφικά ώστε να γίνει μια αρχική κατανόηση). Ο τετραδιάστατος χωρόχρονος είναι καλά μελετημένος με την γενική θεωρία της σχετικότητας, η 5d gravity είναι η επέκτασή της και σχετίζεται με την M-theory (ενοποιημένες θεωρίες υπερχορδών).
Το πρόβλημα με την θεωρία αυτή είναι ότι έγιναν πειράματα για να βρεθεί η έξτρα διάσταση και τζίφος. Πρόσφατα μάλιστα. Υπάρχει ακόμα η πιθανότητα να εκτείνεται η βαρύτητα σε τέταρτη χωρική διάσταση που να θέλει καλύτερες μετρήσεις, αλλά όλο και απομακρύνεται ετούτη η πιθανότητα.
Ποιά πειράματα έγιναν; Αφού απαιτούνται ενέργειες που δεν έχουν επιτευχθεί τους επιταχυντές ακόμη. Δεν γνωρίζω τις θεωρίες καλά, αλλά είναι θεωρητικές ακόμη, όπως και η M -theory (ενοποιημένες θεωρίες υπερχορδών και μεμβρανών ή βρανών εξ΄ου και το Μ). Ενοποιήθηκαν λόγω του ότι υπερκαλύπτονταν, όπως και οι θεωρίες της 5d gravity, ανάλογα με την περιγραφή που δίνουν στην πέμπτη διάσταση, αν είναι άπειρη, αν είναι συμπυκνωμένη κλπ.
https://cms.cern/physics/detecting-extra-dimensions
Ένα πολύ σημαντικό πείραμα, για την ακρίβεια δεδομένα, έχει να κάνει με την μέτρηση διαφορετικών συχνοτήτων της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Θεωρητικά, αν υπάρχει έξτρα διάσταση στην οποία απλώνεται η βαρύτητα, αυτό σημαίνει ότι διαφορετικές συχνότητες του φάσματος θα έχουν μια απειροελάχιστη διαφορά στον χρόνο μετάδοσης από κάποια πηγή. Αυτή η διαφορά καθίσταται μετρήσιμη σε τεράστιες αποστάσεις. Έτσι, βλέποντας πηγές φωτός που βρίσκονται στην άλλη άκρη του σύμπαντος και μετρώντας αν οι διαφορετικές συχνότητες του φάσματος που εξέπεμψαν έχουν διαφορά στον χρόνο που τις μετρήσαμε, μπορούμε να δούμε αν επιβεβαιώνεται η πρόβλεψη. Ε, δεν επιβεβαιώνεται. Όλες οι συχνότητες φτάνουν ταυτόχρονα.

Υπάρχει ακόμα περιθώριο για έξτρα διαστάσεις που είναι μικροσκοπικές, αλλά τα δεδομένα δείχνουν πως άλλες μακροσκοπικές χωρικές διαστάσεις δεν υπάρχουν. Είναι μόνο οι τρεις γνωστές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Φεβ 2021, 19:50

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2021, 18:44
Υπάρχει ακόμα περιθώριο για έξτρα διαστάσεις που είναι μικροσκοπικές, αλλά τα δεδομένα δείχνουν πως άλλες μακροσκοπικές χωρικές διαστάσεις δεν υπάρχουν. Είναι μόνο οι τρεις γνωστές.
Ίσως σε μεγαλύτερες ενέργειες ανακαλυφθεί κάτι όσον αφορά τις μικροσκοπικές διαστάσεις γιατί σε αυτές βασίζεται η Μ-theory η οποία δίνει καλά θεωρητικά αποτελέσματα.
Δεν τα γνωρίζω, προσπαθώ να τα μελετήσω (και με τα μαθηματικά τους εννοείται). Ίσως προκύψει κάτι μέσα από τα μαθηματικά που να συμφωνεί με τα πειράματα, φαίνεται σαν φυσικό επακόλουθο η επέκταση στην πέμπτη διάσταση, η ιδέα ότι ο χωρόχρονος βρίσκεται στην υπερεπιφάνεια κάτι άλλου. Μιλάνε και για άλλη χρονική διάσταση, όχι απαραίτητα χωρική.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2021, 22:42

Καλά θεωρητικά αποτελέσματα έδινε και το πλανητικό μοντέλο του Πτολεμαίου, όμως είναι τελείως λάθος. Η προσκόλληση στα μαθηματικά, στις αρμονίες και την συμμετρία είναι παγίδα για την φυσική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Φεβ 2021, 22:46

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2021, 22:42
Η προσκόλληση στα μαθηματικά, στις αρμονίες και την συμμετρία είναι παγίδα για την φυσική.
Και όχι μόνο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Μαρ 2021, 15:31

Έτσι λέτε; Εγώ λέω ότι δεν θα μέναμε στο σύστημα του Πτολεμαίου φυσικά αλλά η εξέλιξη θα ήταν πιο γρήγορη αν δεν είχε παρεμβληθεί η "ασυμμετρία". Για ιστορική ασυμμετρία μιλάμε. Επίσης αν δεν παρεμβαλλόταν έως και σήμερα, ίσως κάναμε αυτή την συζήτηση εκεί που θα έπρεπε με τους τίτλους που θα έπρεπε να έχουμε. :lol:
Αλλά για τα μαθηματικά και την φυσική συμφωνώ. Δεν είναι τα πάντα αρμονία και συμμετρία. Μάλλον το αντίθετο. Αυτό οφείλουν να περιγράψουν, αν και αγαπούν την αρμονία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 01 Μαρ 2021, 15:42

Antares έγραψε:
28 Φεβ 2021, 19:50
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2021, 18:44
Υπάρχει ακόμα περιθώριο για έξτρα διαστάσεις που είναι μικροσκοπικές, αλλά τα δεδομένα δείχνουν πως άλλες μακροσκοπικές χωρικές διαστάσεις δεν υπάρχουν. Είναι μόνο οι τρεις γνωστές.
Ίσως σε μεγαλύτερες ενέργειες ανακαλυφθεί κάτι όσον αφορά τις μικροσκοπικές διαστάσεις γιατί σε αυτές βασίζεται η Μ-theory η οποία δίνει καλά θεωρητικά αποτελέσματα.
Δεν τα γνωρίζω, προσπαθώ να τα μελετήσω (και με τα μαθηματικά τους εννοείται). Ίσως προκύψει κάτι μέσα από τα μαθηματικά που να συμφωνεί με τα πειράματα, φαίνεται σαν φυσικό επακόλουθο η επέκταση στην πέμπτη διάσταση, η ιδέα ότι ο χωρόχρονος βρίσκεται στην υπερεπιφάνεια κάτι άλλου. Μιλάνε και για άλλη χρονική διάσταση, όχι απαραίτητα χωρική.
Είχα δει πριν ένα χρόνο ένα ντοκιμαντέρ όπου καποια καθηγήτρια που έκανε προσομοιωσεις για το πως εξαπλώθηκε ο χώρος λίγο μετά την Μεγάλη Έκρηξη, και έβγαζε πως η εξαπλωση γινόταν μονοδιάστατα, αλλα σε διαφορετικές κατευθύνσεις. Δλδ μπορει σε μικροσκοπικο επίπεδο να υπάρχει μόνο μια διάσταση, η οποία ξετυλίγεται σε τρεις διαστάσεις και μας δίνει την εντύπωση ενός τρισδιαστατου συνεχούς.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Μαρ 2021, 15:58

Ζενίθεδρος έγραψε:
01 Μαρ 2021, 15:42
Είχα δει πριν ένα χρόνο ένα ντοκιμαντέρ όπου καποια καθηγήτρια που έκανε προσομοιωσεις για το πως εξαπλώθηκε ο χώρος λίγο μετά την Μεγάλη Έκρηξη, και έβγαζε πως η εξαπλωση γινόταν μονοδιάστατα, αλλα σε διαφορετικές κατευθύνσεις. Δλδ μπορει σε μικροσκοπικο επίπεδο να υπάρχει μόνο μια διάσταση, η οποία ξετυλίγεται σε τρεις διαστάσεις και μας δίνει την εντύπωση ενός τρισδιαστατου συνεχούς.
Πρέπει να είναι έτσι σύμφωνα με την θεωρία του Bing Bang. Ας μας διαφωτίσει κάποιος άλλος. :roll:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Μαρ 2021, 18:35

ST48410 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 22:46
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2021, 22:42
Η προσκόλληση στα μαθηματικά, στις αρμονίες και την συμμετρία είναι παγίδα για την φυσική.
Και όχι μόνο.
Έτσι.
Τα μαθηματικά είναι α λα καρτ. Όποτε γουστάρουμε μας κάνουν τη δουλειά κι όποτε γουστάρουμε δεν μας την κάνουν. :102:

Θα διαλέγουμε κάθε φορά σε στυλ Xfactor με ποια μαθηματικά συμφωνούμε και τα λοιπά θα τα παραβλέπουμε.

Επιστημονικές διαφωνίες με το Δανέζη κατά τα λοιπά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μαρ 2021, 21:45

Antares έγραψε:
01 Μαρ 2021, 15:31
Έτσι λέτε; Εγώ λέω ότι δεν θα μέναμε στο σύστημα του Πτολεμαίου φυσικά αλλά η εξέλιξη θα ήταν πιο γρήγορη αν δεν είχε παρεμβληθεί η "ασυμμετρία". Για ιστορική ασυμμετρία μιλάμε
Εξαρτάται τι εννοείς ασυμμετρία. Αν η εξέλιξη της επιστήμης ήταν ιστορικά συμμετρική, θα ήταν συνολικά πολύ πιο αργή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μαρ 2021, 21:48

stavmanr έγραψε:
01 Μαρ 2021, 18:35
ST48410 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 22:46
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2021, 22:42
Η προσκόλληση στα μαθηματικά, στις αρμονίες και την συμμετρία είναι παγίδα για την φυσική.
Και όχι μόνο.
Έτσι.
Τα μαθηματικά είναι α λα καρτ. Όποτε γουστάρουμε μας κάνουν τη δουλειά κι όποτε γουστάρουμε δεν μας την κάνουν. :102:

Θα διαλέγουμε κάθε φορά σε στυλ Xfactor με ποια μαθηματικά συμφωνούμε και τα λοιπά θα τα παραβλέπουμε.

Επιστημονικές διαφωνίες με το Δανέζη κατά τα λοιπά.
Επιστημονικές διαφωνίες με τον Δανέζη δεν μπορεί να έχει κανείς, γιατί δεν είναι επιστήμονας. Καθηγητής είναι.

Τα μαθηματικά είναι εργαλείο. Ανθρώπινο εργαλείο. Μπορείς να φτιάξεις διάφορα πράγματα που να είναι μαθηματικά συνεπή αλλά να μην υπάρχουν στην φύση. Υπήρξαν στο παρελθόν διάφορες θεωρίες που ήταν μαθηματικά συνεπείς, όμορφες, συμμετρικές, κτλ, αλλά αποδείχθηκαν λανθασμένες.

Τα μαθηματικά είναι εργαλείο και τα εργαλεία φτιάχνονται για να μας υπηρετούνε, όχι για να τα υπηρετούμε εμείς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Μαρ 2021, 09:38

Tα μαθηματικά άρχισαν να χρησιμοποιούνται σχετικά πρόσφατα στην φυσική. Ο Νεύτωνας δεν έγραψε ποτέ την εξίσωση F = -GMm/r2 αλλά την περιέγραψε στα λατινικά. Δεν είναι δικό μου αυτό, από κάποιο paper.
Oύτε ο Einstein έκανε την μαθηματική διατύπωση της ειδικής και γενικής σχετικότητας.
Πριν εφαρμοστούν στην φυσική υπήρχαν σαν μαθηματικές έννοιες, γεωμετρίες πέραν της ευκλείδιας, βασισμένες στην αλλαγή των αξιωμάτων αυτής.
Σήμερα υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ μαθηματικών και φυσικής. Η φυσική είναι δυνατό να οδηγήσει σε ανάπτυξη νέων μαθηματικών κλάδων.
At first Einstein did not fully appreciate the power of mathematical formalism. When he was a
student of Zurich Polytechnic (1896-1900) he often skipped math classes and relied on notes taken by his classmate and long-life friend Marcel Grossmann. His mathematical weakness was the reason for not he but in fact his former math teacher in Zurich Polytechnic, Hermann Minkowski, who made the key step in mathematical formulation of Special Relativity which lets the theory shine in all its glory (and is used in all modern textbooks on the subject). His approach was the same one suggested by the time traveler on the first page of H.G.Well's novel The Time Machine, published
in 1895:
There are really four dimensions, three which we call the three planes of Space, and a
fourth, Time." Minkowski united space and time into a four-dimensional metric space, space-time.
He dramatically announced his new approach in lecture in 1908.
GENERAL RELATIVITY.
MATH3443
KOMISSAROV S.S
2009
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 02 Μαρ 2021, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών