Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Μαρ 2021, 10:27

hellegennes έγραψε:
01 Μαρ 2021, 21:48
stavmanr έγραψε:
01 Μαρ 2021, 18:35
ST48410 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 22:46


Και όχι μόνο.
Έτσι.
Τα μαθηματικά είναι α λα καρτ. Όποτε γουστάρουμε μας κάνουν τη δουλειά κι όποτε γουστάρουμε δεν μας την κάνουν. :102:

Θα διαλέγουμε κάθε φορά σε στυλ Xfactor με ποια μαθηματικά συμφωνούμε και τα λοιπά θα τα παραβλέπουμε.

Επιστημονικές διαφωνίες με το Δανέζη κατά τα λοιπά.
Επιστημονικές διαφωνίες με τον Δανέζη δεν μπορεί να έχει κανείς, γιατί δεν είναι επιστήμονας. Καθηγητής είναι.
Αμ με εσένα που δηλώνεις ότι εργάζεσαι ως μπακάλης, μπορεί να κάνει; :smt047
Πιάσαμε συζήτηση ένας μπακάλης με έναν ρακοσυλλέκτη, αν κάποιος καθηγητής σε πανεπιστήμιο κι ερευνητής της αστροφυσικής είναι επιστήμονας ή όχι.
Τα μαθηματικά είναι εργαλείο. Ανθρώπινο εργαλείο.
Δηλαδή, το 1+1=2 δεν αποτελεί παγκόσμια συνθήκη, αλλά μία εφεύρεση για να φτιάχνουμε απορρυπαντικά και χαρτιά υγείας...
Μπορείς να φτιάξεις διάφορα πράγματα που να είναι μαθηματικά συνεπή αλλά να μην υπάρχουν στην φύση.
Μπορείς να γράψεις ένα;
Υπήρξαν στο παρελθόν διάφορες θεωρίες που ήταν μαθηματικά συνεπείς, όμορφες, συμμετρικές, κτλ, αλλά αποδείχθηκαν λανθασμένες.

Μπορείς να γράψεις μία που να είναι μαθηματικά συνεπής αλλά να αποδείχθηκε λανθασμένη;
Και με ποιο τρόπο αποδείχθηκε λανθασμένη; Με χρήση καλλιτεχνικών;
Τα μαθηματικά είναι εργαλείο και τα εργαλεία φτιάχνονται για να μας υπηρετούνε, όχι για να τα υπηρετούμε εμείς.
Τα μαθηματικά είναι επιστήμη. Η επιστήμη αναζητά την αλήθεια του κόσμου. Δεν μας υπηρετεί σε τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Μαρ 2021, 10:47

Να διευκρινίσω ότι εγώ λογοπαίχνιο έκανα αφού γνωρίζω ότι ο hellegennes έχει πτυχίο που σχετίζεται με τις θετικές επιστήμες.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12176
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 02 Μαρ 2021, 11:41

Κι ο Στραβομανουρας εχει πτυχιο,ανωτατης σπαδαρχιστικης.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Μαρ 2021, 11:43

Εμένα μου φαίνεται να κάνει διάλογο. Δεν ξέρω γιατί σας έχει εκνευρίσει τόσο. :)

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12176
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 02 Μαρ 2021, 11:55

Antares έγραψε:
02 Μαρ 2021, 11:43
Εμένα μου φαίνεται να κάνει διάλογο. Δεν ξέρω γιατί σας έχει εκνευρίσει τόσο. :)
:lol:
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μαρ 2021, 12:00

stavmanr έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:27
Αμ με εσένα που δηλώνεις ότι εργάζεσαι ως μπακάλης, μπορεί να κάνει; :smt047
Πιάσαμε συζήτηση ένας μπακάλης με έναν ρακοσυλλέκτη, αν κάποιος καθηγητής σε πανεπιστήμιο κι ερευνητής της αστροφυσικής είναι επιστήμονας ή όχι.
Φυσικά και δεν είναι. Εγώ μπορεί να έχω παντοπωλείο (και κατασκευαστική εταιρεία), αλλά σπούδασα φυσική. Ο Δανέζης δεν σπούδασε φυσική και δεν έχει και επιστημονικό έργο για να αποδείξει ότι έχει τις κατάλληλες γνώσεις. Ερευνητής δεν είναι ούτε ποτέ υπήρξε. Καθηγητής είναι σε ελληνικό πανεπιστήμιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Μαρ 2021, 12:46

stavmanr έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:27
hellegennes έγραψε:
01 Μαρ 2021, 21:48
stavmanr έγραψε:
01 Μαρ 2021, 18:35


Έτσι.
Τα μαθηματικά είναι α λα καρτ. Όποτε γουστάρουμε μας κάνουν τη δουλειά κι όποτε γουστάρουμε δεν μας την κάνουν. :102:

Θα διαλέγουμε κάθε φορά σε στυλ Xfactor με ποια μαθηματικά συμφωνούμε και τα λοιπά θα τα παραβλέπουμε.

Επιστημονικές διαφωνίες με το Δανέζη κατά τα λοιπά.
Επιστημονικές διαφωνίες με τον Δανέζη δεν μπορεί να έχει κανείς, γιατί δεν είναι επιστήμονας. Καθηγητής είναι.
Αμ με εσένα που δηλώνεις ότι εργάζεσαι ως μπακάλης, μπορεί να κάνει; :smt047
Πιάσαμε συζήτηση ένας μπακάλης με έναν ρακοσυλλέκτη, αν κάποιος καθηγητής σε πανεπιστήμιο κι ερευνητής της αστροφυσικής είναι επιστήμονας ή όχι.
Τα μαθηματικά είναι εργαλείο. Ανθρώπινο εργαλείο.
Δηλαδή, το 1+1=2 δεν αποτελεί παγκόσμια συνθήκη, αλλά μία εφεύρεση για να φτιάχνουμε απορρυπαντικά και χαρτιά υγείας...
Μπορείς να φτιάξεις διάφορα πράγματα που να είναι μαθηματικά συνεπή αλλά να μην υπάρχουν στην φύση.
Μπορείς να γράψεις ένα;
Υπήρξαν στο παρελθόν διάφορες θεωρίες που ήταν μαθηματικά συνεπείς, όμορφες, συμμετρικές, κτλ, αλλά αποδείχθηκαν λανθασμένες.

Μπορείς να γράψεις μία που να είναι μαθηματικά συνεπής αλλά να αποδείχθηκε λανθασμένη;
Και με ποιο τρόπο αποδείχθηκε λανθασμένη; Με χρήση καλλιτεχνικών;
Τα μαθηματικά είναι εργαλείο και τα εργαλεία φτιάχνονται για να μας υπηρετούνε, όχι για να τα υπηρετούμε εμείς.
Τα μαθηματικά είναι επιστήμη. Η επιστήμη αναζητά την αλήθεια του κόσμου. Δεν μας υπηρετεί σε τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
Ας ξεκινήσουμε από το ότι προφανώς και τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη.
Δηλαδή, το 1+1=2 δεν αποτελεί παγκόσμια συνθήκη, αλλά μία εφεύρεση για να φτιάχνουμε απορρυπαντικά και χαρτιά υγείας...
Φυσικά και το 1+1=2 δεν είναι παγκόσμια συνθήκη και είναι εφεύρεση, vis a vis αξίωμα. Αν πρέπει να σου το εξηγήσουμε αυτό το, μάλλον δεν είσαι equipped να κάνεις αυτή τη συζήτηση.
Μπορείς να γράψεις μία που να είναι μαθηματικά συνεπής αλλά να αποδείχθηκε λανθασμένη;
Και με ποιο τρόπο αποδείχθηκε λανθασμένη; Με χρήση καλλιτεχνικών;
Η QFT έχει δώσει μια πληθώρα μαθηματικά ορθών θεωριών και οι περισσότερες έχουν πάρει τον πούλο πειραματικά στον LHC, viz. https://en.wikipedia.org/wiki/Technicolor_(physics)
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μαρ 2021, 21:35

stavmanr έγραψε:
02 Μαρ 2021, 19:05
klg έγραψε:
02 Μαρ 2021, 12:46
Ας ξεκινήσουμε από το ότι προφανώς και τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη.
:lol:
Δεν είσαι ο πρώτος που προσβάλλει τους επιστήμονες απόφοιτους των πανεπιστημιακών σχολών.
Δεν είναι προσβολή να πεις ότι ένας τομέας της ανθρώπινης δραστηριότητας δεν είναι επιστήμη. Δεν είναι όλα τα πράγματα επιστήμες.

Και σταμάτα να λες ψέματα. Τόσα ποστ σου έχουν σβηστεί για ψευδείς δηλώσεις, τόσες συστάσεις σού έχουν γίνει. Συμμορφώσου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Μαρ 2021, 22:23

hellegennes έγραψε:
02 Μαρ 2021, 21:35
stavmanr έγραψε:
02 Μαρ 2021, 19:05
klg έγραψε:
02 Μαρ 2021, 12:46
Ας ξεκινήσουμε από το ότι προφανώς και τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη.
:lol:
Δεν είσαι ο πρώτος που προσβάλλει τους επιστήμονες απόφοιτους των πανεπιστημιακών σχολών.
Δεν είναι προσβολή να πεις ότι ένας τομέας της ανθρώπινης δραστηριότητας δεν είναι επιστήμη.
Και στο πανεπιστήμιο τι τους διδάσκουν: να διαβάζουν τον καφέ;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Μαρ 2021, 22:26

hellegennes έγραψε:
02 Μαρ 2021, 12:00
stavmanr έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:27
Αμ με εσένα που δηλώνεις ότι εργάζεσαι ως μπακάλης, μπορεί να κάνει; :smt047
Πιάσαμε συζήτηση ένας μπακάλης με έναν ρακοσυλλέκτη, αν κάποιος καθηγητής σε πανεπιστήμιο κι ερευνητής της αστροφυσικής είναι επιστήμονας ή όχι.
Εγώ μπορεί να έχω παντοπωλείο (και κατασκευαστική εταιρεία), αλλά σπούδασα φυσική.
Μα ο ίδιος έλεγες στο νήμα με τα Χελένικ Χόαξες ότι δεν αρκεί να έχεις πτυχίο για να είσαι επιστήμονας, αλλά ερευνητικό έργο...

Μην μου πουλάς μπακάλικα επιχειρήματα Χελετζέ! :smt018

Ο Δανέζης, τουλάχιστον, έχει ερευνητικό έργο, μαζί με τα πτυχία του. Δεν τον ακουμπάς ούτε στην παρανυχίδα του μικρού του δάχτυλου.
SpoilerShow
Ερευνητικά Προγράμματα και Συνεργασίες
Aπό το 1984-1994, συνεργάστηκα με τους Δρς E. Kοντιζά, M. Kοντιζά E. Θεοδοσίου και Μ. Σταθοπούλου στα επόμενα ερευνητικά ευρωπαϊκά προγράμματα (Xρηματοδοτούμενα προγράμματα από τη Γραμματεία Ερευνας και Tεχνολογίας, καθώς και το Γαλλικό Yπουργείο Ερευνας και Tεχνολογίας).
Συμμετοχή στο Franco-Hellenic πρόγραμμα, με τους Δρς M. Kοντιζά, Μ.Δανέζη, E. Kοντιζά, καθώς και τους Δρς A. Δαπέργολα, M. Xρυσοβέργη, E. Ξηραδάκη και M. Mεταξά σε συνεργασία με τη Γαλλική Oμάδα: Drs. J. Lequeux, V.Doazan, R. Thomas, M. Azzopardi, E. Rebeirot, N. Meyssonier, G. Muratorio, B. Bourdonneau με θέματα: “Etude spectrale de la structure des envelope stellaires a l’ aide des donnees d’ observation obtennnes dans l ultraviolet(Satellite IUE, telescope d’ Espace)et dans le visible (Observatoire de Haute–Provence,Observatoire de Cryoneri–Greece)“. Και “Les amas de nuages de Magellan en tant que tests de la formation et del’ evolution des Etoiles“.
Συνεργασία με Observatoire de Paris. Παραμονή στο Παρίσι (Nοέμβριος 1985) και συνεργασία με την καθηγήτρια V. Doazan σε ανάλυση δορυφορικών δεδομένων στο υπεριώδες, αστέρων φασματικών τύπων Be. Ομοίως και τον Mάιο και τον Δεκέμβριο του 1986.
Observatoire de Haute-Provence. Συνεργασία με αστρονόμους στο Aστεροσκοπείο της Haute-Provence (Γαλλία) και παρατηρήσεις στο μπλε (4.300 A) αστέρων φασματικών τύπων Be (Aπρίλιος 1986) και ομοίως τον Δεκέμβριο του 1986
Πρόγραμμα με θέμα, “The gaseous streams of interacting binary AX Mon” Kατά τη διάρκεια του προγράμματος ελήφθησαν και μελετήθηκαν UV φάσματα από τον δορυφόρο I.U.E. σε διαφορετικές φάσεις και περιόδους του συστήματος AX Monocerotis. Συμμετείχαν οι: Δρ. Μ. Δανέζη, Dr. V. Doazan και B. Bourdoneau.
“Mελέτη της UV περιοχής του φάσματος αστέρων φασματικού τύπου Oe, με φάσματα από τον δορυφόρο IUE”. Συμμετείχαν: Δρ. Παύλος Γ. Λασκαρίδης, Δρ. E. Θεοδοσίου και Δρ. E. Δανέζης». H μελέτη των αστέρων αυτών γίνεται με φάσματα στην ορατή περιοχή από το Aστεροσκοπείο της Haute-Provence (Γαλλία) και στην υπεριώδη περιοχή με φάσματα του δορυφορικού προγράμματος IUE σε συνεργασία με τα Aστεροσκοπεία του Παρισιού και της Tεργέστης.
Σε συνεργασία με τον Δρ. E. Kοντιζά και άλλους ερευνητές συμμετείχα στο πενταετές (1984-1988) πρόγραμμα του Yπουργείου Ερευνας και Tεχνολογίας με θέματα: α) «Φασματική μελέτη των ατμοσφαιρών των αστέρων από γήινες και διαστημικές παρατηρήσεις», και β. «Eξωγαλαξιακή Aστρονομία», μελέτη των αστρικών συστημάτων των γαλαξιών Mικρό (SMC) και Mεγάλο (LMC) Nέφος του Mαγγελάνου.
Observatoire de Paris. Παραμονή στο Παρίσι (Nοέμβριος 1985) και συνεργασία με την καθηγήτρια V. Doazan σε ανάλυση δορυφορικών δεδομένων στο υπεριώδες, αστέρων φασματικών τύπων Be. Kαι ομοίως τον Mάιο και τον Δεκέμβριο του 1986.
Observatoire de Haute-Provence. Συνεργασία με αστρονόμους στο Aστεροσκοπείο της Haute-Provence (Γαλλία) και παρατηρήσεις στο μπλε (4.300 A) αστέρων φασματικών τύπων Be (Aπρίλιος 1986) και ομοίως τον Δεκέμβριο του 1986.
Πρόγραμμα με θέμα, “The gaseous streams of interacting binary AX Mon” Kατά τη διάρκεια του προγράμματος ελήφθησαν και μελετήθηκαν UV φάσματα από τον δορυφόρο I.U.E. σε διαφορετικές φάσεις και περιόδους του συστήματος AX Monocerotis. Συμμετείχαν οι: Δρ. E. Θεοδοσίου, Dr. V. Doazan και B. Bourdoneau.
«Mελέτη της UV περιοχής του φάσματος αστέρων φασματικού τύπου Oe, με φάσματα από τον δορυφόρο IUE». Συμμετείχαν: Δρ. Π. Γ. Λασκαρίδης και Δρ. E. Θεοδοσίου.
Συνεργασία με Observatoire de Paris. Παραμονή στο Παρίσι (Δεκέμβριος 1990) και συνεργασία με την Kαθηγήτρια V. Doazan και άλλους ερευνητές σε ανάλυση δορυφορικών δεδομένων στο υπεριώδες αστέρων φασματικών τύπων Be.
Συνεργασία με τους Δρς Ε. Θεοδοσίου, Μ. Σταθοπούλου, Δ. Νικολαϊδη, Θ. Γραμμένο και με ομάδα 4 μεταπτυχιακών φοιτητών στην ανάπτυξη μοντέλων περιγραφής των σύνθετων φασμάτων αστέρων προγενέστερων φασματικών τύπων. Το πρόγραμμα επιχορηγείται από το Πανεπιστήμιο Αθηνών και την Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας. Η πρώτη φάση του προγράμματος τελείωσε επιτυχώς τον Ιούλιο του 1999 και τα πρώτα τελικά συμπεράσματα ανακοινώθηκαν για πρώτη φορά τον Ιούλιο του 2000 στο Πανευρωπαϊκό Συνέδριο Αστρονομίας στη Ρωσία.
Συνεργασία με τους Δρς Ε. Θεοδοσίου, Μ. Σταθοπούλου, Β. Μανιμάνη, Θ. Γραμμένο και με ομάδα 6 προπτυχιακών φοιτητών σε θέματα Ιστορίας και Φιλοσοφίας των Θετικών Επιστημών
Ερευνητικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας “Ηράκλειτος”: “Μελέτη της δομής των περιοχών εκπομπής Ηα και MgII σε αστέρες εκπομπής φασματικού τύπου Be” (Οκτώβριος 2002 – Μάιος 2005)
Kοινό πενταετές ερευνητικό πρόγραμμα Eλλάδος και Σερβίας (Project 1196): Active Galactic Nuclei and Hot Emission Stars. Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου, και οι συνεργάτες τους και από τη Σερβία η ερευνητική ομάδα του Dr. Milan Dimitrijevic και του Dr. Luka Popovic (2004-2009).
Kοινό πενταετές ερευνητικό πρόγραμμα Eλλάδος και Σερβίας (Project 146022): Ηistory and Epistemology of Sciences. Στράτος Θεοδοσίου & Μάνος Δανέζης, και οι συνεργάτες τους και από τη Σερβία η ερευνητική ομάδα του Dr. Milan Dimitrijevic, Dr. Luka Popovic και του Dr. Edi Bon (2007-2011).
Κατάθεση πρότασης στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα ΘΑΛΗΣ: «Διερεύνηση της προέλευσης, χρήσης και λειτουργίας του Μηχανισμού των Αντικυθήρων και κατασκευή μηχανικών αντιγράφων, κινησιοποίησης και προσομοίωσης αυτού». Συμμετέχουν καθ. Ιωάννης Σειραδάκης (συντονιστής), Ξενοφών Μουσάς (αναπλ. Καθηγητής), Στράτος Θεοδοσίου (αναπληρ. Καθηγητής), Μάνος Δανέζης (επικουρος καθηγητής) και συνεργάτες τους (Πράξ: 11.74.11.03.01). Η πρόταση δεν εγκρίθηκε αλλά η συνεργασία συνεχίζεται και είναι σε εξέλιξη.
Κατάθεση πρότασης στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα ΘΑΛΗΣ: «μελέτη της δομής του πλάσματος στο περιβάλλον των Θερμών αστέρων εκπομπής και των ενεργών Γαλαξιακών Πυρήνων». Δρ Μάνος Δανέζης (επικ καθηγητής ΕΚΠΑ) συντονιστής, prof Luca Popovic (Αστεροσκοπείο Βελιγραδίου), Prof. Milan Dimitrijevic (Αστεροσκοπείο Βελιγραδίου, πρώην διευθυντής Αστερ. Βελιγραδίου, πρώην υπουργός Τεχνολογίας και Έρευνας Γιουγκοσλαβίας) Prof Jagos Puric Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου), Στράτος Θεοδοσίου (αναπληρωτής καθηγ. ΕΚΠΑ), prof Μιχάλης Κονταδάκης (ΑΠΘ) , Δρ Παναγιώτα Πρέκα (επικ. Καθηγ. ΕΚΠΑ), Δρ Μάρκος Αυλωνίτης (Λέκτορας Ιόνιο Πανεπιστήμιο), Δρ Κωστας Χωριανόπουλος (λέκτορας Ιόνιο Πανεπιστήμιο), Μαρία Κοντιζά (επικουρος καθηγήτρια ΕΚΠΑ), Δρ Αναστάσιος Δαπέργολας (κύριος ερευνητής Αστεροσκ. Αθηνών), Δρ Ιωάννης Μπέλλας (εντεταλμένος ερευνητής Αστεροσκοπ. Αθηνών), Δρ Ευαγγελία Λύρατζη (επιστημονική συνεργάτης ΕΚΠΑ και μεταδιδακτορική ερευνήτρια ΕΚΠΑ), Δρ Αντώνιος Αντωνίου (επιστημονική συνεργάτης ΕΚΠΑ και μεταδιδακτορικός ερευνητής ΕΚΠΑ), Δρ Αναστασία Παππά (εξωτερική συνεργάτης), Δημήτρης Τζιμέας (επιστημονικός συνεργάτης ΕΚΠΑ, μεταδιδακτορικός ερευνητής), Δημήτρης Σταθόπουλος (μεταπτυχιακός φοιτητής ΕΚΠΑ), Δρ Σπύρος Βούλγαρης (Επιστ. Συνεργάτης διδακτορικός ερευνητής Ιόνιο Πανεπιστήμιο), Γερμανός Ποιμενίδης (επιστημονικός συνεργάτης Ιόνιο Πανεπιστήμιο), Nikola Cvetanovic (Υποψήφιος διδακτορας Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου) (Πράξ: 01/47/5, 6). Η πρόταση δεν εγκρίθηκε αλλά η συνεργασία συνεχίζεται και είναι σε εξέλιξη.
Συνεργασία με το Ιόνιο Πανεπιστήμιο (Δρ Μ. Αυλωνίτης, Δρ Κώστας Χωριανόπουλος, Δρ Σπύρος Βούλγαρης , Γερμανός Ποιμενίδης) με θέμα, «Πρότυπο στοχαστικό μοντέλο για την ταυτοποίηση φασμάτων»
Συνεργασία με Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου (ομάδα καθ. J Puric) με θέμα «Εργαστηριακή προσομοίωση του περιβάλλοντος των θερμών αστέρων εκπομπής».
Συνεργασία με Φαρμακευτική Σχολή (ερευνητική ομάδα αναπλ καθηγ. Κώστα Δεμέντζου) με θέμα «Από το κλασικό στο κβαντικό φάρμακο» (μέλος τριμελούς επιτροπής παρακολούθηση μεταπτυχιακής διπλωματικής ερευνάς)
Δεν υπάρχει ούτε το ελάχιστο σημείο σύγκρισης για να συζητάμε κατά πόσο εσύ είσαι ικανός να διαγράψεις έναν καθηγητή αστροφυσικής από την επιστημονική κοινότητα.

- Casper -

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Μαρ 2021, 22:31

https://undsci.berkeley.edu/article/mat ... 20evidence.

Ένα ωραίο σχετικό άρθρο και η απάντηση από κάτω:
SpoilerShow

In many ways, math is closely related to science. Mathematics is a scholarly domain, and so the mathematical community works as the scientific community does — mathematicians build on each other's work and behave in ways that push the discipline forward. This progress contributes to scientific breakthroughs. Mathematics is such a useful tool that science could make few advances without it. However, math and standard sciences, like biology, physics, and chemistry, are distinct in at least one way: how ideas are tested and accepted based on evidence. Math doesn't rely on testing ideas against evidence from the natural world in the same way that other sciences do. Mathematical ideas are often accepted based on deductive proofs, while ideas in other sciences are generally accepted based on the accumulation of many different observations supporting the idea.

Whether or not other features of math align with those of science depends on one's philosophical commitments. Does math deal with or aim to explain the natural world? Math certainly seems abstract and removed from the physical world in many ways — yet math does a remarkably good job of describing what happens in the physical world (e.g., the orbits of planets or the path of a bouncing ball). Is math an inherent part of how the universe works, or is it a language we've constructed to help us describe that universe? The answers to these questions are a matter of debate.
Πάντως εγώ που σπουδάζω μαθηματικά δεν προσβάλλομαι όταν μου λένε πως τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Αν ήμουν κομπλεξική μπορεί και να το ένιωθα σαν προσβολή. Επίσης εδώ θα συμφωνήση με τον Σταβ πως δεν αρκεί το πτυχίο για να κάνει κάποιον άνθρωπο επιστήμονα. Μην λέμε ό,τι θέλουμε. Το πτυχίο είναι η αρχή και οι βασικές γνώσεις. Που πολλοί το παίρνουν και χωρίς κόπο. Μετά τι κάνεις είναι το θέμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Μαρ 2021, 22:32

Antares έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:47
Να διευκρινίσω ότι εγώ λογοπαίχνιο έκανα αφού γνωρίζω ότι ο hellegennes έχει πτυχίο που σχετίζεται με τις θετικές επιστήμες.
Το έβαλε κορνίζα σε ένα θέμα για τις μάσκες και τον κορωνοϊό για να αποδείξει ότι κατέχει "πιστοποίηση ορθής ανάγνωσης paper".
Καθότι, εμείς οι πτωχοί ρακοσυλλέκτες, stavmanr και Μ. Δανέζης, δεν έχουμε τη δυνατότητα ορθής ανάγνωσης, κατά Χελετζέ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Μαρ 2021, 22:33

- Casper - έγραψε:
02 Μαρ 2021, 22:31
Επίσης εδώ θα συμφωνήση με τον Σταβ πως δεν αρκεί το πτυχίο για να κάνει κάποιον άνθρωπο επιστήμονα.
Είναι μεγάλη κουβέντα.
Πάντως εγώ που σπουδάζω μαθηματικά δεν προσβάλλομαι όταν μου λένε πως τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη.
Γιατί να προσβληθείς με αδαείς; :smt047

- Casper -

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Μαρ 2021, 22:34

stavmanr έγραψε:
02 Μαρ 2021, 22:33
- Casper - έγραψε:
02 Μαρ 2021, 22:31
Επίσης εδώ θα συμφωνήση με τον Σταβ πως δεν αρκεί το πτυχίο για να κάνει κάποιον άνθρωπο επιστήμονα.
Είναι μεγάλη κουβέντα.
Εσύ τι πιστεύεις;

Το είδα πριν το επεξεργαστείς.

Καλά ναι αν είσαι ο Einstein αρκεί να είσαι επιστήμονας και χωρίς πτυχία.

- Casper -

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Μαρ 2021, 22:36

stavmanr έγραψε:
02 Μαρ 2021, 22:33

Γιατί να προσβληθείς με αδαείς; :smt047
Δεν διάβασες το άρθρο. Εγώ σαν εργαλείο τα βλέπω. Σαν ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για όλες τις επιστήμες. Not bad.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών