Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 01:43

klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:41
Βασικά εγώ ακόμα περιμένω τον stavmanr να μας δώσει τον ορισμό της επιστήμης και να μας δείξει πώς συνάδει με οποιαδήποτε μαθηματική δραστηριότητα επιτελούν οι μαθηματικοί.
Δεν έχει ορισμό ο ίδιος, θα επικαλεστεί τι λέει κάποιος καθηγητής ή μια σχολή ή πώς κατατάσσει το κράτος τις δραστηριότητες σε ΚΑΔ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 01:44

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:38
Επιστήμες είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα στον επιστημονικό κόσμο και μια λέξη που στην καθομιλουμένη μπορεί να χρησιμοποιείται μεταφορικά για να εκφράσει οτιδήποτε περιέχει εργασία, δηλαδή μια άκρως αόριστη και νεφελώδης έννοια.
Δηλαδή, για μία ακόμη φορά ο γνήσιος εκφραστής των επιστημών είναι ο Χελετζές. Όχι οι νόμοι του κράτους που οργανώνουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση παραγωγής επιστημόνων...
Ο stavmanr όπως πάντα, επειδή δεν του αρέσει τι σημαίνει η επιστήμη, προσπαθεί με λεκτικές ακροβασίες να αποδείξει τα αναπόδεικτα.
Μόνο με ΦΕΚ γράφω ως τώρα βρε καημένε μου. :lol:
Σου γράφω για το πώς η πολιτεία οργανώνει τα τμήματα και τα κριτήρια παραγωγής επιστημόνων. Αυτή την οργάνωση ακολουθούν τα πανεπιστημιακά τμήματα της χώρας.
Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη, οι μαθηματικοί δεν είναι επιστήμονες (...)
Ο γάιδαρος πετά κλπ. :lol:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 01:47

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:41
Επίσης ο stavmanr θεωρεί ότι οι λέξεις που χρησιμοποιούνται σε ιδρυτικά κείμενα και σε νόμους είναι αξιώματα. Αν ένα κείμενο λέει ότι «η τάδε σχολή έχει αποστολή την καλλιέργεια σκέψης», αυτομάτως ο πτυχιούχος της σχολής είναι «καλλιεργημένος» και αυτή είναι μια νομική ταμπέλα και παράνομο να την προσβάλλεις. :smt005:
Βρε κενολόγε, φυσικά και έχει καλλιεργημένη σκέψη όποιος έβγαλε ΑΕΙ.
Αυτό είναι το νόημα της εκπαίδευσης σε όλα της τα επίπεδα. Από την πρωτοβάθμια ως την τριτοβάθμια, προσφέρεται κλιμακωτή "καλλιέργεια στη σκέψη" των ανθρώπων.

Αν, όμως, αμφισβητείς ότι πήρες επιστημονική καλλιέργεια από τις σπουδές σου ποιος είμαι εγώ να σου αποδείξω το αντίθετο;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Μαρ 2021, 01:48

stavmanr έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:44
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:38
Επιστήμες είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα στον επιστημονικό κόσμο και μια λέξη που στην καθομιλουμένη μπορεί να χρησιμοποιείται μεταφορικά για να εκφράσει οτιδήποτε περιέχει εργασία, δηλαδή μια άκρως αόριστη και νεφελώδης έννοια.
Δηλαδή, για μία ακόμη φορά ο γνήσιος εκφραστής των επιστημών είναι ο Χελετζές. Όχι οι νόμοι του κράτους που οργανώνουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση παραγωγής επιστημόνων...
Ο stavmanr όπως πάντα, επειδή δεν του αρέσει τι σημαίνει η επιστήμη, προσπαθεί με λεκτικές ακροβασίες να αποδείξει τα αναπόδεικτα.
Μόνο με ΦΕΚ γράφω ως τώρα βρε καημένε μου. :lol:
Σου γράφω για το πώς η πολιτεία οργανώνει τα τμήματα και τα κριτήρια παραγωγής επιστημόνων. Αυτή την οργάνωση ακολουθούν τα πανεπιστημιακά τμήματα της χώρας.
Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη, οι μαθηματικοί δεν είναι επιστήμονες (...)
Ο γάιδαρος πετά κλπ. :lol:
Βρες και το ΦΕΚ που κάνει reconcile την κβαντική μηχανική με τη γενική θεωρία της σχετικότητας να γλυτώσεις και τα παιδιά από τον κόπο ρε. Τι άλλη παπαριά θα διαβάσουμε εδώ μέσα.

Btw είσαι δικηγόρος μαν;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 01:48

Η επιστήμη και η επιστημονική μέθοδος δεν ορίζεται από νόμους ούτε καθορίστηκε ποτέ από νόμους. Σιγά μην ορίζει ο νόμος και τι είναι αγάπη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 01:50

klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:48
Βρες και το ΦΕΚ που κάνει reconcile την κβαντική μηχανική με τη γενική θεωρία της σχετικότητας να γλυτώσεις και τα παιδιά από τον κόπο ρε. Τι άλλη παπαριά θα διαβάσουμε εδώ μέσα.
:lol:
klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:48
Btw είσαι δικηγόρος μαν;
Wannabe, γιατί δεν έχει ποτέ πει κάτι εδώ μέσα που να στέκει νομικά. Έχει βγάλει λάθος δικαστές, νόμους και αποφάσεις. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 01:56

klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:48
stavmanr έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:44
hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:38
Επιστήμες είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα στον επιστημονικό κόσμο και μια λέξη που στην καθομιλουμένη μπορεί να χρησιμοποιείται μεταφορικά για να εκφράσει οτιδήποτε περιέχει εργασία, δηλαδή μια άκρως αόριστη και νεφελώδης έννοια.
Δηλαδή, για μία ακόμη φορά ο γνήσιος εκφραστής των επιστημών είναι ο Χελετζές. Όχι οι νόμοι του κράτους που οργανώνουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση παραγωγής επιστημόνων...
Ο stavmanr όπως πάντα, επειδή δεν του αρέσει τι σημαίνει η επιστήμη, προσπαθεί με λεκτικές ακροβασίες να αποδείξει τα αναπόδεικτα.
Μόνο με ΦΕΚ γράφω ως τώρα βρε καημένε μου. :lol:
Σου γράφω για το πώς η πολιτεία οργανώνει τα τμήματα και τα κριτήρια παραγωγής επιστημόνων. Αυτή την οργάνωση ακολουθούν τα πανεπιστημιακά τμήματα της χώρας.
Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη, οι μαθηματικοί δεν είναι επιστήμονες (...)
Ο γάιδαρος πετά κλπ. :lol:
Βρες και το ΦΕΚ (...)
Βρες κι εσύ κάτι. Έτσι για αλλαγή...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 01:57

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:48
Η επιστήμη και η επιστημονική μέθοδος δεν ορίζεται από νόμους ούτε καθορίστηκε ποτέ από νόμους. Σιγά μην ορίζει ο νόμος και τι είναι αγάπη.
Μα δεν όρισε κανείς νόμος την επιστήμη και την επιστημονική μέθοδο.
Ο νόμος οργάνωσε τα πλαίσια για την αυτόνομη λειτουργία των πανεπιστημιακών τμημάτων. Τα πανεπιστημιακά τμήματα παράγουν επιστήμονες και ο νόμος αναγνωρίζει τη δραστηριότητα αυτή, ακριβώς για να μη βγαίνει ο κάθε τυχάρπαστος κι αμφισβητεί τα ίδια τα Πανεπιστήμια ως πανεπιστημονικότερος εκείνων.

Είσαι σίγουρα πτυχιούχος τριτοβάθμιας;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 03 Μαρ 2021, 02:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 01:59

hellegennes έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:50
klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:48
Βρες και το ΦΕΚ που κάνει reconcile την κβαντική μηχανική με τη γενική θεωρία της σχετικότητας να γλυτώσεις και τα παιδιά από τον κόπο ρε. Τι άλλη παπαριά θα διαβάσουμε εδώ μέσα.
:lol:
klg έγραψε:
03 Μαρ 2021, 01:48
Btw είσαι δικηγόρος μαν;
Wannabe, γιατί δεν έχει ποτέ πει κάτι εδώ μέσα που να στέκει νομικά. Έχει βγάλει λάθος δικαστές, νόμους και αποφάσεις. :lol:
Ρακοσυλλέκτης είμαι. Μπακάλης είσαι.
Τουλάχιστον κατά δήλωση αμφότερων.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Μαρ 2021, 02:01

Νομίζω ότι έχουμε ξανακάνει παρόμοια κουβέντα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Μήπως απλά είναι μια ακόμα περίπτωση που έχετε διαφορετικό πράγμα στο μυαλό σας για την ίδια έννοια;

hellegennes δώσε έναν ορισμό της επιστήμης και 3-4 παραδείγματα του ποιοι είναι επιστήμονες να καταλάβουμε

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:04

ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:01
Νομίζω ότι έχουμε ξανακάνει παρόμοια κουβέντα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Μήπως απλά είναι μια ακόμα περίπτωση που έχετε διαφορετικό πράγμα στο μυαλό σας για την ίδια έννοια;
Ποια έννοια; :lol:

Ο άλλος έχει καταργήσει όλα τα επιστημονικά πεδία που δεν βολεύουν την ιδεολογία του.
Δεν είναι πρώτη φορά που το κάνει.
Την προηγούμενη απαξίωνε την επιστημονικότητα των αποφοίτων του τμήματος Φυσικής. Στο νήμα με τα Χελένικ Χόαξες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Μαρ 2021, 02:06

stavmanr έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:04
ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:01
Νομίζω ότι έχουμε ξανακάνει παρόμοια κουβέντα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Μήπως απλά είναι μια ακόμα περίπτωση που έχετε διαφορετικό πράγμα στο μυαλό σας για την ίδια έννοια;
Ποια έννοια; :lol:

Ο άλλος έχει καταργήσει όλα τα επιστημονικά πεδία που δεν βολεύουν την ιδεολογία του.
Δεν είναι πρώτη φορά που το κάνει.
Την προηγούμενη απαξίωνε την επιστημονικότητα των αποφοίτων του τμήματος Φυσικής. Στο νήμα με τα Χελένικ Χόαξες.
Ας αφήσουμε τις αντεγκλήσεις γιατί είναι μη παραγωγικές. Ας δώσει έναν ορισμό και μπορεί πολύ απλά να μην συμφωνούμε με αυτόν και εκεί να είναι η ουσία της όλης διαφωνίας σας.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μαρ 2021, 02:08

ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:06
stavmanr έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:04
ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:01
Νομίζω ότι έχουμε ξανακάνει παρόμοια κουβέντα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Μήπως απλά είναι μια ακόμα περίπτωση που έχετε διαφορετικό πράγμα στο μυαλό σας για την ίδια έννοια;
Ποια έννοια; :lol:

Ο άλλος έχει καταργήσει όλα τα επιστημονικά πεδία που δεν βολεύουν την ιδεολογία του.
Δεν είναι πρώτη φορά που το κάνει.
Την προηγούμενη απαξίωνε την επιστημονικότητα των αποφοίτων του τμήματος Φυσικής. Στο νήμα με τα Χελένικ Χόαξες.
Ας αφήσουμε τις αντεγκλήσεις γιατί είναι μη παραγωγικές. Ας δώσει έναν ορισμό και μπορεί πολύ απλά να μην συμφωνούμε με αυτόν και εκεί να είναι η ουσία της όλης διαφωνίας σας.
Ποιον ορισμό και ποιες αντεγκλήσεις;
Καταλαβαίνεις ότι αρνείται την επιστημονικότητα (επιστημονική κατάρτιση και ιδιότητα) των απόφοιτων τμημάτων ΑΕΙ;

Υπάρχουν άνθρωποι που καταδικάστηκαν για συκοφαντική δυσφήμιση με τέτοιες δηλώσεις.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Μαρ 2021, 02:11

stavmanr έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:08
Ποιον ορισμό και ποιες αντεγκλήσεις;
Καταλαβαίνεις ότι αρνείται την επιστημονικότητα (επιστημονική κατάρτιση και ιδιότητα) των απόφοιτων τμημάτων ΑΕΙ;

Υπάρχουν άνθρωποι που καταδικάστηκαν για συκοφαντική δυσφήμιση με τέτοιες δηλώσεις.
Είναι εντελώς δευτερεύον αυτό για τη συζήτησή μας. Δεν δίνει πτυχία ούτε κόβει τον διορισμό κάποιου ο hellegennes. Εδώ συζητάμε σε θεωρητικό επίπεδο.

Αν επίσταμαι σημαίνει γνωρίζω καλά εγώ ως επιστήμονα θεωρώ αυτόν που έχει γνώση σε βάθος σε ένα γνωστικό αντικείμενο/χώρο. Καταλαβαίνω ότι ο hellegennes θεωρεί απαραίτητη και τη χρήση της επιστημονικής μεθόδου για την παραγωγή νέας γνώσης που στο δικό μου μυαλό αφορά περισσότερο μια υποομάδα αυτή των επιστημόνων ερευνητών. Αλλά ας πει ο ίδιος καλύτερα να βγάλουμε άκρη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Μαρ 2021, 02:12

ST48410 έγραψε:
03 Μαρ 2021, 02:01
Νομίζω ότι έχουμε ξανακάνει παρόμοια κουβέντα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Μήπως απλά είναι μια ακόμα περίπτωση που έχετε διαφορετικό πράγμα στο μυαλό σας για την ίδια έννοια;

hellegennes δώσε έναν ορισμό της επιστήμης και 3-4 παραδείγματα του ποιοι είναι επιστήμονες να καταλάβουμε
Επιστήμη είναι η διαδικασία διερεύνησης της πραγματικότητας που βασίζεται στο τρίπτυχο πείραμα-δεδομένα-ανάλυση, από τα οποία προκύπτουν λειτουργικά μοντέλα που σκοπό έχουν να εξηγήσουν κάτι. Υπόψη ότι οι γνώσεις σε μια επιστήμη δεν χρίζουν κάποιον αυτομάτως επιστήμονα. Όλοι έχουμε επιστημονικές γνώσεις. Κάποιες τις διδασκόμαστε στο σχολείο και άλλες τις αποκτούμε στην διάρκεια της υπόλοιπης ζωής μας.

Επιστήμονες είναι όσοι ασχολούνται ενεργά με κάποιον επιστημονικό κλάδο, όχι όσοι απλώς κατέχουν παθητικά επιστημονικές γνώσεις, αλλιώς όλοι είμαστε επιστήμονες.

Είναι εμφανές ότι τα μαθηματικά δεν εμπίπτουν σ' αυτόν τον ορισμό. Είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται στην επιστημονική διαδικασία αλλά δεν είναι επιστήμη το ίδιο, με τον ίδιο τρόπο που το μαχαίρι είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται στην μαγειρική αλλά δεν είναι μαγειρική το ίδιο ούτε και φαγητό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών